Wokół projektowania

 • Apartamenty na Wilczej Porębie w karkonoskim stylu – prezentacja online i wywiad

  Apartamenty na Wilczej Porębie w karkonoskim stylu – prezentacja online i wywiad

  Na Wilczej Porębie w Karpaczu, w bezpośrednim sąsiedztwie lasów Karkonoskiego Parku Narodowego, stanęły dwa budynki mieszkalne. Jeden mieści osiem, drugi siedem apartamentów. Za realizację odpowiada studio de.materia. Forma obiektów inspirowana jest regionalną architekturą tych terenów. Zapraszamy na wywiad z autorem tej realizacji, Adamem Wysockim - oraz prezentację budynków w ramach cyklu "Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL". Transmisja odbędzie się 27 października 2021 o godz. 11:00, na kanale YouTube, FB i LinkedIn.

 • KOŁO "Projekt Łazienki 2021" - weź udział w głosowaniu na najlepszą koncepcję!

  KOŁO "Projekt Łazienki 2021" - weź udział w głosowaniu na najlepszą koncepcję!

  Rozpoczął się kolejny etap konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021” organizowanego przez Geberit – uczestnicy wgrali już swoje prace, teraz kolej na zadanie dla Was! Ruszyło głosowanie internautów na najlepszą koncepcję toalety publicznej dla Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 • Wnętrza warszawskiej siedziby SYZYGY i Ars Thanea

  Nowoczesne wnętrza warszawskiej siedziby SYZYGY i Ars Thanea

  SYZYGY i Ars Thanea to agencje digitalowe, tworzące marketingowe rozwiązania technologiczne. Pomieszczenia biurowe, które firmy zajmują w Warszawie, zostały zaprojektowane przez ekspertów firmy doradczej Colliers. Wnętrza wypełnione eklektycznym designem stanowią tło dla powstawania nowych koncepcji i strategii - połączenie kreacji z technologią tworzy nieformalną, stymulującą przestrzeń.

 • Osiedle Holm House

  Osiedla mieszkaniowe bez barier architektonicznych

  Na każdym osiedlu znajdzie się grupa mieszkańców, która wymaga specjalnych rozwiązań, dostosowanych do ich wymagań. Chodzi o osoby w podeszłym wieku oraz te, które borykają się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Problem ten dotyczy również rodziców, wychowujących małe dzieci. Z myślą o tych osobach świadomi inwestorzy wprowadzają na budowane osiedla specjalne rozwiązania, które mają ułatwić mieszkańcom codzienne życie. Jakie udogodnienia pojawiają się na polskich osiedlach? Czy inwestycje bez barier to standard w ofertach deweloperów?

 • NIE OLEWAMY NATURY: Rozmowy naturalne #3 – Marcin Rząsa

  NIE OLEWAMY NATURY: Rozmowy naturalne #3 – Marcin Rząsa

  Organizowany od ponad dwudziestu lat przez Geberit i markę KOŁO konkurs na toaletę publiczną ma swoją kolejną odsłonę. Tegoroczna, 23. edycja pod nazwą „Projekt Łazienki 2021”, w przeciwieństwie do poprzednich nie dotyczy strefy miejskiej wraz z jej dworcami, bulwarami i atrakcjami turystycznymi. Tym razem uczestnicy muszą się zmierzyć ze znacznie bardziej wymagającą przestrzenią, jaką są góry i otaczająca je przyroda.

 • Lawina nagród dla Tremend za Crowne Plaza Warsaw – The HUB

  Lawina nagród dla Tremend za Crowne Plaza Warsaw – The HUB

  W samym centrum miasta, na warszawskiej Woli, nieopodal Ronda Daszyńskiego, powstał pierwszy w Polsce hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Ten nowoczesny obiekt łączy w sobie elektryzujące tętniące energią miasto ze spokojem zaczerpniętym z natury. Zachwyca już od przekroczenia progu. Za projekt hotelowego wnętrza odpowiedzialna jest doświadczona w tym zakresie warszawska pracownia architektoniczna Tremend. Nic zatem dziwnego, że projekt zgarnął aż cztery najbardziej prestiżowe nagrody i wyróżnienia w międzynarodowych konkursach świata designu.

 • Premiera online projektu ArchiPaper

  Premiera online projektu ArchiPaper

  Pisaliśmy o tym projekcie w 2019 roku, teraz możemy pokazać wam pełną wersję animacji, która miała swoją premierę online 6 października 2021 roku.

 • Stadion Miejski we Wrocławiu

  Nowoczesne rozwiązania na polskich stadionach. Aluprof wspiera sportowe emocje

  Turniej UEFA EURO 2020 już za nami. Był on wyjątkowy nie tylko ze względu na rok, w którym się odbywał. Znacznie ważniejsze i bardziej interesujące były zmagania drużyn oraz liczne zaskoczenia, jakie serwowały nam zarówno niepozorne reprezentacje, jak i piłkarskie potęgi. Smaczku tej edycji Mistrzostw Europy dodawała również liczba krajów, w których rozgrywane były mecze, a tym samym mnogość i różnorodność stadionów. By nie żegnać się jeszcze z piłkarskimi emocjami, przypomnijmy sobie polskie obiekty powstałe z myślą o EURO 2012, w których – by zrealizować śmiałe wizje architektów – zastosowano innowacyjne rozwiązania Aluprof.

 • Hotelowe lobby

  Hotel Rezydent Sopot MGallery: secesyjna architektura i nowoczesne wzornictwo

  Sopot jest miejscem tętniącym życiem, zarówno w sezonie letnim, jak i poza nim. Jest atrakcyjny nie tylko ze względu na położenie, ale również z powodu bogatej bazy hotelowej. W czerwcu tego roku dołączył do niej Hotel Rezydent Sopot MGallery, pięciogwiazdkowy obiekt, który otworzył się ponownie po remoncie. Historyczna, secesyjna architektura nie pozwala przejść obok niego obojętnie, a wnętrza zachwycają wystrojem i wykorzystaniem oryginalnych elementów wyposażenia wnętrz. Aranżację przygotowała warszawska pracownia Tremend.

 • Space branding: wnętrza biurowe Orange w Katowicach

  Orange w Katowicach: space branding wnętrz biurowych

  Wnętrza katowickiej siedziby firmy Orange zostały zaprojektowane przez studio Jander Kabza Architekci. Koncepcja wyróżnia się wykorzystaniem kolaży i motywów geometrycznych. Za przygotowaniem grafik ściennych stoją z kolei specjaliści ze Space Wizard, którym udało się stworzyć space branding, stanowiący połączenie systemowego i funkcjonalnego podejścia z artystycznymi aranżacjami ścian. Biura rozmieszczone na trzech piętrach budynku, a także szatnie, pełne są inspiracji zaczerpniętych z dziedzictwa i historii stolicy Śląska.

 • Be a part of Future Builders – porozmawiajmy!

  Be a part of Future Builders – porozmawiajmy!

  Nie tylko w budownictwie, ale również w innych dziedzinach ALUPROF SA poszukuje nowych rozwiązań i wdraża je w swoich strukturach. Dotyczy to między innymi szkoleń czy konferencji online. Spółka - jako jedna z pierwszych w branży - zaczęła organizować spotkania w tej formie, w pełni wykorzystując możliwości, które daje Internet. Okazją do sprawdzenia jej profesjonalizmu jest wzięcie udziału w projekcie Future Builders, który ma zmienić budownictwo jutra.

 • Dom odporny na intruzów. Antywłamaniowe rozwiązania Aluprof

  Dom odporny na intruzów. Antywłamaniowe rozwiązania Aluprof

  Ciepła pora roku to upragniony i długo wyczekiwany czas wypoczynku oraz podróży, jak również sezon wzmożonej liczby włamań. Policja apeluje o czujność, rozsądek i życzliwość sąsiedzką, ale to tylko doraźne środki. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także zabezpieczenie domu już na etapie budowy czy późniejszego remontu, z wykorzystaniem produktów Aluprof.

 • Wyjątkowe patio w katowickim Face2Face Business Campus

  Katowicki Face2Face Business Campus z wyjątkowym patio

  Znajdujący się w Katowicach kompleks biurowy Face2Face Business Campus został ukończony. Polski deweloper stojący za tą inwestycją, Echo Investment, zakończył również prace aranżacyjne pełnego zieleni dziedzińca, który jest położony pomiędzy budynkami. Najemcy obiektów mogą już w pełni korzystać z jego atutów oraz cieszyć się odpoczynkiem od pracy w nietuzinkowym otoczeniu.

 • Wnętrza biurowe Jacobs Douwe Egberts

  Wnętrza biurowe Jacobs Douwe Egberts Poland

  W kompleksie budynków biurowych Marynarska Business Park znajdują się nowe pomieszczenia biurowe firmy Jacobs Douwe Egberts Poland o powierzchni 1200 m kw. JDE to globalny producent kawy z ponad 125-letnią tradycją. Aranżacja wnętrz jest funkcjonalna i komfortowa, ale przede wszystkim mocno inspirująca. Przestrzeń tętni życiem, a świadome wykorzystanie produktów i kolorów nadaje jej niesamowity klimat.

 • Jan Sikora / Konkurs KOŁO „Projekt Łazienki 2021”

  NIE OLEWAMY NATURY. Rozmowy naturalne #1: Jan Sikora

  Organizowana przez Geberit 23. edycja konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021” stała się doskonałym pretekstem do wielu dyskusji poszerzających horyzonty architektury. Autorytety, najbardziej opiniotwórcze osoby z branży, podzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat zrównoważonego budownictwa, środowiska naturalnego i roli człowieka w architekturze. W końcu za każdym projektem stoją przede wszystkim ludzie – ich pomysły, doświadczenia i historie.

 • JAZZ LOFT APARTMENTS

  Klimat dawnych lat – JAZZ LOFT APARTMENTS w systemach ALUPROF

  Kryteria tego, co uważamy za piękne, zmieniają się w czasie. Jedno, co wiemy, to że „stare jest piękne”. Nawet jeśli ich budowniczym przyświecały inne cele niż uatrakcyjnienie okolicy. Dziś obiekty, które kiedyś miały być tylko użyteczne, są uważane za efektowne i modne, bo ich pierwotna funkcja zmieniła się. Stare fabryki stają się apartamentowcami, a opuszczone magazyny – modną przestrzenią biurową. A słowo „loft” synonimem tego, co modne, piękne, warte inwestycji.

 • Graffiti na ścianie budynku w Londynie. Autor: Banksy

  Banksy: obrazy, graffiti, street art. Kim jest Banksy?

  Banksy to wyjątkowa postać. Za sprawą bogatego dorobku można powiedzieć o nim dużo, z drugiej strony tak naprawdę niewiele o nim wiadomo. Do publicznej wiadomości wciąż nie trafiła nawet tożsamość artysty. Bez wątpienia zasługuje on jednak na to miano. Banksy tworzy bowiem nie tylko street art, ale również zmusza nas do refleksji - zwraca uwagę na problemy tego świata, wyśmiewa jego przywary i przypomina o wartościach. Przyjrzyjmy się bliżej jego pracom. Myślicie, że Banksy kiedyś się ujawni?

 • Pawilon w Barcelonie, proj. Mies van der Rohe, 1929 rok

  Mniej znaczy więcej - architektura mistrza minimalizmu

  Mies van der Rohe propagował zupełnie nowe myślenie o architekturze. Postrzegał przestrzeń jako swego rodzaju potencjał, który można zagospodarować na różne sposoby. Twierdził, że zadanie architekta polega na uwolnieniu pomieszczeń od sztywno przypisanego im przeznaczenia. Architekt dążył do zaprojektowania jednorodnej, modalnej strefy, którą użytkownik będzie mógł przekształcać według potrzeb - nazwał ją przestrzenią uniwersalną. Minimalistyczna bryła pozbawiona zdobień, podkreślenie konstrukcji budynku i wolny plan wnętrza możliwy dzięki zastosowaniu szkieletu ze stali, to charakterystyczne założenia, które znajdziemy w projektach i realizacjach mistrza minimalizmu. Zobaczcie, jak ta koncepcja sprawdziła się w realizacjach.

 • Osiedle Służew nad Dolinką, Warszawa, fot. Adam Stępień / AG

  Najnowsza historia mieszkania. Normatywy na 2018 rok

  W drugiej połowie XX wieku budownictwo mieszkaniowe regulowane było systemem normatywów, narzucających nie tylko wielkość mieszkań, ale i niektóre rozwiązania przestrzenne czy urbanistyczne. Dziś w tej dziedzinie architektury panuje znacznie większa dowolność - wymogów technicznych jest niewiele, a te istniejące mają być wkrótce zniesione. Czy to znaczy, że będzie lepiej? Które z tych rozwiązań lepiej się sprawdzały?

 • Nowoczesna kuchnia w skandynawskim stylu

  Od paleniska do kuchni otwartej na salon [Historia pomieszczenia]

  Kuchnia to serce domu wokół, którego toczy się życie. Ta właściwość pomieszczenia, nie zawsze osobno wydzielonego z planu domu, pozostaje od wieków niezmienna. Zmienny natomiast jest jej status. Historia kuchni to historia awansu i degradacji na przemian. W XVIII wieku pomieszczenie zostało zepchnięte do oddzielnego skrzydła lub piwnic i oddzielone od strefy mieszkalnej jako miejsce, które jest niehigieniczne. Strefa wykonywania uporczywych i "brudnych prac". Z tych względów przedstawiciele arystokracji i bogatego mieszczaństwa chcieli ukryć kuchnię przed wzrokiem gości i domowników. Dostęp do niej miała głównie służba. Natomiast XX wiek przyniósł ponowne otwarcie kuchni na salon i włączenie jej do reprezentacyjnej strefy każdego domu. Czym była kuchnia dawniej, jaka jest dziś? Prześledźmy historię pomieszczenia zaczynając od otwartego paleniska, kończąc na w pełni wyposażonej, nowoczesnej kuchni.

 • Dom Akustyczny w Żernikach Małych

  Jak kuchnia stała się nowoczesna? Historie kuchenne

  Nowocześnie, czyli jak? Przedstawimy ewolucje funkcjonalnych rozwiązań kuchennych zaczynając od XIX wieku, a kończąc na nowinkach technologicznych z początku XXI wieku wpisujących się w najnowsze trendy w światowym designie.

 • dom jednorodzinny

  10 domów jednorodzinnych z ciekawym designem - z miłości do geometrii

  Każdy z nas ma mniej lub bardziej sprecyzowaną wizję wymarzonego dachu nad głową. Ma być klasyczny, w stylu skandynawskim lub też ultranowoczesny. Przygotowaliśmy dla Was zbiór dziesięciu domów jednorodzinnych o ciekawej bryle i pomysłowych rozwiązaniach architektonicznych. W poszukiwaniu inspiracji zajrzeliśmy do wnętrz. Ze szczególną atencją potraktowaliśmy kuchnię, bo właśnie ona jest atrybutem rodziny i prawdziwego domowego ogniska. Zobaczcie.

 • I miejsce w konkursie Artline: sztuka minimalizmu

  Wyniki konkursu Artline: sztuka minimalizmu

  Poznaliśmy zwycięzców konkursu Artline: sztuka minimalizmu. Ogłoszenie wyników odbyło się 24 listopada 2016 roku podczas uroczystej gali w siedzibie firmy Miele. Na konkurs nadesłano ponad 140 prac. Poziom projektów był niezwykle wysoki, po długich obradach udało się wyłonić zwycięzców. Oto oni:

 • Kuchnia minimalistyczna

  Psychologia i ergonomia w projektowaniu kuchni

  Jak zaprojektować w pełni ergonomiczną kuchnię? Okazuje się, że dobrze zorganizowanej strefy pracy nie da się sprowadzić do jednej sztywnej definicji. Oprócz wypracowanych na przestrzeni lat skodyfikowanych zasad ergonomii należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby każdego klienta. W ich zrozumieniu pomoże analiza charakterologiczna skupiająca się na tym, w jaki sposób używany kuchni na co dzień.

 • Wnętrze apartamentu ISPOT

  Współczesne trendy w projektowaniu. Minimalizm

  Prezentujemy 10 współczesnych projektów, które przekonają Was, że minimalizm, to współczesny trend, który ma wiele zastosowań. W zestawieniu znalazły się przykłady świetnej architektury i designu z całego świata. Zobaczcie, kolejne interpretacje słynnej maksymy "mniej znaczy więcej".

 • W swoich publikacjach le Corbusier często odwoływał się do maszyn - samolotów, samochodów, statków, które były wyobrażeniem postępu technologicznego, który zdaniem architekta, powinien być także drogą rozwoju architektury

  Maszyna do mieszkania - utopia XX wieku?

  XX wiek w historii architektury był przełomowym okresem. Architekci zerwali z historyzmem, a na świat przyszedł modernizm, który do dziś dnia króluje w sposób niepodzielny. Zmieniła się nie tylko forma, ale także samo podejście projektowania. Co dziś zostało z Le Corbusierowskiego hasła: Dom jest maszyną do mieszkania?

 • Wyniki konkursu Artline: sztuka minimalizmu

  Konkurs ArtLine. Sztuka minimalizmu.

  Śledzisz najnowsze trendy we wzornictwie? Lubisz operować szarością? Wiesz, jak zapewnić w projekcie wnętrza perfekcyjną harmonię w duchu minimalizmu?

 • Kuchnia Frankfurcka

  Matka nowoczesnej kuchni - Margarete Schütte-Lihotzky

  Margarete Schütte-Lihotzky - to jej zawdzięczamy nowoczesną kuchnię. Była pierwszą austriacką kobietą - architektem, bohaterką ruchu oporu i choć pochodziła z bogatej rodziny to zajmowała się w główniej mierze projektowaniem osiedli socjalnych. Jak powiedziała w wywiadzie na swoje setne urodziny - sama nigdy nie gotowała, ale to ona zaprojektowała kuchnię, która do dziś służy za wzór dla kolejnych pokoleń architektów.