Izolacje

 • Izolacja z wełny mineralnej

  Izolacja z wełny mineralnej

  Każdy dom wymaga ocieplenia. Można do tego wykorzystać wełnę mineralną, która ma nie tylko dobrą izolacyjność termiczną, lecz także doskonale tłumi hałas i chroni przed ogniem.

 • Izolacja dachu pod fotowoltaikę

  Jak skutecznie ocieplić płaski dach z instalacją fotowoltaiczną, aby uniknąć późniejszego żalu?

  Obecnie powszechnie dyskutuje się o zrównoważonym rozwoju i wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Warto jednak zauważyć, że te pojęcia mają znaczenie nie tylko dla ekologii budynków, ale także dla trwałości i niezawodności materiałów i konstrukcji używanych w ich budowie. Ocieplenie płaskiego dachu z instalacją fotowoltaiczną staje się wyzwaniem, które wiąże się z pewnymi ryzykami. Ważne jest, aby poznać te ryzyka i jak je minimalizować, wybierając odpowiednie rozwiązania.

 • Styropian to doskonale znany materiał ociepleniowy przeznaczony do zastosowania w różnych miejscach

  Jaki styropian wybrać - przeznaczenie i właściwości

  To doskonale znany materiał ociepleniowy przeznaczony do zastosowania w różnych miejscach. Używamy go zarówno podczas budowy nowego, jak i termomodernizacji starego domu. Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając styropian? Zaproszeni przez nas eksperci starają się w tym pomóc, odpowiadając na pytania dotyczące produktów z polistyrenu ekspandowanego.

 • Zmiany na budowie zmiana materiału termoizolacyjnego na ścianach

  Zmiana materiału termoizolacyjnego na ścianach podczas budowy

  W Polsce najczęściej realizowane są budynki ze ścianami zewnętrznymi z ociepleniem systemem ETICS (skrót pochodzi od angielskiego External Thermal Insulation Composite Systems), wcześniej nazywany metodą lekką mokrą. Polega on na wykonaniu ocieplenia, warstwy zbrojonej oraz tynku, które dopiero w całości stanowią skuteczną termoizolację i zabezpieczenie muru przed wpływami atmosferycznymi.

 • Tynkowanie ścian w systemie ETICS

  ETICS system - jak krok po kroku ocieplić ściany?

  System ocieplenia ścian domu zależy nie tylko od jakości zastosowanych materiałów, ale także od jego prawidłowego wykonania. W termoizolacji w systemie ETICS liczy się każda warstwa.

 • Płyta izolacyjna do fundamentów PAROC GRS 20

  Izolacja termiczna płyty

  Powszechnie przyjmuje się, że przez niedocieplonych piwnic i ścian fundamentowych może uciekać nawet 10-15% wszystkich strat energii z budynku. Izolacja płyty fundamentowej? Aby poprawić efektywność energetyczną oraz zapewnić sobie niższe rachunki za ogrzewanie, warto postawić na skuteczną i wytrzymałą termoizolację. Te warunki spełnia płyta gruntowa PAROC GRS 20.

 • Ocieplanie celulozą

  Ocieplenie celulozą - wady i zalety

  Obecne rozwiązania technologiczne w budownictwie coraz częściej są skierowane w stronę ekologii. Ich popularność rośnie i chętniej sięgają po nie nie tylko duże firmy, ale także indywidualni odbiorcy. O ekologii przy budowie domu myślimy już na etapie projektowania. Tu ważne jest nie tylko racjonalne zaprojektowanie kubatury i wybór głównego materiału budowlanego, ale także metody ocieplenia budynku. Ocieplenie celulozą to rozwiązanie, które niewątpliwie warto wziąć pod uwagę.

 • Złotówki oszczędzone na termoizolacji

  Inwestycja w niepewnych czasach, także z państwowym wsparciem

  Termoizolacja to od lat najcenniejsza inwestycja budowlana. Obniża zużycie energii niezbędnej do ogrzania domu, zapewnia oszczędność pieniędzy oraz utrzymanie optymalnej temperatury i zdrowego mikroklimatu w jego wnętrzu. Obecna, trudna sytuacja geopolityczna spowoduje kolejny wzrost cen energii, dlatego eksperci przekonują, że ocieplenie domu jest obecnie jeszcze bardziej opłacalne. Uwaga! W 2022 roku można skorzystać z dotacji do 69 tys. złotych na termomodernizację w programie „Czyste Powietrze” oraz z ulgi termomodernizacyjnej pozwalającej odliczyć od dochodu 53 tys. zł.

 • Wełna mineralna

  Wełna mineralna - kamienna czy szklana?

  Aby kupić właściwy rodzaj wełny, warto najpierw zapoznać się z jej rodzajami, a potem dobrać najbardziej odpowiadającą naszym potrzebom. Przyglądamy się wełnie mineralnej.

 • Izolacja płaskiego dachu

  Dach płaski - izolacja

  Dach płaski to nie tylko domena budownictwa wielorodzinnego czy magazynowego. Nowoczesne trendy architektoniczne oraz dążenie do prostych form w domach pasywnych to argumenty przemawiające za stropodachami. O czym zawsze powinien pamiętać wykonawca, przystępując do ocieplenia dachu płaskiego?

 • Ocieplenie drewnianego domu szkieletowego

  Ocieplenie drewnianego domu szkieletowego

  Domy szkieletowe, popularnie nazywane też domami kanadyjskimi, zyskują w Polsce coraz więcej zwolenników. Trudno się temu dziwić – są tanie w budowie, oszczędne w eksploatacji oraz ekologiczne i zdrowe. Jest jednak jeden warunek: muszą być dobrze zaizolowane. O czym należy pamiętać, ocieplając dom na szkielecie drewnianym?

 • Jak obniżyć temperaturę w domu

  Jak obniżyć temperaturę w domu? - izolacja

  Z problemem nagrzewających się pomieszczeń boryka się cała rzesza właścicieli domów jednorodzinnych oraz mieszkańców ostatnich kondygnacji w budynkach zamieszkania zbiorowego.

 • Wełna kontra pianka

  Ocieplanie dachu: wełna mineralna kontra pianka PUR

  Najpopularniejsza do izolacji termicznej dachu jest wełna mineralna. Coraz częściej jednak pojawiają się pytania o piankę PUR nanoszoną natryskowo. Sprawdźmy więc, czym różnią się te dwa materiały, jaka powinna być grubość wykonanego z nich ocieplenia i ile to kosztuje.

 • Izolacja z płyt o niskiej wartości współczynnika λ pozwala uzyskać mniejszą grubość warstwy niż przy zastosowaniu płyt z wyższą λ

  Termoizolacja przegród

  Rodzaj materiału izolacyjnego i jego parametry dobiera się do typu przegrody i sposobu jej wykończenia. To, jak i czym ocieplić dom, nie zależy tylko od naszego wyboru. Trzeba też uwzględnić wymagania narzucone przez odpowiednie przepisy.

 • Izolacja fundamentów

  Ochrona przeciwwilgociowa domu - czym izolować?

  Dom musi być bardzo dobrze zabezpieczony przed zawilgoceniem. Izolacyjności cieplnej domu szkodzi bowiem wilgoć.

 • Ocieplenie ścian wełną mineralną

  Izolacja domu - jak ocieplać i uszczelniać?

  Prawidłowo wykonane izolacje cieplne i przeciwwilgociowe poszczególnych elementów domu, takich jak fundamenty, ściany zewnętrzne czy dach skutecznie zabezpieczają dom przed zawilgoceniem i utrudniają ucieczkę ciepła z wnętrza budynku.

 • Ocieplenie dachu wełną szklaną

  Izolacja termiczna domu - czym ocieplić?

  Odpowiednia izolacyjność cieplna domu – wyrażana za pomocą współczynników przenikania ciepła u poszczególnych przegród – ma wpływ na koszty jego ogrzewania. Izolacja termiczna domu zależy głównie od parametrów, w tym grubości zastosowanych materiałów.

 • Styropian grafitowy

  Materiały do ocieplenia domu

  Jak dobrze wybrać ocieplenie? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Przedstawiamy podstawową ofertę i podpowiadamy, gdzie czego należy użyć, aby osiągnąć zamierzony efekt.

 • Jak przygotować podłoże do ocieplania?

  Jak przygotować podłoże do ocieplania?

  Przed przystąpieniem do prac związanych z ocieplaniem ścian zewnętrznych bardzo ważne będzie przygotowanie podłoża do ocieplania. Ocieplenie w systemie BSO, nazywane również ETICS stosuje się na ścianach wykonanych z betonowych elementów prefabrykowanych, z betonu monolitycznego, na ścianach murowanych z cegły, gazobetonu, pustaków betonowych oraz ceramicznych. Konstrukcja ścian zewnętrznych może być jedno - lub wielowarstwowa. Powierzchnia może być okryta tynkiem lub surowa. W przypadku ocieplania nowych ścian należy podjąć prace nie wcześniej niż po upływie miesiąca od ich wymurowania, a tuż po zakończeniu prac mokrych wewnętrznych jakimi są tynkowanie lub wylewanie posadzek.

 • Wyciszanie pomieszczeń domowych

  Wyciszanie pomieszczeń domowych

  Wyciszanie pomieszczeń domowych, nazywane fachowo izolacją akustyczną jest skutecznym sposobem na poprawienie komfortu domowników, zwłaszcza jeśli cenią oni ciszę i spokój. Ma to szczególne znaczenie wśród osób mieszkających w blokach.

 • Wełna mineralna i styropian: porównanie poszczególnych cech

  Wełna mineralna i styropian: porównanie poszczególnych cech

  Izolacyjność cieplna wełny wynosi 0,045 do 0.032 W/ (m*K). Im niższa wartość tym lepsza termoizolacyjność. Izolacyjność cieplna styropianu rozpoczyna się już od 0,031 W/(m*K), dlatego jest nieco lepszy w tej konkurencji. Należy jednak mieć świadomość, że izolacyjność termiczna zależy od tego, czy materiał zostanie ułożony poprawnie.

 • Zadbaj o odwodnienie podjazdów

  Jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

  To, jaki styropian zostanie wybrany na elewację budynku determinuje w przyszłości jego izolacyjność cieplną. Trzeba podkreślić, że to właśnie ten parametr zalicza się do najważniejszych. Dlatego warto zwracać uwagę na informacje, jakie producenci styropianu zamieszczają na opakowaniach. Dane techniczne i informacje o przeznaczeniu styropianu pozwalają dobrze ocieplić budynek i dają gwarancję bezbłędnie przeprowadzonej termomodernizacji.

 • Jak zminimalizować problem przegrzewania budynków?

  Jak zminimalizować problem przegrzewania budynków?

  Ostatnimi czasy niezwykle popularne są domy energooszczędne, czyli domy korzystające z energii słonecznej. Niestety, posiadają one dość często wiele przeszkleń zarówno na południowej jak i zachodniej elewacji, których obecność doprowadza do przegrzewania budynków w upalne dni. Oddawanie ciepła utrudniają szczelne otwory okienne jak i drzwiowe oraz dobrze zaizolowane przegrody wewnętrzne. Aby nie doprowadzać do przegrzewania budynków warto odpowiednie rozwiązania zastosować już na etapie budowania domu.

 • Jak usunąć zawilgocenia i grzyb?

  Jak usunąć zawilgocenia i grzyb?

  Wilgoć do domu dociera z zewnątrz. Najczęstszym powodem jej docierania są przecieki z nieszczelnego dachu bądź też podciągania z gruntu, w przypadku złej izolacji fundamentów lub podłogi. Wilgoć może pojawić się również ze środka - wbrew pozorom każdy z nas wytwarza jej bardzo dużo. Aby uniknąć zawilgocenia w domu i utrzymać wilgotność powietrza na odpowiednim poziomie należy zadbać o sprawną wentylację. Każda wilgoć, nie ważne z jakiego źródła pochodząca prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni, które są bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu.

 • Metody stosowane w wykonywaniu izolacji akustycznych

  Metody stosowane w wykonywaniu izolacji akustycznych

  Izolacja akustyczna najczęściej idzie w parze z izolacją termiczną. I chociaż częściej mówi się właśnie o drugim z rodzajów izolacji to warto też wiedzieć, jakich materiałów używa się do wykonywania izolacji akustycznych. Warto wiedzieć, że najlepszą izolację akustyczną zapewniają przegrody o dużej masie. Ograniczają one w znacznym stopniu drgania. Jednak ich ciężkość i masywność nie wystarczą do zapewnienia stuprocentowego komfortu akustycznego.

 • Skuteczny sposób na wilgoć. Czym jest elektroosmoza?

  Skuteczny sposób na wilgoć. Czym jest elektroosmoza?

  Elektroosmoza jest metodą osuszania ścian budynku bez ingerencji w jego konstrukcję bądź użycia środków chemicznych. Jak wiadomo, zawilgocone ściany są przyczyną wielu problemów z budynkiem. Wpływają również niekorzystnie na stan zdrowia mieszkańców. W związku z tym, warto dowiedzieć się na czym polega ta metoda i czy należy ją zastosować we własnym domu.

 • Metody osuszania ścian

  Metody osuszania ścian

  Jeśli wilgoć dostanie się do muru to potrafi utrzymać się w nim długo. Naturalne osuszanie nie daje wówczas zbyt dobrych efektów. Trzeba skorzystać z wydajnych urządzeń wychwytujących wilgoć z powietrza. Są to urządzenia, jakie mogą okazać się niezbędne po powodzi, zalaniu albo uszkodzeniu izolacji wodochronnych.

 • Wyspecjalizowane prace ociepleniowe

  Wyspecjalizowane prace ociepleniowe

  Wyspecjalizowane prace ociepleniowe powinny być przeprowadzane już na etapie projektu budynku. Najczęściej uwzględnia on dwu - lub trzywarstwowe ściany zewnętrzne o izolacji ciągłej oraz wyeliminowanie mostków termicznych. W przypadku docieplania budynków już istniejących, zwłaszcza tych starszej daty należy liczyć się z trudnościami podczas wykonywania ocieplenia oraz z większymi kosztami.

 • Hydroizolacja domu. Budując dom musisz to wiedzieć

  Hydroizolacja domu. Budując dom musisz to wiedzieć

  Bardzo ważnym elementem technicznym w każdym domu jest hydroizolacja. Jej prawidłowe wykonanie ochrania dom skutecznie przed wilgocią i wodą. Hydroizolacja wpływa także na prawidłową eksploatację domu, dając gwarancję jego trwałości.

 • Wełna czy styropian: na co się zdecydować?

  Wełna czy styropian: na co się zdecydować?

  Do najpopularniejszych materiałów izolacyjnych zaliczają się wełna mineralna oraz styropian. Mają one podobny współczynnik przenikania ciepła. Natomiast, różnią się innymi parametrami oraz ceną. Styropian jest tańszy od wełny. Dlatego należy zastanowić się, który materiał wybrać do ocieplenia domu.