News
Czy Elon Musk kupi zamek w Głogówku na Opolszczyźnie?
Kontrowersyjny multimiliarder Elon Musk szuka zamku w Europie. Burmistrz Głogówka wysłał więc list, w którym zaoferował mu kupno renesansowego zamku.
Finisaż wystawy „Socmodernizm. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny” w MCK. Trzy wydarzenia z udziałem zagranicznych gości
Wystawa „Socmodernizm. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie dobiega końca. W ramach jej finisażu odbędą się trzy wydarzenia z udziałem zagranicznych gości - wykłady i prezentacja filmu.
Ostatni kiosk Ruchu został zamknięty. Kioski były nieodłączną częścią polskiego krajobrazu
17 grudnia zamknięto ostatni kiosk należący do spółki Ruch. Tym samym charakterystyczne "budki", w których można było kupić mydło, szydło i powidło, przechodzą do historii.
Marcin Szczelina głównym kuratorem PULSE Festival 2025: RESTART w myśleniu o architekturze i designie
Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury, został mianowany głównym kuratorem PULSE Festival 2025, największego festiwalu w Europie Środkowej poświęconego architekturze i designowi. Marcin Szczelina, redaktor naczelny uznanego magazynu Architecture Snob, jest znany z krytycznego spojrzenia na architekturę, promocji polskiej myśli architektonicznej na świecie oraz zaangażowania w zrównoważone projektowanie.
37 pracowni chce zaprojektować rozbudowę Muzeum Architektury
6 grudnia minął termin na nadsyłanie prac w międzynarodowym konkursie na koncepcję rozbudowy wrocławskiego Muzeum Architektury. Ostatecznie do rywalizacji stanęło 37 pracowni, które nadesłały swoje pomysły. Werdykt poznamy 20 grudnia.
Shinchintaisha. Procesy nietrwałości – nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Poznaj historię Nakagin Capsule Tower
4 października 2022 roku Nakagin Capsule Tower zniknął z powierzchni ziemi. Jeden z najsłynniejszych budynków XX wieku został starannie rozebrany. Nie pomogły protesty miłośników architektury, badaczek, mieszkańców i architektek. Wieżowiec zaprojektowany pół wieku wcześniej przez ikonę japońskiej architektury - Kishō Kurokawę - został wymazany z krajobrazu tokijskiej dzielnicy Ginza.
Zabytkowa Elektrownia Karola Scheiblera w konkursie LEGO IDEAS
Zakochał się w niej sam twórca „Miasteczka Twin Peaks” David Lynch, teraz jej niezwykły urok odkrył ponownie Michał Duda - łodzian, miłośnik LEGO i twórca projektów zbudowanych z najpopularniejszych klocków świata. Mowa o zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera - europejskiej perełce secesji przemysłowej zbudowanej z wielkim rozmachem w 1910 roku przez najpotężniejszą fabrykancką rodzinę tamtych czasów – Scheiblerów. Model Elektrowni zbudowany z klocków LEGO przez Michała Dudę został właśnie zgłoszony do konkursu LEGO IDEAS. Dzięki naszym głosom ma szansę trafić do oficjalnej sprzedaży.
Konkurs „Roca One Day Design Challenge” 2024 – kreatywne projekty młodych designerów nagrodzone!
W ramach polskiej edycji konkursu „Roca One Day Design Challenge”, która odbyła się 28 listopada br. roku 400 studentów, młodych projektantów i architektów podjęło wyzwanie zaprojektowania innowacyjnego rozwiązania do łazienki, wspierającego osobisty dobrostan użytkownika. Twórcza energia i zaangażowanie uczestników przełożyły się na wyjątkowe projekty, spośród których konkursowe Jury wybrało 4 najlepsze prace.
Bestseller "Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak" powraca w wersji cyfrowej!
Jedna z najważniejszych publikacji Muzeum Architektury we Wrocławiu – książka "Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak" autorstwa Michała Dudy – właśnie wróciła do oferty wydawniczej Muzeum Architektury we Wrocławiu. Teraz można ją kupić w formie cyfrowej, wzbogaconej o nowy rozdział.
ARCHITECTS@SAUNA. Architektoniczna sauna to pomysł Gosi i Tomka Rygalików. Chcesz dołączyć?
30 listopada w kampusie DesignNature w Sobolach nieopodal Warszawy odbędzie się kolejna odsłona ARCHITECTS@SAUNA. Spotykający się w przestrzeni sauny architekci, zyskują niepowtarzalną okazję, by porozmawiać i wymienić się zawodowymi doświadczeniami w nietypowej scenerii.
TRŁ ZIMA! - największe przedświąteczne targi stolicy już 30.11-1.12.2024 r.
Nadchodzi TRŁ ZIMA! - najbardziej kultowa edycja Targów Rzeczy Ładnych. Tu spotykają się najlepsze marki i najlepsi twórcy w Polsce. W tym roku 300 wystawców zostało wybranych z rekordowej liczby prawie 900 zgłoszeń! Takiej selekcji jeszcze nie było! To polski design w najlepszym możliwym wydaniu i obowiązkowy punkt na przedświątecznej mapie Warszawy. Wielki finał najlepszego roku w historii TRŁ już 30 listopada i 1 grudnia w hali EXPO XXI w Warszawie. To będzie wydarzenie sezonu, a uświetni je wręczenie nagrody za DEBIUT ROKU TRŁ!
WARSZAWA Z NIEBA. Premiera albumu i wystawa zdjęć lotniczych Macieja Margasa i Aleksandry Łogusz na 32. piętrze Warsaw Trade Tower
Przed nami 5. wystawa organizowana przez POLAND ON AIR na szczycie należącego do Globalworth wieżowca Warsaw Trade Tower. Tym razem Maciej Margas i Aleksandra Łogusz zaprezentują najnowszy album oraz wystawę, pt. WARSZAWA Z NIEBA. Ekspozycja oraz album są efektem ponad trzech lat dokumentowania miasta z pokładów samolotów, o różnych porach dnia i roku.
Malwina Konopacka otwiera showroom w Warszawie
Showroom Malwiny Konopackiej otwiera się w warszawskiej DOMOTECE. Na wystawie zobaczymy szeroki wachlarz obiektów – od premierowych kolekcji „Po drugiej stronie lustra”, po kultowe modele, takie jak wazony OKO, OKO Cyrk, kubki UCHO czy serie rzeźbiarskich totemów.
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European Prize for Urban Public Space 2024
Park Akcji "Burza" pod Kopcem Powstania Warszawskiego, autorstwa pracowni topoScape i Archigrest, uznany został najlepszą europejską przestrzenią publiczną 2024 roku. Międzynarodowe jury przyznało "European Prize for Urban Public Space 2024" za szacunek do pamięci miejsca i wykorzystanie gruzów zniszczonej wojną Warszawy do stworzenia nowych struktur parku.
Future Builders 2024 - międzynarodowa konferencja zakończona sukcesem. Uznani architekci i eksperci z Polski i zagranicy debatowali na temat przyszłości budownictwa
14 panelistów, 3 panele dyskusyjne, kilkuset przedstawicieli branży budowlanej – tak w dużym skrócie można podsumować tegoroczną edycję międzynarodowej konferencji „Future Builders” organizowanej przez firmę Aluprof.
Siedziba NOSP w Katowicach ma 10 lat. Wystawa unikatowych zdjęć i rysunków hołdem dla niezwykłego miejsca
Setki koncertów, występy muzyków światowego formatu, tłumy melomanów... Przez ostatnie 10 lat w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach odbyło się wiele wydarzeń, które na długo pozostały w pamięci. Do 3 listopada można oglądać wystawę „Jak powstawał NOSPR/ Architektura w procesie tworzenia 2008-2014”, której koncepcję i projekt stworzyli Tomasz Konior wraz z Dominikiem Korosiem.
Wystawa "re_set" na Poznań Design Festival. Czułe projektowanie
„re_set” to tytuł wystawy głównej prezentowanej podczas Poznań Design Festiwal w dniach 25-27 października. Wpisuje się ona w temat tegorocznej edycji, którym jest Wytchnienie. Partnerem głównej wystawy Festiwalu jest marka VOX od lat współpracująca z młodymi projektantami. Podczas Festiwalu na miłośników designu czekają wystawy, warsztaty i dyskusje.
Zmarł Joseph Rykwert. Był wybitnym historykiem i krytykiem architektury
18 października 2024 roku w Londynie zmarł Joseph Rykwert - jeden z najważniejszych krytyków architektury na świecie. Ukształtował kilka pokoleń architektów i teoretyków. Wśród jego uczniów są m.in. Daniel Libeskind, Eric Parry, Alberto Pérez-Gómez.
World Visualization Festival za nami
Pierwsza edycja World Visualization Festival w Warszawie udowodniła, że Polska może być miejscem, gdzie przecinają się drogi branży wizualizacji z całego świata
Druga edycja TRŁ POZNAŃ! już w ten weekend!
Po rekordowym debiucie wiosną na MTP, już 19-20 października w Poznaniu ponownie pojawią się najciekawsze marki i twórcy z całej Polski. Tym razem na Targach Rzeczy Ładnych pojawi się aż 340 wystawców, co sprawia, że jest to największa edycja w historii! TRŁ od 11 lat promują współczesny design, lokalne marki i unikalne produkty. Każda edycja przyciąga tłumy, a wydarzenie znane jest ze świetnej atmosfery oraz starannej selekcji wystawców. Wszystko wskazuje na to, że czeka nas najładniejszy targowy weekend tego roku!
Wystawa „Socmodernizm. Architektura Europy Środkowej czasu zimnej wojny” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie
Jeśli nie blokowiska z wielkiej płyty to czy mamy inny spadek po socjalistycznej architekturze? Tak, mamy! Kosmiczne spodki, wieże jak rakiety, UFO-mosty, hotele-piramidy, wieżowce-kukurydze i wieżowce-gwiazdy, Bramy Słońca, budynki-brutale i budynki-rzeźby, kościoły-namioty i meczety-lunety. O nich opowiada nowa wystawa Międzynarodowego Centrum Kultury.
Czwarta edycja TRŁ WROCŁAW! już 5-6 października 2024 r.
Targi Rzeczy Ładnych powracają do Wrocławia! Czwarta edycja TRŁ WROCŁAW! zapowiada się rekordowo. W zeszłym roku wydarzenie przyciągnęło aż 14 tysięcy odwiedzających. W tym roku Halę Stulecia wypełni ponad 320 niesamowitych wystawców i marek z całej Polski. To będzie najpiękniejszy i największy targowy weekend w Polsce w tym roku!
Więcej niż 110 000 zł. Patroni Konkursu Wnętrze Roku SAW mnożą nagrody, a dotychczasowi Laureaci zdradzają, co jeszcze daje zwycięstwo
Pula nagród regulaminowych w stosunku do lat ubiegłych wzrosła, do tego doszły zupełnie nowe nagrody specjalne od firm Electrolux, hansgrohe i nobonobo. Cenne gratyfikacje to jednak wciąż nie wszystko, co wciąż można zyskać w Konkursie Wnętrze Roku SAW. Projektanci z pracowni ACOS, MUS ARCHITECTS, NArchitekTURA i NOKE Architects zdradzają, co jeszcze dała im pierwsza nagroda.
Ponowne Powitanie Pegazów. Skubią trawę na Polu Mokotowskim, tuż przy siedzibie Biblioteki Narodowej
Kolorowe Pegazy z pl. Krasińskich w Warszawie zmieniły lokalizację. Jedna z ulubionych instalacji warszawiaków, stoi teraz na Polu Mokotowskim, w sąsiedztwie Biblioteki Narodowej. Przyszedł czas na oficjalne powitanie Pegazów!
Warszawa światową stolicą wizualizacji podczas World Viz Fest
Najlepsze praktyki ze świata wizualizacji architektonicznych i grafiki komputerowej używanej w komunikacji wielu branż – od samochodowej i gamingowej po e-commerce, dyskusje o przyszłości zawodu artysty-wizualizatora czy skalowaniu biznesu, do tego lista warsztatów z największymi autorytetami w swojej dziedzinie. To tylko część wydarzeń w ramach trzydniowego World Visualization Festival, który na początku października zawita do Warszawy.
Znamy wyniki 7. edycji konkursu Dyplom z Archicadem. Zobaczcie najlepsze prace
8.09.2024, w siedzibie SARP w Warszawie, odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników konkursu Dyplom z Archicadem (DZA), organizowanego przez firmę WSC – autoryzowanego dystrybutora Archicada na Polskę.W konkursie, jak co roku wzięli udział absolwenci studiów inżynierskich i magisterskich takich kierunków jak: architektura, architektura krajobrazu i architektura wnętrz. O nagrody w 7. edycji DZA walczyły prace dyplomowe magisterskie i inżynierskie, obronione w okresie pomiędzy 01 stycznia 2023 a 29 lutego 2024, w których wykorzystany został program Archicad.
Geberit zaprasza na targi ARCHITECT@WORK Gdańsk
Przed nami kolejna edycja ekskluzywnych targów branżowych ARCHITECT@WORK, skierowanych do architektów i projektantów. Podczas nich, w dniach 25 i 26 września 2024 roku w gdańskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO, swoje innowacyjne rozwiązania zaprezentuje marka Geberit, europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej.
Targi Rzeczy Ładnych FRESH! x PRINT 21-22 września - EXPO XXI w Warszawie
Podwójna edycja TRŁ FRESH! x PRINT! zapowiada się jako wydarzenie wyjątkowe – weźmie w niej udział niemal 300 marek i projektantów, co stanowi rekord dla wrześniowych edycji TRŁ! Podczas targów będziemy mogli zobaczyć ponad 60 debiutujących marek z całej Polski oraz wystawę plakatów retro-modernistycznych autorstwa Andy’ego Lodzińskiego. To będzie największe jesienne święto polskiego designu i plakatu w Warszawie.
Ścieżka sensoryczna w Pałacu Kultuty i Nauki. To pomysł IKEA
Dźwięk, temperatura, powietrze, światło, komfort i organizacja przestrzeni – zamknięte w instalacjach pełnych tekstur, kolorów i dźwięków. IKEA przygotowała wyjątkową ścieżkę sensoryczną we wnętrzach Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Weź udział w konferencji „Future Builders 2024”. Już 16 października wybitni architekci i eksperci będą debatować na temat przyszłości budownictwa
Już 16 października w warszawskim hotelu DoubleTree by Hilton odbędzie się kolejna edycja międzynarodowej konferencji „Future Builders” organizowanej przez firmę Aluprof. To wyjątkowe wydarzenie, podczas którego wybitni polscy i światowi architekci oraz eksperci związani z sektorem budowlanym debatują na temat przyszłości architektury oraz kierunków, w jakich powinno rozwijać się nowoczesne budownictwo. Wśród tegorocznych panelistów znaleźli się m.in. Jose Pareja Gomez z prestiżowej pracowni architektonicznej Zaha Hadid Architects, Ian Bogle – założyciel wielokrotnie nagradzanej pracowni projektowej Bogle Architects, działającej w ponad 25 krajach – oraz czołowi polscy architekci, tacy jak Andrzej M. Chołdzyński, Ewa Kuryłowicz, Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Przemo Łukasik, Marcin Sadowski czy Zbigniew Maćków