Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem

artykuł zewnętrzny

Polacy najczęściej wybierają kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem. Wszystko dlatego, że boją się ryzyka, wolą mieć pewność w zakresie wysokości comiesięcznej raty. Przy stałym oprocentowaniu ta się nie zmienia, w całym okresie współpracy z instytucją bankową jest taka sama.

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem
Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem
Total Money

Biorąc pod uwagę fakt, że kredyt hipoteczny zaciągany jest na wiele lat, nawet na 30 lat, nic dziwnego, że kredytobiorcy wolą mieć zabezpieczenie w postaci stabilności comiesięcznych opłat.

Kredyt hipoteczny ze stałą stopą procentową i zmienną - podstawowe różnice

Chodzi o wartości stóp procentowych. W przypadku kredytu ze zmienną stopą procentową, kiedy te wzrastają, jednocześnie comiesięczna rata zmienia się niekorzystnie dla kredytobiorcy. Jeśli jednak maleją, klient banku może liczyć na raty o mniejszej wysokości, co finansowo jest bardzo korzystne.

Trudno jednak przewidzieć sytuację na rynku kredytową, przy zmiennym oprocentowaniu nie udaje się nawet szacować całkowitych kosztów, jakie poniesie klient, który zaciągnął kredyt hipoteczny. Oprocentowanie stałe daje taką gwarancję, ponieważ bez względu na wartość stóp procentowych, rata zawsze jest jednakowa przez cały okres współpracy z instytucją bankową.

Nie można też jednoznacznie wskazać tej bardziej opłacalnej opcji. To dlatego, że nawet eksperci rynku kredytowego nie są w stanie prognozować sytuacji na rynku kredytów hipotecznych. Weźmy pod uwagę, że ten produkt bankowy charakteryzuje się wysokim ryzykiem kredytowym, jest też brany na długi czas. Kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat to zbyt długo, by móc przewidywać tendencje korzystne lub negatywne dla kredytobiorców.

Pewne jest, że to kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu jest wybierany najczęściej, bo chociaż finalnie może być mniej opłacalny finansowo, to jednak polscy kredytobiorcy cenią sobie stabilizację i możliwość zarządzania własnym budżetem w zakresie spłaty zaciąganych zobowiązań.

Kredyt hipoteczny - stałe oprocentowanie na dogodnych warunkach

Czy banki, które oferują kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem, proponują jednocześnie nieco gorsze warunki spłaty takiego zobowiązania? Niekoniecznie, wszystko zależy od indywidualnej polityki kredytowej, jaką prowadzi każda instytucja bankowa. Czy wiesz, że dzisiaj to kredytobiorca ustala zasady współpracy? Nawet kredyt hipoteczny na dom czy mieszkanie o znacznej wartości może być na tyle elastyczny, by spełniać potrzeby, oczekiwania, ale możliwości spłaty każdego klienta.

Ciekawostką jest to, że na rynku usług kredytowych panuje tak ogromna konkurencja, że banki muszą wręcz walczyć o każdego klienta. To właśnie dlatego możliwe są nie tylko negocjacje, ale i coraz bardziej opłacalne i atrakcyjne zapisy umowy, które dotyczą współpracy pomiędzy kredytobiorcą a bankiem.

Które oferty kredytowe cieszą się dzisiaj największym zainteresowaniem? Z całą pewnością te, w których to klient decyduje o stałym bądź zmiennym oprocentowaniu zobowiązania. Coraz bardziej powszechne są kredyty hipoteczne, w przypadku których już w trakcie spłaty kredytobiorca może zmieniać oprocentowanie z tego stałego na zmienne bądź odwrotnie. Coraz częściej kredyt hipoteczny w pierwszym etapie spłacany jest z oprocentowaniem stałym, a po kilku latach warunki regulowania należności zmieniają się na raty z oprocentowaniem zmiennych. Warto przy tym dodać, że kredytobiorca zawsze może pozostać przy ustalonych na początku warunkach współpracy, bank nie może narzucać mu ich zmian, tym bardziej, jeśli są nieopłacalne finansowo.

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Wybór kredytu hipotecznego nie jest prosty, jeśli taki produkt oferuje praktycznie każdy komercyjny bank, jaki działa na terenie naszego kraju, a warunki tychże zobowiązań są różne. Warto jednak wiedzieć, że wnioskowanie o kredyt hipoteczny powinno odbyć się jednocześnie do kilku instytucji, dzięki czemu zwiększa się szansę na otrzymanie finansowego wsparcia na zakup nieruchomości.

W pierwszym etapie należy określić swoje potrzeby oraz wymagania względem kredytu, jaki będzie spłacać kolejne długie lata. Należy porównać co najmniej kilka różnych ofert, a dopiero potem złożyć wnioski do tych najlepszych banków. Musimy wiedzieć, że nie ma dwóch identycznych kredytów mieszkaniowych i każde takie zobowiązanie jest dopasowywane do preferencji klienta.

Z całą pewnością warto korzystać z rankingów kredytowych, bo te zestawienia dają jasny, czytelny obraz bieżącej sytuacji na rynku usług kredytowych. Z takiego porównania dowiemy się, który kredyt hipoteczny jest ze stałym oprocentowaniem, a który ze zmiennym. Co więcej, udaje się sprawdzić także warunki ubiegania się o to zobowiązanie oraz całkowite koszty, jakie się z nim wiążą. Rzecz jasna, rankingi wskazują jedynie szacowane, ogólne wartości, bo te konkretne są oferowane dopiero po weryfikacji zdolności kredytowej potencjalnego klienta. Z całą pewnością są jednak pomocne, by móc zorientować się, które banki aktualnie oferują te najlepsze, "szyte na miarę" indywidualnych preferencji kredyty na mieszkanie bądź dom.

Skomentuj:

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem