ikony architektury
Sanatorium w Paimio. Instrument medyczny Alvara Aalto [IKONY ARCHITEKTURY]
Zaprojektowane w latach 30. XX wieku, sanatorium w Paimio w Finlandii autorstwa Alvara Aalto wyprzedziło swoje czasy.
Siemensstadt w Berlinie. Modernistyczny zespół mieszkaniowy autorstwa sześciu wybitnych architektów [IKONY ARCHITEKTURY]
Wielki zespół mieszkaniowy Siemensstadt w Berlinie wyraża modernistyczną koncepcję luźnej zabudowy w otoczeniu zieleni. Powstałe w latach 1929–1931 założenie, dzieło sześciu architektów, wpisano w 2008 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Wieża Eiffla - mniej znana historia symbolu Paryża [IKONY ARCHITEKTURY]
Wieża Eiffla, czyli najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, znany jest prawdopodobnie wszystkim. Mało kto jednak wie, że tak naprawdę nie jest ona dziełem Gustava Eiffla.
Wielki Le Corbusier. 17 budynków na liście dziedzictwa UNESCO
Urbanista, malarz i rzeźbiarz - człowiek, który zapoczątkował rewolucję w mieszkalnictwie i sposobie kształtowania miast. Jego prace doceniono na całym świecie; otrzymał kilka doktoratów honoris causa, wiele odznaczeń i innych zaszczytów. Szczególne wyróżnienie w 2016 roku - na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisanych zostało 17 budynków szwajcarskiego architekta! W naszym przeglądzie prezentujemy TOP 10 budynków zaprojektowanych przez mistrza architektury.
Petronas Towers w Kuala Lumpur - bliźniacze wieże z mostem [IKONY ARCHITEKTURY]
Petronas Towers – dwie wieże w Kuala Lumpur, stolicy Malezji, to jedne z najwyższych budowli świata. Ich architektura nawiązuje do sztuki islamskiej, głównego wyznania Malezyjczyków.
Wieżowiec Chrysler Building w Nowym Jorku. Art déco na całego [IKONY ARCHITEKTURY]
Chrysler Building jest jednym z symboli Nowego Jorku i ikoną stylu art déco. Jego budowa rozpoczęła się w 1928, a ukończona została w 1930 roku Wieżowiec zaprojektowany przez Williama Wan Alena ma 319 metrów wysokości i 77 pięter. Najwyższym budynkiem świata był zaledwie 11 miesięcy.
Pałac Stocleta w Brukseli - magia secesji IKONY ARCHITEKRURY]
Pałac wybudowany w latach 1905-1911 na zlecenie belgijskiego finansisty Adolphea Stocleta przez austriackiego architekta Josefa Hoffmanna jest przykładem doskonałej integracji architektury, wystroju wnętrz, mebli, ornamentu i koloru. Ten secesyjny budynek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2009 roku.
Muzeum Guggenheima w Bilbao [IKONY ARCHITEKTURY]
Muzeum Guggenheima w Bilbao to jedno z najważniejszych muzeów sztuki współczesnej na świecie. Oryginalny budynek, zaprojektowany przez Franka O. Gehry'ego, szybko stał się ikoną architektury i magnesem przyciągającym do hiszpańskiego miasta turystów z całego świata. Przyczynił się także do zjawiska, nazwanego "efektem Bilbao".
Instytut Salka autorstwa Louisa Kahna [IKONY ARCHITEKTURY]
Instytut Salka w Kalifornii to ikona architektury z betonu, wody i trawertynu. Budynek autorstwa Louisa Kahna wybudowany w latach 60. XX wieku, kilka lat temu przeszedł gruntowną renowację.
Willa Müllerów w Pradze. Adolf Loos uszył dom na miarę [IKONY ARCHITEKTURY]
Ze wszystkich swoich prac Adolf Loos, austriacki architekt, najwyżej cenił dom Františka i Milady Müllerów w Pradze. Luksusowa willa z czasów wczesnego modernizmu już na etapie budowy budziła olbrzymie zainteresowanie.
Nowoczesny zespół Pampulha w Belo Horizonte. Arcydzieło Oscara Niemeyera [IKONY ARCHITEKTURY]
Nowoczesny zespół Pampulha to wizjonerski projekt miasta-ogrodu stworzony w latach 40. XX wieku w Belo Horizonte, stolicy stanu Minas Gerais w Brazylii. Na 47 km. kw. powstało o centrum kulturalno-rozrywkowe ulokowane wokół sztucznego jeziora. Znalazło się tu kasyno, sala balowa, klub golfowy i kościół św. Franciszka z Asyżu. Za projekt odpowiadał Oscar Niemeyer. W 2016 roku nowoczesny zespół Pampulha został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Świątynia Lotosu w Delhi. Miejsce dla wszystkich wyznań [IKONY ARCHITEKTURY]
Ukończona w 1986 roku Świątynia Lotosu w południowej części śródmieścia Delhi, jest jednym z najczęściej odwiedzanych budynków na świecie. To największa świątynia bahaicka w Indiach.
Empire State Building - wieżowiec, który stał się symbolem Nowego Jorku [IKONY ARCHITEKTURY]
Wieżowiec Empire State Building w Nowym Jorku jest symbolem miasta, jego dobrobytu i finansowego sukcesu. To także jeden z najbardziej znanych drapaczy chmur w całym świecie, ikona architektury XX wieku.
Dom godny prezydenta. Palácio da Alvorada w Brasilii [IKONY ARCHITEKTURY]
Palácio da Alvorada - Pałac Świtu, bo tak należałoby przetłumaczyć oficjalną nazwę budynku to oficjalny dom prezydenta Brazylii. Zaprojektowany przez Oscara Niemeyera w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku do dziś zachwyca lekkością i nowoczesnością i jest wymieniany jako jeden z najwybitniejszych budynków modernizmu.
Maison de Verre w Paryżu. Dom za szklaną kurtyną [IKONY ARCHITEKTURY]
Maison de Verre (pol. Szklany dom) w Paryżu to niezwykła hybryda zabytku i nowoczesnej myśli projektowej lat 30. XX wieku. Pierre Chareau zaprojektował jeden z pierwszych domów o transformowalnym planie. Dom posiada elastyczny system podziałów, pozwalający na zmienianie i dzielenie przestrzeni podstawowej, w zależności od różnych potrzeb użytkowych. Odzwierciedla to wrażliwość architektury na skomplikowane i zmienne potrzeby jednostki.
Kaplica Notre Dame du Haut w Ronchamp. Wyjątkowa architektura sakralna Le Corbusiera [IKONY ARCHITEKTURY]
Nieopodal małej miejscowości Ronchamp we wschodniej Francji, niedaleko granicy z Niemcami, znajduje się jeden z najwspanialszych przykładów modernizmu w architekturze sakralnej. To kaplica Matki Bożej na Górze (Kaplica Notre Dame du Haut), zaprojektowana w latach 50. XX wieku przez Le Corbusiera.
Habitat 67 w Montrealu - kompleks mieszkalny Moshe Safdiego z 1967 roku [IKONY ARCHITEKTURY]
Wybudowany w 1967 roku Habitat 67 w Montrealu to jeden z najbardziej oryginalnych budynków XX wieku. Składa się on z 354 identycznych prefabrykowanych żelbetowych elementów, zestawionych w różnych konfiguracjach.
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan [IKONY ARCHITEKTURY]
Derżprom to monumentalny budynek znajdujący się w samym sercu Charkowa w Ukrainie. Zbudowany w latach 1925–1928, uchodzi za jeden z najważniejszych przykładów radzieckiego konstruktywizmu, a jego futurystyczna sylwetka i unikatowy charakter uczyniły go jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta. 28 października wystrzelona przez Rosjan bomba FAB-500 poważnie zniszczyła wieżowiec.
Dom Mielnikowa w Moskwie - radziecki konstruktywizm w mieszkalnym wydaniu [IKONY ARCHITEKTURY]
Stojący w Moskwie dom własny wybitnego architekta Konstantina Mielnikowa to jeden z najciekawszych przykładów radzieckiego konstruktywizmu. Poznajcie historię tego niezwykłego budynku.
MIT Chapel - kaplica światła Eero Saarinena [IKONY ARCHITEKTURY]
Kiedy w 1955 roku Eero Saarinen projektował kaplicę na najlepszej technicznej uczelni na świecie - kampusie MIT (Massachusetts Institute of Technology) w Cambridge w stanie Massachusetts, postanowił odejść od tego, z czego był znany. Nie znajdziemy tu rzeźbiarskich, dynamicznych form, jakie znamy chociażby z terminalu TWA. Niewielki obiekt sakralny miał być skromny, niemalże ascetyczny, ale jednocześnie wywołujący niezwykłe wrażenie obcowania z absolutem.
Opera w Sydney. Jørn Utzon zaprojektował symbol miasta [IKONY ARCHITEKTURY]
Egipt ma piramidy, Paryż wieżę Eiffla, a Sydney - operę, swój niekwestionowany symbol. Pomimo, że zaprojektowany przez Jørna Utzona budynek powstał ponad pół wieku temu, do dziś budzi zachwyt. Stał się prawdziwą ikoną architektury.
Atomium w Brukseli. Miało zostać rozebrane a stało się symbolem miasta [IKONY ARCHITEKTURY]
Wybudowane na Wystawę Światową EXPO 1958 Atomium w Brukseli to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Konstrukcja miała być być symbolem innowacji i postępu technologicznego, a jednocześnie hołdem dla ery atomowej, która kształtowała wizje przyszłości w połowie XX wieku.
Willa Savoye Le Corbusiera. Biała kostka rzucona na trawę [IKONY ARCHITEKTURY]
Willa Savoye to ikona modernizmu. Położona na paryskich przedmieściach w Poissy jest kluczowym dziełem szwajcarskiej gwiazdy modernistycznej architektury – Le Corbusiera, które stworzył wspólnie z kuzynem – Pierrem Jeanneretem w latach 1928-1931.
Dom Schminke w Löbau - makaronowy parowiec Hansa Scharouna [IKONY ARCHITEKTURY]
Wybudowany w latach 30. XX wieku Dom Schminke w Löbau (niemiecka Saksonia), znany jest również jako „Makaronowy parowiec”. Jest jednym z czterech najważniejszych budynków mieszkalnych klasycznego modernizmu na świecie.
Biały Dom w Waszyngtonie: symbol amerykańskiej władzy [IKONY ARCHITEKTURY]
Biały Dom (The White House), jest nie tylko oficjalną rezydencją i miejscem pracy prezydenta Stanów Zjednoczonych, ale także jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie. Położony przy 1600 Pennsylvania Avenue NW w Waszyngtonie, budynek ten stał się symbolem amerykańskiej władzy i demokracji. Kiedy powstał? Ile ma pokoi? Jakie tajemnice skrywa?
Villa Empain w Brukseli - arcydzieło art déco [IKONY ARCHITEKTURY]
Jest jednym z najpiękniejszych budynków w stylu art déco w Brukseli. Willa Empain przy Avenue Franklin Roosevelt 67 podczas II wojny światowej była siedzibą Wehrmachtu, po wojnie – ambasadą ZSRR. Dziś jest centrum sztuki.
Mäusebunker, czyli Mysi Bunkier w Berlinie. Brutalizm uratowany [IKONY ARCHITEKTURY]
Ikona niemieckiego brutalizmu - „Mäusebunker” miała zostać zrównana z ziemią. W ostatniej chwili została wpisana na listę zabytków miasta, co uchroniło ją przed wyburzeniem. Teraz czeka na renowację.
Kościół Nevigeser Wallfahrtsdom - skała z betonu i szkła [IKONY ARCHITEKTURY]
Kościół pielgrzymkowy Nevigeser Wallfahrtsdom, zaprojektowany w latach 60. przez Gottfrieda Böhma, przypomina swym kształtem betonowy monolit. Ten zaskakujący budynek sakralny w pobliżu Kolonii stał się prawdziwą ikoną architektury.
Opera w Oslo - jak wielka góra lodowa [IKONY ARCHITEKTURY]
Zaprojektowana przez pracownię Snøhetta, otwarta w 2008 roku opera w Oslo, jest największym budynkiem powstałym w Norwegii od 700 lat. Prosta bryła szybko stała się ikoną nowoczesnej architektury.
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Willa Tugendhatów w Brnie, zaprojektowana przez Ludwiga Miesa van der Rohe, to doskonały przykład modernistycznej architektury okresu międzywojennego. Elegancki, nowoczesny i idealnie wkomponowany w otoczenie dom z lat 1928-30 łączy w sobie prostotę z funkcjonalnością. Jest celem wypraw architektów, historyków i teoretyków sztuki z całego świata.