Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrzewanie domu fotowoltaiką - czy warto zainwestować?

artykuł zewnętrzny

Panele fotowoltaiczne pojawiły się na dachach polskich domów już wiele lat temu. Ich przeznaczeniem jednak było głównie dostarczanie energii elektrycznej niezbędnej do zasilania podstawowych urządzeń w gospodarstwie domowym. Obecnie inwestorzy coraz szerzej spoglądają na fotowoltaikę. Dzięki niej jest bowiem możliwe tanie i efektywne ogrzewanie domu energią słoneczną. Możliwe, ale nie gwarantowane. Kiedy więc warto w nie inwestować?

Ogrzewanie domu fotowoltaiką - czy warto zainwestować?
Ogrzewanie domu fotowoltaiką - czy warto zainwestować?
Metalfachyg

System grzewczy – niezbędny w każdym domu

Budowa domu jednorodzinnego jest złożonym i długotrwałym procesem, który wymaga nie tylko postawienia murów. Aby można było w nich wygodnie zamieszkać, trzeba też zadbać o instalacje – elektryczną, wodno-kanalizacyjną i grzewczą. W klimacie umiarkowanym trudno zapewnić komfort termiczny w domu przez cały rok. Dlatego system grzewczy jest jednym z ważniejszych i jednocześnie jednym z najbardziej kosztownych w eksploatacji.

Problemem, jaki niesie za sobą wybór systemu centralnego ogrzewania, jest uwzględnienie potrzeb energetycznych budynku, jego mieszkańców oraz dostępu do konkretnego rodzaju paliwa. To ostatnie jest najbardziej kosztochłonne ze względu na to, że trzeba je systematycznie kupować przez cały sezon. Dlatego rachunki za prąd i ogrzewanie domu są wysokie – pochłaniają znaczną część dochodów rodziny. Fotowoltaika jest odpowiedzią na te problemy. Pozwala bowiem we własnym zakresie produkować energię niezbędną do ogrzania pomieszczeń w budynku.

Fotowoltaiczne ogrzewanie domu – dostępne technologie

Rozważania na temat możliwości wykorzystania fotowoltaiki do ogrzewania domu warto rozpocząć od wskazania dostępnych rozwiązań. Wszystkie wiążą się z produkcją ekologicznej i taniej energii ze słońca, którą dostarczają panele fotowoltaiczne. Dlatego też można założyć, że ogrzewanie domu fotowoltaiką jest ogrzewaniem elektrycznym. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o podłączenie grzejników konwekcyjnych czy olejowych, które zużywają ogromne ilości energii. W poszukiwaniu bardziej ekonomicznych rozwiązań warto sięgnąć po jedną z następujących opcji.

  1. Ogrzewanie podłogowe – jest zaliczane do najbardziej efektywnych, ponieważ wydzielane dużą powierzchnią ciepło równomiernie rozkłada się w przestrzeni. Jednocześnie, unosząc się z dołu do góry, pozwala szybko osiągnąć optymalną temperaturę w strefie pomieszczenia, w której przebywają domownicy. Ogrzewanie strefy pod sufitem nie jest potrzebne, dzięki czemu wydatek energetyczny jest znacznie mniejszy.
  2. Kocioł elektryczny – to kolejne rozwiązanie, dzięki któremu fotowoltaiczne ogrzewanie domu jest opłacalne i efektywne. Urządzenia tego typu mają nowoczesną konstrukcję i są wyposażone w wiele przydatnych funkcji takich jak sterownik pogodowy czy wymiennik c.w.u.
  3. Zbiornik buforowy – korzystanie z urządzeń zasilanych prądem z fotowoltaiki oznacza potrzebę magazynowania ciepła. Zapewnienie stałego ogrzewania domu na tym samym poziomie jest możliwe dzięki zbiornikowi buforowemu. Nie jest on wprawdzie elementem niezbędnym, ale uwzględnienie go w planie budynku dodatkowo pozwala obniżyć koszty eksploatacji.

Ogrzewanie fotowoltaiką – opłacalność inwestycji

Osoby planujące budowę domu z pewnością zastanawiają się nad opłacalnością inwestowania w system grzewczy zasilany fotowoltaiką. Zniechęcają je koszty zakupu i montażu instalacji takich jak panele fotowoltaiczne czy zbiornik buforowy. W rzeczywistości takie kompleksowe rozwiązanie po kilku latach przyniesie same korzyści. Istotne jest jednak precyzyjne dobranie wszystkich elementów tak, aby fotowoltaika wytwarzała wystarczającą ilość prądu na zasilanie kotła, ogrzewania podłogowego czy promienników podczerwieni.

Jako jeden z czynników, który powinien skłaniać do wyboru ogrzewania domu energią słoneczną może być fakt, że obecnie są dostępne rozmaite źródła dofinansowania oraz preferencyjne kredyty dla osób wybierających odnawialne źródła energii. W efekcie koszt wykonania instalacji jest znacznie niższy, a okres zwrotu – krótszy.

Czy to się opłaca? W nowych domach z pewnością tak. W ujęciu globalnym energia produkowana ze słońca jest tania i ekologiczna, ale też wykorzystuje się ją w 100% bez strat w postaci emisji gazów czy pyłów powstających w procesach spalania. Kupując kocioł grzewczy na gaz czy pellet, część energii spalania szybuje do atmosfery. Prąd z fotowoltaiki jest całkowicie do Twojej dyspozycji – możesz nim zasilić kocioł elektryczny w systemie C.O., zmagazynować w akumulatorze lub odprowadzić do sieci. Jeśli zdecydujesz się na taki zestaw, nie tylko obniżysz rachunki za prąd, ale też nie będziesz ponosić kosztów ogrzewania domu. Finansowe korzyści odczujesz wraz z każdym zapłaconym rachunkiem.

Zamów panele fotowoltaiczne od METAL-FACH Technika Grzewcza!

Opłacalność ogrzewania fotowoltaiką w starych domach

Ogrzewanie jednak to nie tylko problem nowych domów. Również w starszych budynkach, takich sprzed kilkudziesięciu lat, wybór odpowiedniego systemu grzewczego jest niezbędny. Właściciele takich obiektów, którzy myślą o fotowoltaice, mogą doznać dużego rozczarowania. Koszty jej instalacji na potrzeby CO nie zawsze się zwrócą. Potrzeby energetyczne starych budynków są znacznie wyższe, co wynika z dawnych technologii budowania, pełnych mostków termicznych czy materiałów, które nie spełniają norm termoizolacyjnych.

Ogrzanie takiego domu wymaga znacznie większych nakładów energetycznych, jakich nie pokryje tradycyjny zestaw paneli fotowoltaicznych montowanych na dachu. Do wyprodukowania odpowiedniej ilości energii musiałyby one zajmować powierzchnię kilku takich dachów. Istnieje oczywiście możliwość zamontowania paneli na gruncie, ale musiałyby ku temu zaistnieć odpowiednie warunki (brak drzew, odpowiednia powierzchnia).

Jedną z opcji jest też dodatkowe ocieplenie budynku. Nie zawsze jednak w starszych domach jest to proste. Często wymaga dodatkowych czynności takich jak osuszanie ścian czy przeprowadzanie kosztownych iniekcji naprawczych. Poza tym wieloletnie domy miewają piwnice i nie są izolowane od podłoża. Wyeliminowanie tych wad i przekształcenie domu w energooszczędny niesie za sobą dodatkowe niemałe koszty.

Na koniec warto dodać, że od 1 kwietnia weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasad rozliczania nadwyżek prądu z OZE odprowadzanych do sieci. Klient będzie mógł je odsprzedać po cenie hurtowej, a następnie odkupić po cenie detalicznej. W takiej sytuacji znacznie bardziej opłacalne będzie zużywanie jak największej części wyprodukowanego prądu na bieżące potrzeby. Pomogą w tym bufor i grzałki, dzięki którym można ogrzewać wodę użytkową latem bez potrzeby palenia w piecu. Również wybór pomp ciepła może przynieść korzyści, gdyż urządzenia tego typu lepiej wykorzystają energię elektryczną niż piec elektryczny.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogrzewanie domu fotowoltaiką - czy warto zainwestować?