Wokół projektowania

 • Wnętrza pracowni architektonicznej REFORM Architekt

  Wnętrza pracowni architektonicznej REFORM Architekt

  Już od drzwi wita nas czerń i towarzyszy nam ona w każdym zakątku tej łódzkiej pracowni. Za projekt wnętrza odpowiada sam właściciel.

 • TOSCOM Bernardyńska

  Czy nowe obiekty mieszkalne powstają zgodnie z zasadami dobrej architektury?

  Jak tak naprawdę wygląda dobra architektura miejska? Jakie zasady, wartości i elementy składają się na nowoczesny obraz miejsca, którego duża intensywność zabudowy pełni nie tylko funkcje mieszkalne i usługowe? O tym, czy nowe obiekty mieszkalne powstają zgodnie z zasadami dobrej architektury oraz o budowaniu przez inwestycję Bernardyńska przestrzeni miejskiej Wrocławia opowiada autor projektu i ceniony wrocławski architekt - Zbigniew Maćków oraz Prezes Zarządu TOSCOM, Tomasz Szychliński.

 • Dom(ki) w lesie pod Warszawą

  Dom(ki) w lesie pod Warszawą

  "Dom(ki) w lesie" to nietypowy projekt domu jednorodzinnego, ponieważ zamiast jednej bryły budynku powstały trzy oddzielne - z łącznikami. To nowy projekt warszawskiej pracowni architektonicznej 81.waw.pl, który zrealizowany zostanie w podwarszawskiej letniskowej miejscowości. Dzięki podzieleniu bryły wizualnie zmniejszona została wielkość domu, tak aby wpisywał się w charakter lokalizacji.

 • Projekt: własny dom

  Projekt: własny dom

  Budowa domu to pod wieloma względami skomplikowane przedsięwzięcie. Można ułatwić sobie to wyzwanie, korzystając z pomocy specjalistów.

 • Przekręcona Stodoła - dom w Mielcu

  Przekręcona Stodoła - dom w Mielcu

  Prezentowany budynek mieszkalny jednorodzinny, o charakterystycznej formie „przekręconej stodoły”, znajduje się w Mielcu na Podkarpaciu. Bryłę budynku determinują: funkcja mieszkaniowa, uwarunkowania miejscowe i wymagania inwestora.

 • Nowy hotel pod Wawelem od BXB studio

  Nowy hotel pod Wawelem od BXB studio

  "Krakowska Kamienica pod Zamkiem Królewskim na Wawelu definiuje zupełnie nową jakość bulwarów nadwiślańskich. To budynek niezwykle nowatorski i bardzo krakowski zarazem. Posiada dynamiczną i zmienną stylistykę uzależnioną od położenia obserwatora, która wprost nawiązuje do kontekstu miejsca - Zamku Królewskiego na Wawelu i architektury Starego Miasta." - arch. Bogusław Barnaś

 • RE: Q HOUSE. Cztery bryły - jedna spójna wizja

  RE: Q HOUSE. Cztery bryły - jedna spójna wizja

  Dom skomponowany z czterech brył można rozbudowywać, nie tracąc przy tym wrażenia, że całość idealnie się komponuje. Architekt Marcin Tomaszewski zaprojektował ponadczasową formę, która zmienia myślenie o funkcjonalności projektów.

 • Plac Pięciu Rogów

  Plac Pięciu Rogów - wywiad z Martą Sękulską-Wrońską i Michałem Kempińskim

  „Jako codzienni użytkownicy tej przestrzeni pozostajemy wrażliwi na to, jak ona działa. Podziwiamy, jak wlewa się w nią życie, jak ludzie zaczynają z niej korzystać. Obserwujemy, jak plac wchodzi w krwioobieg miasta i staje się sceną miejskiego życia” – na placu Pięciu Rogów spotykamy się ze współautorami jego rewitalizacji: Martą Sękulską-Wrońską z pracowni WXCA i architektem współpracującym – Michałem Kempińskim.

 • Pracownia Tremend projektuje butikowy hotel w Paryżu

  Pracownia Tremend projektuje butikowy hotel w Paryżu

  Swój urok stolica Francji zawdzięcza wielkiej przebudowie, która miała miejsce w latach 1852-1870, zmieniając całkowicie jej dotychczasowe oblicze. Wybudowane wówczas eleganckie kamienice z dużymi oknami i nowe pasy zieleni stały się wyznacznikiem wysublimowanego poziomu estetyki ówczesnej metropolii. W jednej z takich kamienic powstaje właśnie butikowy hotel, projektowany przez warszawską pracownię architektoniczną Tremend.

 • Konkurs SAW. Robert Majkut: chcemy pokazać, że warto pracować z ludźmi o najwyższych kompetencjach

  Konkurs SAW. Robert Majkut: chcemy pokazać, że warto pracować z ludźmi o najwyższych kompetencjach

  Trwa etap zgłoszeń do konkursu Stowarzyszenia Architektów Wnętrz. Przy tej okazji Robert Majkut, przewodniczący jury, opowiedział o mechanizmach rządzących światem konkursów, o kwestiach, na które zwracają uwagę jurorzy oraz o sprawach najważniejszych z perspektywy uczestników.

 • ŁDF 2022 - make me - Urban Coolspot Project - Julia Sulikowska, Polska

  „Projektanci nie zmienią świata w pojedynkę”. Wywiad z Julią Sulikowską

  O odpowiedzialności klimatycznej projektantów, poglądzie na współczesny design oraz różnicach w podejściu do przestrzeni publicznej w Polsce i Niemczech rozmawiamy z Julią Sulikowską, projektantką wyróżnioną 1. miejscem za Urban Coolspot Project w konkursie „make me!” podczas tegorocznego Łódź Design Festival.

 • Studio Plac Dominikański - inwestycja w centrum Wrocławia oddana do użytku

  Studio Plac Dominikański - inwestycja w centrum Wrocławia oddana do użytku

  Właśnie zakończyła się rozpoczęta w 2019 roku inwestycja wrocławskiej firmy TOSCOM Development - Studio Plac Dominikański. To położony w samym centrum Wrocławia luksusowy, siedmiopiętrowy apartamentowiec o łącznej powierzchni 3860,42 mkw.

 • Dla każdego wnętrza szukam innych form. Wywiad z arch. Agnieszką Glazą-Joachimowską

  Dla każdego wnętrza szukam innych form. Wywiad z arch. Agnieszką Glazą-Joachimowską

  - Wszyscy posiadamy i wozimy ze sobą różne rzeczy. Dlatego zaprojektowane wnętrze nie może być przeładowane. Uważam, że powinno wręcz pozostać minimalnie niedomknięte. Komponuję przestrzeń tak, żeby mieszkańcy mieli możliwość „umeblowania jej” własnym życiem - mówi Agnieszka Glaza-Joachimowska, główna projektantka oraz właścicielka renomowanej gdańskiej pracowni Glaza Interiors, która od 20 lat realizuje wnętrza dla najbardziej wymagających trójmiejskich klientów.

 • Spacer po Nowym Jorku z architektką Magdaleną Daszkiewicz

  Spacer po Nowym Jorku z architektką Magdaleną Daszkiewicz

  O Nowym Jorku można powiedzieć wiele. To miasto, które nie śpi. Niezależnie, czy w dzień, czy w nocy – inspiruje. I właśnie z tego powodu, architekt Magdalena Daszkiewicz z pracowni architektonicznej PRZESTRZENIE postanowiła wybrać się tam na kilka dni, a dziś zaprasza nas na wspólny spacer połączony z jej refleksjami na temat miasta i amerykańskiego podejścia do projektowania. Poznaj 5 kluczowych punktów tej podróży!

 • RE: ASSOLUTO HOUSE projektu REFORM Architekt z rzeźbą Mitoraja

  RE: ASSOLUTO HOUSE projektu REFORM Architekt z rzeźbą Mitoraja

  Architekt Marcin Tomaszewski, projektując RE: ASSOLUTO HOUSE, chciał stworzyć dom przypominający monumentalną rzeźbę, a jednocześnie zależało mu, aby z każdego pomieszczenia w domu rozpościerał się widok na jezioro.

 • Subtelny dialog z historią - Grand Prix konkursu „Projekt Łazienki 2022”

  Subtelny dialog z historią - Grand Prix konkursu „Projekt Łazienki 2022”

  Architekturze sprzyja odłożenie ego na bok, szukanie wartości w samej pracy i znajdowanie jak najlepszych odpowiedzi na postawione pytania - zgodnie twierdzą Dominik Pierzchlewicz, Kuba Zajusz i Tomasz Bachórz, laureaci Grand Prix konkursu „Projekt Łazienki 2022”.

 • Elegancki dom w Latchorzewie
 • Dom Biały projektu Z3Z ARCHITEKCI
 • Plac Pięciu Rogów w Warszawie

  Plac Pięciu Rogów w Warszawie

  Mieszkańcy Warszawy od blisko miesiąca mogą cieszyć się nową przestrzenią publiczną w centrum miasta, uporządkowaną i spójną architektonicznie, sprzyjającą spotkaniom i wypoczynkowi. Otwarty zadrzewiony plac Pięciu Rogów – powstały w miejscu rozległego ruchliwego skrzyżowania ulic Chmielnej, Brackiej, Kruczej, Zgoda i Szpitalnej – zaprojektowali architekci z pracowni WXCA.

 • Dom Obustronny w Mikołowie
 • DOM OGRÓD - projekt domu w Warszawie
 • Osada w Kościelisku projektu Karpiel Steindel Architektura

  Osada w Kościelisku projektu Karpiel Steindel Architektura

  Projektując luksusowe szałasy u podnóża Giewontu, architekci z pracowni Karpiel Steindel Architektura zaproponowali współczesną, przestrzenną i funkcjonalną osadę rezydencyjną. Zaoferowali jednocześnie architekturę głęboko zakorzenioną w Podhalu, wysoko ceniącą szacunek do miejsca i jego tradycji.

 • Łódzki biurowiec projektu REFORM Architekt

  Łódzki biurowiec projektu REFORM Architekt

  Ten 6-kondygnacyjny budynek przy ulicy Dowborczyków 30/34 w Łodzi doczekał się drugiego życia. Pierwsze firmy wprowadziły się już do nowej przestrzeni, w tym pracownia architekta Marcina Tomaszewskiego. Nie jest to przypadek, ponieważ za projekt renowacji odpowiada właśnie REFORM ARCHITEKT. Odnowiony budynek prezentuje się elegancko i stylowo.

 • Dom po drugiej stronie lustra - projekt pracowni 81.waw.pl

  Dom po drugiej stronie lustra - projekt pracowni 81.waw.pl

  To kolejny projekt warszawskiej pracowni architektonicznej 81.waw.pl. Został zlokalizowany na działce leśnej, a głównym założeniem inwestora była chęć oddzielenia budynku od ulicy i maksymalne otwarcie na działkę od strony głównego ogrodu. Dzięki zastosowaniu lustrzanej elewacji parteru otrzymano złudzenie lewitującego betonowego „obrazu” w przestrzeni leśnej.

 • Tomasz Malkowski i Robert Konieczny

  Wywiad z autorami „Archiprzewodnika po Polsce” – Robertem Koniecznym i Tomaszem Malkowskim

  Jaka jest polska architektura współczesna? Pytamy o to architekta Roberta Koniecznego, autora takich słynnych budynków jak Arka w Brennej czy Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, oraz Tomasza Malkowskiego, krytyka architektury i publicystę. Wspólnie napisali „Archiprzewodnik po Polsce” – pierwszą tak obszerną monografię poświęconą dziełom polskiej architektury ostatnich dekad. Powstała książka nie tylko dla specjalistów – pełna wielkoformatowych zdjęć, ciekawych rozmów, która jest przystępna i ma szansę na szeroką popularyzację polskiej architektury.

 • Osiedle Urzeka - oaza spokoju nad Potokiem Oruńskim

  Osiedle Urzeka - oaza spokoju nad Potokiem Oruńskim

  Dwustumetrowa aleja nad Potokiem Oruńskim zakończona punktem widokowym, a także pokaźnych rozmiarów naturalny plac zabaw powstaną w ramach nowej inwestycji – Urzeka. Za jej realizację odpowiedzialny jest gdański deweloper Domesta.

 • 1 miejsce w kategorii MIESZKANIE/DOM

  Sztuka jest dopełnieniem architektury. Wywiad z Adamem Pulwickim z pracowni PULVA

  - Promowanie twórczości artystycznej zawsze było istotnym elementem budującym tożsamość marki PULVA. Ale osób i instytucji, które cechuje takie podejście jest w naszym kraju za mało. Żyjemy w świecie pozbawionym wrażliwości i otwartości na sztukę, na jej realną, pozamaterialną wartość - mówi architekt wnętrz Adam Pulwicki, właściciel oraz główny projektant znanej poznańskiej pracowni i wielowymiarowy człowiek: pasjonat wysokogórskiej wspinaczki, jogin, meloman, skrzypek. Wystudiowany i zarazem autentyczny. Spójny i konsekwentny w swojej ascetycznej estetyce.

 • „Sweet 90” - w hołdzie dla Solpolu

  „Sweet 90” - w hołdzie dla Solpolu

  Lata 90. przyniosły w Polsce powiew wielkich zmian, nadziei, wolności i odreagowania siermiężnego PRL-u. Przemiany te objawiały się we wszystkich dziedzinach życia, ale najbardziej spektakularnie w sztuce, szczególnie w dziedzinie projektowej. Projektanci z hanczarstudio postanowili uczcić zdobycie przez krzesło Honza ich autorstwa tytułu must have 2022. Stworzyli specjalną wersji mebla, odwołującą się do estetyki tamtej dekady i jej słynnego reprezentanta - wrocławskiego Solpolu.

 • Nowoczesna Sielskość: dom jednorodzinny projektu BRIC Architekci
 • Polski Hak według projektu pracowni Medusa Group

  Polski Hak według projektu pracowni Medusa Group

  Projekt zagospodarował działkę na półwyspie otoczonym wodami Motławy i Martwej Wisły, w ważnym historycznie regionie Gdańska. Architekci z Medusa Group skonfrontowali nowe potrzeby mieszkańców miasta z genem przemysłowym okolicy i zaproponowali współczesną architekturę mieszkaniową, kreśląc obiekt wielorodzinny o wysokim standardzie z dodatkową przestrzenią usługową.