Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rynek pierwotny czy wtórny? Na co się zdecydować?

artykuł zewnętrzny

Zakup mieszkania czy domu to poważna decyzja – z wybraną okolicą zwiążesz się na dłuższy czas. Zastanawiasz się, jaką dzielnicę wybrać lub zadajesz sobie pytanie, czy lepiej nabyć nieruchomość z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Poniżej znajdziesz informacje, które mogą Ci pomóc w podjęciu decyzji.

Rynek pierwotny czy wtórny? Na co się zdecydować?
Rynek pierwotny czy wtórny? Na co się zdecydować?
Gethome

Rynek pierwotny vs. rynek wtórny – jakie są różnice?

Między rynkiem pierwotnym a rynkiem wtórnym występuje kilka znaczących różnic i dotyczą one wielu aspektów. Wymienić wystarczy:

● stan nieruchomości – na rynku pierwotnym dostępne są wyłącznie nowe nieruchomości, podczas gdy na rynku wtórnym ich przekrój jest bardziej zróżnicowany; możesz wybierać wśród zarówno przygotowanych do zamieszkania apartamentów, jak i mieszkań czy domów wymagających gruntownego remontu,

● opłaty związane z zakupem nieruchomości – kupując nieruchomość z rynku wtórnego, w większości przypadków zapłacisz podatek od czynności cywilnoprawnych (2 proc. od wartości rynkowej mieszkania czy domu),

● położenie nieruchomości – w dużych miastach zasób wolnych gruntów systematycznie się kurczy, w rezultacie czego wiele nowych osiedli powstaje na obszarach podmiejskich, wokół których infrastruktura dopiero się rozwija.

Twoim celem jest zakup mieszkania w kamienicy? Poszukiwania możesz od razu zawęzić do rynku wtórnego. Jeżeli jednak nie nastawiasz się na zakup nieruchomości konkretnego rodzaju, zapoznaj się zarówno z propozycjami deweloperów, jak i ogłoszeniami prywatnych sprzedawców. Tak możesz zrobić, gdy szukasz mieszkania na sprzedaż w Grudziądzu.

Kiedy warto poszukać nieruchomości na rynku pierwotnym?

Rynek pierwotny będzie dobrym wyborem, gdy nie chcesz ponosić wysokich kosztów związanych z zakupem nieruchomości – w przypadku tych transakcji nie występuje wspomniany już podatek PCC, chociaż cena za 1 mkw. może być wyższa. Za zakupem mieszkania lub domu z rynku pierwotnego przemawiają też nieograniczone możliwości aranżacyjne. Co więcej, nie musisz zatrudniać ekipy wykończeniowej – wielu deweloperów oferuje opcję wykończenia wnętrza pod klucz.

Inne powody, dla których warto zdecydować się na nieruchomość z rynku pierwotnego:

● gwarancja – firmy deweloperskie udzielają jej na 5 lat,

● niższy czynsz – co ma związek z brakiem funduszu remontowego,

● bezproblemowy dostęp do miejsca postojowego.

Kiedy bardziej opłaca się zakup nieruchomości z drugiej ręki?

Po zakupie nieruchomości chcesz niemal od razu się do niej wprowadzić? Rozsądnie będzie poszukać domu lub mieszkania na rynku wtórnym. Powód jest prosty – duży popyt powoduje, że wielu deweloperów sprzedaje niemal wszystkie lokale czy domy już w początkowej fazie inwestycji. W rezultacie wybór jest ograniczony. W przypadku nieruchomości używanych wiesz z kolei, co kupujesz – nie musisz opierać się na planach i wizualizacjach.

Za zakupem nieruchomości z rynku wtórnego przemawiają też:

● pobliska infrastruktura – drogi są już wytyczne i utwardzone, wokół znajdują się też często tereny zielone, przedszkola, szkoły, sklepy i punkty usługowe,

● lokalizacja – wiele nieruchomości z drugiej ręki znajduje się w unikalnych punktach miasta,

● możliwość zakupu wyposażenia w niskiej cenie – wielu sprzedających jest skłonnych pozostawić meble i sprzęty, doliczając niewielką kwotę do ceny.

Na co się zdecydować – rynek pierwotny czy wtórny? Na to pytanie musisz odpowiedzieć samodzielnie, uwzględniając swoje potrzeby i oczekiwania.

    Więcej o:

Skomentuj:

Rynek pierwotny czy wtórny? Na co się zdecydować?