Wokół projektowania

  • Wystawa "Las - Schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni" w Muzeum II Wojny Światowej. Proj. Biuro Kreacja

    "Las - Schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni" – wystawa czasowa w Muzeum II Wojny Światowej zaprojektowana przez Biuro Kreacja

    Las to matecznik – nieskalany ręką człowieka, daje schronienie i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. To także twierdza, gdzie sama natura buduje niedostępne fortyfikacje. Ale las to także miejsce naznaczone tragizmem historii – obszar zbrodni i masowej zagłady. Taki właśnie obraz lasu odmalowuje wystawa czasowa w Muzeum II Wojny Światowej „Las – Schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni”, za której projekt i realizację odpowiadają Dorota Terlecka oraz Anna Sabała-Bykowska z pracowni Biuro Kreacje.

  • Gie El na MDF Festival w Filharmonii Szczecińskiej

    Instalacja stworzona z rdzy w ascetycznych wnętrzach Filharmonii Szczecińskiej

    „Light The Rust” to instalacja stworzona przez Gie El na Festiwal MUSIC.DESIGN.FORM 2024. Rdzawe formy i niesamowicie kontrastują z białymi wnętrzami Filharmonii Szczecińskiej.

  • Zespół BBGK

    Młodzi architekci chcą zmiany. Czy polskie pracownie słuchają głosu młodych?

    Profesja architekta jest jednym z tych zawodów, które niezmiennie cieszą się ogólnym prestiżem, niosą określony etos, przyciągają młodych szansą realnej zmiany świata na lepsze. Jednak tak jak na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci dynamicznym przemianom – wyznaczanym przez rytm postępującej rewolucji technologicznej – podlegała specyfika pracy architekta, tak samo kultura pracy nie pozostaje osobnym bytem wobec zachodzących zmian społecznych. A szczególnie w przypadku tak zespołowej pracy, jaką jest architektura.

  • Dachówka betonowa Braas Teviva, kolor czarny 2

    Jak wybrać pokrycie dachowe, które będzie trwałe i wytrzymałe? Na co zwrócić uwagę, aby dach był nie tylko estetyczny, ale i bezpieczny na długie lata?

    Dach to jedna z kluczowych części każdego budynku. Jego wytrzymałość i stan techniczny determinują trwałość całej konstrukcji domu oraz bezpieczeństwo jego mieszkańców. Wybór właściwego materiału na pokrycie dachowe ma zatem zasadnicze znaczenie, wpływając na estetykę, właściwości i trwałość dachu. Jak więc dobrać materiał, który będzie idealny dla naszego budynku, a jednocześnie zachowa piękny wygląd i funkcjonalność na długie lata? Poniżej przedstawiamy istotne aspekty, które warto wziąć pod uwagę.

  • Gdańsk - Ujeścisko. Zbiornik Retencyjny "Warszawska"

    Nie tylko Racibórz. Zbiorniki retencyjne powinny znaleźć się w planie każdej inwestycji

    W miastach brakuje infrastruktury retencyjnej. Stają się znacznie bardziej popularne w zrównoważonym budownictwie przemysłowym i biurowym, gdzie inwestycje zaczynają konkurować na rozwiązania najbardziej odpowiadające wymogom ESG. – Inwestycje w zbiorniki retencyjne powinny być na porządku dziennym w każdym typie nieruchomości, także w przypadku infrastruktury w miastach. Szczególnie że dziś da się bardzo precyzyjnie takie zbiorniki zaprojektować – podkreśla Marcin Kosieniak, specjalista MEP, współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

  • Osiedle w Gdańsku

    Odchodzimy od grodzonych osiedli, ale nie wszędzie. Tak zmieniają się standardy w polskim mieszkalnictwie

    Gdyby stworzyć przeciętną w skali Polski nową deweloperską inwestycję mieszkaniową, liczyłaby ona 185,6 mieszkań rozlokowanych w 4,6 budynkach, każdy liczący po 4,4 kondygnacji. Teren nie byłby ogrodzony, a jego mieszkańcy mogliby się cieszyć wspólną zielenią. Te i inne wnioski płyną z raportu „W dobrym sąsiedztwie. Osiedla mieszkaniowe w Polsce” stworzonego przez ThinkCo.

  • Technlogia VR pomaga stworzyć bardziej przyjazne drogi

    W technologii VR zaprojektowano wizję przyjaźniejszych dla dzieci ulic w Warszawie. Jak mogłaby wyglądać bezpieczniejsza droga do szkoły?

    W Warszawie, tak jak w innych dużych miastach zdarza się, że dzieci idące do szkoły przez zatłoczone ulice doświadczają trudnych sytuacji. Przemyślane planowanie urbanistyczne powinno zapewniać im bezpieczne trasy. Arup, międzynarodowy lider w zakresie zrównoważonego projektowania, zaprezentował za pomocą technologii VR, z jakimi problemami mierzą się aktualnie w Warszawie dzieci podczas drogi do szkoły. Przestawił także alternatywną, lepszą rzeczywistość. Jak zatem mogłaby wyglądać idealna droga dzieci do szkoły?

  • Szynoprzewody PROFILE TRACK i kinkiety RING LED od  Nowodvorski Lighting

    Ciepłe światło i miękkie linie – aranżacja przestrzeni na planie otwartym

    Dom o 100 m2 użytkowej przestrzeni dla czteroosobowej rodziny. Funkcjonalność w tym przypadku zapewnia nie tylko przemyślany rozkład pomieszczeń, ale również projekt oświetlenia dodający wnętrzom przestronności. O wyzwaniach i doborze rozwiązań w realizacji opartej na planie otwartym opowiada Marta Czerkies, właścicielka pracowni Marta Czerkies Home Designer.

  • Biurowce w Warszawie

    Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować. Zapotrzebowanie na biura wzrasta tylko w Warszawie

    W ostatnim czasie znacznie więcej dzieje się na warszawskim rynku biurowym niż na rynkach regionalnych, zarówno jeśli chodzi o popyt, jak i nowe inwestycje. W porównaniu do ubiegłego roku zapotrzebowanie na biura w Warszawie wzrosło, a w regionach łączny popyt spadł. Jest też w nich więcej pustostanów.

  • Żyrandol Odyssey 12 od Schwung

    Żyrandol Odyssey 12 od Schwung. Łączy przeszłość z teraźniejszością

    Z okazji dziesięciolecia marki Schwung, firma wprowadziła na rynek wyjątkowy żyrandol Odyssey 12. Jego elegancka, rzeźbiarska forma robi spore wrażenie. Spaja funkcjonalność z artystycznym wyrazem.

  • Korki w Warszawie

    Jak odkorkować Warszawę i oddać ją mieszkańcom? Raport Clean Cities

    Każdego dnia po Warszawie porusza się ok 700 tysięcy pojazdów, co generuje blisko 1,5 mln przejazdów. Efektem tak dużego ruchu jest m.in. uciążliwy hałas, smog, korki, strata czasu, pieniędzy a także i zdrowia. W związku z tym, z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności (16-22.09) oraz Dnia bez Samochodu, Clean Cities Campaign w Polsce przygotowała raport pt. “Z wizją. Miejska polityka transportowa w kształtowaniu jakości życia. Rekomendacje dla Warszawy”. Pokazuje on 17 konkretnych rozwiązań, które poprawią komfort życia warszawiaków. Są wśród nich m.in.: audyt węzłów przesiadkowych, Metrobus, garaże rowerowe na abonament, winda terenowa na skarpie wiślanej czy kolej gondolowa z Bródna na Żoliborz.

  • Panorama Warszawy

    Kancelarie prawne w Warszawie. Wybierają kamienice czy wieżowce?

    Dla kancelarii prawnych biuro to z jednej strony środowisko pracy ich zespołów, ale z drugiej to także wizytówka firmy w relacjach z klientami i partnerami biznesowymi. W dobie zmian w modelach pracy, ewolucji funkcji, jakie pełnią dziś biura oraz związanego ze wzrostem kosztów trendu optymalizacji powierzchni przez niektóre sektory – eksperci międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield przyjrzeli się bliżej potrzebom i wynikającym z nich decyzjom lokalizacyjnym branży prawniczej.

  • HERADESIGN Superfine Sonic Elements posiada brązowy certyfikat C2C, co potwierdza jego zgodność z wysokimi standardami zrównoważonego rozwoju. Ten certyfikat świadczy o tym, że produkt spełnia rygorystyczne wymagania w zakresie ekologii, zdrowia oraz odpowiedzialnego zarządzania cyklem życia, co czyni go doskonałym wyborem dla zrównoważonych projektów architektonicznych

    Nowa siedziba Makro Cash and Carry Polska w Warszawie. Wnętrza to projekt Concept Space

    Nowa siedziba Makro Cash and Carry Polska w Warszawie to przykład synergii między estetyką, funkcjonalnością a zrównoważonym rozwojem. Projekt uwzględnia szereg rozwiązań, które poprawiły ergonomię przestrzeni i dobrostan pracowników. Architekci wybrali nowoczesne, indywidualnie dostosowane rozwiązania, w tym sufity dostarczone przez Knauf Ceiling Solutions, które zapewniają zarówno komfort akustyczny, jak i wizualną spójność przestrzeni

  • Perspektywa w Gdańsku - zielony park osiedlowy z alejkami spacerowymi

    Znany deweloper każdego roku stworzy ogólnodostępne tereny zielone w czterech miastach. W tym roku na ten cel przeznaczył ponad 6 mln zł

    Grupa Dom Development rozpoczyna realizację programu „Miejska zieleń”. Każdego roku w aglomeracjach, w których działa, czyli w Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście i Krakowie zagospodaruje co najmniej jeden ogólnodostępny teren. Deweloper planuje m.in. rewitalizować tereny zielone, zakładać łąki kwietne, parki kieszonkowe i linearne, ogrody deszczowe i miejskie farmy. Zaaranżuje nie tylko miejskie działki, ale również własne tereny. W tym roku na ten cel przeznaczył ponad 6 mln zł.

  • Biuro Copernic w Krakowie. Proj. Neo Świat

    Biuro Copernic z... kontenerem morskim i ogromną rzeźbą Kopernika

    Krakowskie biuro Copernic, firmy działającej na rynku energii odnawialnej i ekomobilności, wyróżnia się niestandardowymi rozwiązaniami. Pracowników i gości wita ogromna rzeźba Mikołaja Kopernika, która jest centralnym elementem całej powierzchni, a jedna z sal konferencyjnych została stworzona z… morskiego kontenera. Za realizację biura odpowiedzialny był Neo Świat.

  • Wayfinding Fabryki Czekolady Wedel - Studio Blisko

    Autorski system informacji wizualnej muzeum - Fabryka Czekolady E. Wedel. Inspiracją było pudełko czekoladek

    Specjalizujące się w wayfindingu studio Blisko, zaprojektowało autorski system informacji wizualnej nowego muzeum - Fabryka Czekolady E.Wedel. Orientacje w przestrzeni budynku muzeum ułatwiają... czekoladki.

  • Krzesła Abacus na stadionie w Budapeszcie

    Polacy wyprodukowali krzesła na areny paryskiej olimpiady. Ich projektanci tłumaczą dlaczego od lat sprawdzają się na stadionach całego świata

    Jak stworzyć krzesła idealne na trybuny olimpijskich aren? Wie to firma Nowy Styl, która dostarczyła 95 tys. sztuk na potrzeby paryskiej olimpiady. Ich design to jednak dzieło międzynarodowej firmy inżynierskiej i projektowej Arup, która już 15 lat temu opracowała dla Nowego Stylu wzór, będący od tego czasu jednym z najbardziej wydajnych na rynku. Zespoły Arup tworzyły także złożone rozwiązania dla obiektów sportowych, takich jak stadion Santiago Bernabéu w Hiszpanii czy Etihad w Wielkiej Brytanii. W Polsce firma znana jest z m.in. projektu Złotych Tarasów czy Łódzkiego Orientarium.

  • Apartamenty przy Warzelni w Browarach Warszawskich. Proj. JEMS Architekci

    Boom na inwestycje mixed-use w Polsce. Co wpływa na ich rosnące znaczenie dla aglomeracji?

    Od kilku dekad rynek inwestycji mixed-use w Polsce stopniowo ewoluuje, przekształcając krajobraz największych aglomeracji. Początki tego trendu sięgają ponad dwóch dekad wstecz, jednak to ostatnie lata przyniosły najbardziej dynamiczny rozwój tego segmentu. Obiekty wielofunkcyjne, które niegdyś koncentrowały się głównie na handlu, obecnie stają się kompleksowymi centrami życia miejskiego, integrującymi różnorodne funkcje. W tym kontekście warto przyjrzeć się nie tylko aktualnym trendom, ale także przyszłości inwestycji mixed-use na polskim rynku nieruchomości.

  • Empik na Placu Bankowym w Warszawie

    To koniec słynnej księgarni "Warszawianka" przy Placu Bankowym w Warszawie. Będzie tu Empik

    Chociaż słynna księgarnia "Warszawianka" zniknęła z mapy Warszawy, tradycje księgarskie tego miejsca zostaną podtrzymane. Jesienią 2024 roku zostanie tu otwarty Empik.

  • Prace nad zielonym dachem Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie?

    Jak wyglądały prace nad zielonym dachem Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie?

    Materiały umożliwiające rozwój zielonego dachu na Zakładzie Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie już są zamontowane. Dach zapewni łącznie 24 tys. m2 dodatkowej zieleni w mieście, która będzie wspierać retencję wody, zwalczać smog i zwiększać bioróżnorodność.

  • Biuro Coca-Cola HBC w Warszawie. Poj. BIT CREATIVE

    Biuro Coca-Cola HBC w Warszawie projektu BIT CREATIVE. Czołowe produkty zostały użyte jako elementy wystroju wnętrza

    Biuro firmy Coca-Cola HBC w warszawskim budynku Business Garden rozlokowane zostało na 3 piętrach o łącznej powierzchni 5,5 tys. mkw. Inwestorowi zależało by było ono nie tylko funkcjonalne i dopasowane do stylu pracy korporacji, ale też zaprojektowane zgodnie z brandbookiem firmy. Do współpracy przy projekcie wnętrza zaprosili więc architektów z pracowni BIT CREATIVE, których projekty doskonale oddają ducha marek, dla których są realizowane, zachowując przy tym swój indywidualny charakter.

  • "Harmonia kontrastów" - rzeźba Macieja Rembielińskiego stanie przed kompleksem LIXA

    Harmonia kontrastów - rzeźba studenta ASP stanie przed kompleksem LIXA na warszawskiej Woli

    Poznaliśmy laureata konkursu na projekt rzeźby, która powstanie w przestrzeni kompleksu biurowego LIXA. Zdobywcą nagrody głównej został Maciej Rembieliński, autor pracy pt. „Harmonia kontrastów”, student Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej ASP. Zwycięzca otrzymał możliwość realizacji własnej rzeźby na terenie LIXA, która zostanie w pełni sfinansowana przez Yareal Polska, dewelopera projektu biurowego przy ul. Kasprzaka na warszawskiej Woli.

  • Biuro. Proj. Andrzej Burawski Generalny Wykonawca PRW Design

    Zieleń w roli głównej. Niewielkie biuro projektu PRW Design

    Na przestrzeni zaledwie 100 metrów kwadratowych, projektanci PRW Design stworzyli miejsce, które jest równocześnie azylem dla umysłu jak i ekologicznym manifestem. Zaglądamy do niewielkiego biura, w którym zieleń gra pierwsze skrzypce.

  • Eastgate w Harare w Zimbabwe

    Budynek jak kopiec termitów, rzeka z własnymi prawami, czyli projektowanie regeneracyjne

    Rocznie budynki odpowiadają za około 39 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla związanej z zużyciem energii. Jeśli cele zrównoważonego rozwoju mają zostać osiągnięte, branża musi odejść od podejścia „weź, wyprodukuj, wyrzuć”. Arup, międzynarodowa firma specjalizująca się w zrównoważonej inżynierii, opracowała raport, prezentujący w jaki sposób projektanci mogą tworzyć w zgodzie z koncepcją regeneracyjną.

  • Michałowice: pierwszy modułowy zespół mieszkalny dla osób z autyzmem

    Pierwszy modułowy zespół mieszkalny dla osób z autyzmem powstaje w Michałowicach

    Budowa modułowego obiektu, realizowanego w ramach projektu „Wspomaganie Społeczności Mieszkaniowej” w Michałowicach (woj. mazowieckie), dobiega końca. Jest to pierwsza, wykonana w tej technologii, inwestycja w Polsce, która będzie przeznaczona dla dorosłych osób z autyzmem. Autorem projektu oraz głównym wykonawcą inwestycji jest spółka EKOINBUD, specjalizująca się w budowie modułowych obiektów użyteczności publicznej.

  • Biuro sprzedaży Modern Mokotów

    Nowy salon sprzedaży Archicom z panoramą na budowę Modern Mokotów

    Archicom otwiera nowe biuro na dwóch wysokich piętrach budynku myhive Mokotów One. Z salonu sprzedaży rozciągają się widoki na budowany projekt i cały Mokotów.

  • Hotel Ibis Styles w Krakowie

    Hotele biznesowe, turtystyczne, resorty. Architekci o różnicach w projektowaniu wypoczynku

    Turystyczne hotele miejskie, hotele biznesowe i resorty różnią się pod wieloma względami, ponieważ ich oferta jest ukierunkowana do zupełnie innych grup gości. Obiekty te oferują inne doznania, inny zakres usług dodatkowych i udogodnień, a ze względu na swoją specyfikę stawiają przed architektami całkowicie odmienne wyzwania projektowe.

  • Biuro Decerto w Warszawie. Proj. BIT CREATIVE

    Biuro Decerto w biurowcu Lumen w Warszawie. To projekt BIT CREATIVE

    Decerto to jeden z liderów technologii ubezpieczeniowych. Zaufanie i bezpieczeństwo z jednej strony, a dynamika i nowoczesne technologie z drugiej zdeterminowały wystrój wnętrz siedziby firmy. 850 mkw. na 4 piętrze biurowca Lumen w Warszawie w pełni odzwierciedlają filozofię marki. To za sprawą architektów z BIT CREATIVE, którzy dość trudnej aranżacyjnie przestrzeni, nadali dynamiczny charakter.

  • Nowe wnętrza Radisson Blu w Krakowie. Proj. Iliard Architecture & Interior Design

    Nowe wnętrza hotelu Radisson Blu w Krakowie. To projekt Iliard Architecture & Interior Design

    Radisson Blu, położony w samym sercu Starego Miasta w Krakowie, przeszedł metamorfozę. Strefy lobby i baru zostały odświeżone przez architektów Iliard – krakowskie biuro architektoniczne, specjalizujące się w projektowaniu hoteli w całej Europie.

  • Ogrody na dachu Galerii Północnej w Warszawie

    Warszawa: ogrody na dachu Galerii Północnej już otwate. Wśród atrakcji tężnia i mural 3D

    Ogrody na dachu warszawskiej Galerii Północnej są już otwarte. Od teraz aż do jesieni mieszkańcy można tu skorzystać m.in. dobrodziejstw tężni solankowej, ale także odwiedzić restauracje, place zabaw czy po prostu odpocząć wśród zieleni. To jedyne tego typu miejsce na Białołęce.