Wokół projektowania

 • Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej otworzy się już 28 września!

  Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej otworzy się już 28 września!

  Na Cytadeli Warszawskiej dobiega końca budowa Muzeum Historii Polski. Będzie to jeden z największych obiektów muzealnych w Polsce, a językiem narracji w odkrywaniu śladów przeszłości został tu kamień. Nowa siedziba instytucji została zaprojektowana przez pracownię WXCA. Muzeum oficjalnie otworzy się dla publiczności już 28 września 2023 roku.

 • „Szaszłykarnia Holywood" w Zielonej Górze projektu Mindful Architekci

  „Szaszłykarnia HolyWood" w Zielonej Górze projektu Mindful Architekci

  Architektom postawiono trudne zadanie, gdyż przestrzeń, którą mieli przekształcić, ograniczała się do około 35 metrów kwadratowych. Udało im się stworzyć praktyczne wnętrze, komfortowe zarówno dla klientów, jak i personelu lokalu. Co więcej, paleta kolorów doskonale odzwierciedla główny motyw tego miejsca, czyli płonący węgiel.

 • Domki w Wetlinie - projekt pracowni Z3Z ARCHITEKCI

  Domki w Wetlinie - projekt pracowni Z3Z ARCHITEKCI

  Wetlina to jedna z głównych baz turystycznych w Bieszczadach, położona między Połoniną Wetlińską a pasmem granicznym, na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

 • Osiedle Leśna w Otwocku - projekt pracowni 77 Studio architektury

  Osiedle Leśna w Otwocku - projekt pracowni 77 Studio architektury

  Prezentowane osiedle to otwarta, nie zasłonięta płotem przestrzeń do życia. Surowe w formie i kolorystyce domy harmonijnie komponują się ze scenerią sosnowego lasu. Nie zabrakło też odniesienia do stylu potocznie nazwanego świdermajerem.

 • Projekt Centrum Kultury w Tartu - wyróżnienie dla polskiej pracowni Unism Studio

  Projekt Centrum Kultury w Tartu - wyróżnienie dla polskiej pracowni Unism Studio

  W jaki sposób można przestawić przekształcone śródmieście Tartu w Estonii? Polska pracownia Unism zaprezentowała swój pomysł, który zdobył uznanie u skandynawskich architektów, otrzymując wyróżnienie w konkursie na projekt nowego centrum kultury w tym mieście

 • Gaia Park – ekologiczna inwestycja w Konstancinie-Jeziornie

  GAIA PARK: ekologiczna inwestycja w Konstancinie-Jeziornie

  W ostatnich latach zielone budownictwo stało się punktem odniesienia dla powstających projektów inwestycyjnych. Przykładem jest GAIA PARK, nowe osiedle zlokalizowane w Konstancinie-Jeziornie, blisko Warszawy. W GAIA PARK planowana jest różnorodna architektura, obejmująca budynki wielorodzinne, szeregowe, atrialne i jednorodzinne.

 • Eko-przestrzeń a satysfakcja z pracy

  Eko-przestrzeń biurowa a satysfakcja z pracy

  Z raportu „EKOBAROMETR – ZIELONO W BIURZE”, opublikowanego przez firmę doradczą Nuvalu Polska, na podstawie cyklicznych badań realizowanych przez SW Research wynika, że proekologiczne podejście w miejscu pracy ma znaczący wpływ na satysfakcję pracowników. Czynniki takie jak “Optymalizacja przestrzeni pod kątem komfortu pracy” i “Podstawowe działania z zakresu oszczędzania” energii mają istotny statystycznie, pozytywny wpływ na wskaźnik satysfakcji z pracy Love Your Work. Brak podejmowania tego typu działań ma z kolei negatywny wpływ na wspomniany wskaźnik.

 • Projekt Fabryki Perun na warszawskim Kamionku

  Projekt Fabryki Perun na warszawskim Kamionku

  W maju br. przedstawiciele spółki Grochowska 301/305 oraz architekci z pracowni WWAA przedstawili zmiany w projekcie Fabryki Perun na warszawskim Kamionku. Poprawki naniesiono w odpowiedzi na głosy części mieszkańców oraz opinię, jaką koncepcja otrzymała w trakcie poprzedniej komisji ładu przestrzennego Rady Warszawy.

 • Dom z Jabłonią projektu BXB studio

  Dom z Jabłonią projektu BXB studio

  Prezentowany dom wybudowano w głębi długiej i wąskiej parceli porośniętej drzewami. Architekci postanowili je zachować pomimo rozmieszczenia utrudniającego zagospodarowanie działki. Kolejnym wyzwaniem było zaprojektowanie na niej dwóch budynków.

 • Projekt konkursowy budynku Nadleśnictwa w Człuchowie

  Projekt konkursowy budynku Nadleśnictwa w Człuchowie

  Prezentowana koncepcja powstała w ramach konkursu architektonicznego na projekt budynku biurowego Nadleśnictwa Człuchów wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Głównym założeniem było stworzenie przestrzeni użytkowej wpisanej w otoczenie.

 • Cable Hut - projekt Jana Toledo

  Tubądzin Design Awards: projekty z kategorii CultureFORM

  Jeden z najpopularniejszych trendów obecnie to architektura inspirowana naturą. Zrównoważona turystyka przyczynia się do poprawy życia lokalnych społeczności i szanuje miejscową kulturę. Takie cechy można również odnaleźć w projektach zgłoszonych do Tubądzin Design Awards, które nie tylko zachwycają estetyką, ale także wykazują uznanie dla tradycji i środowiska naturalnego.

 • Campus Bemke w Kleczy Dolnej - przestrzeń edukacyjno-rekreacyjna dla dzieci

  Campus Bemke w Kleczy Dolnej - przestrzeń edukacyjno-rekreacyjna dla dzieci

  Campus Bemke jest budowany obok klasztoru Pallotynów w Kleczy Dolnej i ma służyć jako miejsce edukacyjno-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży, a także dla mieszkańców lokalnej społeczności. Pracownia Medusa Group jest odpowiedzialna za projekt pierwszego z nowych budynków - szkoły podstawowej, która właśnie otrzymała zezwolenie na rozpoczęcie budowy.

 • Osada Kulinarna w Krynicy - projekt BXB studio

  Osada Kulinarna w Krynicy - projekt BXB studio

  Celem tego projektu było wykreowanie optymalnej wartości przestrzenno-ekonomicznej na trudnej i ciasnej działce inwestycyjnej zlokalizowanej na widokowym zboczu górskim.

 • Domy w Szklarskiej Porębie z widokiem na góry

  Domy w Szklarskiej Porębie z widokiem na góry

  To inwestycja składająca się z czterech domów, łącząca nowoczesne ekologiczne rozwiązania z elementami nawiązującymi do tradycji regionu.

 • Aranżacja nowego biura PepsiCo w Krakowie

  Aranżacja nowego biura PepsiCo w Krakowie

  Kluczowym elementem w projektowaniu nowoczesnej przestrzeni biurowej, szczególnie jeśli ma ona służyć pracy hybrydowej, jest uwzględnienie różnorodnych potrzeb pracowników. Pojawia się pytanie, jak postępować, gdy biuro ma być przeznaczone dla pracowników, których preferencji na etapie projektowania nie da się jednoznacznie określić?

 • Dom nad wąwozem - realizacja projektu pracowni Architekci 081

  Dom nad wąwozem - realizacja projektu pracowni Architekci 081

  Projekt jest odpowiedzią na wymagania inwestora i uwarunkowania działki.

 • Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej

  Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej

  13 sierpnia na Cytadeli Warszawskiej oficjalnie zostało otwarte Muzeum Wojska Polskiego. Nową siedzibę instytucji zaprojektowała pracownia WXCA. Pierwszy ze zrealizowanych budynków pomieści m.in. przestrzeń dla wystawy stałej, wystaw czasowych oraz wydarzeń kulturalnych. Gmach południowy, razem ze zrealizowanym w II etapie gmachem północnym, będą centralnymi elementami powstającego w Warszawie kompleksu muzealnego – Cytadeli Muzeów, na który składa się także siedziba Muzeum Historii Polski.

 • JEMS Architekci - Widok od ul. Władysława IV

  Inwestycja w centrum Gdyni - zwycięski projekt pracowni JEMS Architekci

  Koncepcja znanej pracowni JEMS Architekci wygrała w konkursie na zagospodarowanie działki przy ul. Władysława IV w Gdyni. Inwestycję zrealizuje trójmiejski deweloper Invest Komfort.

 • Dom na wzgórzu - projekt pracowni RS+ Robert Skitek

  Dom na wzgórzu - projekt pracowni RS+ Robert Skitek

  Dom został zbudowany na niewielkim wzniesieniu, w otoczeniu pagórków i pól kukurydzy.

 • Luksusowe domy od znanych projektantów: Circle Wood House, Projekt: Mobius Architekci, Fot. Paweł Ulatowski / Dune, Projekt: Mobius Architekci, Fot. Paweł Ulatowski / Dom po Drodze, Projekt: KWK Promes, Fot. Jarosław Syrek / Wind House, Projekt:Mobius Architekci, Fot. Paweł Ulatowski

  Luksusowe domy od znanych projektantów

  Z roku na rok rośnie liczba luksusowych rezydencji w naszym kraju. Te nowe budynki nie są już konstruowane wyłącznie w celach mieszkaniowych, ale także jako inwestycje finansowe lub na potrzeby wynajmu. Często są to dzieła znanych pracowni architektonicznych, które mają zapewnić unikalny charakter i długotrwałą atrakcyjność tych nieruchomości.

 • Dom na leśnej działce projektu pracowni EXTERIO

  Dom na leśnej działce projektu pracowni EXTERIO

  Zaprojektowana przez Exterio, pracownię będącą częścią Hola Grupa, nowoczesna, ale jednocześnie tradycyjna rezydencja została harmonijnie wkomponowana w działkę leśną, aby jak najbardziej zachować istniejący drzewostan. Dzięki zastosowaniu wielkoformatowych przeszkleń wnętrza domu łączą się z otoczeniem, a ceglane wykończenie nawiązuje do lokalnego dziedzictwa budowlanego. Dom kreatywnie reinterpretuje klasyczny typ "stodoły" w sposób zarówno artystyczny, jak i funkcjonalny.

 • DOLINA BUKÓW nad jeziorem Grabówko

  DOLINA BUKÓW nad jeziorem Grabówko

  To zespół czterech domów położonych nad jeziorem Grabówko, w urokliwej, kaszubskiej dolinie otoczonej malowniczymi, bukowymi lasami.

 • Royal Tulip Warsaw Apartments

  International Property Awards: główna nagroda dla Tremend za Royal Tulip Warsaw Apartments

  W centrum Warszawy, przy ulicy Grzybowskiej na Woli, otwarto apart - hotel Royal Tulip Warsaw Apartments. Obiekt stał się pretekstem do snucia opowieści o najpiękniejszych miejscach stolicy. Stworzona przez pracownię Tremend koncepcja wystroju wnętrz to bowiem niezwykła historia dwudziestowiecznej Warszawy, misternie opowiedziana poprzez aranżacyjne analogie i śmiałe nawiązania do sztuki i architektury tego okresu w życiu miasta. Wnętrza tego niesamowitego apart - hotelu zostały docenione przez jury konkursu The International Hotel and Property Awards 2023 w kategorii Hotel Design – Europe Award.

 • M8: przebudowa domu z lat 70. na warszawskim Żoliborzu

  M8: przebudowa domu z lat 70. na warszawskim Żoliborzu

  Metamorfoza tego domu pokazuje, jak wielki potencjał kryje się w domach typu "kostka".

 • Drewniane osiedle socjalne pod Białymstokiem

  Drewniane osiedle socjalne pod Białymstokiem

  Głównym celem w projektowaniu zespołu małych budynków mieszkalnych było stworzenie innowacyjnego osiedla, łączącego nowoczesne podejście z szacunkiem dla tradycji, a także wykorzystującego zasady zrównoważonego projektowania.

 • Projekt przebudowy Spółdzielczego Domu Handlowego „Central" w Łodzi

  Projekt przebudowy Spółdzielczego Domu Handlowego „Central" w Łodzi

  Kiedyś dom towarowy, wkrótce nowoczesny apartamentowiec. Spółdzielczy Dom Handlowy „Central” przechodzi metamorfozę. Autorem projektu jest architekt Marcin Tomaszewski, właściciel Reform Architekt.

 • Kameralna inwestycja Smolna Sopot

  Kameralna inwestycja Smolna Sopot

  Smolna Sopot oferuje bliskość natury i ciekawe rozwiązania architektoniczne.

 • Cu39 - projekt pracowni BXB studio

  Cu39 - projekt pracowni BXB studio

  Projekt budynku Cu39 łączy w sobie kilka idei: zrównoważonego rozwoju, sztuki i architektury percepcyjnej, a także architektury będącej aktywem finansowym.

 • Osiedle Spring View w Słominie

  Osiedle Spring View w Słominie

  Rozpoczęła się przedsprzedaż nowoczesnych domów na osiedlu Spring View w Słominie. Inwestycja została stworzona z myślą o osobach szukających podmiejskiej lokalizacji z dogodnym dojazdem i wygodą podróżowania do centrum miasta. Projekt został realizowany przez spółkę Denya Cebus Poland, która jest inwestorem i głównym wykonawcą.

 • Projekt siedziby CD PROJEKT na warszawskim Żeraniu

  Projekt siedziby CD PROJEKT na warszawskim Żeraniu

  Grupa CD PROJEKT rozbudowuje swój warszawski kampus o nowe budynki. Projekt pracowni Medusa Group spełnia wymagania inwestorów, dla których najważniejsze są elastyczność i gotowość do zmiany.