News

  • Józef Rykwert w Międzynarodowym Centrum Kultury, 2013

    Zmarł Joseph Rykwert. Był wybitnym historykiem i krytykiem architektury

    18 października 2024 roku w Londynie zmarł Joseph Rykwert - jeden z najważniejszych krytyków architektury na świecie. Ukształtował kilka pokoleń architektów i teoretyków. Wśród jego uczniów są m.in. Daniel Libeskind, Eric Parry, Alberto Pérez-Gómez.

  • World Vizualisation Festival

    World Visualization Festival za nami

    Pierwsza edycja World Visualization Festival w Warszawie udowodniła, że Polska może być miejscem, gdzie przecinają się drogi branży wizualizacji z całego świata

  • Druga edycja TRŁ POZNAŃ! już w ten weekend!

    Druga edycja TRŁ POZNAŃ! już w ten weekend!

    Po rekordowym debiucie wiosną na MTP, już 19-20 października w Poznaniu ponownie pojawią się najciekawsze marki i twórcy z całej Polski. Tym razem na Targach Rzeczy Ładnych pojawi się aż 340 wystawców, co sprawia, że jest to największa edycja w historii! TRŁ od 11 lat promują współczesny design, lokalne marki i unikalne produkty. Każda edycja przyciąga tłumy, a wydarzenie znane jest ze świetnej atmosfery oraz starannej selekcji wystawców. Wszystko wskazuje na to, że czeka nas najładniejszy targowy weekend tego roku!

  • Wschodnia Brama, Nowy Belgrad (Serbia, dawna Jugosławia), proj. Dragoljub Mićović, Vera Ćirković, Milutin Jerotijević, 1973–1976

    Wystawa „Socmodernizm. Architektura Europy Środkowej czasu zimnej wojny” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie

    Jeśli nie blokowiska z wielkiej płyty to czy mamy inny spadek po socjalistycznej architekturze? Tak, mamy! Kosmiczne spodki, wieże jak rakiety, UFO-mosty, hotele-piramidy, wieżowce-kukurydze i wieżowce-gwiazdy, Bramy Słońca, budynki-brutale i budynki-rzeźby, kościoły-namioty i meczety-lunety. O nich opowiada nowa wystawa Międzynarodowego Centrum Kultury.

  • Czwarta edycja TRŁ WROCŁAW! już 5-6 października 2024 r.

    Czwarta edycja TRŁ WROCŁAW! już 5-6 października 2024 r.

    Targi Rzeczy Ładnych powracają do Wrocławia! Czwarta edycja TRŁ WROCŁAW! zapowiada się rekordowo. W zeszłym roku wydarzenie przyciągnęło aż 14 tysięcy odwiedzających. W tym roku Halę Stulecia wypełni ponad 320 niesamowitych wystawców i marek z całej Polski. To będzie najpiękniejszy i największy targowy weekend w Polsce w tym roku!

  • I miejsce w kategorii wnętrze publiczne w Konkursie Wnętrze Roku SAW 2023 zdobyła pracownia NOKE Architects. Nagrodzono projekt foodhallu w Browarach Warszawskich

    Więcej niż 110 000 zł. Patroni Konkursu Wnętrze Roku SAW mnożą nagrody, a dotychczasowi Laureaci zdradzają, co jeszcze daje zwycięstwo

    Pula nagród regulaminowych w stosunku do lat ubiegłych wzrosła, do tego doszły zupełnie nowe nagrody specjalne od firm Electrolux, hansgrohe i nobonobo. Cenne gratyfikacje to jednak wciąż nie wszystko, co wciąż można zyskać w Konkursie Wnętrze Roku SAW. Projektanci z pracowni ACOS, MUS ARCHITECTS, NArchitekTURA i NOKE Architects zdradzają, co jeszcze dała im pierwsza nagroda.

  • Pegazy na Polu Mokotowskim

    Ponowne Powitanie Pegazów. Skubią trawę na Polu Mokotowskim, tuż przy siedzibie Biblioteki Narodowej

    Kolorowe Pegazy z pl. Krasińskich w Warszawie zmieniły lokalizację. Jedna z ulubionych instalacji warszawiaków, stoi teraz na Polu Mokotowskim, w sąsiedztwie Biblioteki Narodowej. Przyszedł czas na oficjalne powitanie Pegazów!

  • World Viz Fest

    Warszawa światową stolicą wizualizacji podczas World Viz Fest

    Najlepsze praktyki ze świata wizualizacji architektonicznych i grafiki komputerowej używanej w komunikacji wielu branż – od samochodowej i gamingowej po e-commerce, dyskusje o przyszłości zawodu artysty-wizualizatora czy skalowaniu biznesu, do tego lista warsztatów z największymi autorytetami w swojej dziedzinie. To tylko część wydarzeń w ramach trzydniowego World Visualization Festival, który na początku października zawita do Warszawy.

  • 7. edycja konkursu Dyplom z Archicadem. I miejsce w kategorii "Dyplomów Inżynierskich". Autorka: Małgorzata Pająk, Temat: „Baseny termalne w odkrywkowej kopalni kwarcu na Izerskich Garbach”

    Znamy wyniki 7. edycji konkursu Dyplom z Archicadem. Zobaczcie najlepsze prace

    8.09.2024, w siedzibie SARP w Warszawie, odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników konkursu Dyplom z Archicadem (DZA), organizowanego przez firmę WSC – autoryzowanego dystrybutora Archicada na Polskę.W konkursie, jak co roku wzięli udział absolwenci studiów inżynierskich i magisterskich takich kierunków jak: architektura, architektura krajobrazu i architektura wnętrz. O nagrody w 7. edycji DZA walczyły prace dyplomowe magisterskie i inżynierskie, obronione w okresie pomiędzy 01 stycznia 2023 a 29 lutego 2024, w których wykorzystany został program Archicad.

  • Geberit zaprasza na targi ARCHITECT@WORK Gdańsk

    Geberit zaprasza na targi ARCHITECT@WORK Gdańsk

    Przed nami kolejna edycja ekskluzywnych targów branżowych ARCHITECT@WORK, skierowanych do architektów i projektantów. Podczas nich, w dniach 25 i 26 września 2024 roku w gdańskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO, swoje innowacyjne rozwiązania zaprezentuje marka Geberit, europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej.

  • Targi Rzeczy Ładnych FRESH! x PRINT 21-22 września - EXPO XXI w Warszawie

    Targi Rzeczy Ładnych FRESH! x PRINT 21-22 września - EXPO XXI w Warszawie

    Podwójna edycja TRŁ FRESH! x PRINT! zapowiada się jako wydarzenie wyjątkowe – weźmie w niej udział niemal 300 marek i projektantów, co stanowi rekord dla wrześniowych edycji TRŁ! Podczas targów będziemy mogli zobaczyć ponad 60 debiutujących marek z całej Polski oraz wystawę plakatów retro-modernistycznych autorstwa Andy’ego Lodzińskiego. To będzie największe jesienne święto polskiego designu i plakatu w Warszawie.

  • Ścieżka sensoryczna IKEA w PKiN

    Ścieżka sensoryczna w Pałacu Kultuty i Nauki. To pomysł IKEA

    Dźwięk, temperatura, powietrze, światło, komfort i organizacja przestrzeni – zamknięte w instalacjach pełnych tekstur, kolorów i dźwięków. IKEA przygotowała wyjątkową ścieżkę sensoryczną we wnętrzach Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

  • Finał konkursu Obiekt Roku 2024 w Systemach Aluprof i paneliści konferencji Future Builders

    Weź udział w konferencji „Future Builders 2024”. Już 16 października wybitni architekci i eksperci będą debatować na temat przyszłości budownictwa

    Już 16 października w warszawskim hotelu DoubleTree by Hilton odbędzie się kolejna edycja międzynarodowej konferencji „Future Builders” organizowanej przez firmę Aluprof. To wyjątkowe wydarzenie, podczas którego wybitni polscy i światowi architekci oraz eksperci związani z sektorem budowlanym debatują na temat przyszłości architektury oraz kierunków, w jakich powinno rozwijać się nowoczesne budownictwo. Wśród tegorocznych panelistów znaleźli się m.in. Jose Pareja Gomez z prestiżowej pracowni architektonicznej Zaha Hadid Architects, Ian Bogle – założyciel wielokrotnie nagradzanej pracowni projektowej Bogle Architects, działającej w ponad 25 krajach – oraz czołowi polscy architekci, tacy jak Andrzej M. Chołdzyński, Ewa Kuryłowicz, Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Przemo Łukasik, Marcin Sadowski czy Zbigniew Maćków

  • Hotel Warszawa Art Fair 2024 promuje ilustracja autorstwa Zosi Dzierżawskiej

    Hotel Warszawa Art Fair 2024 po raz trzeci w Warszawie

    W dniach 6-8 września w Hotelu Warszawa odbędzie się trzecia edycja wydarzenia Hotel Warszawa Art Fair. W tym roku nie jedno, ale dwa piętra Hotelu Warszawa otwierają się na sztukę oraz jej miłośniczki i miłośników. To aż 30 galerii z Polski i zagranicy! Ponadto tegorocznym targom towarzyszyć będą dwa projekty specjalne, a także wystawa jednego z najcenniejszych obrazów z kolekcji partnera głównego wydarzenia, banku BNP Paribas – „Żniwa" Włodzimierza Tetmajera.

  • Gdyński Modernizm w Obiektywie 2024 . I miejsce - Tomasz Lelito

    Gdyński Modernizm w Obiektywie 2024. Zobaczcie najlepsze zdjęcia!

    Poznaliśmy laureatów konkursu "Gdyński Modernizm w Obiektywie 2024”, który każdego roku towarzyszy Weekendowi Architektury.

  • World Visualization Festival 2024

    World Visualization Festival - najważniejszy festiwal twórców wizualizacji już jesienią w Warszawie

    Trzy dni dyskusji, prezentacji i warsztatów wokół najnowszych i najbardziej znaczących zagadnień w świecie wizualizacji architektonicznych (i nie tylko). Na początku października do Warszawy zawita World Visualization Festival – międzynarodowe spotkanie twórców grafiki komputerowej i wizualizacji 3D. Na długiej liście gości i prelegentów znaleźli się m.in. najważniejsi artyści w branży i reprezentanci słynnych pracowni architektonicznych.

  • Hotel Mariott w Warszawie

    Mariott wycofuje się z wieżowca w centrum Warszawy

    Znany warszawski hotel Marriott zlokalizowany w centrum stolicy zmieni nazwę. Amerykańska sieć Marriott Bonvoy po 35 latach wycofała się z prowadzenia warszawskiego hotelu.

  • Dworzec Centralny i Varso Tower

    Powstanie przejście podziemne pomiędzy dworcem Centralnym a Varso Tower

    Podróżni znów przejdą przejściem podziemnym pomiędzy dworcem Centralnym a Varso Tower. Polskie Koleje Państwowe S.A. i spółki grupy HB Reavis podpisały porozumienie w tej sprawie.

  • RAMBLA CLIMATE-HOUSE - Murcia, Hiszpania. Zwycięzca konkursu Simon Architecture Prize 2022 #PersonalPlaces w kategorii "Projekt"

    Konkurs Simon Living Places pod auspicjami Fundacji Miesa van der Rohe

    Firma Simon, we współpracy z Fundacją im. Miesa van der Rohe, ogłosiła kolejną edycję znanego na całym świecie konkursu architektonicznego Simon Living Places. Konkurs, ustanowiony w 2016 roku z okazji stulecia istnienia firmy Simon, ma na celu odkrycie oraz promocję twórców architektonicznych, kształtujących przyszłość przestrzeni życiowych i użytkowych. Autorzy zwycięskich projektów zawalczą o nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 EURO. Międzynarodowy charakter zmagań umożliwia wzięcie udziału również architektom, projektantom wnętrz, urbanistom i architektom krajobrazu z Polski.

  • Druga rozmowa z cyklu Future Builders

    Kolejna rozmowa Future Builders już 30 lipca

    30 lipca o godz. 11:00 odbędzie się kolejna rozmowa z cyklu "Future Builders". Bohaterem spotkania będzie Karol Klos, wydawca miesięcznika B2B „Forum Branżowe”. Opowie on m.in. o największych wyzwaniach związanych z budową domów inteligentnych oraz ich najważniejszych funkcjach.

  • Weekend Architektury w Gdyni 29.08-1.09.2024

    14. Weekend Architektury w Gdyni, 29.08-1.09.2024. Co nas czeka w tym roku?

    Już 29 sierpnia rozpocznie się 14. Weekend Architektury w Gdyni. Organizatorzy, jak co roku, przygotowali liczne dyskusje, prelekcje, pokazy filmów i spacery po mieście.

  • Konkurs "Obiekt Roku w Systemach Aluprof" - rusza głosowanie internautów

    Poznaj obiekty zakwalifikowane do II etapu V edycji konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”. Ruszyło głosowanie online

    Konkurs „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia. Przez ten czas nie tylko zdążył zyskać uznanie branży i międzynarodowy zasięg, ale też – spośród ponad 1000 polskich i zagranicznych obiektów stworzonych z wykorzystaniem rozwiązań marki – wyłonić kilkadziesiąt najciekawszych, które są dziś uznawane za prawdziwe perły współczesnej architektury. O renomie tego wyjątkowego wydarzenia świadczą także pula nagród, która w dotychczasowych edycjach wyniosła 400 tys. zł, ponad 1000 uczestników, którzy wzięli w nich udział czy setki rozmów o przyszłości architektury z udziałem tak wybitnych przedstawicieli branży jak Bogdan Zaha, Álvaro Leite Siza, Zbigniew Maćków czy Agnieszka Kalinowska-Sołtys. W tym roku konkurs organizowany jest już po raz piąty, a jubileuszowa edycja wkroczyła właśnie w kolejną fazę.

  • Porozmawiajmy o przyszłości budownictwa
  • III edycja Konkursu Wnętrze Roku SAW

    Startuje trzecia edycja konkursu Wnętrze Roku SAW. Na najlepsze realizacje czekają nagrody o łącznej wartości 110 000 złotych

    Największy, najbardziej prestiżowy i w pełni niezależny konkurs dla architektów wnętrz w Polsce wciąż się rozwija. Nie tylko rośnie wartość nagród, ale też rozszerza się jego formuła– w tym roku debiutuje wyróżnienie za projektowanie zrównoważone. Najlepsze realizacje oceni jury złożone z uznanych ekspertów z wielu dziedzin kreatywnych.

  • Jury V edycji konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”

    Poznaliśmy jurorów V edycji konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”

    6 maja rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do piątej, jubileuszowej edycji międzynarodowego konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”, który ma na celu wskazanie najciekawszych inwestycji stworzonych przy pomocy rozwiązań lidera w produkcji systemów aluminiowych dla budownictwa i branży konstrukcyjnej. Podobnie jak w poprzednich latach, także w tej edycji konkursu w jury zasiądą wybitni architekci. Tegorocznym obradom przewodniczyć będzie Przemo Łukasik z pracowni Medusa Group, która była wielokrotnie nagradzana w dotychczasowych edycjach konkursu.

  • Palacio Euskalduna w Bilbao

    Hiszpańska architektura kobiet: spotkanie z Maríą Dolores Palacios Díaz z Soriano y Asociados

    W ramach cyklu „Hiszpańska architektura kobiet" Instytut Cervantesa w Krakowie zaprasza 18 czerwca o 18.00 na spotkanie z hiszpańską architektką Maríą Dolores Palacios Díaz, która opowie o swoich projektach stworzonych w biurze architektonicznym Soriano y Asociados. Należy do nich między innymi Pałac Euskalduna w Bilbao, wielokrotnie nagradzany budynek, będący symbolem transformacji miasta.

  • Targ w Błoniu. Proj. Aleksandra Wasilkowska

    Rusza nowy ogólnopolski cykl spacerów architektonicznych: Mozaika lokalnych tożsamości. Spaceruj z architektami po ich realizacjach

    Mozaika lokalnych tożsamości NIAiU to mapa przedstawiająca przełomowe realizacje z całej Polski powstałe po 1989 roku. Kolejnym krokiem zbliżającym do ich poznania, jest doświadczenie ich przestrzeni na żywo. O procesie powstawania i użytkowania obiektów użyteczności publicznej, małej architektury, a także zielonych przestrzeni wspólnych, porozmawiamy z ich twórcami podczas cyklu spacerów.

  • "Opera o Warszawie. Najlepsze miasto świata"

    Powstaje "Opera o Warszawie. Najlepsze miasto świata". Libretto oprarto na motywach książki Grzegorza Piątka

    Zaprezentowany został zespół, który przygotuje inscenizację Opery o Warszawie. Najlepsze miasto świata, koprodukcji Sinfonii Varsovii oraz Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Pierwsza opera o Warszawie zabrzmi w roku 80-lecia rozpoczęcia odbudowy miasta po II wojnie światowej. Autorem libretta jest Beniamin Bukowski, a kompozytorem – Cezary Duchnowski. Spektakl będzie miał premierę 19 września 2025 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, a wyreżyseruje go Barbara Wiśniewska. Muzykę wykona Sinfonia Varsovia pod batutą dyrygenta Bassema Akikiego.

  • Kieleckie Centrum Kultury

    Ruch tektoniczny - nowa wystawa o świętokrzyskiej architekturze w Muzeum Architektury we Wrocławiu

    Amfiteatr na terenie historycznego kamieniołomu, betonowa mozaika z układem warstw geologicznych w Centrum Nauki Leonardo da Vinci, „piaskowe baby” jako symbol Europejskiego Centrum Bajki. Co łączy te na pozór odległe obiekty? Świętokrzyski regionalizm architektoniczny, którego nieodłącznym elementem są szacunek dla bogactw naturalnych i regionalnych technik budowlanych. Już od 14 czerwca Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na wystawę „Ruch tektoniczny”, poświęconą jednemu z najstarszych geologicznie obszarów w Europie

  • Stare Miasto w Elblągu

    Retrowersje. O postmodernistycznej odbudowie Elbląga

    22 czerwca w Pawilonie Wystawowym SARP przy ulicy Foksal 4 w Warszawie zostanie zaprezentowana interdyscyplinarna wystawa, która łącząc badania architektoniczne i prace artystyczne, eksploruje temat postmodernistycznej odbudowy Starego Miasta w Elblągu według koncepcji retrowersji. Wystawę można oglądać do 21 lipca 2024 r.