Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrodzenie ma znaczenie!

sponsorowany

Ogrodzenia towarzyszą ludzkości od wielu stuleci. Niektóre źródła twierdzą, że już od epoki brązu. Chronią naszą prywatność oraz otaczają dom pasem bezpieczeństwa. Jednym z najpopularniejszych materiałów XXI wieku, cenionym przez architektów jest beton. Ogrodzenie z elementów betono-wych to swego rodzaju „klasyka gatunku”, ale nieustannie zaskakuje możliwościami i designem.

Ogrodzenie Antara II
Ogrodzenie Antara II
Polbruk

Na przestrzeni wieków ogrodzenia budowano z niemal wszystkiego. Pierwsze z nich wznoszono z kamienia, następnie z drewna, a później łączono te materiały, co pozwoliło tworzyć coraz ciekawsze konstrukcje. Do najsłynniejszych „ogrodzeń” na świecie należy Mur Chiński, zabytek wpisany na listę UNESCO, który powstał około III wieku przed naszą erą. Miał on chronić przed najazdem barbarzyńców oraz być symbolem potęgi imperium. Później mury zaczęły być używane również do celów prywatnych, stały się granicą pomiędzy przestrzenią publiczną, a prywatną - należącą do osoby lub rodziny. Tak było na przykład w starożytnej Grecji czy Rzymie, gdzie jego funkcja ochronna miała bardziej wymiar symboliczny. Z czasem ogrodzenia stały się naturalną formą wydzielania posesji i ustanawiania granic pomiędzy tym, co nasze a tym, co sąsiada. W XIX i na początku XX wieku ogrodzenia zyskiwały niekiedy bardzo spektakularne formy dzięki wykorzystaniu licznych elementów ozdobnych, co miało podkreślać status społeczny i prestiż posesji. W XXI wieku ogrodzenia, tak jak cała architektura, zmierzają w kierunki prostoty, czystości form i geometryzmu. Gdy dodamy do tego popularność, którą cieszy się beton, łatwo zrozumieć, dlaczego ogrodzenia wykonane z bloczków betonowych stały się tak modne.

Design pierwszej klasy

Ich niewątpliwym atutem jest faktura i kolorystyka, które pozwalają dopasować je do niemal każdej aranżacji. Przy budowie ogrodzenia dookoła nowoczesnego domu możemy wybrać prefabrykaty, które swoim wyglądem nawiązują do betonu lub kamienia naturalnego z idealnie płaskimi bokami czy o fakturze przypominającej ciosany kamień. Pierwsze z nich są połączeniem gładkiej faktury oraz pełnych kolorów. Przykładem takiego rozwiązania jest ogrodzenie Neo. Tworzą je bloczki o wymiarze 20x60 cm i wysokości 10 cm, które są dostępne w dwóch odcieniach szarości charakterystycznych dla betonu – grafitowym i stalowym. Jeśli zależy nam na nieco wyższych, ale krótszych elementach, alternatywą jest ogrodzenie Murro. Pojedynczy bloczek posiada wymiar 20x50 cm, a jego wysokość wynosi 20 cm. Podobnie jak w przypadku Neo, betonowy wygląd ogrodzenia uzyskamy stosując Murro o gładkiej fakturze i w pełnych kolorach – stalowym i grafitowym. Jeśli projekt zakłada natomiast, że ogrodzenie ma wyglądać niczym ściana wykonana z idealnie równo ociosanych skał przypominających granit lub marmur, to warto również zwrócić uwagę na ogrodzenie Murro o gładkiej fakturze, ale o melanżowych kolorach. Dla posesji w stylu nowoczesnym najlepsze będą prefabrykaty, których dominującym kolorem są szarości, czyli: nerino (biało-szaro-czarny), onyx (biało-szaro-pomarańczowy) oraz tegoroczna nowość w ofercie - nerino blue (biało-szaro-niebieski).

W kierunku natury

Do stylu nowoczesnego, który bazuje na prostocie i minimalizmie, coraz częściej są przemycane wątki związane z otaczającym nas światem przyrody, a co za tym idzie – nawiązania do naturalnych form i materiałów. Stąd ciekawym pomysłem na budowę ogrodzenia wokół nowoczesnej posesji jest wykorzystanie pustaków betonowych, których zewnętrzna warstwa przypomina naturalny kamień. Przykładem takiego rozwiązania jest ogrodzenie Antara II. Jego elementy posiadają wymiar 40x18 cm i wysokość 20 cm. To, co je wyróżnia, to łamana faktura, która sprawia, że wyglądają jak prawdziwy kamień! Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, to do stylu nowoczesnego doskonale będą pasować kolory grafitowy i nerino. Natomiast w aranżacjach opartych na kontraście można również rozważyć użycie jasno szaro-białego koloru paloma. To idealny kolor do budowy ogrodzeń wokół nowoczesnych domów i wszędzie tam, gdzie biel wpisuje się w krajobraz architektoniczno-kulturowy. Przykładem takich miejsc może być Grecja czy niektóre rejony Włoch lub Hiszpanii.  

Dopasowane i efektowne!

Skoro już wiemy, jaki dobór kolorów i faktur zastosować przy tworzeniu ogrodzeń w stylu nowoczesnym, to warto jeszcze zyskać wiedzę na temat możliwych rodzajów ogrodzeń. Można je wznieść na dwa sposoby – jako ogrodzenie pełne lub ażurowe. Pierwszy z nich jest polecany wszędzie tam, gdzie chcemy chronić nasz komfort i prywatność, a więc w miejscach o gęstej zabudowie – ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy posiadamy duży ogród. W przypadku domów szeregowych z małymi ogródkami takie rozwiązanie byłoby mało komfortowe, ze względu na dość klaustrofobiczny efekt. Tam polecane są rozwiązania otwarte, czyli ogrodzenia ażurowe, w których z betonowych prefabrykatów budujemy słupy oraz podmurówkę, a pomiędzy nimi wstawiamy przęsła pozwalające na szeroki przepływ światła. Podobne rozwiązania są polecane również w miejscach o niskiej gęstości zabudowy. Możemy też zastosować rozwiązanie pośrednie polegające na budowie pełnego muru od strony ulicy i ażurowego ogrodzenia od strony sąsiadów. 

Pomocny planer 3D do projektowania ogrodzeń

Ogrodzenie można samodzielnie zaprojektować przy pomocy "Kalkulatora ogrodzeń". Jest to bezpłatne, intuicyjne narzędzie umożliwiające przygotowanie projektu oraz jego szacunkowej wyceny. Pozwala ono na wybór stylu posesji, rodzaju elewacji, a także koloru bloczków ogrodzeniowych. W programie można narysować schemat ogrodzenia w układzie liniowym z miejscem na standardowe wymiarowo furtki oraz bramy. Wszystkie wymiary można łatwo zmienić, a modyfikacje zobaczyć dzięki podglądowi 3D . Aplikacja generuje wykaz użytych produktów i orientacyjny kosztorys.  Kalkulator jest dostępny na stronie: https://www.polbruk.pl/pl/kalkulator-ogrodzen.html Planer ogrodzeń pozwala na swobodne testowanie różnych ustawień przęseł, bram i furtek, dzięki czemu można sprawdzić różne warianty i wybrać najbardziej optymalne pod kątem estetycznym i funkcjonalnym rozwiązanie.

ABC budowy ogrodzenia

Gdy wybierzemy wygląd ogrodzenia, to czas przystąpić do budowy. Nie jest to zadanie szczególnie skomplikowane czy długotrwałe. W dużym skrócie najpierw wytyczamy ogrodzenie w terenie, pamiętając o zaznaczeniu miejsc, gdzie będą brama wjazdowa, bramki i wiata śmietnikowa. Następnie budujemy fundament, a później ławę żelbetową. W ławie należy umieścić elementy zbrojenia, które wzmocnią fundament oraz umożliwią przygotowanie konstrukcji pod wzniesienie ewentualnych słupków. W przypadku, gdy zdecydujemy się na pełny mur, zbrojenie pionowe nie jest konieczne. Następnie elementy poziome należy zalać betonem odpowiedniej klasy. Kolejnym ważnym elementem jest wykonanie izolacji poziomej zapobiegającej podsiąkaniu kapilarnemu wilgoci i niszczeniu ogrodzenia od dołu. Teraz czeka nas już tylko budowa ogrodzenia z bloczków i łączenie jego elementów z użyciem zaprawy. Wszystko według wcześniej stworzonego projektu. Ogrodzenie na szczycie wieńczymy daszkami, które mogą być płaskie lub dwuspadowe. Są one ważnym elementem, gdyż zabezpieczają konstrukcję od góry.

Pomimo tego, że minęły setki lat, mury czy ogrodzenia są w dalszym ciągu obecne w krajobrazie wsi, miasteczek i miast oraz wielkich metropolii. Choć nie mają one już wielkiego znaczenia obronnego jak niegdyś, to nadal wyznaczają granicę pomiędzy przestrzenią publiczną, a prywatną, ale nie tylko. Dziś są również, a może przede wszystkim, ramą kompozycyjną spinającą aranżację naszej posesji oraz jej najbardziej widoczną wizytówką. 

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogrodzenie ma znaczenie!