Jak wyglądały prace nad zielonym dachem Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie?
Materiały umożliwiające rozwój zielonego dachu na Zakładzie Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie już są zamontowane. Dach zapewni łącznie 24 tys. m2 dodatkowej zieleni w mieście, która będzie wspierać retencję wody, zwalczać smog i zwiększać bioróżnorodność.
Rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych będzie wchodzić w kolejne etapy już z zielonym dachem. Obiekt został wyposażony w maty akumulacyjno-drenażowe, które będą umożliwiały rozwój roślin i gromadzenie wody opadowej. Dzięki temu ZUSOK oprócz przetwarzania prawie 300 tys. ton odpadów rocznie, zapewni dodatkową zieleń w mieście. W nagraniu z drona opublikowanym przez Dorken, widać już niemal gotowy imponującej wielkości obiekt, będący najnowocześniejszą i największą tego typu instalacją w Polsce. Prace nad zakładem już są bliskie końca – modernizacja ma zostać sfinalizowana jeszcze w 2024 roku. Nagranie ZUSOK można zobaczyć tu:
– Dzięki zielonemu dachowi Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych przynosi więcej korzyści dla otoczenia i staje się jego ważną częścią, zwiększając bioróżnorodność. Zielone dachy są szczególnie cenne dla miast, ponieważ odciążają kanalizację w trakcie ulew, gromadząc wodę, a następnie stopniowo uwalniając ją. To też ważny element w walce z wyspami ciepła. Rośliny tworzą dodatkowy cień i obniżają temperaturę w gorące dni. Zielony dach oczyszcza także powietrze z dwutlenku węgla – tłumaczy Piotr Pytel, doradca techniczny Dorken Delta.
Jak wygląda zielony dach w ZUSOK od środka?
Zielony dach w ZUSOK został wykonany z połączenia wysokiej jakości materiałów. Do magazynowania wody wykorzystano maty akumulacyjno-drenażowe DELTA®-FLORAXX 40H, które mogą zgromadzić aż ok. 19,6 l/m. Natomiast na dachu ekstensywnym zastosowano DELTA®-FLORAXX TOP, które magazynują ok. 7 l/m². Jako warstwę filtracyjno-separacyjna pomiędzy warstwą wegetacyjną, a matą akumulacyjno- drenażową zastosowano DELTA BIOTOP 300. Zabezpiecza ona przed przedostawaniem się cząstek glebowych do spodnich warstw układu dachu zielonego. Pokrycie zostało też wyposażone w system zabezpieczenia przed osuwaniem DELTA DOMINO. Tak stworzony dach umożliwi swobodny rozwój roślinności na Zakładzie Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych.
USOK będzie jednym z najbardziej rozwiniętych pod kątem rozwiązań przyjaznych dla środowiska budynków tego typu. Odpady w zakładzie zostaną przekształcone na prąd i ciepło dla Warszawy oraz żużel, który po waloryzacji zostanie wykorzystany w budownictwie drogowym. W ciągu roku obiekt wygeneruje 100 tys. MWh energii elektrycznej i 100 tys. ton żużla. Zakład powstaje w zgodzie z najlepszymi dostępnymi technikami BAT (Best Available Techniques), zarówno w zakresie rozwiązań inżynieryjnych, jak i oddziaływania inwestycji na otoczenie. Obiekt będzie miał także własną ścieżkę edukacyjną, która umożliwi zwiedzającym zapoznawanie się z procesem termicznego przetwarzania odpadów.
- Więcej o:
Dom otwarty na jezioro. Zielony dach służy za dodatkowy taras widokowy
Zielone przystanki w Siemiatyczach. Miasto postawiło je w 2017 roku
Plac Dąbrowskiego w Łodzi przejdzie metamorfozę. Będzie więcej zieleni
Tak zmieniło się Pole Mokotowskie w Warszawie. Staw zamiast betonowej niecki i nowa zieleń
Nowa siedziba Makro Cash and Carry Polska w Warszawie. Wnętrza to projekt Concept Space
Znany deweloper każdego roku stworzy ogólnodostępne tereny zielone w czterech miastach. W tym roku na ten cel przeznaczył ponad 6 mln zł
Biuro Copernic z... kontenerem morskim i ogromną rzeźbą Kopernika
Autorski system informacji wizualnej muzeum - Fabryka Czekolady E. Wedel. Inspiracją było pudełko czekoladek