Wokół projektowania

 • SpaceStation - willa jak kosmiczna stacja badawcza. Proj. Przemek Olczyk Mobius Architekci

  Willa jak kosmiczna stacja badawcza. Nowy projekt Mobius Architekci

  SpaceStation - willa wraz z bogatym zapleczem rekreacyjno-wypoczynkowym, to najnowszy projekt Przemka Olczyka z pracowni Mobius Architekci. Rozmieszczone w czytelnym układzie zabudowania przypominają kosmiczną stację badawczą.

 • Swobodna SPOT we Wrocławiu. Proj. Kuryłowicz & Associates

  Swobodna SPOT we Wrocławiu - nowe biurowce projektu Kuryłowicz & Associates

  Rozpoczęto budowę biurowców Swobodna SPOT przy ulicy Swobodnej 60 we Wrocławiu. Dwa zaawansowane technologicznie budynki i łączący je zielony, miejski pasaż zaprojektowali architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates. To nowa inwestycja Echo Investment.

 • Wielofunkcyjny Stadion Biathlonowy na Kubalonce

  Wielofunkcyjny Stadion Biathlonowy na Kubalonce

  W poniedziałek w Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku ogłoszono wielomilionowe wsparcie finansowe na kontynuację rozbudowy ośrodka do uprawiania biegów narciarskich i biathlonu na Kubalonce.

 • Can Santacilia stanowiła dla firmy OHLAB wyzwanie projektowe. Architekci skrupulatnie pracowali nad przywróceniem i podkreśleniem elementów historycznych w wielowarstwowym dziele. Na zdjęciu: dziedziniec.

  Can Santacilia: apartamenty w sercu Palma de Mallorca

  Ekskluzywny kompleks mieszkaniowy w historycznym sercu Palma de Mallorca, Can Santacilia, to efekt odnowienia dwóch budynków, których początki datują się na XII wiek.

 • MEININGER Hotel Kraków Centrum

  MEININGER Hotel Kraków Centrum

  MEININGER Hotel Kraków Centrum to pierwszy w Polsce hotel hybrydowy z europejskiej sieci, który oferuje nowoczesne udogodnienia w przystępnych cenach. Marka posiada obiekty hotelowe w takich miastach, jak: Paryż, Berlin, Milan czy Amsterdam.

 • Wille Łąkowa: osiedle wśród drzew

  Wille Łąkowa: osiedle wśród drzew

  Osiedle domów jednorodzinnych powstało w starej części warszawskiej Białołęki – na zielonej Choszczówce.

 • Stara Drukarnia

  Hotele w zabytkowych kamienicach

  Historyczna tkanka miejska zachwyca architekturą, jest wspomnieniem czasów, w których w większości jeszcze nie istnieliśmy, pamiątką po przodkach. Podziwiamy ornamenty fasady, tak inne od współczesnych dekorów. Z przyjemnością oglądamy te zabytkowe budynki, które dostają drugie życie, stają się ponownie lokalami mieszkalnymi, młodnieją, coraz częściej też zmieniają swoją funkcję, stając się hotelami. Doświadczenie w takich modernizacjach posiada warszawska pracownia Tremend, która przywróciła do życia już kilka takich miejsc.

 • Zrównoważone rozwiązania w aranżacji przestrzeni biurowej

  Zrównoważone rozwiązania w aranżacji przestrzeni biurowej

  Biuro firmy Arup w Gdański Business Center zostało uznane za jedno z najlepszych pięciu biur według międzynarodowego magazynu designerskiego "FRAME". Arup swoją ekologiczną siedzibą w Warszawie inspiruje do projektowania zrównoważonych przestrzeni.

 • Przedszkole w technologii modułowej w Potęgowie

  Przedszkole w technologii modułowej w Potęgowie

  W miejscowości Potęgowo, znajdującej się w powiecie słupskim, powstała nowoczesna placówka edukacyjna, mogąca przyjąć 125 dzieci. Budynek ten, wykorzystujący technologię modułową, składa się z trzyoddziałowego przedszkola oraz dwuoddziałowego żłobka. Realizacja tego projektu odbyła się w ramach systemu "Zaprojektuj i wybuduj". Za projekt i wykonanie inwestycji odpowiadała firma EKOINBUD z Gdańska.

 • Restauracja DOCK 19 by Mateusz Gessler w Warszawie

  Restauracja DOCK 19 by Mateusz Gessler w Warszawie

  Mateusz Gessler w swojej autorskiej restauracji połączył elementy kulinarnych tradycji Azji i Europy. Za projekt wnętrz odpowiedzialna była pracownia Boris Kudlicka with Partners. Architekci stworzyli nowoczesne, wygodne i przytulne wnętrze, które emanuje subtelną elegancją.

 • Apartamenty Kino Ina w Stargardzie

  Apartamenty Kino Ina w Stargardzie

  Inwestycja spółki Elbud Szczecin powstanie w centrum Stargardu - w miejscu, które długo było uznawane przez miłośników kina za jeden z najważniejszych punktów na kulturalnej mapie miasta. Prace nad inwestycją rozpoczęto we wrześniu tego roku. Projekt przygotowała szczecińska pracownia Gorscy sp. z o.o.

 • UPM KRaków, projekt Grupa 68

  Neuroróżnorodność w miejscu pracy

  Określenie to staje się coraz bardziej powszechne. Według badań, osoby neuroróżnorodne stanowią prawie 30 proc. populacji. Projektowanie przestrzeni biurowej, która sprzyja neuroróżnorodności, jest istotne dla tworzenia środowiska pracy wspierającego odmienne sposoby myślenia i funkcjonowania.

 • Osiedla mieszkaniowe zaprojektowane przez Medusa Group

  Osiedla mieszkaniowe zaprojektowane przez Medusa Group

  Osiedla zaprojektowane przez Medusa Group nie tylko pełnią funkcję mieszkalną, ale przede wszystkim tworzą społeczność. Architekci skupiają się na eliminowaniu barier, nadając centralne znaczenie przestrzeniom wspólnym i obszarom zielonym.

 • Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej otworzy się już 28 września!

  Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej otworzy się już 28 września!

  Na Cytadeli Warszawskiej dobiega końca budowa Muzeum Historii Polski. Będzie to jeden z największych obiektów muzealnych w Polsce, a językiem narracji w odkrywaniu śladów przeszłości został tu kamień. Nowa siedziba instytucji została zaprojektowana przez pracownię WXCA. Muzeum oficjalnie otworzy się dla publiczności już 28 września 2023 roku.

 • „Szaszłykarnia Holywood" w Zielonej Górze projektu Mindful Architekci

  „Szaszłykarnia HolyWood" w Zielonej Górze projektu Mindful Architekci

  Architektom postawiono trudne zadanie, gdyż przestrzeń, którą mieli przekształcić, ograniczała się do około 35 metrów kwadratowych. Udało im się stworzyć praktyczne wnętrze, komfortowe zarówno dla klientów, jak i personelu lokalu. Co więcej, paleta kolorów doskonale odzwierciedla główny motyw tego miejsca, czyli płonący węgiel.

 • Domki w Wetlinie - projekt pracowni Z3Z ARCHITEKCI

  Domki w Wetlinie - projekt pracowni Z3Z ARCHITEKCI

  Wetlina to jedna z głównych baz turystycznych w Bieszczadach, położona między Połoniną Wetlińską a pasmem granicznym, na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

 • Osiedle Leśna w Otwocku - projekt pracowni 77 Studio architektury

  Osiedle Leśna w Otwocku - projekt pracowni 77 Studio architektury

  Prezentowane osiedle to otwarta, nie zasłonięta płotem przestrzeń do życia. Surowe w formie i kolorystyce domy harmonijnie komponują się ze scenerią sosnowego lasu. Nie zabrakło też odniesienia do stylu potocznie nazwanego świdermajerem.

 • Projekt Centrum Kultury w Tartu - wyróżnienie dla polskiej pracowni Unism Studio

  Projekt Centrum Kultury w Tartu - wyróżnienie dla polskiej pracowni Unism Studio

  W jaki sposób można przestawić przekształcone śródmieście Tartu w Estonii? Polska pracownia Unism zaprezentowała swój pomysł, który zdobył uznanie u skandynawskich architektów, otrzymując wyróżnienie w konkursie na projekt nowego centrum kultury w tym mieście

 • Gaia Park – ekologiczna inwestycja w Konstancinie-Jeziornie

  GAIA PARK: ekologiczna inwestycja w Konstancinie-Jeziornie

  W ostatnich latach zielone budownictwo stało się punktem odniesienia dla powstających projektów inwestycyjnych. Przykładem jest GAIA PARK, nowe osiedle zlokalizowane w Konstancinie-Jeziornie, blisko Warszawy. W GAIA PARK planowana jest różnorodna architektura, obejmująca budynki wielorodzinne, szeregowe, atrialne i jednorodzinne.

 • Eko-przestrzeń a satysfakcja z pracy

  Eko-przestrzeń biurowa a satysfakcja z pracy

  Z raportu „EKOBAROMETR – ZIELONO W BIURZE”, opublikowanego przez firmę doradczą Nuvalu Polska, na podstawie cyklicznych badań realizowanych przez SW Research wynika, że proekologiczne podejście w miejscu pracy ma znaczący wpływ na satysfakcję pracowników. Czynniki takie jak “Optymalizacja przestrzeni pod kątem komfortu pracy” i “Podstawowe działania z zakresu oszczędzania” energii mają istotny statystycznie, pozytywny wpływ na wskaźnik satysfakcji z pracy Love Your Work. Brak podejmowania tego typu działań ma z kolei negatywny wpływ na wspomniany wskaźnik.

 • Projekt Fabryki Perun na warszawskim Kamionku

  Projekt Fabryki Perun na warszawskim Kamionku

  W maju br. przedstawiciele spółki Grochowska 301/305 oraz architekci z pracowni WWAA przedstawili zmiany w projekcie Fabryki Perun na warszawskim Kamionku. Poprawki naniesiono w odpowiedzi na głosy części mieszkańców oraz opinię, jaką koncepcja otrzymała w trakcie poprzedniej komisji ładu przestrzennego Rady Warszawy.

 • Dom z Jabłonią projektu BXB studio

  Dom z Jabłonią projektu BXB studio

  Prezentowany dom wybudowano w głębi długiej i wąskiej parceli porośniętej drzewami. Architekci postanowili je zachować pomimo rozmieszczenia utrudniającego zagospodarowanie działki. Kolejnym wyzwaniem było zaprojektowanie na niej dwóch budynków.

 • Projekt konkursowy budynku Nadleśnictwa w Człuchowie

  Projekt konkursowy budynku Nadleśnictwa w Człuchowie

  Prezentowana koncepcja powstała w ramach konkursu architektonicznego na projekt budynku biurowego Nadleśnictwa Człuchów wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Głównym założeniem było stworzenie przestrzeni użytkowej wpisanej w otoczenie.

 • Cable Hut - projekt Jana Toledo

  Tubądzin Design Awards: projekty z kategorii CultureFORM

  Jeden z najpopularniejszych trendów obecnie to architektura inspirowana naturą. Zrównoważona turystyka przyczynia się do poprawy życia lokalnych społeczności i szanuje miejscową kulturę. Takie cechy można również odnaleźć w projektach zgłoszonych do Tubądzin Design Awards, które nie tylko zachwycają estetyką, ale także wykazują uznanie dla tradycji i środowiska naturalnego.

 • Campus Bemke w Kleczy Dolnej - przestrzeń edukacyjno-rekreacyjna dla dzieci

  Campus Bemke w Kleczy Dolnej - przestrzeń edukacyjno-rekreacyjna dla dzieci

  Campus Bemke jest budowany obok klasztoru Pallotynów w Kleczy Dolnej i ma służyć jako miejsce edukacyjno-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży, a także dla mieszkańców lokalnej społeczności. Pracownia Medusa Group jest odpowiedzialna za projekt pierwszego z nowych budynków - szkoły podstawowej, która właśnie otrzymała zezwolenie na rozpoczęcie budowy.

 • Osada Kulinarna w Krynicy - projekt BXB studio

  Osada Kulinarna w Krynicy - projekt BXB studio

  Celem tego projektu było wykreowanie optymalnej wartości przestrzenno-ekonomicznej na trudnej i ciasnej działce inwestycyjnej zlokalizowanej na widokowym zboczu górskim.

 • Domy w Szklarskiej Porębie z widokiem na góry

  Domy w Szklarskiej Porębie z widokiem na góry

  To inwestycja składająca się z czterech domów, łącząca nowoczesne ekologiczne rozwiązania z elementami nawiązującymi do tradycji regionu.

 • Aranżacja nowego biura PepsiCo w Krakowie

  Aranżacja nowego biura PepsiCo w Krakowie

  Kluczowym elementem w projektowaniu nowoczesnej przestrzeni biurowej, szczególnie jeśli ma ona służyć pracy hybrydowej, jest uwzględnienie różnorodnych potrzeb pracowników. Pojawia się pytanie, jak postępować, gdy biuro ma być przeznaczone dla pracowników, których preferencji na etapie projektowania nie da się jednoznacznie określić?

 • Dom nad wąwozem - realizacja projektu pracowni Architekci 081

  Dom nad wąwozem - realizacja projektu pracowni Architekci 081

  Projekt jest odpowiedzią na wymagania inwestora i uwarunkowania działki.

 • Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej

  Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej

  13 sierpnia na Cytadeli Warszawskiej oficjalnie zostało otwarte Muzeum Wojska Polskiego. Nową siedzibę instytucji zaprojektowała pracownia WXCA. Pierwszy ze zrealizowanych budynków pomieści m.in. przestrzeń dla wystawy stałej, wystaw czasowych oraz wydarzeń kulturalnych. Gmach południowy, razem ze zrealizowanym w II etapie gmachem północnym, będą centralnymi elementami powstającego w Warszawie kompleksu muzealnego – Cytadeli Muzeów, na który składa się także siedziba Muzeum Historii Polski.