Nowa Świetlica Terapeutyczna w Lewinie Brzeskim – architektura z empatią
W Lewinie Brzeskim powstał nowy budynek Świetlicy Terapeutycznej. Projekt autorstwa mgr inż. arch. Weroniki Muras z pracowni W² Studio Pracownia Architektury stanowi odpowiedź na dramatyczne wydarzenia z września 2024 roku, kiedy dotychczasowa placówka została zniszczona przez powódź. Odbudowa możliwa była dzięki wsparciu Fundacji Polsat – Jesteśmy dla dzieci.

We wrześniu 2024 roku Lewin Brzeski na Opolszczyźnie został dotknięty katastrofalną powodzią. Ponad 90% miejscowości znalazło się pod wodą. Zniszczeniu uległ również budynek Świetlicy Terapeutycznej, w której organizowane były specjalistyczne zdjęcia dla dzieci i rodziców.
Nową Świetlicę Terapeutyczną, zaprojektowaną przez mgr inż. arch. Weronikę Muras z pracowni W² Studio Pracownia Architektury. uroczyście otwarto 8 października 2025 roku. Placówka powstała dzięki środkom z akcji "Pomoc dla Powodzian" zorganizowanej przez Fundację Polsat.
"Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udało się stworzyć miejsce, które jest symbolem solidarności, troski i nadziei. Ta świetlica to nie tylko inwestycja w mury, ale przede wszystkim w emocje, bezpieczeństwo i przyszłość dzieci. Jesteśmy dumni, że razem z naszymi widzami i partnerami mogliśmy zrealizować tak ważny projekt" – mówiła Krystyna Aldridge-Holc, Prezes Fundacji Polsat.
To miejsce bardzo ważne dla lokalnej społeczności. Dzieci mogą tu przychodzić po szkole, bawić się, grać, uczestniczyć w warsztatach plastycznych, zajęciach sportowych i komputerowych. Zapewnione są tu bezpłatne zajęcia i poradnictwo logopedy, psychologa i pedagoga. Działalność placówki finansowana jest przez gminę Lewin Brzeski.
Architektura w służbie dzieci i bezpieczeństwa
Głównym założeniem projektowym było stworzenie przestrzeni, która łączy nowoczesność z funkcjonalnością i bezpieczeństwem. Budynek został wyniesiony o 120 cm ponad poziom terenu, co znacząco ogranicza ryzyko przyszłych zalań. To proste, ale skuteczne rozwiązanie stanowi przykład racjonalnego podejścia do projektowania w obszarach zagrożonych powodzią.
Bryła obiektu została rozbita na dwa odrębne segmenty, co nadaje całości kameralny, przyjazny charakter i pozwala lepiej dopasować skalę architektury do potrzeb najmłodszych użytkowników.
- W mniejszej części zaplanowano kuchnię, zaplecze sanitarne oraz gabinety dla personelu.
- Większa bryła mieści sale specjalistyczne oraz toalety dla dzieci.
Obie części spina przeszklony łącznik, w którym znajduje się główna sala świetlicowa – serce budynku i miejsce codziennych spotkań, zajęć oraz wspólnej zabawy.



Kolor, światło i ekologia
Elewacja budynku została zaprojektowana z myślą o najmłodszych – jest radosna i przyjazna, utrzymana w kolorystyce logotypu Fundacji Polsat. Barwne akcenty tworzą pogodny nastrój i budują poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie nadając budynkowi indywidualny, rozpoznawalny charakter.
Z kolei przeszklenia zapewniają doskonałe doświetlenie wnętrz i kontakt z otaczającą zielenią, zaprojektowaną przez Annę Berezowską ze Studia Zieleni. Realizacją terenów zewnętrznych zajęli się Anna Berezowska oraz Jarosław Hebda (Zielona Przestrzeń).
Nie zapomniano także o aspektach ekologicznych – dach wyposażono w panele fotowoltaiczne, co podkreśla prośrodowiskowy kierunek inwestycji i obniża koszty eksploatacji.
Nowa świetlica terapeutyczna w Lewinie Brzeskim to przykład architektury, która nie tylko odpowiada na konkretne potrzeby użytkowników, lecz także niesie ze sobą dodatkowe wartości. To przestrzeń, w której dzieci mogą czuć się bezpiecznie, rozwijać się i odzyskiwać radość po trudnych doświadczeniach.




---
Świetlica Terapeutyczna w Lewinie Brzeskim
- Powierzchnia użytkowa: 500 m²
- Projekt: grudzień 2024 r.
- Realizacja: październik 2025 r.
- Projekt architektoniczny: mgr inż. arch. Weronika Muras, W² Studio Pracownia Architektury
- Wykonawca: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Deka”, Maciej Lika
- Projekt terenu zielonego: Anna Berezowska, Studio Zieleni
- Wykonawcy zieleni: Anna Berezowska, Studio Zieleni; Jarosław Hebda, Zielona Przestrzeń
- Więcej o:
![Zamek w Głogówku Zamek w Głogówku]() - Czy Elon Musk kupi zamek w Głogówku na Opolszczyźnie?
![Placówka żłobkowo-przedszkolna w Trzebielu Placówka żłobkowo-przedszkolna w Trzebielu]() - Zdrowa, drewniana placówka żłobkowo-przedszkolna w Trzebielu już gotowa
![Przedszkole pasywne w Podkowie Leśnej Przedszkole Pasywne w Podkowie Leśnej]() - Przedszkole pasywne w Podkowie Leśnej
![Główna tama zbiornika Racibórz Dolny Główna tama zbiornika Racibórz Dolny]() - Zbiornik Racibórz Dolny - największy obiekt hydrotechniczny w Polsce. Ma ochronić Wrocław i Śląsk Opolski przed powodzią
![Tak wyglądał budynek i jego okolica przed przebudową. biurowce, domicz, rewitalizacja, polska architektura, renowacja, adaptacja, polska, opole]() - "Przed i po" - biurowiec w Brzeziu pod Opolem
![Przedszkole 3.0 smart hub. Proj.  pracownia architektoniczna firmy W.P.I.P. Przedszkole 3.0 smart hub. Proj.  pracownia architektoniczna firmy W.P.I.P.]() - Polski projekt przedszkola 3.0 smart hub doceniony przez międzynarodowe jury. Jest na krótkiej liście konkursu World Architecture Festival 2019
![Przedszkole i żłobek w Kłodawie - projekt pracowni ANTA architekci Przedszkole i żłobek w Kłodawie - projekt pracowni ANTA architekci]() - Przedszkole i żłobek w Kłodawie - projekt pracowni ANTA architekci
![Świetlica Terapeutyczna w Lewinie Brzeskim. Proj. Weronika Muras W² STUDIO PRACOWNIA ARCHITEKTURY Świetlica Terapeutyczna w Lewinie Brzeskim. Proj. Weronika Muras W² STUDIO PRACOWNIA ARCHITEKTURY]() - Nowa Świetlica Terapeutyczna w Lewinie Brzeskim – architektura z empatią













