News

 • Konkurs architektoniczny Ruukki na muzeum śniegu w Rovaniemi

  The Unbelievable Challenge 2021: konkurs na projekt muzeum śniegu w Rovaniemi

  Święty Mikołaj z Rovaniemi zaprasza studentów i młodych architektów do zaprojektowania muzeum śniegu. Ta znana na całym świecie postać martwi się zmianami klimatycznymi i znikającą pokrywą śnieżną - i chce zwrócić na to uwagę innych. Konkurs „The Unbelievable Challenge 2021” organizowany jest przez firmę Ruukki Construction i otwarty dla obywateli wszystkich krajów strefy Schengen.

 • Fabryka Norblina z pozwoleniem na użytkowanie

  Fabryka Norblina z pozwoleniem na użytkowanie

  Zakończyła się trwająca 46 miesięcy rewitalizacja Fabryki Norblina na warszawskiej Woli, realizowana przez Grupę Capital Park. Kompleks otrzymał pozwolenie na użytkowanie. Na terenie inwestycji trwają obecnie przygotowania do otwarcia pierwszych konceptów, które przed przyszłymi odwiedzającymi będą odsłaniane sukcesywnie przez kolejne miesiące.

 • Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły pod Poznaniem – prezentacja online i wywiad

  Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – prezentacja online i wywiad, 22.09. 2021 r., godz. 11:00

  Dom, będący tematem zapowiadanej prezentacji, mieści się pod Poznaniem. To realizacja w modnym stylu nowoczesnej stodoły, a za przygotowaniem projektu stoi pracownia Mili Młodzi Ludzie, znana z pomysłowych i klimatycznych aranżacji. Nie inaczej było w tym przypadku - architekci stworzyli wnętrza pełne współczesnego wzornictwa, w których jednocześnie da się wyczuć sielskiego ducha. Już 22 września, o godzinie 11:00, na kanałach YouTube, FB i LinkedIn, będzie miała miejsce prezentacja tych wnętrz w ramach cyklu "Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL", a także wywiad z Lechem Moczulskim z pracowni Mili Młodzi Ludzie. Dowiemy się ponadto, jakie plany na przyszłość mają autorzy projektu, a także co jeszcze ciekawego możemy znaleźć w ich portfolio.

 • Dom w Zełwągach nawiązujący do architektury regionalnej

  Architektura regionalna – rzeczywista potrzeba czy iluzja? Konferencja Narodowego Instytutu Dziedzictwa, 15-16.09.2021

  W dniach 15 i 16 września odbędzie się konferencja poświęcona tematyce architektury regionalnej, „Architektura regionalna – rzeczywista potrzeba czy iluzja?” Uczestnicy wspólnie odpowiedzą na pytanie, jaki powinien być nowoczesny dom, który jednocześnie nawiązuje do tradycyjnych wzorców.

 • KONKURS: „Wydruk vs Rzeczywistość” Wygraj ploter HP!

  Wydruk vs Rzeczywistość: weź udział w konkursie i wygraj ploter HP!

  Serwis archinea.pl wraz z partnerem, firmą HP, zapraszają do wzięcia udziału w konkursie, którego tematem jest zestawienie wizji z rzeczywistością. Do wygrania jest wysokiej jakości, nowoczesne urządzenie drukujące HP DesignJet Studio 24” - a na czym konkretnie polega zadanie stawiane przed uczestnikami konkursu?

 • Schody Browary Warszawskie

  Najbardziej kolorowe schody w Warszawie

  Utalentowany artysta, Dawid Ryski, sprawił, że już niedługo to właśnie te schody staną się jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w stolicy. Nie ma w Warszawie drugich takich - wpadają w oko dzięki żywej kolorystyce, a zatrzymują spojrzenie na dłużej za sprawą graficznych detali. Jaka historia kryje się za powstaniem tego streetart'owego dzieła?

 • Mistrzowie Architektury - Wystawa w Pradze

  Wernisaż wystawy o cyklu Mistrzowie Architektury - Praga, 17.09.2021 r.

  Już niedługo odbędzie się pierwsza międzynarodowa prezentacja wystawy o cyklu Mistrzowie Architektury. Została zlokalizowana w holu głównym Narodowej Biblioteki Technicznej (NTK) w Pradze. Uroczyste otwarcie z udziałem publiczności zaplanowano na piątek, 17 września 2021 r. o godz. 18:00, a wystawa pozostanie w budynku NTK aż do 29 października 2021 r.

 • Konkurs urbanistyczno - architektoniczny na koncepcję zagospodarowania osi kompozycyjnej Gdyni - Skweru Kościuszki i Mola Południowego

  Pirs Przyszłości: Konkurs na koncepcję zagospodarowania Skweru Kościuszki i Mola Południowego w Gdyni

  Prezydent Miasta Gdyni zaprasza do udziału w konkursie studialno-ideowym na projekt zabudowy i zagospodarowania głównej osi kompozycyjnej Gdyni.

 • Podniebny ogród w Varso Tower nabiera kształtów

  Podniebny ogród w Varso Tower nabiera kształtów

  Taras widokowy wieżowca Varso Tower, położony na wysokości 205 metrów, zazielenił się. Goście najwyżej położonego ogrodu w Warszawie znajdą tu cień pod koronami kilkunastu dojrzałych głogów jednoszyjkowych. Drzewa te są jednymi z najwyższej posadzonych w budynku w Europie.

 • Baza kajakarska w Augustowie, Projekt: PSBA i INOONI

  Bramy i drzwi Wiśniowski w zwycięskim budynku bazy kajakarskiej w Augustowie

  Baza kajakarska w Augustowie zdobyła Nagrodę Publiczności w POiD Building Awards 2021! Ważnymi elementami obiektu zlokalizowanego w malowniczym zakolu rzeki Netty są bramy i drzwi marki Wiśniowski.

 • Ponad 155-metrowa wieża SKYSAWA z wiechą

  Ponad 155-metrowa wieża SKYSAWA z wiechą

  40 kondygnacji nadziemnych i ponad 155 metrów wysokości – tyle mierzy wieża SKYSAWA, której konstrukcja właśnie została ukończona. Przeważająca część pięter budynku powstała w rekordowo krótkim czasie. Jedno piętro budowano w zaledwie cztery dni.

 • Pomnik konny Izy Rutkowskiej na Design Week Milano

  Pomnik konny Izy Rutkowskiej na Salone del Mobile w Mediolanie

  Salone del Mobile w Mediolanie to najsłynniejsze wnętrzarskie targi na świecie. Podczas tegorocznej odsłony pojawi się tam pomnik konny polskiej artystki, Izy Rutkowskiej. Jej praca będzie zestawiona z figurą Vittorio Emanuele II, tak bardzo różniącej się pod względem formy. Autorka zmienia symbolikę pomnika konnego, również poprzez współtworzenie przestrzeni publicznej z udziałem użytkowników.

 • Archi+Wood by OSMO

  Konkurs dla architektów Archi+Wood by OSMO

  Renomowany producent naturalnych impregnatów do drewna, firma Osmo, ogłosił konkurs dla projektantów i architektów, w którym są do wygrania nagrody pieniężne. Aby wziąć udział, należy zgłosić projekt ogrodu lub architektury zewnętrznej z elementami drewnianymi, w którym zostało wykorzystane drewno oraz co najmniej jeden produkt marki Osmo. Prace można nadsyłać do 15 października.

 • Targi Rzeczy Ładnych we Wrocławiu 2021

  Co zobaczymy na Targach Rzeczy Ładnych we Wrocławiu 4 i 5 września?

  Po raz pierwszy w 8-letniej historii Targów Rzeczy Ładnych wydarzenie to będzie miało swoją odsłonę nie tylko w Warszawie, ale również we Wrocławiu. W dniach 4-5 września, w Hali Stulecia, zobaczymy prace ponad 130 wystawców z całej Polski, a wśród nich: ceramikę i szkło, meble, plakaty i ilustracje, rośliny, lampy, tekstylia, produkty spa i wellness, zabawki i książki dla dzieci oraz różnorodne akcesoria. Prezentujemy prace wybranych twórców, które zostaną zaprezentowane na TRŁ WROCŁAW!

 • 6 x miejskie przesilenie. Znamy program filmowy MIASTOmovie 9

  6 x miejskie przesilenie. Znamy program filmowy MIASTOmovie 9

  Poznaliśmy program tegorocznej odsłony festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie. Podczas 9. edycji wydarzenia na ekranie zobaczymy historię wzniesienia w Kopenhadze wzgórza-spalarni śmieci; przyjrzymy się ucieczce z miasta do jednej z najbardziej osobliwych osad w Chinach; poznamy osiedle z lat 70., idealnie dopasowane do czasów pandemicznego odizolowania. Bilety już w sprzedaży!

 • II edycja konkursu CITYandREST. Wspólna przestrzeń miasta

  II edycja konkursu CITYandREST organizowanego przez Polbruk S.A.

  Producent kostki brukowej i betonowych wyrobów drogowych, Polbruk S.A., po raz drugi zaprasza do wzięcia udziału w organizowanym przez siebie konkursie. Tegoroczna odsłona nosi nazwę CITYandREST - Wspólna przestrzeń miasta, a przed uczestnikami stoi zadanie stworzenia na terenie Skawiny wspólnej, bezpiecznej przestrzeni miejskiej, wypełnionej zielenią, małą architekturą oraz strefami wypoczynku w duchu woonerf. Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Skawina.

 • Głosowanie na „Nagrodę Publiczności” POiD Building Awards 2021

  Nagroda publiczności w konkursie POiD Building Awards 2021: trwa głosowanie

  Do końca sierpnia można oddawać głosy na najlepszy obiekt spośród realizacji zakwalifikowanych do konkursu POiD Building Awards 2021. Organizatorem jest Związek Polskie Drzwi i Okna. Głosowanie odbywa się za pośrednictwem ankiety online.

 • TRŁ FRESH! i TRŁ PRINT!

  TRŁ FRESH! i TRŁ PRINT! 11-12 września, Centrum Praskie Koneser, Warszawa

  TRŁ FRESH! to wydarzenie, które odbędzie się w ramach Targów Rzeczy Ładnych. W tegorocznej edycji weźmie udział aż 230 wystawców z całej Polski - w Centrum Praskim Koneser zaprezentują swoją ofertę niezależne marki i projektanci. Oryginalne wzornictwo będzie można zobaczyć w formie stacjonarnej 11 i 12 września, następnie targi przeniosą się do wirtualnej przestrzeni, gdzie na portalu www.targirzeczyladnych.pl będzie można kupić wszystkie prezentowane produkty aż do 29 września. Równolegle będą miały miejsce targi TRŁ PRINT!, podczas których najlepsi polscy twórcy zaprezentują stworzone przez siebie plakaty i ilustracje.

 • targi rzeczy ładnych

  Targi Rzeczy Ładnych we Wrocławiu: polski design już 4 i 5 września w Hali Stulecia. Znamy wystawców!

  TRŁ WROCŁAW! to pierwsza w 8-letniej historii edycja Targów Rzeczy Ładnych na Dolnym Śląsku. Każda odsłona tego wydarzenia przyciąga tysiące klientów, a także projektantów wnętrz i architektów. Na targach swoje produkty pokaże ponad 130 wystawców z całej Polski. Na liście znalazły się marki z ugruntowaną pozycją, jak i znakomici debiutanci. Wrocławskie TRŁ będą wyjątkowe - ma im towarzyszyć specjalna edycja targów Mamaville, najlepszych w Polsce targów dla mam. Obydwa wydarzenia będą miały miejsce jednocześnie w Hali Stulecia.

 • Prosta Tower, Warszawa

  Nowa siedziba i showroom SMEG Polska w Prosta Tower

  SMEG, producent wysokiej jakości urządzeń gospodarstwa domowego, ikona światowego wzornictwa i włoskiego stylu, lokuje nowe biuro oraz showroom w warszawskim biurowcu Prosta Tower. W procesie wyboru lokalizacji i negocjacji warunków najmu doradzała firma Walter Herz.

 • Polskie Miasta Przyszłości 2050

  Polskie miasta za 30 lat zdaniem wybitnych architektów, naukowców i biznesmenów

  Architekci Przemo Łukasik (medusagroup), Natalia Paszkowska (WWAA), prof. Zbigniew Karaczun (SGGW), Maciej Wójcik (TDJ Estate), czy Mateusz Figaszewski (Solaris) to tylko niektórzy bohaterowie zainaugurowanego 12 sierpnia br. cyklu wywiadów poświęconych miastom przyszłości w 2050 roku, rozpoczynających szerzej zakrojony projekt badawczy Grupy Saint-Gobain oraz Towarzystwa Studiów nad Przyszłością na ten temat.

 • Brzeg, Zamek Piastów Śląskich z renesansową bramą i kaplicą zamkową pod wezwaniem św. Jadwigi – nekropolią Piastów - uznany za Pomnik Historii w 2018 r.

  Wszystko o zabytkach w Polsce pod jednym adresem internetowym

  Narodowy Instytut Dziedzictwa uruchomił nową wersję portalu Zabytek.pl. Znajdziemy tam zbiór blisko 500 tys. obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru i krajowej ewidencji zabytków, w tym obecnie ponad 370 tys. zabytków archeologicznych, ponad 120 tys. zabytków nieruchomych, 114 miejsc z tytułem Pomnika Historii oraz 16 wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na stronie zabytek.pl umieszczone zostały opisy oraz treści multimedialne - zdjęcia (archiwalne i aktualne), trójwymiarowe modele obiektów, filmy dokumentalne, skany starych planów budynków oraz informacje o ich lokalizacji.

 • Rusza budowa Noble Residence w Krakowie

  Rusza budowa Noble Residence w Krakowie

  Coraz odważniej mówi się o zrównoważonym rozwoju w zakresie budownictwa mieszkaniowego. Zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy nowoczesnymi rozwiązaniami a najwyższymi standardami dbałości o środowisko wytycza wciąż jeszcze nowatorskie ścieżki, które obierają wyłącznie najbardziej doświadczeni i świadomi deweloperzy. Taka wizja rynku mieszkaniowego na szczęście staje się coraz bardziej oczywista oraz dostępna, natomiast klienci zwracający uwagę i oczekujący eko rozwiązań doceniają i poszukują mieszkań w projektach realizowanych zgodnie z tą filozofią.

 • Nowy streetartowy projekt na terenie dawnej Stoczni Gdańsk

  Nowy streetartowy projekt na terenie dawnej Stoczni Gdańsk

  Sztuka uliczna od zawsze była nieodłączną częścią szerokiego wachlarza gdańskiej kultury. Wypełniała wiadukty, widoczna była wzdłuż linii SKM oraz na dawnych terenach stoczniowych, które przyciągały wielu twórców niezależnych – muzyków, malarzy i streetartowców. Artyści na teren stoczni dostawali się nielegalnie, ukradkiem wypełniając stare budynki nowoczesną sztuką. Czasy się zmieniły i twórcy uliczni przeszli od statusu niechcianych gości do pożądanych kreatorów postindustrialnego klimatu, który w coraz większym stopniu widać na terenie Młodego Miasta.

 • DYPLOM Z ARCHICADEM

  DYPLOM Z ARCHICADEM - wyniki 4. edycji konkursu

  Jury konkursowe obradowało pod koniec czerwca i po wielu godzinach zaciętej dyskusji wybrane zostały finałowe dyplomy. Z ogromną przyjemnością prezentujemy Państwu laureatów 4. edycji konkursu DYPLOM Z ARCHICADEM.

 • „Kotwica” na rondzie Daszyńskiego

  „Kotwica” na rondzie Daszyńskiego

  Pierwszego sierpnia wieczorem, na fasadzie budynku Crowne Plaza przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie, rozbłysł znak Polski Walczącej. Pojawienie się słynnej "Kotwicy" to jeden z elementów obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, do których włączył się ten warszawski hotel.

 • Nagroda dla wieżowca z wykuszami w Shibuya w Tokio

  Nagroda dla wieżowca z wykuszami w Shibuya w Tokio

  Nagroda Architecture MasterPrize 2020 w kategorii „Mała architektura” została przyznana Takaaki Fuji + Yuko Fuji Architecture za projekt „The Bay Window Tower House”.

 • MIASTOmovie 9 PRZESILENIE

  Znamy film otwarcia 9. edycji festiwalu MIASTOmovie!

  9. odsłonę imprezy MIASTOmovie, odbywającą się we Wrocławiu między 29 września a 3 października pod hasłem „Przesilenie", otworzy duńska produkcja „Making a Mountain": historia powstania w sercu Kopenhagi sztucznego wzgórza, stanowiącego połączenie spalarni śmieci ze stokiem narciarskim.

 • Pomóż zaprojektować toaletę koło górskiego szlaku – weź udział w ankiecie

  Wypełnij ankietę - pomożesz zaprojektować toaletę koło górskiego szlaku!

  Właśnie trwa 23. edycja konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021”, którego uczestnicy mają za zadanie opracowanie koncepcji obiektu pełniącego funkcję toalety publicznej. Realizację przewidziano w okolicy górskiego szlaku w Dolinie Chochołowskiej. Projektowanie zawsze jednak zaczyna się od dobrego rozpoznania miejsca, dlatego organizator konkursu, firma Geberit, uruchomił specjalną ankietę, która ma pomóc w zebraniu potrzebnych informacji. Jest ona skierowana nie tylko do osób, które kochają góry, ale przede wszystkim do wszystkich często podróżujących po szlakach - ich doświadczenie będzie bezcenne dla studentów i młodych architektów startujących w konkursie.

 • Rewitalizacja L’UNI - coraz bliżej daty oddania do użytku

  Rewitalizacja L’UNI - zbliża się data oddania inwestycji do użytku

  Zakończył się kolejny etap prac renowacyjnych prestiżowej inwestycji biurowej L’UNI, która jest realizowana w budynku dawnego wydziału Farmacji Akademii Medycznej we Wrocławiu. W połowie 2022 roku będą się mogli wprowadzić do tego wyjątkowego biurowca pierwsi użytkownicy.