Dachy

 • Zmiana klasy drewna na więźbę dachową drewno na więźbę dachową więźba dachowa tradycyjna więźba dachowa drewno konstrukcyjne dziennik budowy

  Zmiana klasy drewna na więźbę dachową

  Konstrukcje tradycyjnych więźb dachowych najczęściej są wykonywane z drewna oferowanego przez okoliczne składy. Nie zawsze jednak jest dostępna odpowiednia klasa drewna albo przekroje przyjęte w projekcie.

 • wentylacja dachu jak zabezpieczyć dach przed wilgocią wstępne krycie warstwy dachu membrana dachowa folia dachowa

  Wentylacja dachu czyli jak zabezpieczyć dach przed wilgocią?

  Dach każdego domu jest przegrodą składającą się z kilku warstw, z których każda ma inną funkcję. Aby pełniły je one bezawaryjnie przez wiele lat, powinny być odpowiednio wentylowane.

 • Ocieplenie strychu

  Ocieplenie strychu - czy warto?

  Na widok rosnących cen ciepła i energii, niejeden właściciel domu spuścił nos na kwintę. Tymczasem wystarczy podnieść głowę, aby dostrzec realną okazję do zmniejszenia rachunków. Sprawdźmy, co można zrobić z zimnym poddaszem nieużytkowym, aby płacić mniej za ogrzewanie!

 • Brak ciągu w komine

  Komin - zły ciąg w kominie. Czym jest spowodowany i jak mu zapobiec?

  Brak ciągu w kominie czy zły ciąg w kominie to główna przyczyna kłopotów z kotłami i kominkami. Zbyt mały utrudnia palenie. Zbyt duży powoduje, że większość ciepła ucieka przez komin. Zapewnienie właściwego ciągu w kominie umożliwiającego właściwe odprowadzanie spalin z kotła lub kominka czasami sprawia wiele trudności. Sporo jest bowiem czynników, które mogą zakłócić działanie tej, jak się wydaje, mało skomplikowanej instalacji. Nie można jednak lekceważyć problemu, jeśli się pojawi, i liczyć, że jakoś się uda.

 • więźba dachowa, koszt więźby dachowej

  Więźba dachowa - cena czyli ile kosztuje więźba dachowa?

  Zwieńczeniem każdego domu jest więźba dachowa. To, ile zapłacimy za jej wykonanie, zależeć będzie od rodzaju konstrukcji, stopnia jej skomplikowania i sposobu przygotowania. Podajemy ceny więźby dachowej.

 • Wymiana pokrycia dachowego – na co należy się przygotować?

  Wymiana pokrycia dachowego – na co należy się przygotować?

  Remont dachu nigdy nie jest prostą sprawą i jest ważną decyzją, wiążącą się ze stresem i wydatkami. Decydując się na zakup budynku do remontu lub przebudowę poddasza, zazwyczaj mamy dużo czasu na zebranie wszelkich potrzebnych informacji i zestawienie cen materiałów. Nie mamy niestety tej wygody w przypadku nieszczelnego dachu. Uporczywie powracające problemy techniczne są uciążliwe dla domowników i wymagają szybkiej interwencji. Co warto wiedzieć o takim przedsięwzięciu?

 • dachówki ceramiczne dachówka ceramiczna dachówki cementowe dachówki betonowe pokrycie dachowe wybór dachówki jaka dachówka na dach

  Dachówka ceramiczna, betonowa. Jaką dachówkę wybrać?

  Dachówki, w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku pokryciami, kojarzą się z prestiżem, stanowią kwintesencję elegancji. Aby wybrać najlepszy dla naszego domu model, trzeba podjąć decyzję dotyczącą nie tylko jej kształtu czy rozmiaru, ale także rodzaju powłoki.

 • Membrana dachowa i akcesoria – dlaczego warto postawić na najlepsze produkty

  Membrana dachowa i akcesoria – dlaczego warto postawić na najlepsze produkty

  Wysokiej klasy dach umożliwia pełną regulację temperatury w domu, zapewniając ciepło w chłodniejsze i chłód w cieplejsze dni. Aby termoizolacja była naprawdę skuteczna, koniecznie musi znaleźć się na nim membrana dachowa najwyższej klasy, wraz z dodatkowymi materiałami wykończeniowymi. Jak poznać dobrą membranę i dlaczego wybór dobrej jakości produktu jest tak ważny?

 • Dach energooszczędny

  Dom energooszczędny - 3 rodzaje dachów

  Energooszczędność to obecnie jeden z najważniejszych trendów w budownictwie. Pamiętajmy o tym nie tylko w sezonie grzewczym, ale i latem, gdy w całej Polsce place budowy wrą. Szczególnie dotyczy to osób będących na etapie planowania budowy lub konstruowania dachu. Bo ta część budynku może mieć nie tylko właściwości energooszczędne i redukować straty ciepła, ale być też elementem aktywnego systemu pozyskiwania energii oraz pozytywnie wpływać na środowisko.

 • Blachodachówka RUBIN

  Skomplikowane dachy wielospadowe – co musisz o nich wiedzieć?

  Dach wielopołaciowy - kojarzy się przede wszystkim z dużymi posiadłościami. Na pewno taka konstrukcja jest imponująca i wyróżnia się spośród tak popularnych, minimalistycznych brył. Stwarza też więcej możliwości aranżacyjnych we wnętrzach domu. Jeśli jednak zdecydujemy się na dach wielopołaciowy, musimy być świadomi tego, że jego montaż jest znacznie trudniejszy, a co za tym idzie – koszty prac budowlanych będą wyższe.

 • Blachodachówka MODUS firmy Blachy Pruszyński

  Dachy wielopołaciowe – czym się charakteryzują, jakie są zalety i wady tego rozwiązania?

  Dachy wielopołaciowe przekrywają rozbudowane bryły domów. Wiele osób uważa, że podnoszą prestiż budynków i świadczą o zamożności właścicieli. Takie opinie są dość dyskusyjne, ale na pewno takie przekrycia wyglądają ciekawiej niż minimalistyczne dachy dwuspadowe, dają także więcej od nich możliwości aranżacyjnych wnętrz. Niestety, decydując się na dach wielospadowy, musimy liczyć się z wyższymi kosztami budowy oraz dłuższym czasem realizacji.

 • .

  7 powodów dlaczego warto kupić gotową więźbę z fabryki wiązarów

  Tradycyjnie materiał na więźbę przywożono bezpośrednio z tartaku na plac budowy. Następnie cieśle, stosując narzędzia ręczne, wykonywali całą konstrukcję, w mniej lub więcej korzystnych warunkach pogodowych. Często także na placu budowy wykonywano impregnację drewna.

 • System płyt spadkowych EPS

  Jak skutecznie odprowadzać wodę opadową z dachu płaskiego?

  Odpowiednie odwodnienie dachu płaskiego jest jednym z kluczowych elementów związanych z funkcjonowaniem budynków. Jakie rozwiązanie warto zastosować do realizacji tego zadania? Co będzie najskuteczniejsze? Jeśli inwestorowi zależy na uniknięciu wykonywania kosztownych spadków bezpośrednio w konstrukcji dachu, projektant może zaproponować wykorzystanie płyt spadkowych wykonanych ze styropianu EPS.

 • dach płaski dachy płaskie dom z dachem płaskim nie bój się dachu płaskiego projekt domu dachem płaskim

  Nie bój się dachu płaskiego

  Dach płaski ma u większości inwestorów złą reputację. A to wszystko dlatego, że wokół niego narosło wiele mitów. Sprawdzamy, czy warto mieć taki dach i jak go wykonać.

 • dach dachy dach stromy dachy strome trendy pokrycie dachowe budowa domu 2021 blachodachówka blacha na dach blachodachówki modułowe blachodachówki moduły panele panelówki

  Dachy w fale i gładkie

  Dach w fale czy gładki? Na etapie projektu może nam się wydawać to mało istotne. Im wcześniej jednak dokonamy wyboru, tym lepiej. Przecież dachu nie wymienia się co roku ;-)

 • Dom jednorodzinny w Bystrzycy - panel na rąbek PD-510-T

  Tradycja w nowoczesnym wydaniu – rzecz o panelach na rąbek.

  Zabytkowe dworki, pałace, kościoły. Wiele z tych obiektów posiada dachy w jednej z najstarszych technologii krycia dachów, a mianowicie za pomocą stalowych lub miedzianych paneli łączonych na rąbek. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zaproponowanym przez producentów pokryć dachowych panele na rąbek przeżywają od kilku lat prawdziwy renesans.

 • dach dachy dach stromy dachy strome trendy pokrycie dachowe budowa domu 2021 blachodachówka blacha na dach blachodachówki modułowe blachodachówki moduły panele panelówki

  Rodzaje dachów – na co się zdecydować?

  Minimalizm wciąż jest na czasie. Dachy dwuspadowe są obecnie najczęściej wybieranymi konstrukcjami. Proste konstrukcje zdecydowanie bardziej nadają się do instalacji paneli fotowoltaicznych. Wybór kształtów dachów jest jednak szeroki i nie musimy się podążać za trendami. Co jeszcze zobaczymy na polskich domach?

 • Rumunia trapez

  Skomplikowana połać dachowa – czy warto w nią inwestować?

  W polskim krajobrazie obecnie królują domy z prostymi dachami dwuspadowymi. Podyktowane jest to modą na minimalizm. Jednak wiele osób twierdzi, że dach wielospadowy podnosi prestiż budynku, z tego też powodu bardzo często pojawiają się one w nowoczesnych projektach domów. Zobaczmy, jakie zalety i wady ma skomplikowana połać dachowa.

 • da dachy dach stromy dachy strome pokrycie dachowe dachówka dachówki dachówka cementowa dachówki cementowe dachówka betonowa dachówki betonowe braas

  Trwała dachówka o asymetrycznej fali

  Szukasz wytrzymałego pokrycia dachu, obok którego trudno będzie przejść obojętnie? Zwróć uwagę na betonową dachówkę Bałtycką marki BMI Braas, która od lat cieszy się popularnością wśród inwestorów. Doceniana jest za trwałość oraz wyrazisty, asymetryczny kształt. Do 31 stycznia 2021 roku dostępna jest w promocyjnej cenie.

 • Panel dachowy na rąbek Blachy Pruszyński kolor grafit

  Dachy dwupołaciowe – zalety prostej konstrukcji

  Dachy dwupołaciowe to najczęściej wybierane przekrycie nowoczesnych budynków. Decyduje o tym nie tylko ich uniwersalny i ponadczasowy charakter wpisujący się doskonale w najmodniejsze trendy, ale również jest to rozwiązane polecane w przypadku domów energooszczędnych, a przecież obecnie tylko takie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, można wznosić.

 • Neo 200

  Niewidoczny obrońca domu mdm®Ventia NEO - dobrze układa się na dachu mdm®Ventia NEO - oddycha razem z nami

  Chroni dom, choć jest niewidoczna. Potrafi przetrwać w temperaturze do 120 stopni Celsjusza. Topi się, ale nie pali. Jest delikatna, a jednocześnie elastyczna i wytrzymała. Prawdziwy twardziel na dachu! Membrana mdm®Ventia NEO firmy mdm®NT, bo o niej to mowa, jest też jednym z najbardziej skomplikowanych i najnowocześniejszych materiałów budowlanych. Nic więc dziwnego, że uhonorowano ją prestiżowym Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich 2020.

 • blacha trapezowa Blachy Pruszyński brąz

  Ciekawy pomysł na pokrycie dachowe – blacha trapezowa

  Podstawowym zadaniem dachu jest ochrona domu przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Inwestorzy zwracają również uwagę na jego estetykę. Nie bojąc się nowych wyzwań, coraz częściej odchodzą od tradycyjnych pokryć dachowych i stawiają na intrygujące rozwiązania. Takim jest właśnie blacha trapezowa.

 • FIORD 2

  Nowe blachodachówki panelowe na jesień – FIORD firmy Blachy Pruszyński

  Dzisiejszy rynek budowlany jest wymagający. Stale zmieniające się trendy oraz rosnąca konkurencja nadaje tempo rozwoju. Firma Blachy Pruszyński nie pozostaje w tyle i prezentuje najnowszą propozycję swojej jesiennej oferty. Blachodachówka panelowa FIORD jest pokryciem z nowoczesnym przetłoczeniem, które sprawdzi się jednak na każdym dachu.

 • blachodachówka panelowa FIORD Blachy Pruszyński

  Blachodachówka na dachu w nowoczesnym wydaniu

  Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego to inwestycja na długie lata. Inwestorzy poszukują więc materiałów pokryciowych doskonałych jakościowo, a także takich, które idealnie dopasują się do domu. Nie bez znaczenia jest również cena. Nic więc dziwnego, że nowoczesne dachy pokrywane są zazwyczaj blachodachówką.

 • Płytka dachowa i elewacyjna z włóknocementu Cedral

  Płytka dachowa i elewacyjna z włóknocementu Cedral - nowoczesne i kompleksowe rozwiązania architektoniczne

  Elegancki wygląd budynku doskonale podkreślają jednolite pokrycia dachowe i elewacyjne. Odpowiednio dobrana płytka, ułożona na dachu i elewacji prezentuje się wspaniale nie tylko na domach jednorodzinnych i w zabudowie szeregowej, ale także na obiektach użyteczności publicznej takich jak hotele czy szkoły. Znakomitą propozycją dla tego typu rozwiązań architektonicznych jest posiadająca świetne walory użytkowe, płytka dachowa i elewacyjna z włóknocementu marki Cedral, wcześniej dostępna pod nazwą Euronit. Wysoka jakość, interesujący design i perfekcyjne wykończenie sprawiają, iż ten nowoczesny produkt, trwały i odporny na warunki atmosferyczne, jest piękną i trwałą ozdobą budynków o różnym przeznaczeniu.

 • membrana dachowa membrana wstępnego krycia papa na deskowaniu jakie wstępne krycie dachu

  Jakie wstępne krycie?

  Samo pokrycie dachowe nie wystarczy do zabezpieczenia wnętrza domu przed opadami. Każdy dach, a zwłaszcza ten z ociepleniem, powinien być dodatkowo zabezpieczony. Taką funkcję pełni warstwa wstępnego krycia.

 • blachodachówka blachodachówki materiał na dach pokrycie dachowe dach dachy krycie dachu

  Jaką blachodachówkę wybrać? Kompletny poradnik

  Wielu inwestorów zastanawia się, czym pokryć dach swojego domu. Chcieliby, aby był on solidny, trwały, estetyczny i nie kosztował fortuny. Często wybór pada na blachodachówkę, ponieważ różnorodność modeli, właściwości i przystępna cena pozwalają wykonać każdy dach.

 • Blachodachówka OPTIMA

  Zakup materiałów na dach – na co zwrócić uwagę

  Wybór pokrycia dachowego to jedna z ważniejszych decyzji podczas budowy czy remontu domu. Nic dziwnego, przecież dach ma chronić nas i nasz dobytek przed destrukcyjnym działaniem czynników zewnętrznych, ponadto powinien stanowić harmonijną część konstrukcji. Z tego powodu zazwyczaj inwestorzy decydują się na zakup blachodachówki.

 • Blachodachówka REN Blachy Pruszyński kolor grafitowy wentylacja dachu

  Obróbki blacharskie – dlaczego są ważne?

  Piękny i szczelny dach to nie tylko pokrycie, ale również wszystkie akcesoria , które są jego dopełnieniem. Stosowane są przy blachodachówkach, jak również przy gontach bitumicznych czy dachówkach ceramicznych. Montowane są wszędzie tam, gdzie zlokalizowane są krawędzie dachu oraz przy wszystkich łączeniach połaci. Które z tych elementów powinny znaleźć się w twoim domu?

 • dach dach wielospadowy dach stromy pokrycie dachowe dachówki ceramiczne dachówki betonowe

  Dach wielospadowy - definicja, konstrukcja, prawo budowlane

  W ustaleniach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu bardzo często pojawia się dach wielospadowy. Jaki to rodzaj dachu? Jakie są jego wady i zalety?