News

  • Zamek w Głogówku

    Czy Elon Musk kupi zamek w Głogówku na Opolszczyźnie?

    Kontrowersyjny multimiliarder Elon Musk szuka zamku w Europie. Burmistrz Głogówka wysłał więc list, w którym zaoferował mu kupno renesansowego zamku.

  • Wystawa „Socmodernizm. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny” w MCK.

    Finisaż wystawy „Socmodernizm. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny” w MCK. Trzy wydarzenia z udziałem zagranicznych gości

    Wystawa „Socmodernizm. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie dobiega końca. W ramach jej finisażu odbędą się trzy wydarzenia z udziałem zagranicznych gości - wykłady i prezentacja filmu.

  • Ostatni kiosk ruchu został zamknięty

    Ostatni kiosk Ruchu został zamknięty. Kioski były nieodłączną częścią polskiego krajobrazu

    17 grudnia zamknięto ostatni kiosk należący do spółki Ruch. Tym samym charakterystyczne "budki", w których można było kupić mydło, szydło i powidło, przechodzą do historii.

  • Marcin Szczelina

    Marcin Szczelina głównym kuratorem PULSE Festival 2025: RESTART w myśleniu o architekturze i designie

    Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury, został mianowany głównym kuratorem PULSE Festival 2025, największego festiwalu w Europie Środkowej poświęconego architekturze i designowi. Marcin Szczelina, redaktor naczelny uznanego magazynu Architecture Snob, jest znany z krytycznego spojrzenia na architekturę, promocji polskiej myśli architektonicznej na świecie oraz zaangażowania w zrównoważone projektowanie.

  • Muzeum Architektury we Wrocławiu

    37 pracowni chce zaprojektować rozbudowę Muzeum Architektury

    6 grudnia minął termin na nadsyłanie prac w międzynarodowym konkursie na koncepcję rozbudowy wrocławskiego Muzeum Architektury. Ostatecznie do rywalizacji stanęło 37 pracowni, które nadesłały swoje pomysły. Werdykt poznamy 20 grudnia.

  • Nakagin Capsule Tower

    Shinchintaisha. Procesy nietrwałości – nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Poznaj historię Nakagin Capsule Tower

    4 października 2022 roku Nakagin Capsule Tower zniknął z powierzchni ziemi. Jeden z najsłynniejszych budynków XX wieku został starannie rozebrany. Nie pomogły protesty miłośników architektury, badaczek, mieszkańców i architektek. Wieżowiec zaprojektowany pół wieku wcześniej przez ikonę japońskiej architektury - Kishō Kurokawę - został wymazany z krajobrazu tokijskiej dzielnicy Ginza.

  • Zabytkowa Elektrownia Karola Scheiblera w konkursie LEGO IDEAS

    Zabytkowa Elektrownia Karola Scheiblera w konkursie LEGO IDEAS

    Zakochał się w niej sam twórca „Miasteczka Twin Peaks” David Lynch, teraz jej niezwykły urok odkrył ponownie Michał Duda - łodzian, miłośnik LEGO i twórca projektów zbudowanych z najpopularniejszych klocków świata. Mowa o zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera - europejskiej perełce secesji przemysłowej zbudowanej z wielkim rozmachem w 1910 roku przez najpotężniejszą fabrykancką rodzinę tamtych czasów – Scheiblerów. Model Elektrowni zbudowany z klocków LEGO przez Michała Dudę został właśnie zgłoszony do konkursu LEGO IDEAS. Dzięki naszym głosom ma szansę trafić do oficjalnej sprzedaży.

  • Konkurs „Roca One Day Design Challenge” 2024 – kreatywne projekty młodych designerów nagrodzone!

    Konkurs „Roca One Day Design Challenge” 2024 – kreatywne projekty młodych designerów nagrodzone!

    W ramach polskiej edycji konkursu „Roca One Day Design Challenge”, która odbyła się 28 listopada br. roku 400 studentów, młodych projektantów i architektów podjęło wyzwanie zaprojektowania innowacyjnego rozwiązania do łazienki, wspierającego osobisty dobrostan użytkownika. Twórcza energia i zaangażowanie uczestników przełożyły się na wyjątkowe projekty, spośród których konkursowe Jury wybrało 4 najlepsze prace.

  • " "Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak" powraca w wersji cyfrowej!

    Bestseller "Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak" powraca w wersji cyfrowej!

    Jedna z najważniejszych publikacji Muzeum Architektury we Wrocławiu – książka "Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak" autorstwa Michała Dudy – właśnie wróciła do oferty wydawniczej Muzeum Architektury we Wrocławiu. Teraz można ją kupić w formie cyfrowej, wzbogaconej o nowy rozdział.

  • ARCHITECTS@SAUNA w kampusie DesignNature w Sobolach nieopodal Warszawy.

    ARCHITECTS@SAUNA. Architektoniczna sauna to pomysł Gosi i Tomka Rygalików. Chcesz dołączyć?

    30 listopada w kampusie DesignNature w Sobolach nieopodal Warszawy odbędzie się kolejna odsłona ARCHITECTS@SAUNA. Spotykający się w przestrzeni sauny architekci, zyskują niepowtarzalną okazję, by porozmawiać i wymienić się zawodowymi doświadczeniami w nietypowej scenerii.

  • TRŁ ZIMA! - największe przedświąteczne targi stolicy już 30.11-1.12.2024 r.

    TRŁ ZIMA! - największe przedświąteczne targi stolicy już 30.11-1.12.2024 r.

    Nadchodzi TRŁ ZIMA! - najbardziej kultowa edycja Targów Rzeczy Ładnych. Tu spotykają się najlepsze marki i najlepsi twórcy w Polsce. W tym roku 300 wystawców zostało wybranych z rekordowej liczby prawie 900 zgłoszeń! Takiej selekcji jeszcze nie było! To polski design w najlepszym możliwym wydaniu i obowiązkowy punkt na przedświątecznej mapie Warszawy. Wielki finał najlepszego roku w historii TRŁ już 30 listopada i 1 grudnia w hali EXPO XXI w Warszawie. To będzie wydarzenie sezonu, a uświetni je wręczenie nagrody za DEBIUT ROKU TRŁ!

  • WARSZAWA Z NIEBA – Premiera albumu i wystawa zdjęć lotniczych autorstwa Macieja Margasa i Aleksandry Łogusz na 32. piętrze Warsaw Trade Tower

    WARSZAWA Z NIEBA. Premiera albumu i wystawa zdjęć lotniczych Macieja Margasa i Aleksandry Łogusz na 32. piętrze Warsaw Trade Tower

    Przed nami 5. wystawa organizowana przez POLAND ON AIR na szczycie należącego do Globalworth wieżowca Warsaw Trade Tower. Tym razem Maciej Margas i Aleksandra Łogusz zaprezentują najnowszy album oraz wystawę, pt. WARSZAWA Z NIEBA. Ekspozycja oraz album są efektem ponad trzech lat dokumentowania miasta z pokładów samolotów, o różnych porach dnia i roku.

  • Wazon "OKO". Proj. Malwina Konopacja. Kolekcja „Po drugiej stronie lustra”

    Malwina Konopacka otwiera showroom w Warszawie

    Showroom Malwiny Konopackiej otwiera się w warszawskiej DOMOTECE. Na wystawie zobaczymy szeroki wachlarz obiektów – od premierowych kolekcji „Po drugiej stronie lustra”, po kultowe modele, takie jak wazony OKO, OKO Cyrk, kubki UCHO czy serie rzeźbiarskich totemów.

  • Park Akcji "Burza" najlepszą europejską przestrzenią publiczną 2024 roku!

    Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European Prize for Urban Public Space 2024

    Park Akcji "Burza" pod Kopcem Powstania Warszawskiego, autorstwa pracowni topoScape i Archigrest, uznany został najlepszą europejską przestrzenią publiczną 2024 roku. Międzynarodowe jury przyznało "European Prize for Urban Public Space 2024" za szacunek do pamięci miejsca i wykorzystanie gruzów zniszczonej wojną Warszawy do stworzenia nowych struktur parku.

  • Future Builders 2024. Uczestnicy jubileuszowego panelu „Czy dekada w architekturze to dużo?"

    Future Builders 2024 - międzynarodowa konferencja zakończona sukcesem. Uznani architekci i eksperci z Polski i zagranicy debatowali na temat przyszłości budownictwa

    14 panelistów, 3 panele dyskusyjne, kilkuset przedstawicieli branży budowlanej – tak w dużym skrócie można podsumować tegoroczną edycję międzynarodowej konferencji „Future Builders” organizowanej przez firmę Aluprof.

  • Budowa NOSPR

    Siedziba NOSP w Katowicach ma 10 lat. Wystawa unikatowych zdjęć i rysunków hołdem dla niezwykłego miejsca

    Setki koncertów, występy muzyków światowego formatu, tłumy melomanów... Przez ostatnie 10 lat w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach odbyło się wiele wydarzeń, które na długo pozostały w pamięci. Do 3 listopada można oglądać wystawę „Jak powstawał NOSPR/ Architektura w procesie tworzenia 2008-2014”, której koncepcję i projekt stworzyli Tomasz Konior wraz z Dominikiem Korosiem.

  • Piotr Kuchciński i Joanna Leciejewska

    Wystawa "re_set" na Poznań Design Festival. Czułe projektowanie

    „re_set” to tytuł wystawy głównej prezentowanej podczas Poznań Design Festiwal w dniach 25-27 października. Wpisuje się ona w temat tegorocznej edycji, którym jest Wytchnienie. Partnerem głównej wystawy Festiwalu jest marka VOX od lat współpracująca z młodymi projektantami. Podczas Festiwalu na miłośników designu czekają wystawy, warsztaty i dyskusje.

  • Józef Rykwert w Międzynarodowym Centrum Kultury, 2013

    Zmarł Joseph Rykwert. Był wybitnym historykiem i krytykiem architektury

    18 października 2024 roku w Londynie zmarł Joseph Rykwert - jeden z najważniejszych krytyków architektury na świecie. Ukształtował kilka pokoleń architektów i teoretyków. Wśród jego uczniów są m.in. Daniel Libeskind, Eric Parry, Alberto Pérez-Gómez.

  • World Vizualisation Festival

    World Visualization Festival za nami

    Pierwsza edycja World Visualization Festival w Warszawie udowodniła, że Polska może być miejscem, gdzie przecinają się drogi branży wizualizacji z całego świata

  • Druga edycja TRŁ POZNAŃ! już w ten weekend!

    Druga edycja TRŁ POZNAŃ! już w ten weekend!

    Po rekordowym debiucie wiosną na MTP, już 19-20 października w Poznaniu ponownie pojawią się najciekawsze marki i twórcy z całej Polski. Tym razem na Targach Rzeczy Ładnych pojawi się aż 340 wystawców, co sprawia, że jest to największa edycja w historii! TRŁ od 11 lat promują współczesny design, lokalne marki i unikalne produkty. Każda edycja przyciąga tłumy, a wydarzenie znane jest ze świetnej atmosfery oraz starannej selekcji wystawców. Wszystko wskazuje na to, że czeka nas najładniejszy targowy weekend tego roku!

  • Wschodnia Brama, Nowy Belgrad (Serbia, dawna Jugosławia), proj. Dragoljub Mićović, Vera Ćirković, Milutin Jerotijević, 1973–1976

    Wystawa „Socmodernizm. Architektura Europy Środkowej czasu zimnej wojny” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie

    Jeśli nie blokowiska z wielkiej płyty to czy mamy inny spadek po socjalistycznej architekturze? Tak, mamy! Kosmiczne spodki, wieże jak rakiety, UFO-mosty, hotele-piramidy, wieżowce-kukurydze i wieżowce-gwiazdy, Bramy Słońca, budynki-brutale i budynki-rzeźby, kościoły-namioty i meczety-lunety. O nich opowiada nowa wystawa Międzynarodowego Centrum Kultury.

  • Czwarta edycja TRŁ WROCŁAW! już 5-6 października 2024 r.

    Czwarta edycja TRŁ WROCŁAW! już 5-6 października 2024 r.

    Targi Rzeczy Ładnych powracają do Wrocławia! Czwarta edycja TRŁ WROCŁAW! zapowiada się rekordowo. W zeszłym roku wydarzenie przyciągnęło aż 14 tysięcy odwiedzających. W tym roku Halę Stulecia wypełni ponad 320 niesamowitych wystawców i marek z całej Polski. To będzie najpiękniejszy i największy targowy weekend w Polsce w tym roku!

  • I miejsce w kategorii wnętrze publiczne w Konkursie Wnętrze Roku SAW 2023 zdobyła pracownia NOKE Architects. Nagrodzono projekt foodhallu w Browarach Warszawskich

    Więcej niż 110 000 zł. Patroni Konkursu Wnętrze Roku SAW mnożą nagrody, a dotychczasowi Laureaci zdradzają, co jeszcze daje zwycięstwo

    Pula nagród regulaminowych w stosunku do lat ubiegłych wzrosła, do tego doszły zupełnie nowe nagrody specjalne od firm Electrolux, hansgrohe i nobonobo. Cenne gratyfikacje to jednak wciąż nie wszystko, co wciąż można zyskać w Konkursie Wnętrze Roku SAW. Projektanci z pracowni ACOS, MUS ARCHITECTS, NArchitekTURA i NOKE Architects zdradzają, co jeszcze dała im pierwsza nagroda.

  • Pegazy na Polu Mokotowskim

    Ponowne Powitanie Pegazów. Skubią trawę na Polu Mokotowskim, tuż przy siedzibie Biblioteki Narodowej

    Kolorowe Pegazy z pl. Krasińskich w Warszawie zmieniły lokalizację. Jedna z ulubionych instalacji warszawiaków, stoi teraz na Polu Mokotowskim, w sąsiedztwie Biblioteki Narodowej. Przyszedł czas na oficjalne powitanie Pegazów!

  • World Viz Fest

    Warszawa światową stolicą wizualizacji podczas World Viz Fest

    Najlepsze praktyki ze świata wizualizacji architektonicznych i grafiki komputerowej używanej w komunikacji wielu branż – od samochodowej i gamingowej po e-commerce, dyskusje o przyszłości zawodu artysty-wizualizatora czy skalowaniu biznesu, do tego lista warsztatów z największymi autorytetami w swojej dziedzinie. To tylko część wydarzeń w ramach trzydniowego World Visualization Festival, który na początku października zawita do Warszawy.

  • 7. edycja konkursu Dyplom z Archicadem. I miejsce w kategorii "Dyplomów Inżynierskich". Autorka: Małgorzata Pająk, Temat: „Baseny termalne w odkrywkowej kopalni kwarcu na Izerskich Garbach”

    Znamy wyniki 7. edycji konkursu Dyplom z Archicadem. Zobaczcie najlepsze prace

    8.09.2024, w siedzibie SARP w Warszawie, odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników konkursu Dyplom z Archicadem (DZA), organizowanego przez firmę WSC – autoryzowanego dystrybutora Archicada na Polskę.W konkursie, jak co roku wzięli udział absolwenci studiów inżynierskich i magisterskich takich kierunków jak: architektura, architektura krajobrazu i architektura wnętrz. O nagrody w 7. edycji DZA walczyły prace dyplomowe magisterskie i inżynierskie, obronione w okresie pomiędzy 01 stycznia 2023 a 29 lutego 2024, w których wykorzystany został program Archicad.

  • Geberit zaprasza na targi ARCHITECT@WORK Gdańsk

    Geberit zaprasza na targi ARCHITECT@WORK Gdańsk

    Przed nami kolejna edycja ekskluzywnych targów branżowych ARCHITECT@WORK, skierowanych do architektów i projektantów. Podczas nich, w dniach 25 i 26 września 2024 roku w gdańskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO, swoje innowacyjne rozwiązania zaprezentuje marka Geberit, europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej.

  • Targi Rzeczy Ładnych FRESH! x PRINT 21-22 września - EXPO XXI w Warszawie

    Targi Rzeczy Ładnych FRESH! x PRINT 21-22 września - EXPO XXI w Warszawie

    Podwójna edycja TRŁ FRESH! x PRINT! zapowiada się jako wydarzenie wyjątkowe – weźmie w niej udział niemal 300 marek i projektantów, co stanowi rekord dla wrześniowych edycji TRŁ! Podczas targów będziemy mogli zobaczyć ponad 60 debiutujących marek z całej Polski oraz wystawę plakatów retro-modernistycznych autorstwa Andy’ego Lodzińskiego. To będzie największe jesienne święto polskiego designu i plakatu w Warszawie.

  • Ścieżka sensoryczna IKEA w PKiN

    Ścieżka sensoryczna w Pałacu Kultuty i Nauki. To pomysł IKEA

    Dźwięk, temperatura, powietrze, światło, komfort i organizacja przestrzeni – zamknięte w instalacjach pełnych tekstur, kolorów i dźwięków. IKEA przygotowała wyjątkową ścieżkę sensoryczną we wnętrzach Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

  • Finał konkursu Obiekt Roku 2024 w Systemach Aluprof i paneliści konferencji Future Builders

    Weź udział w konferencji „Future Builders 2024”. Już 16 października wybitni architekci i eksperci będą debatować na temat przyszłości budownictwa

    Już 16 października w warszawskim hotelu DoubleTree by Hilton odbędzie się kolejna edycja międzynarodowej konferencji „Future Builders” organizowanej przez firmę Aluprof. To wyjątkowe wydarzenie, podczas którego wybitni polscy i światowi architekci oraz eksperci związani z sektorem budowlanym debatują na temat przyszłości architektury oraz kierunków, w jakich powinno rozwijać się nowoczesne budownictwo. Wśród tegorocznych panelistów znaleźli się m.in. Jose Pareja Gomez z prestiżowej pracowni architektonicznej Zaha Hadid Architects, Ian Bogle – założyciel wielokrotnie nagradzanej pracowni projektowej Bogle Architects, działającej w ponad 25 krajach – oraz czołowi polscy architekci, tacy jak Andrzej M. Chołdzyński, Ewa Kuryłowicz, Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Przemo Łukasik, Marcin Sadowski czy Zbigniew Maćków