Tapeta winylowa – czym jest, jak ją kłaść?

artykuł zewnętrzny

Tapety winylowe to strzał w dziesiątkę. Tego typu aranżacja ścienna świetnie sprawdzi się w różnych pomieszczeniach w domu oraz w biurze, ponieważ jest trwała, wytrzymała, odporna na uszkodzenia i bardzo elegancka.

Tapeta winylowa – czym jest, jak ją kłaść?
Tapeta winylowa – czym jest, jak ją kłaść?
Pixers

Czym jest tapeta winylowa?

Remonty i zmiany wystroju wnętrz to momenty, gdy wiele osób zastanawia się nad lekkimi modyfikacjami w pomieszczeniach w domu lub mieszkaniu. Zamiast malować na nowo ściany lub zmieniać ich kolor, można zdecydować się na tapetę winylową. Jest to rozwiązanie bardzo trwałe i eleganckie, które dobrze sprawdza się w sypialni, salonie, a nawet kuchni. Tapeta winylowa to okładzina, która składa się z bawełny (lub siatki poliestrowej) oraz sprasowanych winyli (stanowią one warstwę zewnętrzną). Tapety winylowe, podobnie jak panele winylowe na podłogach, stają się hitem ostatnich sezonów. Dlaczego tak się dzieje? Głównym powodem jest doskonała trwałość, odporność na zarysowania, działanie czynników mechanicznych i atmosferycznych. Dodatkowo takie tapety mają właściwości ognioodporne, antybakteryjne i dźwiękochłonne, a zmycie z nich zabrudzeń nie stanowi najmniejszego problemu.

Jak kłaść tapetę winylową?

Położenie tapety winylowej na ścianie nie jest trudną czynnością. Jak ją kłaść? Przede wszystkim należy się odpowiednio przygotować i zadbać o to, aby ściana nie miała żadnych nierówności, a także była czysta oraz sucha. Im gładsza powierzchnia, tym lepiej, dlatego warto zakupić specjalne preparaty do przygotowania ścian. Warto wiedzieć, że tapety winylowej nie trzeba moczyć przed położeniem jej na ścianę, co znacząco ułatwia pracę. Pierwszym krokiem jest zaznaczenie linii pionowej na ścianie przy pomocy poziomicy. To właśnie pierwszy pas tapety może sprawiać największe trudności, jednak jeśli uda się to zrobić w sposób dokładny i precyzyjny, to reszta pójdzie łatwiej i sprawniej. Na ścianę najpierw należy nałożyć warstwę kleju do tapet, a potem kłaść kolejne pasy tapety winylowej. Cały proces zwykle nie jest trudny i nie wymaga specjalnych zdolności technicznych. Warto pamiętać o tym, aby po zakończonej pracy wyciąć tapetę w miejscach, gdzie znajdują się gniazdka oraz kontakty. 

Dlaczego warto wybrać tapetę winylową?

Tapeta winylowa ma sporo zalet i właśnie dlatego zyskała licznych zwolenników. Tego typu aranżacja ścienna jest odporna na promieniowanie UV, wilgoć, uszkodzenia i środki chemiczne. Ten rodzaj tapet przepuszcza też parę wodną, dlatego dobrze sprawdza się w kuchni oraz łazience. W przypadku, gdy tapeta się zabrudzi, wystarczy przetrzeć ją wilgotną szmatką. W sklepach stacjonarnych i internetowych można znaleźć spory wybór tapet winylowych, w różnych wzorach i kolorach. Oznacza to, że każdy znajdzie coś dla siebie i swoich potrzeb. Można więc zdecydować się na motywy pastelowe, kwiatowe, egzotyczne lub designerskie.

Skomentuj:

Tapeta winylowa – czym jest, jak ją kłaść?