Unowocześnij swój dom stylowymi elementami na elewacji
Jeśli chcesz, aby twój dom stał się nowoczesny, wyglądał unikatowo to poznaj kilka ciekawych rozwiązań, które umożliwia stal wykorzystana jako dekoracja elewacji. Stalowe elementy na zewnętrznych ścianach budynku najczęściej możemy spotkać na budynkach handlowo-usługowych oraz biurowych, gdzie nie są tylko dekoracją, ale również ochroną. Rosnąca popularyzacja minimalizmu w architekturze, proste kształty, przeszklenia i geometryczne formy rozpowszechniła modę na stalowe elementy wykorzystywane w budowie domów jednorodzinnych jako dekoracji. Najlepszy efekt wizualny oddają na domach pokrytych nowoczesną blachodachówką. Zobacz ofertę produktów, które mogą stać się ciekawym rozwiązaniem na elewację twojego domu.

Blacha trapezowa - oryginalny pomysł
Blacha trapezowa na elewacji jest najtańszym, najprostszym i oryginalnym materiałem, który daje efekt podłużnych, jednostajnie ciągnących się pasów o trapezowym wgłębieniu. Wgłębienia blachy mogą mieć wyższy lub niższy profil , może być również wykonana z różnych stopów, posiadać inną powłokę ochronną i wykończenie (np. połysk lub mat). Najczęściej wybieranym elementem dekoracyjnym elewacji jest blacha trapezowa - stalowa, ocynkowana, alucynkowa powlekana lub powlekane aluminium – grubość blachy od 0,50 mm do 1,50 mm. Chcąc cieszyć się niezawodną trwałością oraz doskonałym efektem wizualnym przeglądanie modeli warto zacząć od oferty lidera na polskim rynku dachów blaszanych Blachy Pruszyński. Profile elewacyjne pokrywane są lakierem dekoracyjnym od strony zewnętrznej, natomiast strona wewnętrzna pokryta jest powłoką ochronną. Modele różnią się między sobą sposobem przetłoczeń, które mogą dawać inny efekt wizualny.
Miękka fala na elewacji
Elewacyjny profil falisty to sposób na zrównoważone, proste i regularne elementy bryły budynku. Nazwa profilu elewacyjnego powstała od efektu przypominającego proporcjonalną falę przekroju płyty. W odróżnieniu od blachy trapezowej, profil falisty odbija światło w miękki sposób co warto uwzględnić podczas wyboru wykończenia materiału na matowy lub błyszczący. Elewacja może sprawiać wrażenie wielowarstwowej i trójwymiarowej jeśli użyte zostaną obydwa sposoby wykończenia. W ofercie można znaleźć elewacyjny profil falisty w różnych powłokach i kolorach, pozwalając na oryginalne wykończenie domu lub willi.

Elewacja z blachą na rąbek
Panele z blachy stojącej „na rąbek” najczęściej wykorzystywane są na ścianach szczytowych „nowoczesnych stodół”, w których pełnią całość z dachem wykonanym w tej samej technice. Ściany zewnętrzne w ten sposób zyskują dodatkową ochronę przed opadami atmosferycznymi, a cały budynek nabywa ciekawego wyglądu. Blachę na rąbek można kłaść w pionie lub poziomie, zależnie od tego czy chcemy optycznie podwyższyć lub poszerzyć budynek. Panele z blachy stojącej „na rąbek” dostępne są w matowej lub błyszczącej wersji powłoki ochronnej.

Zabawa w geometrię z kasetonami elewacyjnymi
Kasetony elewacyjne najchętniej stosowane są jako elewacja budynków handlowych czy biurowych lecz są również nowoczesną inicjatywą do niestandardowej elewacji domów jednorodzinnych. Jest wykonany z ocynkowanej blachy grubości od 1 mm do 1,5 mm lub z blachy aluminiowej o grubości 1,2 mm, które dają geometryczny, jednostajny wzór przypominający tabliczkę czekolady. Wiele możliwości kolorystycznych daje możliwość stworzyć nietuzinkową kompozycję wraz z kolorem ścian i innych elementów wykończeniowych budynku. Ponadto kasetony elewacyjne umożliwiają łatwy i bezproblemowy montaż w pionie czy w poziomie. Dodatkowo najwyższa jakość produktu gwarantuje niezawodność i estetyczny wygląd przez długie lata.

Stal na elewacji zapewni najwyższą ochronę
Często wybór stalowych elementów elewacyjnych podejmowany jest ze względu na efekty wizualne i kreatywność projektanta. Aczkolwiek poza tymi aspektami, elewacje wykonane z blachy odznaczają się wyższą ochroną ścian wewnętrznych przed wiatrem, śniegiem, deszczem i promieniowaniem UV, a także poprawiają termoizolacyjność budynku. Często przyczynia się to do montażu paneli czy kasetonów na budynkach szczególnie narażonych na szkodliwe warunki atmosferyczne.
Po wyborze odpowiedniego modelu warto zapoznać się z dostępnymi powłokami ochronnymi, które mają duże znaczenie dla trwałości materiału, np. większa odporność na korozję, lub zniszczenia industrialne. Ponadto inwestor powinien zapoznać się z instrukcją konserwacji stalowej elewacji, aby móc jak najdłużej korzystać z jej dekoracyjnych i ochronnych zalet.
Powracająca moda na wykorzystywanie minimalistycznego, futurystycznego i modernistycznego stylu w architekturze wymaga przemyślanych decyzji i odpowiedniej konserwacji. Odpowiednia koncepcja użycia stali na elewacji domu mieszkalnego na pewno jest sposobem na zachowanie minimalistycznego trendu i wykazaniem się kreatywnością.

- Więcej o:
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
ARCHICAD 27 w pigułce. Co warto wiedzieć przed aktualizacją?
Komfortowe ciepło, ekologia i energooszczędność dla każdego domu
Jakie rozwiązanie będzie idealne dla nowoczesnego domu? Panele na rąbek, a może blachodachówka płaska?
Definicja stylu i ogromna szansa na energooszczędność – dach dwupołaciowy
Wybór dachówki. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?
Bezpieczne i estetyczne drzwi frontowe. Jak takie znaleźć?
Domy z prefabrykatów - poznajcie ich zalety