Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zielona przestrzeń wokół nas. Inspirujące pomysły na aranżacje zieleni w mieście i wokół domu.

sponsorowany

Zielona przestrzeń wokół nas to dziś nie tylko parki i przydomowe ogrody, ale również skwery, pasy zieleni przy jezdniach ulic, a także roślinność pokrywająca bariery akustyczne. W „kieszonkowych” aranżacjach zieleni przestrzeni publicznej i przydomowej, pomagają specjalnie zaprojektowane prefabrykaty betonowe, które można wykorzystać zarówno w charakterze nawierzchni jak i elementów małej architektury.

Polbruk Extrano
Polbruk Extrano
Polbruk

Zieleń jest niezwykle ważna. Pochłania dwutlenek węgla i produkuje tlen, a także stanowi barierę akustyczną. Latem daje schronienie przed palącym słońcem i obniża temperaturę otoczenia. Zapewnia siedlisko wielu gatunkom zwierząt i owadów. Jest przestrzenią wytchnienia, relaksu i odpoczynku. Obecnie ogólnoświatowy trend „bycia eko” sprawia, że coraz częściej stawia się na nowe tereny zielone, a te już istniejące, poddaje kompleksowej rewitalizacji. W przestrzeni publicznej popularnym trendem jest również przekształcanie w parki terenów postindustrialnych lub budowa mini parków kieszonkowych. Równie ważną tendencją jest porządkowanie przestrzeni zielonych na mini skwerach czy pasach zieleni, gdzie była ona degradowana wskutek powstawania na przykład dzikich parkingów samochodowych.

W procesie walki o zielone przestrzenie, co na pierwszy rzut oka może wydawać się paradoksalne,  sojusznikiem zieleni są … prefabrykaty betonowe. Nadają jej ramy, pozwalają piąć się w górę, w przypadku bardzo małych powierzchni, a także wytyczają jej granice. Współtworzą z nią inspirujące aranżacje i chronią przed zniszczeniem.

Polbruk Tigela
Polbruk Tigela
Polbruk

Kieszonkowa zieleń

Obecnie w projektowaniu przestrzeni zdecydowanie odchodzi się od tworzenia aranżacji pozbawionych zieleni. Wręcz przeciwnie – zieleń w połączeniu z małą architekturą staje się bardzo ważnym elementem koncepcji projektowej. Inspirującym rozwiązaniem w przestrzeni publicznej są tzw. parki kieszonkowe. Sama ich idea powstała z potrzeby tworzenia zielonych przestrzeni rekreacyjnych w zwartej zabudowie miejskiej. Jednym z najstarszych takich założeń jest Paley Park utworzony na Manhattanie w 1967 roku. Posiada on powierzchnię zaledwie 390 mkw. Miejsca takie mają pełnić funkcje społeczne, integracyjne, ekologiczne oraz po prostu… dać odsapnąć na chwilę od pędu. Oprócz zieleni znajdują się tam zwykle siedziska, mała architektura oraz dobrana do projektu nawierzchnia. Prefabrykaty betonowe świetnie sprawdzają się w każdej roli. Można z nich zbudować ekologiczne nawierzchnie, donice i kwietniki, zielone ściany, ale także obudowy fontann, ławki, stoły czy sofy zewnętrzne. Wszystkie te elementy świetnie sprawdzają się w kieszonkowych rozwiązaniach dla przestrzeni publicznej i przydomowej.

Polbruk Tigela
Polbruk Tigela
Polbruk

Nawierzchnia przyjazna dla środowiska

Nawierzchnia jest zawsze bardzo ważnym elementem projektu i wytycza jego granice. Najczęściej jest wykonywana z płyt lub kostek betonowych, gdyż jest to materiał trwały i wytrzymały. Szeroka gama produktów różniących się kolorami, kształtami i wielkością pozwala na  zachowanie spójności stylistycznej i dopasowanie jej do otoczenia.

Na uwagę zasługują tu zwłaszcza nowoczesne nawierzchnie przyjazne dla środowiska. Charakteryzują się one tym, że w betonowych prefabrykatach nawierzchniowych znajdują się ażurowe otwory, które wypełnia się ziemią lub grysem. Pozwala to na swobodne wsiąkanie wody deszczowej do warstw znajdujących się poniżej nawierzchni i zapobiega przeciążeniom instalacji odprowadzającej wodę deszczową oraz podtopieniu budynków w czasie nawalnych opadów. Umożliwia również „zatrzymanie” wilgoci w glebie. Ciekawym rozwiązaniem na nawierzchnię, na które warto zwrócić uwagę jest płyta Polbruk Extrano. Ma ona kształt kwadratu o wymiarach 50x50 cm i zaskakuje oryginalnym i nowoczesnym designem. Wycięte w niej regularne otwory przypominają pasy na futrze tygrysa lub kubistyczne kłosy zboża. Ułożona na większych przestrzeniach może budzić skojarzenia z pokładem futurystycznego statku kosmicznego. Jej atutem jest grubość wynosząca 7 cm, która pozwala na stosowanie jej zarówno na nawierzchniach przeznaczonych do ruchu pieszego, jak i kołowego do 3,5 tony. Dostępna jest w odcieniach: szarym, grafitowym i nerino. Jest to rozwiązanie przyjazne dla natury, a równocześnie stwarza wiele możliwości aranżacyjnych.

Polbruk Extrano
Polbruk Extrano
Polbruk

Ramy dla zieleni

Niemniej istotne przy projektowaniu zielonych rozwiązań jest wytyczenie stref dla roślin. Zieleń w przestrzeniach publicznych zazwyczaj dobiera się tak, aby była odporna i wymagała jak najmniej zabiegów pielęgnacyjnych. Dodatkową ochronę można jej zapewnić, budując obrzeża, kwietniki czy palisady, które skutecznie wytyczają granice ciągów pieszych i przestrzeni zielonych. Tutaj również liczba prefabrykatów wykonanych z betonu jest oszałamiająca.

Ciekawym rozwiązaniem jest na przykład Palisada Zen o wysokości elementów od 30 do 120 cm, która występuje w trzech kolorach – szarym, grafitowym i brązowym. W zależności od potrzeb można różnicować jej wysokość, a także skutecznie niwelować przy jej pomocy różnice terenu.

Z kolei betonowe moduły, takie jak Tigela w kształcie litery „l”, pomogą w budowie kwietników, a nawet małej architektury w postaci ławek, gdzie siedzisko można wykonać z desek.

Oczywiście prefabrykaty betonowe z powodzeniem wykorzystamy również w innych przestrzeniach, w których warto umiejscowić zieleń, czyli na mini skwerach, w strefie wejściowej do budynków czy w ciągach pieszych wzdłuż ulic. W tym ostatnim przypadku pozwalają one chronić zieleń przed rozjeżdżaniem przez parkujące samochody, a także zapobiegają parkowaniu na chodnikach. Doskonale nadają się one również do aranżacji zieleni na osiedlach domów jednorodzinnych oraz aranżacji ogrodowych na prywatnych posesjach.

Polbruk palisada Zen
Polbruk palisada Zen
Polbruk

Zielone ściany – lek na szarość

Interesującym rozwiązaniem w gęstej zabudowie mogą być zielone ściany, które są prawdziwym remedium na brak zielonych przestrzeni. Można je wybudować zamiast standardowych ogrodzeń oraz w miejscach, gdzie przestrzeni na zieleń jest tak mało, że jedynym sposobem na jej wprowadzenie jest zastosowanie wertykalnych rozwiązań. Przykładem takich lokalizacji mogą być obecnie budowane nowe osiedla „bliźniaków”, gdzie dom zajmuje większość działki, a przestrzeń dookoła niego to już nie ogród, a w zasadzie deptak wzdłuż elewacji.

Taką zieloną ścianę można stworzyć pomiędzy sąsiednimi domami z elementów betonowych, takich jak na przykład Polbruk Abax, układając je w formie muru, gdzie część elementów wysuniętych poza jego lico będzie pełnić funkcję typowej donicy. Alternatywą jest stworzenie zielonej ściany z modułów Abax poprzez wypełnienie ziemią donic znajdujących się na szczycie muru i zasadzenie w nich pnączy, które będą swobodnie opadać ku dołowi. Innym zastosowaniem donic betonowych Abax „w służbie” zieleni miejskiej jest zbudowanie z nich ekranów akustycznych wzdłuż terenów generujących wzmożony hałas, takich jak ruchliwe ulice czy linie kolejkowe.  Ma to o tyle duże znaczenie, że problem ten dotyka coraz większej liczby mieszkańców miast na całym świecie. Według WHO w silnie zurbanizowanych przestrzeniach miejskich, a w szczególności mieszkalnych, poziom hałasu znacznie przekracza dopuszczalne normy, które powinny wynosić około 50 dB. To ważna kwestia, gdyż długotrwała ekspozycja na szkodliwe dźwięki wywiera zdecydowanie negatywny wpływ na zdrowie psychiczne, zdolność do odpoczynku, samopoczucie oraz wpływa na pogłębianie się chorób. Poza ochroną akustyczną, plusem takiego rozwiązania jest to, że w donicach można umieścić zieleń, dzięki czemu bariery akustyczne będą prezentowały się bardziej estetycznie, a rosnące w nich rośliny pochłoną część dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń, co też nie pozostaje bez znaczenia.

Prefabrykaty betonowe znajdują szereg zastosowań przy aranżacjach przestrzeni zielonych. Mogą stanowić granicę terenów, barierę ochronną, a także dostarczać miejsca na zasadzenie zieleni niejako przy okazji, dla lepszego efektu estetycznego i wizualnego. Podsumowując, beton i zieleń doskonale „współpracują” i świetnie się uzupełniają. Zależy to głównie od wyobraźni i dobrze przemyślanej koncepcji zagospodarowania terenu.

Polbruk Tigela, Extrano
Polbruk Tigela, Extrano
Polbruk
    Więcej o:

Skomentuj:

Zielona przestrzeń wokół nas. Inspirujące pomysły na aranżacje zieleni w mieście i wokół domu.