Rynek pierwotny czy wtórny? Na co się zdecydować?
Zakup mieszkania czy domu to poważna decyzja – z wybraną okolicą zwiążesz się na dłuższy czas. Zastanawiasz się, jaką dzielnicę wybrać lub zadajesz sobie pytanie, czy lepiej nabyć nieruchomość z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Poniżej znajdziesz informacje, które mogą Ci pomóc w podjęciu decyzji.

Rynek pierwotny vs. rynek wtórny – jakie są różnice?
Między rynkiem pierwotnym a rynkiem wtórnym występuje kilka znaczących różnic i dotyczą one wielu aspektów. Wymienić wystarczy:
● stan nieruchomości – na rynku pierwotnym dostępne są wyłącznie nowe nieruchomości, podczas gdy na rynku wtórnym ich przekrój jest bardziej zróżnicowany; możesz wybierać wśród zarówno przygotowanych do zamieszkania apartamentów, jak i mieszkań czy domów wymagających gruntownego remontu,
● opłaty związane z zakupem nieruchomości – kupując nieruchomość z rynku wtórnego, w większości przypadków zapłacisz podatek od czynności cywilnoprawnych (2 proc. od wartości rynkowej mieszkania czy domu),
● położenie nieruchomości – w dużych miastach zasób wolnych gruntów systematycznie się kurczy, w rezultacie czego wiele nowych osiedli powstaje na obszarach podmiejskich, wokół których infrastruktura dopiero się rozwija.
Twoim celem jest zakup mieszkania w kamienicy? Poszukiwania możesz od razu zawęzić do rynku wtórnego. Jeżeli jednak nie nastawiasz się na zakup nieruchomości konkretnego rodzaju, zapoznaj się zarówno z propozycjami deweloperów, jak i ogłoszeniami prywatnych sprzedawców. Tak możesz zrobić, gdy szukasz mieszkania na sprzedaż w Grudziądzu.
Kiedy warto poszukać nieruchomości na rynku pierwotnym?
Rynek pierwotny będzie dobrym wyborem, gdy nie chcesz ponosić wysokich kosztów związanych z zakupem nieruchomości – w przypadku tych transakcji nie występuje wspomniany już podatek PCC, chociaż cena za 1 mkw. może być wyższa. Za zakupem mieszkania lub domu z rynku pierwotnego przemawiają też nieograniczone możliwości aranżacyjne. Co więcej, nie musisz zatrudniać ekipy wykończeniowej – wielu deweloperów oferuje opcję wykończenia wnętrza pod klucz.
Inne powody, dla których warto zdecydować się na nieruchomość z rynku pierwotnego:
● gwarancja – firmy deweloperskie udzielają jej na 5 lat,
● niższy czynsz – co ma związek z brakiem funduszu remontowego,
● bezproblemowy dostęp do miejsca postojowego.
Kiedy bardziej opłaca się zakup nieruchomości z drugiej ręki?
Po zakupie nieruchomości chcesz niemal od razu się do niej wprowadzić? Rozsądnie będzie poszukać domu lub mieszkania na rynku wtórnym. Powód jest prosty – duży popyt powoduje, że wielu deweloperów sprzedaje niemal wszystkie lokale czy domy już w początkowej fazie inwestycji. W rezultacie wybór jest ograniczony. W przypadku nieruchomości używanych wiesz z kolei, co kupujesz – nie musisz opierać się na planach i wizualizacjach.
Za zakupem nieruchomości z rynku wtórnego przemawiają też:
● pobliska infrastruktura – drogi są już wytyczne i utwardzone, wokół znajdują się też często tereny zielone, przedszkola, szkoły, sklepy i punkty usługowe,
● lokalizacja – wiele nieruchomości z drugiej ręki znajduje się w unikalnych punktach miasta,
● możliwość zakupu wyposażenia w niskiej cenie – wielu sprzedających jest skłonnych pozostawić meble i sprzęty, doliczając niewielką kwotę do ceny.
Na co się zdecydować – rynek pierwotny czy wtórny? Na to pytanie musisz odpowiedzieć samodzielnie, uwzględniając swoje potrzeby i oczekiwania.
- Więcej o:
Czy odkurzacz piorący jest wart swojej ceny?
Jak wybrać idealną zmywarkę do swojego domu?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
ARCHICAD 27 w pigułce. Co warto wiedzieć przed aktualizacją?
Komfortowe ciepło, ekologia i energooszczędność dla każdego domu
Jakie rozwiązanie będzie idealne dla nowoczesnego domu? Panele na rąbek, a może blachodachówka płaska?
Definicja stylu i ogromna szansa na energooszczędność – dach dwupołaciowy
Wybór dachówki. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?