Nowoczesne i energooszczędne budownictwo drewniane

sponsorowany

Odpowiednie wykorzystanie postępu technologicznego i rozwiązań, które ze sobą niesie, ułatwia wiele codziennych czynności. Przykład stanowią inteligentne urządzenia i nowoczesne technologie, które coraz częściej pojawiają się w polskich domach. Zmiany widoczne są także w sektorze budowlanym. Alternatywą dla tradycyjnych domów murowanych stają się nowoczesne i energooszczędne domy drewniane.

Kampus uczelni British Columbia w Vancouver
Kampus uczelni British Columbia w Vancouver
Ministerstwo Klimatu

Ponadczasowość

Drewno wykorzystywane jest w polskim budownictwie od wielu wieków. Do dziś możemy znaleźć ślady i pozostałości konstrukcji z drewna, m.in. studnie, kościoły i kapliczki. Chyba każdy z nas widział lub przynajmniej słyszał o osadzie w Biskupinie, której powstanie datuje się na VIII w. p.n.e. Wyjątkowo dobrze zachowany stan drewnianej konstrukcji pozwolił na rekonstrukcję całego obiektu, tworząc atrakcję odwiedzaną przez krajowych i zagranicznych turystów. Popularność drewna jako budulca zaczęła maleć w pierwszej połowie XX w., kiedy to naturalny surowiec zaczęto zamieniać na beton i cegły. Obecnie, w XXI w. niewiele się zmieniło. Drewniane budynki kojarzone są  w Polsce z budownictwem „drugiej kategorii”, tymczasowym i niewytrzymałym. Tymczasem postęp technologiczny i badania naukowe dały nam nową wiedzę i rozwiązania dzięki, którym prefabrykowane drewno w niczym nie ustępuje tradycyjnym materiałom budowlanym.

Energooszczędność

Już na początku 2021 roku wejdzie w życie nowy standard energetyczny. Normy dotyczą konstruowania budynków tak, aby wartość zużywanej energii nie przekroczyła 70 kWh/m2 rocznie. Nowe zasady wymagają sięgnięcia po nowoczesne technologie i odnawialne materiały. Gotowe domy drewniane idealnie wpisują się w niskoemisyjny standard, dążąc do neutralności klimatycznej. Są bardziej energooszczędne od tradycyjnych domów, biorąc pod uwagę produkcję, budowę oraz eksploatację. Mechanizacja pracy pozwala na wytworzenie wielu identycznych elementów, w krótkich czasie, co redukuje ilość zużytej energii elektrycznej. Ponadto drewniane domy przy odpowiednim zaprojektowaniu i wykonaniu, zapewniają dobrą izolację termiczną – czyli ciepło po krótkim okresie grzania zimą i przyjemny chłód latem. Uzasadnione jest więc stwierdzenie o zmniejszonych kosztach ogrzewania i wentylacji, co wiąże się ze zmniejszonym poborem energii potrzebnej do tego celu.

Nowoczesność

Na Zachodzie powstaje coraz więcej budynków wielorodzinnych oraz użyteczności publicznej skonstruowanych z użyciem drewna m.in. osiedle Limnologen w Växjö (Szwecja), dom studencki Brock Commons w Kanadzie czy zespół stadionów olimpijskich w Lillehammer (Norwegia) o imponującej rozpiętości. Warto tu też wskazać, że duże obiekty użyteczności publicznej o konstrukcji drewnianej budowane były już wiele lat temu - dworce w Sztokholmie, Malmö i Göteborg niedługo będą świętować stulecie swojego istnienia – co dowodzi trwałości takich obiektów.

Dom studencki Brock Commons
Dom studencki Brock Commons
Ministerstwo Klimatu

Popularnością cieszą się również drewniane domy całoroczne, obecnie np. co szósty dom w Niemczech jest wykonany z drewna[1]. Budynki przybierają różnorodną formę, od prostych piętrowych brył, po designerskie, piętrowe konstrukcje. Biorąc pod uwagę ich możliwości i zalety, śmiało można stwierdzić, że drewniane domy są odpowiedzią na potrzeby współczesnego świata. Produkcja gotowych konstrukcji odbywa się w halach, niezależnie od pory roku.

Trzy miesiące wystarczą, by z gotowego szkieletu stworzyć piękny, bezpieczny i funkcjonalny dom. Ten czas można dodatkowo skrócić, decydując się na gotowe moduły. Obecnie na rynku funkcjonuje wiele firm specjalizujących się w technologii drewnianej, oferując kompleksową prefabrykację i montaż, a często również prace wykończeniowe. Takie rozwiązanie daje jedną nierozproszoną na kilka podmiotów gwarancję  i minimum formalności. Aktualnie na polskim rynku pojawia się coraz więcej firm zajmujących się nowoczesną technologią drewnianą, a także podejmowane są działania mające na celu edukację w zakresie wpływu budownictwa na klimat. Jednym z nich jest kampania „Dom z klimatem”, realizowana przez Ministerstwo Klimatu, w ramach której ogłoszono konkurs dla projektantów, inwestorów oraz generalnych wykonawców obiektów, które sprzyjają ochronie klimatu i zostały wykonane w technologii wykorzystującej drewno, jako element konstrukcyjny obiektu.

Niniejszy materiał został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Ministerstwo Klimatu."

Więcej informacji na temat kampanii oraz konkursu znajdziesz na stronie internetowej kampanii Ministerstwa Klimatu: www.domzklimatem.gov.pl.

[1] Krajowa Agencja Poszanowania Energii SA, Raport Środowiskowe Aspekty Nowoczesnego Budownictwa Drewnianego, str. 13.

.
.
Ministerstwo Klimatu

Skomentuj:

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo drewniane