Dachy

 • Dom jednorodzinny w Bystrzycy, panele dachowe na rąbek

  Trendy dachowe

  Dobra współczesna architektura charakteryzuje się tym, że ciągle poszukuje nowych form, z drugiej strony zwraca uwagę na nowoczesne rozwiązania. Podążają za tym renomowani producenci, oferując różnorodne materiały na dach. Które z nich wpiszą się w trendy obowiązujące w 2023 roku?

 • Miejsce przejścia komina przez dach powinno być dokładnie uszczelnione

  Obróbka komina - rodzaje, kolejność prac

  Ten, komu w czasie deszczu cieknie woda po kominie, doskonale wie, że to wina złej obróbki. Kto więc nie chce mieć takich doświadczeń, powinien zadbać o dokładne uszczelnienie miejsca przejścia komina przez dach.

 • Ile kosztuje metr blachy modułowej

  Ile kosztuje metr blachy modułowej?

  Ceny materiałów budowlanych przez ostatnie kilka lat mocno poszły w górę. Podwyżki nie ominęły także pokryć dachowych, w tym popularnej blachodachówki modułowej, co spowodowane jest m.in. wzrostem ceny stali. Ile musimy dzisiaj zapłacić za metr blachy modułowej?

 • Jak wybrać dobrego dekarza?

  Jak wybrać dobrego dekarza? 3 elementy, na które należy zwrócić szczególną uwagę

  O sukcesie i powodzeniu prawidłowego wykonania pokrycia dachowego decyduje zarówno jakość użytych produktów, jak i wybór doświadczonej ekipy. Jak zatem wybrać dobrego dekarza, który wykona nam solidny i bezpieczny dach na długie lata? Warto wziąć pod uwagę 3 główne aspekty, które mogą pomóc w podjęciu dobrej decyzji.

 • murłata,krokwie,konstrukcja dachu,dach

  Ocieplenie murłaty przy różnych rodzajach ścian zewnętrznych

  Źle ocieplone murłaty to dość powszechna praktyka nawet na porządnie prowadzonych budowach. Tymczasem, tworzy się w tym miejscu duży mostek cieplny, przez który ciepło ucieka z domu na zewnątrz. Szczególnie doświadczają tego użytkownicy sypialni na poddaszu.

 • Arkusze folii powinny być ułożone na zakład 10-15 cm

  Folie dachowe - rodzaje, właściwości, układanie

  Folie dachowe są układane niemal na każdym dachu stromym. Zanim się jednak na nie zdecydujemy, powinniśmy wiedzieć, które z nich warto wybrać, oraz na co zwrócić uwagę przy ich doborze i montażu.

 • dach płaski dachy płaskie dom z dachem płaskim nie bój się dachu płaskiego projekt domu dachem płaskim

  Nie bój się dachu płaskiego

  Dach płaski ma u większości inwestorów złą reputację. A to wszystko dlatego, że wokół niego narosło wiele mitów. Sprawdzamy, czy warto mieć taki dach i jak go wykonać.

 • Jakie okna dachowe będą idealne dla domu?

  Jakie okna dachowe będą idealne dla domu?

  Przepełnione światłem, przewiewne i ciekawie zaaranżowane poddasze ma szansę być ulubioną częścią domu. To tu zazwyczaj aranżowane są sypialnie, garderoby i przestrzenne łazienki przypominające domowe spa. Dlatego tak ważny jest dobór okien, które sprawią, że na poddaszu będzie panować idealna temperatura, a cyrkulacja powietrza i oczekiwana ilość światła pozwolą cieszyć się komfortem mieszkania każdego dnia. A ponieważ nie ma rozwiązań idealnych dla każdego, dlatego podpowiadamy, jak zabrać się za poszukiwanie okien i jaki rodzaj okien będzie idealny dla twojego domu.

 • rynny, systemy rynnowe, orynnowanie

  Orynnowanie dachu, czyli jaki system orynnowania wybrać do domu?

  System orynnowania powinien być wykonany z właściwego materiału, a jego niezbędne elementy mieć odpowiedni przekrój. Tylko wtedy skutecznie odprowadzi wodę z dachu. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze rynien.

 • Q STALYO

  Ekonomiczne rozwiązana rynnowe, na które warto się zdecydować

  W obecnych czasach inwestorzy zmuszeni są do poszukiwania oszczędności na każdym kroku, szczególnie podczas budowy domu. Przedstawiamy trzy rozwiązania, które są ekonomiczne, ale jednocześnie wytrzymałe i estetyczne — GALECO PVC, GALECO PVC2 oraz systemy marki Q STALYO. Czym różnią się wymienione rozwiązania oraz na co należy zwracać uwagę decydując się na jedno z nich?

 • archistudio studniarek + pilinkiewicz arch. Tomasz Studniarek, arch. Małgorzata Pilinkiewicz

  Domy z efektownym dachem

  Jednym z najważniejszych elementów domu jest dach, który chroni budynek przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi. Ale w dużej mierze decyduje też o jego wyglądzie – im bardziej efektowny, tym bardziej przyciąga uwagę. Przedstawiamy Państwu kilka domów właśnie z takimi pięknymi dachami.

 • Dach dwuspadowy, nazywany też dwupołaciowym, szczytowym lub siodłowym to dach o dwóch przeciwległych połaciach połączonych w kalenicy

  Dach dwuspadowy: konstrukcja, pokrycie i zalety

  Dawniej dwie dosyć strome połacie dachu skazywały inwestora na niewielki wybór materiałów pokryciowych i nie najlepszą ich jakość. Dziś na szczęście problemów z materiałami nie ma, a na prosty dach nadaje się każde pokrycie i każde dobrze na nim wygląda.

 • Połączenie obudowy skosu z jętką

  Czym charakteryzuje się więźba jętkowa?

  Jętki to poziome elementy drewnianej więźby dachowej krokwiowo-jętkowej. Dach jętkowy składa się z 2 krokwi, które są nachylone i połączone ze sobą u góry. Istnieją różne sposoby konstrukcji dachu z jętką. Elementy dachu można zbudować z różnych materiałów i systemów.

 • murłata,krokwie,konstrukcja dachu

  Murłata - dlaczego jest taka ważna?

  Murłata to ułożony na stropie lub ścianach kolankowych drewniany krawędziak stanowiący oparcie dla krokwi lub prefabrykowanych wiązarów dachowych.

 • Ocieplenie komina

  Ocieplenie komina wełną mineralną, jakie daje efekty?

  Ocieplenie komina poprawia skuteczność przepływu i zabezpiecza przed stratami ciepłego powietrza. Izolację kominów można wykonać styropianem, pianką poliuretanową lub wełną. Wybór materiału ociepleniowego najczęściej uzależniony jest od tego, z czego został zbudowany komin.

 • Blachodachówka panelowa FIORD

  FIORD - blachodachówka panelowa

  Liczba ofert pokryć dachowych na rynku jest na tyle duża, że przy poszukiwaniach odpowiedniego modelu łatwo jest się pogubić. Blachodachówka, dachówka ceramiczna czy bitumiczna ? Jeżeli zależy nam na lekkim pokryciu dachowym w przestępnej cenie to odpowiedzią jest blachodachówka. A czym wyróżnia spośród innych blachodachówka panelowa FIORD firmy Blachy Pruszyński?

 • Nowoczesny dach

  Nowoczesny dach: materiały, montaż, opracowanie eksploatacja

  Na rynku jest wiele technologii i materiałów do wykonania dachów. Które rozwiązanie jest najlepsze dla Twojego domu? Jak wybrać idealne pokrycie? O czym pamiętać przy jego układaniu? Jak zadbać o dach?

 • Panel dachowy na rąbek

  Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze nowoczesnej elewacji domu?

  Budownictwo komercyjne od dłuższego czasu charakteryzuje się ograniczonymi do minimum, jednostkowo zaprojektowanymi elewacjami. Jednak inwestorzy od niedawna znów rozważają dodawanie dekoracji na ścianach domów. Okładziny i panele metalowe stanowią teraz konkurencję dla używanych od lat dekoracyjnych elementów drewnianych oraz kamiennych. Nadają one innowacyjnego lub kreatorskiego stylu architektonicznego oraz tworzą indywidualny charakter budynku.

 • Wymiana pokrycia w starym domu

  Zmiana dachu na starym domu - na co zwrócić uwagę podczas wymiany pokrycia dachowego

  Dach starego domu może być źródłem niemałych problemów. Dlatego remont warto zacząć od niego. Zakres prac zależy od stanu dachu i rodzaju istniejącego pokrycia.

 • Dach w dobrej formie na zimę

  Dach w dobrej formie na zimę

  Wprawdzie pierwszy śnieg już spadł, ale jeszcze nie jest za późno, aby przygotować dach na niskie temperatury i przyjęcie większej ilości wody opadowej oraz śniegu. Jak to zrobić, by o niczym nie zapomnieć?

 • kosz dachowy,dach,wykończenie dachu

  Jak wykonać kosz dachowy?

  Wklęsły styk dwóch przylegających do siebie połaci dachu stromego nazywany jest koszem dachowym. Spływa nim woda opadowa z dwóch kierunków, a zimą - zalega śnieg. Kosz musi być zatem bardzo szczelny, aby dach w tym miejscu nie przeciekał.

 • Dach po zimie

  Przegląd dachu po zimie - co warto sprawdzić?

  Śnieg, silny wiatr i mróz to surowy test dla pokrycia dachowego i systemu orynnowania. Dlatego przed rozpoczęciem nowego sezonu należy przeprowadzić przegląd dachu, zwłaszcza jeśli nie zrobiliśmy jego przeglądu przed zimą.

 • Poznaj główne zalety blachy trapezowej

  Blacha trapezowa - jaką wybrać na dach? Ile kosztuje i jak ją układać?

  Blacha trapezowa to najtańszy rodzaj pokrycia z blachy. Ma metalowy rdzeń grubości od 0,4 do 1 mm, pokryty ochronno-dekoracyjną kolorową powłoką. Dostępne są też blachy trapezowe bez powłok, zabezpieczone jedynie alucynkiem lub ocynkiem.

 • Membrana dachowa

  Nowoczesna membrana dachowa - jaką wybrać?

  Prawidłowa konstrukcja dachu wpływa na wiele innych czynników ważnych dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania budynku. Nieprawidłowości mogą powodować między innymi powstawanie tzw. mostków termicznych. Może dochodzić także do zawilgocenia konstrukcji i jej uszkodzenia. Odpowiednio dobrane poszycie zwiększa ochronę dachu przed niekorzystnymi czynnikami. Polecanym produktem są m.in. membrany wielowarstwowe. Czym one właściwie są i dlaczego warto z nich korzystać?

 • Jak się przygotować do remontu dachu?

  Jak się przygotować do remontu dachu?

  Zadaniem dachu jest ochrona wnętrz przed chłodem, upałem, deszczem i śniegiem. Mimo że materiały stosowane do jego budowy mają długą żywotność, to z upływem czasu również one się starzeją, zmuszając właścicieli do remontu. To na tyle duże, kilkuetapowe przedsięwzięcie, że należy się do niego dobrze przygotować.

 • 22936994 https bi

  Usuwanie azbestu - na czym polega?

  Do końca 2032 roku, zgodnie z założeniem rządowego programu, mamy pozbyć się wyrobów zawierających azbest. Choć wydaje się, że czasu zostało sporo, to warto już teraz podjąć w tym celu odpowiednie kroki.

 • tradycyjna więźba dachowa więźba dachowa konstrukcja dachu drewno na więźbę gdzie kupować drewno na więźbę dachową

  Więźba tradycyjna drewniana

  Mimo postępu technologii w wykonywaniu konstrukcji dachów w Polsce wciąż najczęściej drewnianą tradycyjną więźbę dachową robią cieśle z pojedynczych belek bezpośrednio na budowie. Co warto wiedzieć, zanim decydujemy się na takie rozwiązanie?

 • Trwały dach

  Trwały dach

  Każdy system jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo. Dotyczy to także dachu. Wzrost popularności materiałów do jego budowy sprawił, że możliwości ich doboru i użycia jest wiele. Jaki jest więc klucz do wykonania trwałego dachu?

 • Standardowe wykończenie dachu odwróconego - płukany żwir - zapewnia dobrą izolacyjność termiczną i zwiększa powierzchnię parowania wody.

  Stropodach - jak kłaść warstwy izolacyjne?

  W stropodachu tradycyjnym izolacja przeciwwilgociowa chroni ocieplenie przed wpływami atmosferycznymi. W nowoczesnym jest odwrotnie - to izolacja termiczna zabezpiecza przeciwwilgociową. Taka zmiana kolejności warstw jest bardzo ważna dla szczelności i trwałości płaskich dachów.

 • Stropy drewniane

  Strop drewniany: jak zrobić? Koszty i rodzaje

  Stropy drewniane stosowane są przede wszystkim w domach drewnianych, a w murowanych - jako stropy poddasza.