News

 • Konkurs "Obiekt Roku w Systemach Aluprof" - rusza głosowanie internautów

  Poznaj obiekty zakwalifikowane do II etapu V edycji konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”. Ruszyło głosowanie online

  Konkurs „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia. Przez ten czas nie tylko zdążył zyskać uznanie branży i międzynarodowy zasięg, ale też – spośród ponad 1000 polskich i zagranicznych obiektów stworzonych z wykorzystaniem rozwiązań marki – wyłonić kilkadziesiąt najciekawszych, które są dziś uznawane za prawdziwe perły współczesnej architektury. O renomie tego wyjątkowego wydarzenia świadczą także pula nagród, która w dotychczasowych edycjach wyniosła 400 tys. zł, ponad 1000 uczestników, którzy wzięli w nich udział czy setki rozmów o przyszłości architektury z udziałem tak wybitnych przedstawicieli branży jak Bogdan Zaha, Álvaro Leite Siza, Zbigniew Maćków czy Agnieszka Kalinowska-Sołtys. W tym roku konkurs organizowany jest już po raz piąty, a jubileuszowa edycja wkroczyła właśnie w kolejną fazę.

 • Porozmawiajmy o przyszłości budownictwa
 • III edycja Konkursu Wnętrze Roku SAW

  Startuje trzecia edycja konkursu Wnętrze Roku SAW. Na najlepsze realizacje czekają nagrody o łącznej wartości 110 000 złotych

  Największy, najbardziej prestiżowy i w pełni niezależny konkurs dla architektów wnętrz w Polsce wciąż się rozwija. Nie tylko rośnie wartość nagród, ale też rozszerza się jego formuła– w tym roku debiutuje wyróżnienie za projektowanie zrównoważone. Najlepsze realizacje oceni jury złożone z uznanych ekspertów z wielu dziedzin kreatywnych.

 • Jury V edycji konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”

  Poznaliśmy jurorów V edycji konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”

  6 maja rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do piątej, jubileuszowej edycji międzynarodowego konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”, który ma na celu wskazanie najciekawszych inwestycji stworzonych przy pomocy rozwiązań lidera w produkcji systemów aluminiowych dla budownictwa i branży konstrukcyjnej. Podobnie jak w poprzednich latach, także w tej edycji konkursu w jury zasiądą wybitni architekci. Tegorocznym obradom przewodniczyć będzie Przemo Łukasik z pracowni Medusa Group, która była wielokrotnie nagradzana w dotychczasowych edycjach konkursu.

 • Palacio Euskalduna w Bilbao

  Hiszpańska architektura kobiet: spotkanie z Maríą Dolores Palacios Díaz z Soriano y Asociados

  W ramach cyklu „Hiszpańska architektura kobiet" Instytut Cervantesa w Krakowie zaprasza 18 czerwca o 18.00 na spotkanie z hiszpańską architektką Maríą Dolores Palacios Díaz, która opowie o swoich projektach stworzonych w biurze architektonicznym Soriano y Asociados. Należy do nich między innymi Pałac Euskalduna w Bilbao, wielokrotnie nagradzany budynek, będący symbolem transformacji miasta.

 • Targ w Błoniu. Proj. Aleksandra Wasilkowska

  Rusza nowy ogólnopolski cykl spacerów architektonicznych: Mozaika lokalnych tożsamości. Spaceruj z architektami po ich realizacjach

  Mozaika lokalnych tożsamości NIAiU to mapa przedstawiająca przełomowe realizacje z całej Polski powstałe po 1989 roku. Kolejnym krokiem zbliżającym do ich poznania, jest doświadczenie ich przestrzeni na żywo. O procesie powstawania i użytkowania obiektów użyteczności publicznej, małej architektury, a także zielonych przestrzeni wspólnych, porozmawiamy z ich twórcami podczas cyklu spacerów.

 • "Opera o Warszawie. Najlepsze miasto świata"

  Powstaje "Opera o Warszawie. Najlepsze miasto świata". Libretto oprarto na motywach książki Grzegorza Piątka

  Zaprezentowany został zespół, który przygotuje inscenizację Opery o Warszawie. Najlepsze miasto świata, koprodukcji Sinfonii Varsovii oraz Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Pierwsza opera o Warszawie zabrzmi w roku 80-lecia rozpoczęcia odbudowy miasta po II wojnie światowej. Autorem libretta jest Beniamin Bukowski, a kompozytorem – Cezary Duchnowski. Spektakl będzie miał premierę 19 września 2025 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, a wyreżyseruje go Barbara Wiśniewska. Muzykę wykona Sinfonia Varsovia pod batutą dyrygenta Bassema Akikiego.

 • Kieleckie Centrum Kultury

  Ruch tektoniczny - nowa wystawa o świętokrzyskiej architekturze w Muzeum Architektury we Wrocławiu

  Amfiteatr na terenie historycznego kamieniołomu, betonowa mozaika z układem warstw geologicznych w Centrum Nauki Leonardo da Vinci, „piaskowe baby” jako symbol Europejskiego Centrum Bajki. Co łączy te na pozór odległe obiekty? Świętokrzyski regionalizm architektoniczny, którego nieodłącznym elementem są szacunek dla bogactw naturalnych i regionalnych technik budowlanych. Już od 14 czerwca Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na wystawę „Ruch tektoniczny”, poświęconą jednemu z najstarszych geologicznie obszarów w Europie

 • Stare Miasto w Elblągu

  Retrowersje. O postmodernistycznej odbudowie Elbląga

  22 czerwca w Pawilonie Wystawowym SARP przy ulicy Foksal 4 w Warszawie zostanie zaprezentowana interdyscyplinarna wystawa, która łącząc badania architektoniczne i prace artystyczne, eksploruje temat postmodernistycznej odbudowy Starego Miasta w Elblągu według koncepcji retrowersji. Wystawę można oglądać do 21 lipca 2024 r.

 • „Zięta Ilustrowany” - wystawa w zabytkowej Elektrowni w łódzkiej Fuzji

  ŁDF 2024: „Zięta Ilustrowany” w zabytkowej Elektrowni w łodzkiej Fuzji

  Najlżejsze krzesło świata, lustrzane dzieła sztuki użytkowej wykonane w technologii FiDU pozwalającej nadmuchać metal pod wysokim ciśnieniem oraz krzesło będące swoistym dialogiem pomiędzy sztuką i architekturą inspirowane twórczością Władysława Strzemińskiego. Te i wiele innych dzieł Oskara Zięty można oglądać w łódzkiej Fuzji w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera na wystawie „Zięta Ilustrowany” w ramach 18. edycji Łódź Design Festival. Wystawa obejmuje także grafiki znanych polskich ilustratorów, którzy dzieła Zięty poddali indywidualnym ekspresyjnym interpretacjom.

 • Sylwester „Kris” Braun, Kolumna powstańców z pierwszego plutonu Oddziału Osłonowego Wojskowych Zakładów Wydawniczych maszerująca ulicą Chmielną, połowa sierpnia 1944

  Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania – album i wystawa na 80. rocznicę powstania warszawskiego

  Fotografie Sylwestra „Krisa” Brauna to jedne z najważniejszych dokumentów powstania warszawskiego. Muzeum Warszawy zaprezentuje je w albumie oraz na wystawie Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania. Dwustu zdjęciom towarzyszą teksty Piotra Głogowskiego, Iwony Kurz, Tomasza Stempowskiego i Tomasza Szerszenia przybliżające nieznane dotąd fragmenty biografii Brauna, analizujące warsztat i szlaki wędrówek fotografa, a także ikonografię zdjęć powstania. Na wystawie zaprezentowane zostaną oryginalne odbitki wykonane przez Brauna i materiały z prywatnego archiwum fotografa. Osiemdziesiątą rocznicę powstania warszawskiego upamiętni także wystawa Praga ’44 w Muzeum Warszawskiej Pragi oraz wydarzenia w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy i innych oddziałach Muzeum Warszawy: spotkania, spacery, debaty, koncerty i pokazy filmowe.

 • Galeria PLATO w Ostrawie. Proj. KWK Promes

  Otwarty wykład Roberta Koniecznego na gali EUmies Awards 2024 w Barcelonie

  Już we wtorek 14 maja w Barcelonie odbędzie się ceremonia wręczenia nagrody im Miesa van der Rohe2024. Tego dnia zapraszamy na wspólne świętowanie najlepszej współczesnej europejskiej architektury, podczas całodniowego otwartego dla publiczności wydarzenia. W Palau Victòria Eugènia w Barcelonie, Robert Konieczny opowie o galerii PLATO w Ostrawie, która znalazła się w gronie pięciu finalistów.

 • Rusza V jubileuszowa edycja „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”. Zgłoś swój budynek!

  Rusza V jubileuszowa edycja „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”. Zgłoś swój budynek!

  6 maja ruszyło przyjmowanie zgłoszeń do międzynarodowego konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”. To już V, jubileuszowa edycja tego prestiżowego wydarzenia, które adresowane jest do branży architektonicznej i budowlanej. Po raz kolejny profesjonalne jury, składające się z wybitnych polskich architektów, wybierze najciekawsze obiekty stworzone przy pomocy rozwiązań firmy Aluprof. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15.07.2024 roku, a uroczysta gala, podczas której poznamy zwycięzców oraz kolejna konferencja z cyklu Future Builders, planowana jest 16 października. Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji, organizatorzy przewidzieli głosowanie dla internautów – autor projektu, który zdobędzie najwięcej ich głosów, otrzyma "Wyróżnienie Internautów".

 • Copernicus Festival 2024

  Spotkanie z Robertem Koniecznym na Copernicus Festival 2024

  W sobotę 25 maja zapraszamy na poranne spotkanie z Robertem Koniecznym w ramach Copernicus Festival 2024: Maszyna, które odbędzie się o g. 10:00 w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.

 • Z lewej: Magdalena Federowicz-Boule; Z prawej: Dworzec Matropolitalny w Lublinie

  Magdalena Federowicz-Boule w jury World Architecture Festival 2024

  Architektka Magdalena Federowicz-Boule, założycielka oraz prezeska polskiej pracowni architektonicznej Tremend, zasiądzie w jury World Architecture Festival 2024. Polka znalazła się wśród reprezentantów tak uznanych pracowni jak Zaha Hadid Architects czy MAD Architects. Wcześniej pracownia Tremend dwukrotnie wyróżniona została podczas tego prestiżowego wydarzenia, m.in. za projekt Dworca Metropolitalnego w Lublinie.

 • Marina Tabassum (z lewej) i Lesley Lokko (z prawej).

  Lesley Lokko i Marina Tabassum - dwie architektki na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu Time

  Każdego roku amerykański magazyn społeczno-polityczny Time publikuje listę 100 najbardziej wpływowych ludzi świata (TIME 100 Most Influential People). Na tegorocznej liście znalazły się dwie architektki - Lesley Lokko i Marina Tabassum.

 • Pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku (Niemcy). Proj. Gustav Düsing i Max Hacke

  Nagroda Miesa van der Rohe 2024 dla pawilonu na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku

  25 kwietnia poznaliśmy laureatów konkursu o nagrodę im. Miesa van der Rohe 2024. Najlepszy europejskim budynkiem został pawilon studencki na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku, autorstwa Gustava Düsinga i Maxa Hacke z Berlina. W kategorii "wschodząca architektura" nagrodę otrzymała pracownia SUMA Arquitectura za projekt biblioteki im. Gabriela Garcii Marqueza w Barcelonie.

 • Laureaci konkursu 10. Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy

  10. Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy - znamy wyniki. Przebudowany Kopiec Czerniakowski z parkiem Akcji „Burza” absolutnym zwycięzcą

  Poznaliśmy wyniki 10 edycji konkursu Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy, nagradzającego najlepsze stołeczne inwestycje i wydarzenia architektoniczne. Grand Prix zdobył przebudowany Kopiec Czerniakowski z parkiem Akcji „Burza” projektu pracowni topoScape i Archigrest.

 • Pierwsza edycja NADA Villa Warsaw już maju w Willi Gawrońskich

  Pierwsza edycja NADA Villa Warsaw już maju w willi Gawrońskich

  NADA (New Art Dealers Alliance) przedstawia uczestników NADA Villa Warsaw, nowej inicjatywy wystawienniczej, która odbędzie się w dniach 15–19 maja 2024 roku w historycznej Willi Gawrońskich w Warszawie, przy Al. Ujazdowskich 23. W programie NADA czeka prezentacja aż 44 galerii z 25 miast z całego świata oraz z Polski, spotkania z artystami i artystkami oraz wydarzenia specjalne.

 • 40 Under 40

  40 Under 40: dwóch Polaków na liście najbardziej obiecujących europejskich architektów przed czterdziestką

  Na ogłoszonej właśnie liście "40 Under 40" znalazło się dwóch polskich architektów - Kamil Domachowski i Konrad Loesch. Nagroda przyznawana co roku przez The Chicago Athenaeum Museum oraz The European Centre for Architecture Art Design, wręczana jest najbardziej obiecującym europejskim architektom, którzy nie ukończyli jeszcze czterdziestu lat.

 • Podłoga z rdzeniem mineralnym Arbiton z warstwą akustyczną Aculay

  Nagroda Red Dot dla paneli winylowych Arbiton z mineralnym rdzeniem

  Red Dot to najważniejsza nagroda w dziedzinie wzornictwa. Jurorzy międzynarodowego konkursu nagrodzili w całości wyprodukowaną w Polsce podłogę z rdzeniem mineralnym Arbiton z warstwą akustyczną Aculay. Docenili nie tylko jej unikatowy design, ale wyjątkową funkcjonalność i rozwiązania przyjazne środowisku.

 • 1 miejsce SuperDekarz 2023, oraz Mistrz Akcesoriów 2023 oraz Nagroda region północ -- Andrzej Bylski

  SuperDekarz - nagrody branży dekarskiej 2023 przyznane

  5 kwietnia odbyła się uroczysta gala, która była zwieńczeniem 15. edycji programu SuperDekarz. Wzięli w niej udział przedstawiciele branży dekarskiej oraz budowlanej, partnerzy biznesowi, pracownicy oraz przedstawiciele mediów. Wydarzenie było okazją do wyróżnienia zwycięzców rankingu, jak również do podsumowań i wyznaczenia planów na kolejny rok.

 • Targi Rzeczy Ładnych w Gdańsku - 20-21.04.2024 r., AMBEREXPO

  Targi Rzeczy Ładnych w Gdańsku - 20-21.04.2024 r., AMBEREXPO

  Targi Rzeczy Ładnych już w najbliższy weekend w Gdańsku! Wydarzenie od dekady skupia najciekawsze nowe marki - twórców plakatu, ceramiki czy tekstyliów. Każdą edycję targów odwiedzają tłumy, a impreza słynie z doskonałego klimatu i najlepszej selekcji wystawców. Na drugiej edycji TRŁ TRÓJMIASTO! zobaczymy aż 350 marek - to rekord w historii TRŁ, a organizatorzy byli zmuszeni na tę okoliczność wynająć drugą halę w AMBEREXPO!

 • Józef Rykwert w Międzynarodowym Centrum Kultury, 2013

  „Miejsca i wspomnienia" - autobiograficzna książka Józefa Rykwerta

  Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki to opowieść Józefa Rykwerta „Miejsca i wspomnienia”. Ten wybitny krytyk i historyk architektury opowiada o swoich korzeniach, wędrówkach z miejsca na miejsce oraz o spotkaniach, które go ukształtowały.

 • Festiwal Nowego Europejskiego Bauhausu w 2022 roku

  Nowy Europejski Bauhaus - osiągnięcia, fakty, liczby. Raport Komisji Europejskiej

  Festiwal Nowego Europejskiego Bauhausu (NEB) - inicjatywa Komisji Europejskiej, łącząca Europejski Zielony Ład z codziennym życiem i otaczającą nas przestrzenią - powraca do Brukseli po raz drugi. Z tej okazji Komisja Europejska opublikowała specjalny raport, podkreślający osiągnięcia inicjatywy oraz najważniejsze fakty i liczby.

 • Gaetano Pesce

  Nie żyje Gaetano Pesce. Szukał piękna w niedoskonałości

  Nie żyje Gaetano Pesce, włoski architekt i pionier projektowania XX wieku, jeden z głównych innowatorów w architekturze i wzornictwie. Jego oryginalne prace zrewolucjonizowały świat sztuki.

 • Dworzec Warszawa Zachodnia

  Dworzec Warszawa Zachodnia: tunel pod peronami przebity

  W grudniu tego roku pasażerowie dworca Warszawa Zachodnia zyskają dogodne dojście do pociągów, a mieszkańcy nowe połączenie pomiędzy Wolą a Ochotą. Wykonawca przebił właśnie ścianę w tunelu i tym samym połączył się z wybudowaną częścią obiektu.

 • Ruiny na ul. Dzielnej, w tle kościół św. Augustyna przy ul. Nowolipki, 1945 r.

  Gabinet "Świadectwa z getta warszawskiego" w Muzeum Warszawy

  17 kwietnia w Muzeum Warszawy zostanie otwarta nowa część wystawy głównej: gabinet „Świadectwa z getta warszawskiego”. Ulokowany na poziomie piwnic, dopełni historię miasta i jego mieszkańców w czasie II wojny światowej.

 • Centrum Szkoleniowe Thermia w Gdyni

  Centrum Szkoleniowe Thermia w Gdyni - strefa wspierania rozwoju wiedzy branżowej

  Thermia uruchomiła w Gdyni centrum szkoleniowe dla projektantów i instalatorów, w którym również indywidualni klienci mają możliwość uzyskać wsparcie w zakresie projektowania systemów ogrzewania, działających w oparciu o pompy ciepła. Urządzenia szwedzkiej marki cieszą się renomą wśród polskich użytkowników. Jednym z prezentowanych będzie gruntową pompę ATLAS, której współczynnik SCOP przekracza wartość 6, co jest najlepszym wynikiem na rynku.

 • Wbiegnij na Varso Tower

  Wbiegnij na Varso Tower - najwyższy budynek w Unii Europejskiej. Ruszają zapisy

  Sportowi amatorzy i profesjonalni zawodnicy już trzeci raz zmierzą się ze schodami najwyższego budynku w Unii Europejskiej. Biegacz już mogą rejestrować swój udział w zawodach Wbiegnij na Varso Tower, które w tym roku odbędą się w sobotę 25 maja. Do pokonania jest prawie 1 400 schodów prowadzących na 53. piętro wieżowca w centrum Warszawy.