Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lepszy sen, czyli jak wybrać odpowiednią twardość materaca

sponsorowany

Twardość nowego materaca ma ogromny wpływ na to, czy Twój sen będzie spokojny i zdrowy, czy raczej obudzisz się niewyspany i obolały. Podczas kupowania nowego materaca warto znaleźć taki, który dokładnie odpowiada Twoim potrzebom. Badania potwierdzają, że aż 92% osób twierdzi, że wygodny materac jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na jakość naszego snu, a wygoda jest bezpośrednio związana z tym, jak twardy lub miękki jest materac.

Lepszy sen, czyli jak wybrać odpowiednią twardość materaca
Lepszy sen, czyli jak wybrać odpowiednią twardość materaca
krolmateracy.pl

Każda osoba stojąca przed wyborem materaca zastanawia się, jak dobrać twardość materaca. Dobierając materac do swoich potrzeb należy zwrócić uwagę głównie na to, na ile wspiera on nasze ciało podczas snu, choć nie jest to jedyny ważny aspekt. Przy wyborze powinniśmy kierować się również innymi czynnikami, które wpłyną nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale również samopoczucie. Te czynniki mają ogromny wpływ na jakość naszego snu.

Znaczenie odpowiedniego podparcia

Większość osób utożsamia twardy materac z lepszym podparciem, ale to nie do końca zgodne z prawdą. Odpowiednie wsparcie jest związane z prawidłowym ułożeniem kręgosłupa, a co za tym idzie z pozycją w jakiej najczęściej śpimy. Na przykład, jeżeli preferujesz spanie na boku, to lepiej jest wybrać materac termoelastyczny o bardziej miękkiej strukturze, który dostosuje się do pozycji snu. Ułatwi to zaśnięcie i pozwoli kręgosłupowi odpoczywać podczas snu.

Posiadanie bardzo miękkiego łóżka początkowo może wydawać bardzo dobrym pomysłem, jednak nie daj się zwieść, to często tylko pozory. Zbyt miękki materac sprawi, że ciało będzie ułożone w nienaturalnej pozycji, kręgosłup będzie wykrzywiony, a po takiej nocy poranek rozpocznie się bólem pleców i oczywiście złym samopoczuciem. A właściwe wsparcie pomoże pozbyć się bólu pleców. Jeżeli Twoje ciało jest odpowiednio podparte przez całą noc, obudzisz się dużo bardziej wypoczęty, a ciało będzie bardziej rozluźnione. 

Warto tutaj wspomnieć o materacach piankowych z pianką zapamiętującą kształt. Pianka z pamięcią kształtu dopasowuje się do ciała w odpowiedzi na ciepło i nacisk ciała, równomiernie rozkładając jego ciężar. Następnie powraca do swojego pierwotnego kształtu po usunięciu ucisku. Tego rodzaju materaca są odpowiednim wyborem dla osób, które nie są przekonane który rodzaj podparcia wybrać.

Jak określić swój styl snu?

Jeżeli stoisz przed półką sklepową lub wyborem materaca w sklepie internetowym i wciąż nie wiesz, który poziom twardości będzie dla Ciebie odpowiedni, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych zasad związanych ze stylem snu:

Osoby śpiące na boku –  poszukaj materaca, który odpowiednio podpiera boki, ale równocześnie wspiera ramię i biodro. Zwróć również uwagę na ułożenie swojego kręgosłupa, powinien on znajdować się w jednej linii razem z podłożem. Dla osób śpiących na boku, lepszym wyborem będzie bardziej miękki materac.
Osoby śpiące na plecach –  kluczem jest zachowanie jak najbardziej naturalnej pozycji dla pleców. Kiedy leżysz na plecach, Twój kręgosłup powinien być wyprostowany, tak jakby stało się w pozycji stojącej. W utrzymaniu odpowiedniej pozycji zdecydowanie pomoże twardszy materac. 
Osoby śpiące na brzuchu –  podobnie jak dla osób śpiących na plecach, osoby śpiące na brzuchu powinny podczas snu zachowywać jak najbardziej naturalną pozycję. Górna część twojego ciała powinna być odpowiednio podparta, aby nie zapadała się zbytnio w materac i nie powodowało to bólu szyi i pleców. Tak samo jak w przypadku osób śpiących na plecach, lepiej jest wybrać twarde materace do spania.
Różne pozycje snu – jeżeli w nocy często zmieniasz pozycję podczas snu i w każdej czujesz się komfortowo to bardzo dobrym wyborem będzie materac o średniej twardości, który zapewni równowagę podczas częstych zmian pozycji podczas snu. 

Najważniejsza jest wygoda

Ostatecznym najważniejszym czynnikiem decydującym o twardości materaca jest osobiste odczucie. To właśnie dlatego salony materacy oferują możliwość przetestowania produktu na miejscu. Dopiero gdy położysz się na wybranym modelu to będziesz w stanie poczuć twardość i jędrność materiału oraz dowiedzieć się, czy materac został stworzony dla Ciebie. Nawet jeżeli nie masz zamiaru dokonać zakupu na miejscu, to położenie się na materacu określonej o twardości jest najlepszym sposobem na zrozumienie tego, czego potrzebujesz. 

Co więcej, każdy producent materacy może mieć inną skalę twardości, dlatego podczas zakupu warto zwrócić uwagę na ten aspekt. Najlepiej jest więc najpierw zrobić rozeznanie w internecie, poczytać artykuły i blogi, następnie odwiedzić salon, przetestować twardość materaca i dopiero dokonać wyboru. Jeżeli jednak znamy daną markę lub na stronie producenta dostępne są materiały informacyjne, wideo oraz specyfikacja techniczna materaca, bardzo często jesteśmy w stanie taką decyzję podjąć w internecie. Co więcej, w przypadku zakupu materaca warto jest zapoznać się z polityką zwrotów, oferowaną przez sklep, aby uniknąć zawodu w przypadku nietrafionego zakupu. 

Warto jednak pamiętać, że dopasowanie naszego ciała do nowego materaca może potrwać nawet do czterech tygodni. Oznacza to, że nawet jeżeli przetestowaliśmy wiele opcji i znaleźliśmy najlepszy materac, to musimy dać sobie trochę czasu. Nasze ciało musi dopasować się do twardości i nowego sposobu wsparcia ciała. Cały proces znalezienia odpowiedniego materaca to proces, który wymaga także cierpliwości. Jest on jednak wart poświęcenia czasu i uwagi, ponieważ owocuje w postaci zdrowego i komfortowego snu.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Lepszy sen, czyli jak wybrać odpowiednią twardość materaca