Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Modułowa nadbudowa budynku w Kopenhadze

mat. prasowe

Istniejący budynek biurowy, ukończony w latach 80., zyskał trzy nowe piętra, a w nich 75 mieszkań. Wykorzystano do tego celu 84 moduły - każdy apartament ma balkon lub dostęp do tarasu zewnętrznego.

Modułowa nadbudowa budynku w Kopenhadze
Modułowa nadbudowa budynku w Kopenhadze
DMDmodular

W duchu idei 15-minutowego miast

Prezentowana inwestycja jest przykładem możliwości, jakie daje technologia modułowa 3D. Dzięki niej można stworzyć nową przestrzeń mieszkalną w zastanej tkance miejskiej, jednocześnie rozwijając ideę 15-minutowych miast (gdzie w "odległości" 15 minut od miejsca zamieszkania znajduje infrastruktura niezbędna do codziennego funkcjonowania).

Wdrożone przez nas rozwiązanie stanowi bardzo ważny sygnał dla rynku: nowe technologie modułowe pozwalają na rozwój potencjału istniejących obiektów, których nadbudowy inwestorzy wcześniej w ogóle nie brali pod uwagę. Moduły pozwalają zwiększyć wartość nieruchomości poprzez lekkie konstrukcje stalowe, możliwe do zastosowania praktycznie w dowolnym obiekcie. Zwiększanie przestrzeni mieszkalnych miast poprzez modułowe nadbudowy to rozwiązanie ekologiczne, społecznie opłacalne i atrakcyjne dla inwestorów. Realizacja w Kopenhadze, to także rozwój inwestycji w kierunku mixed-use. Budynek biurowy zyskuje 75 apartamentów, co oznacza dywersyfikację przychodów dla jego właściciela w okresie, kiedy trend pracy hybrydowej wpływa na sytuację na rynku najmu powierzchni biurowej. 

mówi Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, prezes zarządu DMDmodular.

Realizacja w Kopenhadze

Unikalne rozwiązanie wymagało od konstruktorów i inżynierów olbrzymiej wiedzy i precyzji wykonania. Przez istniejący, żelbetowy budynek przebijają się stalowe słupy, podtrzymujące ruszt transferowy. Dopiero na nim posadowiono modułową nadbudowę. Stara i nowa część posiadają niezależne układy konstrukcyjne. Szybkie tempo produkcji, kontrola jakości na każdym etapie oraz optymalne gospodarowanie materiałami do wykonania budynku to najważniejsze zalety technologii modułowej, które pozwalają w praktyce wdrażać zrównoważony rozwój i redukować ślad węglowy.

Technologia modułowa umożliwia rozbudowę obiektów w nawet najbardziej zatłoczonych miastach. Budowa obejmuje dostawę wyprodukowanych i wykończonych modułów na miejsce, gdzie gotowe części budynku są montowane. Trwa to o połowę krócej niż przy użyciu tradycyjnej technologii, a sam montaż modułów na miejscu to zaledwie parę tygodni lub nawet dni, w przypadku stawiania niewielkich budynków (montaż 84 modułów Kopenhadze trwał tylko 4 tygodnie).

Rozrastanie się miast powoduje wysokie koszty środowiskowe i wymaga olbrzymich nakładów na zapewnienie niezbędnych usług na zaludnianych obszarach. Technologie sprzyjające dogęszczaniu miast, jak modułowa nadbudowa istniejących budynków, wpisują się w trend zrównoważonego kształtowania architektury i urbanistyki.  

Wzór do naśladowania

Przeciwdziałanie rozlewaniu się miast to jeden z kluczowych procesów na drodze do ekologii i osiągania neutralności klimatycznej światowych metropolii. Jako wzór najczęściej stawia się Kopenhagę - miasto przoduje w rankingach przyjaznych do życia i zdrowych metropolii. Na obszarze trzy razy mniejszym niż Warszawa jest 300 km ścieżek rowerowych, po których codziennie porusza się 60 proc. mieszkańców stolicy Danii. Największy park w mieście liczy 2000 ha. Ilość budowanych obecnie nowych ścieżek, mostów, parkingów przeznaczonych dla użytkowników jednośladów jest większa niż tych przeznaczonych dla samochodów. Co więcej: 40 proc. miasta stanowią tereny zielone, 90 proc. wszystkich odpadów poddawanych jest recyklingowi, 75 proc. odpadów jest wykorzystywanych do ogrzewania mieszkań, a 50 proc. energii wykorzystywanej w mieście pochodzi z wiatru.  

Inwestycje podejmowane na tę skalę pokazują kierunek zmian, w którym należy podążać myśląc o rozwoju przyjaznych dla człowieka przestrzeni. Inicjatywy wdrażane w stolicy Danii powodują, że Kopenhaga od lat jest na ustach urbanistów, ekologów oraz psychologów, którzy stawiają miasto za wzór do naśladowania dla włodarzy największych metropolii.

    Więcej o:

Skomentuj:

Modułowa nadbudowa budynku w Kopenhadze