Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rynny dachowe i ich rodzaje. O czym warto pamiętać?

artykuł zewnętrzny

Rynny dachowe są bardzo ważnym elementem służącym do wykonania wykończenia dachu. Bez nich o wiele łatwiej o zniszczenie elewacji, zawilgocenie ścian i przede wszystkim powstawanie błota wokół domu. Na rynku można jednak spotkać się z różnymi produktami. Co warto o nich wiedzieć?

Rynny dachowe i ich rodzaje. O czym warto pamiętać?
Rynny dachowe i ich rodzaje. O czym warto pamiętać?
Blachotrapez

Rynny dachowe, akcesoria do nich, odwodnienia rynnowe i inne elementy systemu odprowadzającego wodę deszczową mają duże znaczenie. Od nich zależy uniknięcie niekontrolowanego spadku wody z dachu na ściany i otoczenie domu. Same rynny dachowe są tu podstawą. Co warto wiedzieć o produktach oferowanych na rynku?

Rynny dachowe: podstawowe informacje

Niezależnie od materiału ich wykonania rynny dachowesłużą odprowadzaniu wody opadowej z dachu w kontrolowany sposób. Bez nich nie tylko opad byłby niekiedy bardzo gwałtowny, ale także przebiegał wraz z rozpryskiwaniem się po ścianach i wokół domu. Jest to niekorzystne nie tylko dla ścian, ale i okolicy budynku. O wiele łatwiej wówczas choćby o powstawanie błota. 

Rodzaje rynien dachowych

Jakie rodzaje rynien dachowych mamy do wyboru? Na rynku dostępne są przede wszystkim rynny metalowe i rynny PVC. Warto poznać ich podstawowe charakterystyki po to, by można było świadomie podjąć decyzję o zakupie.

Rynny dachowe metalowe są tradycyjnym rozwiązaniem, które stosuje się od lat. Może być to miedź, stal ocynkowana lub aluminium. Takie produkty są w wysokim stopniu odporne na działanie czynników zewnętrznych, nie są im groźne także urazy mechaniczne. Nie trzeba ich konserwować i nie należy obawiać się tego, że zaszkodzą im czynniki chemiczne zawarte w wodzie opadowej. Do najbardziej cenionych rynien dachowych należą produkty miedziane. Z kolei modele aluminiowe cenione są z uwagi na niewielką wagę. 

Natomiast rynny dachowe z PVC są lekkie, nie wymagają konserwacji i mają wysoki poziom odporności na działanie promieni słonecznych i czynników chemicznych. Dodatkowo ceni się je za łatwy montaż i niewielką cenę. Ponieważ są barwione w masie, to ewentualne zarysowania nie będą skutkowały utratą powłoki ochronnej lub wyraźnym pogorszeniem się wyglądu rynny dachowej. Ich wadą jest za to wysoka rozszerzalność temperaturowa, ale z nią można sobie poradzić dzięki umiejętnie dobranym akcesoriom. 

Akcesoria do rynien dachowych

Wybór rynien dachowych jest uzależniony od tego, czym kryjemy dach. Niekiedy muszą być one zamocowane na początku (np. przy płytach falistych), innym razem zakłada się je niemalże na końcu (np. przy dachówkach). Należy zawsze pamiętać o tym, że do montażu niezbędne są jeszcze akcesoria rynnowe. Chodzi o haki, uchwyty, łączniki, opaski zaciskowe, osadniki czy kosze. Bez nich rynny na niewiele się zdadzą. 

Od pewnego czasu dużą popularność zyskują gotowe systemy rynnowe. Dopasowane do siebie części sprawiają, że bez trudu można złożyć je w świetnie działającą całość. Dzięki temu zaoszczędzimy bardzo dużo czasu, jednocześnie uzyskując system o wysokiej sprawności. Właśnie takie zalety tego typu rozwiązań sprawiają, że wykorzystuje się je coraz częściej. 

 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Rynny dachowe i ich rodzaje. O czym warto pamiętać?