Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tani dom na miarę potrzeb

sponsorowany

Przy planowaniu budowy niezwykle istotne jest oczywiście to, czy dom nam się podoba, czy spełnia oczekiwania całej rodziny, będzie ekologiczny, a także tani. Nie chodzi tylko o utrzymanie, ale także o postawienie. Jeśli jest to ważny argument, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach.

Tani dom na miarę potrzeb
Tani dom na miarę potrzeb
Direct Money

Jak wybudować tani dom?

Wybierając projekty domów jednorodzinnych, warto zwrócić uwagę na to, jak będą kosztowne w budowie i późniejszej eksploatacji. Można w prosty sposób obniżyć cenę inwestycji, co nie przełoży się ani na jakość wykonania, ani na funkcjonalność. Zdecydowanie tańsze będą projekty domów z poddaszem niż parterowe. Oczywiście lepiej będzie też zdecydować się na konstrukcję osadzoną na planie prostokąta oraz prosty, dwuspadowy dach. Jak widać, im bardziej standardowy projekt, tym będzie on tańszy. Choć w przypadku domu piętrowego dojdą jeszcze koszty schodów oraz montaż okien dachowych, to i tak taka inwestycja się opłaca.

Z czego można zrezygnować?

Jeśli chcesz budować tanio, zrezygnuj z piwnicy. Jej budowa podnosi koszty nawet o 20-30%. Oczywiście jeśli działka jest pochyła, to wówczas piwnica będzie zalecana przez architektów, więc zawsze trzeba mieć na uwadze warunki terenowe. Innym problemem może być fakt, że teren jest podmokły, a poziom wód gruntowych wysoki. Wówczas budowa piwnicy jest nie tylko nieopłacalna, ale również ryzykowna. Poza tym warto też pamiętać o tym, że dom będzie się przez dodatkowy poziom wychładzać, więc by zachować warunki energooszczędności, należałoby zadbać o ogrzewanie jej części.

Tani dom

Warto zainteresować się projektami minimalistycznymi. Są one modne, a proste bryły są zdecydowanie tańsze. Przede wszystkim nie posiadają detali architektonicznych, lukarn czy wykuszy i są osadzone zwykle na planie prostokąta. To pozwala zaoszczędzić na materiałach i robociźnie, a także przekłada się na późniejsze koszty eksploatacji, ponieważ minimalizuje się ryzyko strat ciepła. Warto również zadać o to, by powierzchnia domu była dostosowana do potrzeb mieszkańców. Zbyt duży metraż będzie drogi na każdym etapie, a zbyt mały okaże się z czasem frustrujący. Przy wybieraniu projektu postaraj się więc zadbać o ergonomię. Ale nie zapominaj o funkcjonalności.

Dlatego czasem opłaca się zrezygnować z pralni i umieścić pralkę w łazience. Modne jest również łączenie salonu z kuchnią, co jest nie tylko wygodne i stwarza domownikom strefę dzienną, ale również daje wrażenie większej przestrzeni niż wówczas, gdyby się chciało wydzielić dwa osobne pomieszczenia.

Koszty budowy będą mniejsze, gdy zdecydujesz się na dom bez garażu lub z garażem w bryle budynku. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, a często również decydujący wpływ na decyzję ma wielkość działki czy też warunki, jakie na niej są. Zdecydowanie tańsze będzie postawienie wiaty niż budowa garażu, choć zapewne wiele osób woli chronić lepiej swój samochód przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Można także wtedy postawić na projekt z garażem w bryle budynku wraz z przylegającym pomieszczeniem gospodarczym. To bardzo duże oszczędności związane z fundamentami, dachem, doprowadzeniem instalacji. Oczywiście, by całość była energooszczędna należy zadbać o dobre ocieplenie garażu. Pamiętaj również o tym, że relatywnie dużym kosztem są łazienki, więc może warto zrezygnować z nich na przykład przy sypialniach. Poza tym że są drogie, to także zabierają dość dużo miejsca, wiążą się z konieczność doprowadzenia instalacji i oczywiście odpowiedniego wykończenia oraz wyposażenia. Tu przyda się rozwiązanie optymalne, które uwzględnia ilość mieszkańców, liczbę kondygnacji i pionów kanalizacyjnych.

    Więcej o:

Skomentuj:

Tani dom na miarę potrzeb