Wokół projektowania

 • Brama Miasta w systemach ALUPROF

  Nowoczesna stolarka w strategii renowacji budynków

  Rewitalizacja istniejącego budynku to zdecydowanie bardziej ekologiczne rozwiązanie niż budowa nowego obiektu. Taka idea przyświecała twórcom krajowej Długoterminowej Strategii Renowacji Budynków (DSRB). Plan zakłada poprawę efektywności energetycznej budynków, a co za tym idzie – jakości powietrza, komfortu użytkowników oraz spadku emisji CO2. Innowacyjna ślusarka aluminiowa Aluprof doskonale wpisuje się w ten trend.

 • Przede wszystkim oszczędzajmy - wywiad z Agnieszką Kalinowską-Sołtys

  Przede wszystkim oszczędzajmy - wywiad z Agnieszką Kalinowską-Sołtys

  Odpowiedzialność za środowisko naturalne i bezpieczeństwo przyszłych pokoleń ma ścisły związek z branżą budowlaną. Projektując toaletę publiczną możemy zaoferować bardzo wiele w zakresie zrównoważonego, odpowiedzialnego budownictwa - przekonuje Agnieszka Kalinowska-Sołtys - wiceprezes SARP ds. Środowiska i Ochrony Klimatu, członkini Rady Programowej UN Global Compact Network Poland i partner w APA Wojciechowski Architekci, z którą rozmawiamy na temat tegorocznej edycji konkursu KOŁO.

 • Centrum dentystyczne niczym modna kawiarnia

  Centrum dentystyczne niczym modna kawiarnia

  W Warszawie przybywa centrów dentystycznych, które klimatem przypominają… kawiarnie. Czwarta tego typu lokalizacja w stolicy, po m.in. Placu Konstytucji i biurowcu Spark, została otwarta na Bemowie. Za inwestycją stoi marka Medicover Stomatologia.

 • Monolit - osiedle domów z kamienia pod Gdańskiem

  Monolit - osiedle domów z kamienia pod Gdańskiem

  W Straszynie powstaje osiedle, a właściwie wyjątkowa kolekcja domów, których bryły zostały wykończone kamieniem. To dzieło pracowni Paweł Lis Architekci.

 • Projekt domu jednorodzinnego pod Łodzią

  Projekt domu jednorodzinnego pod Łodzią

  O projekcie opowiadają jego twórcy, architekci z pracowni A-88.

 • Kompleks aparthotelowy Minimaxy

  Kompleks aparthotelowy Minimaxy

  Mini format, maksimum zadowolenia – tak właśnie najkrócej można opisać kompleks aparthotelowy Minimaxy znajdujący się w zachodniej części Wrocławia. Mikroapartamenty wyróżnia doskonała lokalizacja, a także ergonomia lokali. Budynek skrywa nie tylko piękne wnętrze, ale także zachwyca geometryczną fasadą. Jej kompozycję doceniło jury konkursu Fasada Roku 2022, przyznając bryle nagrodę główną w kategorii „Budynek niemieszkalny nowy”.

 • Poznaliśmy zwycięzców konkursu Paradyż Designers!

  Poznaliśmy zwycięzców konkursu Paradyż Designers!

  Prestiżowy konkurs Ceramiki Paradyż dedykowany dla architektów i projektantów wnętrz właśnie dobiegł końca. Oryginalność i kreatywność nadesłanych projektów oceniło Jury pod przewodnictwem światowej klasy projektantki mody Gosi Baczyńskiej. Wszystkie z nagrodzonych prac zaskakują ogromną wrażliwością i nieszablonowym podejściem do urządzania wnętrz.

 • Crowne Plaza Budapest - kolejna zagraniczna realizacja pracowni Tremend

  Crowne Plaza Budapest - kolejna zagraniczna realizacja pracowni Tremend

  Położony nieopodal zabytkowego dworca kolejowego Nyugati i centrum handlowego Westend City Center, hotel Crowne Plaza Budapest jest połączeniem niepowtarzalnej atmosfery podróży, tętniącego życiem miasta i klimatu węgierskich kafejek. Architekci warszawskiej pracowni Tremend projektując wnętrza hotelu znakomicie oddali w nich klimat Budapesztu i otaczających go terenów. Okazała węgierska Opera znajduje się zaledwie kilometr od obiektu.

 • ARCH_IT - realizacja BRANIBORSKA 44

  ARCH_IT - realizacja BRANIBORSKA 44 we Wrocławiu

  Zespół kwartałowej zabudowy mieszkalnej wielorodzinnej Braniborska 44 zlokalizowany jest w obszarze poprzemysłowym, w pobliżu centrum Wrocławia. Budynek zaprojektowano w formie zamkniętego układu, z wewnętrznym, wyniesionym dziedzińcem.

 • Pawia 18 - budynek wielorodzinny o ciekawej elewacji

  Pawia 18 we Wrocławiu - budynek wielorodzinny o ciekawej elewacji

  Nie przypomina typowego budynku wielorodzinnego, raczej przywołuje na myśl jednorodzinną zabudowę szeregową. Pawia 18, autorstwa Wytwórni Pracowni Projektowej, to znakomity przykład na to, jak z dużej skali można zrobić małą i nadać inwestycji bardziej kameralnego charakteru. Nieszablonowe podejście do projektu deweloperskiego doceniło jury ogólnopolskiego konkursu Fasada Roku 2021, przyznając wrocławskiej realizacji nagrodę główną w kategorii „Budynek wielorodzinny nowy”.

 • Fabryka Norblina w systemach Aluprof – muzeum czy biura?

  Fabryka Norblina w systemach Aluprof – muzeum czy biura?

  Mało jest miejsc, nawet w mieście tak przesiąkniętym historią, jak Warszawa, które byłyby aż tak zrośnięte z tradycyjną tkanką miasta, jak Fabryka Norblina. Gdy po całych dekadach zaniedbania i degradacji pojawia się szansa na rewitalizację, pytanie nie brzmi „Czy?”, ale „Jak szybko?” i „Jak dobrze?”. Na szczęście udało się i szybko, i świetnie. Fabryka Norblina stanowi modelowy przykład tego, jak ze wsparciem nowoczesnego wzornictwa oraz innowacyjnych technologii można ratować obiekty.

 • Dom typu kostka po liftingu

  Dom typu kostka po liftingu

  Wydawać by się mogło, że domy – kostki, tak popularne w latach 70., nigdy już nie staną się modne. Tymczasem powracają w nowej odsłonie. Przebudowane, wyposażone w duże przeszklenia tarasowe, często bogate w rozwiązania charakterystyczne dla idei smart home, dostają drugie życie i triumfalnie podbijają rynek nieruchomości. Są odpowiedzią na zapotrzebowanie klientów, którzy chcą mieszkać w domach funkcjonalnych i minimalistycznych, liczą jednak nie tylko koszty spektakularnych metamorfoz, ale także eksploatacji odnowionych budynków.

 • V&A Dundee

  Na fali dobrego designu. V&A Dundee z systemami Geberit

  V&A Dundee to muzeum designu, mieszczące się w szkockim Dundee, niecałe półtorej godziny drogi na północ od Edynburga. To tam japoński architekt, Kengo Kuma, stworzył swój pierwszy projekt na brytyjskiej ziemi. Położone blisko szkockiej części Morza Północnego muzeum, ze swoją wyróżniającą się, betonową fasadą, z pewnością wywoła fale na powierzchni współczesnej architektury.

 • Dworzec autobusowy Lublin

  Kubaturowe oblicze pracowni Tremend

  Wizytówką pracowni Tremend są niewątpliwie projekty wnętrz obiektów użyteczności publicznej. Współpraca z najbardziej prestiżowymi markami hoteli, zdobyte międzynarodowe nagrody i wyróżnienia plasują ją w gronie najbardziej kreatywnych i rozpoznawalnych pracowni projektowych. Aranżacja wnętrz to jedynie połowa działalności Tremend, druga - równie spektakularna, jest związana z projektowaniem kubaturowym budynków. Ze względu na umowy z inwestorami nie zawsze można się nimi chwalić przed zakończeniem realizacji, dlatego często zostają w tajemnicy przed mediami.

 • Browary Warszawskie

  Przywracanie przestrzeni mieszkańcom – rewitalizacja miast

  We współczesnej – tej mądrej i odpowiedzialnej architekturze – nie chodzi już o odnawianie pojedynczych obiektów. Ważna jest idea, według której urbanizacja korzysta z dziedzictwa architektury w odniesieniu do potrzeb mieszkańców, troski o ich zdrowie i kondycję planety. Aluprof przedstawia przegląd udanych „rehabilitacji” dawnych przestrzeni publicznych.

 • Realizacja projektu wnętrz biurowych dla Huuuge Games

  Realizacja projektu wnętrz biurowych dla Huuuge Games

  W warszawskim biurowcu The Hub zlokalizowanym przy Rondzie Daszyńskiego mieści się nowe biuro firmy Huuuge Games. Na powierzchni 4500 metrów kwadratowych pracownicy mają do dyspozycji sale konferencyjne, pokoje do pracy zespołowej, kuchnię z miejscem do wypoczynku, a także strefę fitness. Projekt aranżacji wnętrz został przygotowany przez BIT CREATIVE. Co na jego temat mówią sami autorzy?

 • Czarna Perła w Lanckoronie – poszanowanie tradycji na styku z nowoczesnością

  Czarna Perła w Lanckoronie – poszanowanie tradycji na styku z nowoczesnością

  Projekt domu jednorodzinnego autorstwa pracowni FAAR architekci z Wadowic to budynek, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjnej, drewnianej architektury w miejscowości Lanckorona. Powstał z głębokiej refleksji nad otoczeniem i stał się współczesną odpowiedzią na pytanie, jak można zaprojektować nową przestrzeń do życia w od lat określonym krajobrazie małopolskiej wsi.

 • Przełomowa technologia w projekcie Willa Wesoła
 • Dworzec Wolsztyn

  Dworzec Wolsztyn w nowej odsłonie

  Budynek otrzymał GRAND PRIX oraz nagrodę w kategorii "Budynek Użyteczności Publicznej" w konkursie Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego organizowanym przez SARP Poznań. Wcześniej budynek ten otrzymał nominację (jako jeden z trzech obiektów) w konkursie Nagroda Roku SARP 2021 w kategorii „Architektura w przestrzeni dziedzictwa”.

 • Tleń Lodge - apartamenty w otoczeniu natury

  Tleń Lodge - apartamenty w otoczeniu natury

  Bory Tucholskie to nie tylko raj dla miłośników lasów i natury, ale także idealne miejsce na wypoczynek w zgodzie z ideą slow life. W sąsiedztwie Parku Narodowego Bory Tucholskie i okolicznych lasów obfitujących w ciszę i spokój powstały trzy wyjątkowe, ekologiczne domki mieszczące urokliwe apartamenty.

 • "Wspólny dziedziniec" w Poznaniu

  "Wspólny dziedziniec" w Poznaniu

  Prezentowany projekt został zrealizowany dla firmy OKRE Development. W niewielkim kompleksie budynków mieszkalnych powstał wspólny dziedziniec dla mieszkańców. Przygotowanie koncepcji powierzono Pawłowi Grobelnemu, który w przeszłości był wielokrotnie nagradzany za projekty przestrzeni publicznych. W tym przypadku opracował on nie tylko projekt zagospodarowania przestrzeni, ale również różnego rodzaju meble zewnętrzne.

 • Browary Warszawskie

  Dla pracy, kultury i rozrywki. Wyjątkowe obiekty w systemach Aluprof

  Nowoczesne rozwiązania w budownictwie najczęściej kojarzą się z budownictwem komercyjnym – biurowcami, które nierzadko osiągają znaczne wysokości, wymagające wyjątkowych konstrukcji. Jednak wbrew pozorom stosowane są również w obiektach, których przeznaczenie nie jest związane jedynie z życiem zawodowym. Przedstawiamy obiekty służące ludziom w różnych obszarach ich życia i zainteresowań, które powstały z wykorzystaniem systemów Aluprof.

 • Miloni – stoły zakorzenione w naturze

  Miloni – stoły zakorzenione w naturze

  Prawdziwe piękno powstaje dzięki pasji tworzenia, a MILONI z drewna potrafi wydobyć to, co najlepsze. Zlokalizowaną w samym sercu Kaszub polską manufakturę, prowadzoną przez Mateusza Nowotnika wraz z żoną Magdą, poznaliśmy dzięki wytwarzanym ręcznie stołom, krzesłom, biurkom i komodom. Wybrane modele uhonorowano już nagrodami Dobrego Wzoru i Diamentu Meblarstwa, a w tym roku kolekcję TUO, projektu Tomka Rygalika, wyróżniono nagrodą Must Have w plebiscycie Łódź Design Festival. Duża popularność MILONI wśród rodzimych architektów to przede wszystkim zasługa oryginalnego wzornictwa, funkcjonalności i doskonałej jakości.

 • Koncepcja przebudowy placu Juliusza Kossaka w Krakowie

  Koncepcja przebudowy placu Juliusza Kossaka w Krakowie

  Prezentowany projekt został stworzony przez FAV.Office - Filipa Zielińskiego - we współpracy z Grzegorzem Traczem.

 • Żorro - architektoniczny superbohater
 • Wnętrza biurowe siedziby marki Yareal
 • Z szacunku do natury - wywiad z laureatami konkursu KOŁO "Projekt Łazienki 2021"

  Z szacunku do natury - wywiad z laureatami konkursu KOŁO "Projekt Łazienki 2021"

  Zwycięska koncepcja w konkursie KOŁO „Projekt Łazienki 2021” organizowanym przez Geberit hołduje naturze i wtapia się w krajobraz. O inspiracjach i pracy nad projektem, a także o przyszłości architektury opowiadają laureaci Grand Prix konkursu – Ewa Pokrzywa i Marcin Gierbienis.

 • Circle Wood House – dom wkomponowany w las, las wkomponowany w dom

  Circle Wood House – dom wkomponowany w las, las wkomponowany w dom

  Czy rozległą bryłę budynku o powierzchni ponad 400 metrów kwadratowych da się wtopić w leśne otoczenie strzelistych sosen, by nie zakłócała zastanej harmonii natury? Odpowiedzią na to pytanie jest Circle Wood House – rezydencja zaprojektowana przez biuro Mobius Architekci, w której wykorzystano nowoczesną stolarkę aluminiową firmy Aluprof.

 • Centrum Południe – nagrodzona za ekologię inwestycja w systemach Aluprof

  Centrum Południe – nagrodzona za ekologię inwestycja w systemach Aluprof

  Wrocław ciągle szuka swojej urbanistycznej tożsamości. Z jednej strony kusi przyjezdnych i turystów wciąż poszerzającym się katalogiem odnowionych zabytków i zrekonstruowanych enklaw. Z drugiej – miejski krajobraz uzupełniają spektakularne ultranowoczesne obiekty, będące bazą dla rosnących w siłę firm z branży technologicznej i cyfrowej. Miejscem szczególnym na mapie miasta jest Sky Tower – biurowiec w systemach Aluprof widoczny nawet kilkadziesiąt kilometrów od centrum miasta. Coraz ciekawiej zaczyna wyglądać również jego bliskie otoczenie: z Centrum Południe na czele.

 • Rygiel o długości 4 metrów? Z Aluprof to możliwe

  Rygiel o długości 4 metrów? Z Aluprof to możliwe

  Redukcja Ugięć Rygli to jedyne, wyjątkowe i bardzo innowacyjne rozwiązanie, łączące zalety szyb zespolonych z nośnością rygla. Pozwala na wykonywanie szerokich kwater przeziernych w ścianach osłonowych słupowo-ryglowych. Wszędzie tam, gdzie są duże przeszklenia w fasadzie, a tradycyjne systemy zawodzą, z pomocą przychodzi opatentowane rozwiązanie ALUPROF – system Redukcji Ugięcia Rygli. Innowacyjne rozwiązanie RUR dostępne dla fasad ALUPROF MB-SR50N oraz MB-SR60N.