Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wspólna sypialnia z dzieckiem czy bez niego - na co się zdecydować?

artykuł zewnętrzny

Pojawienie się potomka na świecie to niezwykły moment w życiu każdego rodzica, który całkowicie odmienia rzeczywistość. Skutki tego wydarzenia odczuwalne są na wszystkich płaszczyznach organizacji całego domu, ponieważ tryb funkcjonowania małego dziecka znacząco różni się od standardowego planu dnia osób dorosłych. Noworodek nigdy nie może być pozostawiony bez opieki - również podczas snu. W jaki sposób zaplanować sypialnię, aby zapewnić sobie i dziecku optymalny komfort?

Wspólna sypialnia z dzieckiem czy bez niego - na co się zdecydować?
Wspólna sypialnia z dzieckiem czy bez niego - na co się zdecydować?
Senna Materace

Jak sobie pościelisz - tak się wyśpisz

Legendarnym znakiem rozpoznawczym świeżo upieczonych rodziców jest niewyspanie. Dlatego warto przemyśleć kwestię aranżacji sypialni lub osobnego pokoju dla dziecka, zanim pojawi się ono na świecie, aby zminimalizować negatywne skutki braku odpowiedniego odpoczynku mamy lub taty. Niestety, nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o sprawdzony sposób spania z noworodkiem. Najczęściej wyróżnia się trzy układy, które będą stanowiły doskonałą  inspirację i podstawę do przemyślenia własnych preferencji oraz możliwości.

Jak sobie pościelisz - tak się wyśpisz
Jak sobie pościelisz - tak się wyśpisz
Senna Materace

Przy samym sercu

Popularne w ostatnich latach rodzicielstwo bliskości zachęca do jak najdłuższego kontaktu matki i dziecka w jak największym zakresie, również w nocy. Skutkować ma to naturalnym utrzymywaniem więzi, zapobieganiem przypadkom śmierci łóżeczkowej oraz wygodą mamy, która nie musi w nocy spacerować do innego pomieszczenia w porze karmienia. Jednak spanie z maluszkiem to duże wyzwanie wymagające szczególnej ostrożności i odpowiedniego sprzętu. Duże łóżko to podstawa - model PREPPY z katalogu materaceelblag.net.pl nie tylko zapewni odpowiednią ilość miejsca i komfort snu dla obojga rodziców z dzieckiem pośrodku, ale również umożliwi schowanie akcesoriów niezbędnych do pielęgnacji maleństwa w szufladach łóżka. Dzięki temu nie będzie powstawał bałagan, a sypialnia  zachowa intymny urok.

Razem, ale osobno

Spanie z dzieckiem bezpośrednio w łóżku jest zalecane, jednak znacząco wpływa na relacje między rodzicami i nie pozostawia przestrzeni na ich własną bliskość. Ponad to, jeśli mama pozostaje aktywna zawodowo, będzie potrzebowała bardziej komfortowego snu niż ten dostosowany wyłącznie do noworodka. Jeśli jednak istotnym elementem jest bliskość dziecka, zaleca się wstawić łóżko malucha do sypialni, zainstalować dostawkę do łóżka rodziców lub postawić kosz Mojżesza od strony matki. Dziecko dzięki temu pozostanie w zasięgu ręki i wzroku, a rodzice zachowają swoją przestrzeń. Aby wygodnie karmić siedząc w łóżku, warto zaopatrzyć się w odpowiednio wspierającą poduszkę, która odciąży młodą mamę w trakcie posiłku malucha lub kiedy zdarzy jej się zasnąć po. Indywidualnie dopasowany model można znaleźć np. na sennamaterace.pl.

Samodzielność od pierwszych dni

Istnieje również metoda, która od pierwszych dni zakłada pozostawianie malucha na noc w innym pomieszczeniu. Głównie wiąże się to z przyzwyczajaniem dziecka do nieobecności rodziców. Pozostawanie nieustannie blisko mamy może skutkować późniejszymi problemami podczas wyprowadzenia się do własnego pokoju, gdy maluch podrośnie. Zachowanie zupełnie osobnej i pozbawionej dziecięcych przedmiotów sypialni dla niektórych osób może okazać się zbawieniem podczas szaleństwa pierwszych miesięcy życia nowego członka rodziny.

Łóżeczko malucha powinno zostać w wyposażone w odpowiedni materac, który będzie spełniał wyjątkowe wymagania tak młodego organizmu. Szwedzka marka Hilding oferuje modele - KOŁYSANKA lub DOBRANOCKA - które są w pełni bezpieczne dla dzieci od pierwszych dni życia. Dzięki hipoalergicznym właściwościom i łatwości w utrzymaniu higieny uzyskały Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka.

W pokoju dziecka należy mieścić również wygodny fotel dla mamy na czas karmienia, natomiast w nieustannej obserwacji maleństwa z głównej sypialni wesprze elektroniczna niania. 

Samodzielność od pierwszych dni
Samodzielność od pierwszych dni
Senna Materace
    Więcej o:

Skomentuj:

Wspólna sypialnia z dzieckiem czy bez niego - na co się zdecydować?