Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniach nieruchomości

artykuł zewnętrzny

Udało Ci się kupić mieszkanie na własność? A może budowa domu zakończyła się sukcesem? Wizja zamieszkania we własnej nieruchomości z pewnością jest ekscytująca. Dlatego też wiele osób jak najszybciej przeprowadza się „na swoje”. Warto jednak zadbać wcześniej o ochronę nieruchomości przed nieszczęśliwymi zdarzeniami. Poznaj najważniejsze informacje o ubezpieczeniu domu lub mieszkania.

Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniach nieruchomości
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniach nieruchomości
Rankomat

Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

Nie musisz kupować ubezpieczenia domu czy mieszkania, jeśli za nieruchomość udało Ci się zapłacić z własnych pieniędzy. Jednak nieco inaczej wygląda sytuacja kredytobiorców.

Wiele banków udziela finansowania na nieruchomość pod warunkiem, że klienci zdecydują się zawrzeć umowę na jej ubezpieczenie. Jeśli kredytobiorcy nie spełnią tego wymogu, instytucja nie uruchomi kredytu, a więc nie wypłaci pieniędzy.

Jednak na ubezpieczenie warto się zdecydować niezależnie od tego, czy musisz je kupić, czy też nie. Dobra polisa zapewni pomoc po wielu nieszczęśliwych zdarzeniach. Dzięki temu unikniesz wielu przykrych finansowych konsekwencji.  

Co obejmuje ubezpieczenie nieruchomości?

Na rynku są dostępne ubezpieczenia nieruchomości o zróżnicowanym zakresie ochrony. Mogą one obejmować:

 • stałe elementy domu lub mieszkania — dotyczy to ścian, dachu, okien, drzwi, armatury sanitarnej, elewacji, podłóg, a także mebli przymocowanych do podłoża;
 • ruchomości domowe — do tej grupy zalicza się wyposażenie nieruchomości, czyli wolnostojące meble, dywany, urządzenia RTV i AGD, ubrania, a nawet zwierzęta czy urządzenia transportu osobowego.

Zakres polisy mieszkaniowej można rozszerzyć. Wśród dodatkowych ubezpieczeń można wymienić np.:

 • home assistance — jest to pomoc w nagłych wypadkach, np. po pożarze nieruchomości czy poważnym uszkodzeniu konstrukcji budynku. W ramach tej polisy towarzystwo może np. zorganizować i opłacić nocleg w hotelu;
 • OC w życiu prywatnym —chroni na wypadek nieumyślnego wyrządzenia krzywdy osobom trzecim. Obejmuje zdarzenia, które mają miejsce na terenie nieruchomości, a także poza nią. Dzięki temu, jeśli np. przez przypadek potrącisz kogoś podczas jazdy na rowerze lub Twój pies pogryzie kogoś na spacerze, towarzystwo wypłaci ofiarom odszkodowanie;
 • NNW — polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewnia pomoc, jeśli to Ty doznasz urazu w wyniku niespodziewanego zdarzenia. Dzięki temu otrzymasz pieniądze np. na pokrycie kosztów leczenia.

Wybierz ubezpieczenie o takim zakresie ochrony, który zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa i pomoc po najbardziej prawdopodobnych zdarzeniach.

Kto może ubezpieczyć nieruchomość?

Ubezpieczenie domu lub mieszkania może wykupić każdy — nie tylko właściciel nieruchomości. Jednak należy pamiętać, że jeśli dojdzie np. do uszkodzenia murów czy innych elementów stałych, rekompensata za szkody zostanie wypłacona osobie, która ma prawo własności do lokalu czy budynku.

Zatem, jeśli wykupisz polisę na nie swój dom czy mieszkanie, nie otrzymasz odszkodowania za zniszczenie mieszkania np. na skutek zalania przez sąsiada czy uderzenia samochodu w ścianę. Pieniądze trafią do właściciela nieruchomości.

Gdzie najlepiej ubezpieczyć nieruchomość?

Ubezpieczenie nieruchomości można kupić w placówce większości towarzystw lub u pośredników. Jednak to dość czasochłonne rozwiązanie. Trzeba nie tylko dotrzeć do biura, które znajduje się zazwyczaj w większym mieście. Należy także pamiętać o godzinach jego otwarcia. Może to być problematyczne, jeśli pracujesz w podobnym czasie.

Na szczęście ubezpieczenie nieruchomości można także kupić za pośrednictwem internetowego kalkulatora. Jest dostępny np. na stronie: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator. Za jego pośrednictwem:

 • porównasz warunki dostępnych ofert,
 • znajdziesz korzystną polisę,
 • zawrzesz umowę na ubezpieczenie,

…a to wszystko bez wychodzenia z domu. Co więcej, możesz skorzystać z internetowej porównywarki o dowolnej porze, nawet w niedzielne popołudnie czy w środku nocy. To duże ułatwienie nie tylko dla tych, którzy pracują. Łatwy dostęp do narzędzia to także korzyść dla osób wykluczonych komunikacyjnie, z niepełnosprawnościami czy dla zajmujących się np. chorymi członkami rodziny.

Ile kosztuje ubezpieczenie nieruchomości?

Cena ubezpieczenia nieruchomości jest obliczana indywidualnie. Pod uwagę są brane takie czynniki jak:

 • wartość budynku lub lokalu,
 • lokalizacja,
 • rodzaj zabudowy domu lub kondygnacja mieszkania,
 • liczba lokatorów,
 • zastosowane zabezpieczenia antywłamaniowe i antykradzieżowe,
 • historia ubezpieczenia,
 • forma własności i sposób korzystania z nieruchomości,
 • zakres ochrony,
 • wysokość sumy ubezpieczenia.

Aby otrzymać dokładną wycenę polisy na mieszkanie lub dom, skorzystaj z internetowej porównywarki ubezpieczeń. Na jej stronie znajduje się prosty formularz, który należy rzetelnie uzupełnić. Na podstawie podanych informacji system będzie mógł przygotować zestawienie ofert od towarzystw wraz z ich cenami.

Ubezpieczenie nieruchomości nie jest obowiązkowe, ale warto się na nie zdecydować. Sprawdź cenę polisy dla swojego domu lub mieszkania i przekonaj się, ile kosztuje jego ochrona!

  Więcej o:

Skomentuj:

Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniach nieruchomości