News

 • Program 10. edycji festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie

  Program 10. edycji festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie

  Poznaliśmy program filmowy 10. edycji festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie. Odbywająca się pod hasłem „KWESTIA GUSTU" jubileuszowa odsłona wydarzenia odbędzie się we Wrocławiu między 28 września a 2 października. Bilety już w sprzedaży!

 • Podsumowanie Święta Architektury

  Podsumowanie Święta Architektury

  Siódmego sierpnia zakończyło się warszawskie Święto Architektury, finisaż wystawy Plany na Przyszłość | LAB., organizowane po raz pierwszy przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wydarzenie obfitowało w szereg debat, warsztatów i prezentacji, które przyciągnęły liczne grono warszawiaków. Tegoroczna edycja Święta odbyła się pod hasłem "Architektura wobec kryzysu".

 • Tatrzańskie Opowieści. Zakończyła się wyprawa podróżnika Mateusza Waligóry

  Tatrzańskie Opowieści. Zakończyła się wyprawa podróżnika Mateusza Waligóry

  Polski podróżnik Mateusz Waligóra, choć ma na swoim koncie wyprawy w rejony polarne oraz marsze przez pustynie, nadal ceni sobie miejsca w Polsce. Właśnie zakończył trwający ponad miesiąc 500-kilometrowy marsz szlakami turystycznymi w polskich Tatrach. Celem tej podróży było przejście wszystkich znakowanych szlaków, a przy okazji przyjrzenie się kondycji najwyższych gór w Polsce, licznie odwiedzanych przez turystów. Geberit był jednym z partnerów przedsięwzięcia podróżnika.

 • Największe nazwiska świata architektury 8 września w Warszawie

  Największe nazwiska świata architektury 8 września w Warszawie

  Wybitni architekci z Polski i z zagranicy 8 września 2022 r. spotkają się w Warszawie na konferencji Future Builders organizowanej przez Aluprof. Dyskusji o przyszłości architektury miasta towarzyszyć będzie ogłoszenie wyników czwartej edycji konkursu „Obiekt Roku w systemach Aluprof”, w ramach którego nagrodzone zostaną najciekawsze budynki z Polski i zagranicy, które wpisują się w ideę nowoczesnego i zrównoważonego budownictwa.

 • Design, plakaty, wystawy! Targi Rzeczy Ładnych we wrześniu w Warszawie! TRŁ FRESH! x TRŁ PRINT! w EXPO XXI!

  Design, plakaty, wystawy! Targi Rzeczy Ładnych we wrześniu w Warszawie! TRŁ FRESH! x TRŁ PRINT! w EXPO XXI!

  Największe wrześniowe targi designu w Polsce wracają! Aż 200 wystawców, najlepszy nowy design i współczesne polskie plakaty - to podwójna edycja Targów Rzeczy Ładnych, czyli TRŁ FRESH! x TRŁ PRINT!, która w pierwszy weekend września wypełni halę EXPO XXI! Wydarzeniem specjalnym będzie spektakularna wystawa “SZPUNAR.”, prezentująca zjawiskowe obrazy jednego z najbardziej znanych polskich projektantów Nikodema Szpunara, oraz wystawa “HACK THE PROCESS” - pierwszy wspólny projekt Targów Rzeczy Ładnych i prestiżowej uczelni School of Form.

 • Spotkanie się z autorami "Archiprzewodnika po Polsce" podczas Święta Architektury

  Spotkanie z autorami "Archiprzewodnika po Polsce" podczas Święta Architektury

  Po świetnie przyjętym "Archiprzewodniku po Europie", ten sam duet ekspertów – praktyk i uznany architekt Robert Konieczny oraz dziennikarz i krytyk architektury Tomasz Malkowski – zabiera nas w podróż po polskiej architekturze współczesnej. Już 7 sierpnia czytelnicy i miłośnicy designu będą mieli okazję spotkać się z autorami podczas Święta Architektury.

 • Nowy Park w Gdańsku

  Nowy Park w Gdańsku

  Przy ulicy Leszczynowej w Gdańsku powstanie park o powierzchni ponad 16 000 m kw. Realizacja trwa, a jego inwestor – gdański deweloper Domesta – zapowiada zakończenie prac już w listopadzie tego roku.

 • Plany na przyszłość | LAB - 4 sierpnia startuje Święto Architektury

  Plany na przyszłość | LAB - 4 sierpnia startuje Święto Architektury

  Plany na przyszłość | LAB to wystawa prezentująca Warszawę przyszłości - zbiór projektów architektów i architektek, które w najbliższym czasie zostaną zrealizowane w stolicy. Finisaż wystawy, nazwany Świętem Architektury, pokaże, jak ważne role biorą na siebie architekci tworząc otaczającą nas przestrzeń, kreując ją w często niełatwej rzeczywistości.

 • Rewitalizacja fontanny w Parku Niedźwiadków w Tychach
 • DOBRY SEN DLA RE:GENERACJI

  DOBRY SEN DLA RE:GENERACJI

  Bez snu nie ma RE:GENERACJI! Co zrobić, by dobrze spać? Trzeba zadbać o komfort fizyczny i psychiczny nocnego odpoczynku oraz stworzyć optymalne warunki do wypoczynku. Obszerny blok tematyczny poświęcony temu zagadnieniu zapewnił uczestnikom tegorocznej edycji Łódź Design Festival cenne wskazówki ekspertów i propozycje właściwego wyposażenia strefy snu.

 • Ogrody Ulricha w Warszawie - otwarcie jesienią tego roku

  Ogrody Ulricha w Warszawie - otwarcie jesienią tego roku

  Już tej jesieni na miejskiej mapie pojawi się nowe miejsce spotkań warszawiaków i warszawianek. Zabytkowe Ogrody Ulricha znów będą tętnić życiem. W zlokalizowanych na Woli szklarniach, w których przed wojną hodowano egzotyczne owoce, znajdą się m.in. lokale gastronomiczne oraz przestrzeń kulturalno-rozrywkowa. Projekt realizacji wyszedł spod kreski warszawskiej pracowni WXCA oraz poznańskiej LAB3, a jej pomysłodawcą był Ingka Centres, właściciel sąsiadującej z ogrodami galerii handlowej Wola Park.

 • Zwycięzcy 1. etapu konkursu Tubądzin Design Awards

  Zwycięzcy 1. etapu konkursu Tubądzin Design Awards

  Architektura odpowiadająca na potrzeby użytkowników, poszanowanie dla tradycji i wykorzystanie najnowszych technologii – to najpopularniejsze trendy wśród prac nadesłanych przez uczestników I etapu konkursu Tubądzin Design Awards.

 • Ruszyła wystawa PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ/LAB

  Ruszyła wystawa PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ/LAB

  PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ/LAB to nowy rozdział w długiej tradycji zapoczątkowanej przez Centrum Łowika ponad ćwierć wieku temu. Nowy rozdział, bo od tego roku organizację przejmuje warszawski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Członkowie OW SARP postanowili rozszerzyć dotychczasową formułę o wspólny wątek dialogu: między odbiorcą a projektantem, projektem, miejscem i kontekstem czasowym.

 • „KWESTIA GUSTU" - 10. edycja festiwalu MIASTOmovie

  „KWESTIA GUSTU" - 10. edycja festiwalu MIASTOmovie

  Jubileuszowa odsłona festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie, pod hasłem „KWESTIA GUSTU", będzie dotyczyła estetyki architektury oraz jej miejskiego otoczenia. Festiwal odbędzie się we Wrocławiu w dniach 28.09-2.10.2022 r.

 • Internauci wybierają „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”

  Internauci wybierają „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”

  Czwarta edycja prestiżowego konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” wchodzi w kolejną fazę. Od 30 czerwca internauci mogą głosować na najciekawszy polski i zagraniczny budynek. Osoby, którym uda się wytypować zwycięzcę konkursu, wezmą udział w losowaniu nagród, a architekt, którego projekt uzyska największą liczbę głosów, otrzyma tytuł „Wyróżnienie Internautów”.

 • Dekada z OKK! design - 19. edycja po pandemicznej przerwie

  Dekada z OKK! design - 19. edycja po pandemicznej przerwie

  OKK! design to wydarzenie, które od lat przyciąga profesjonalistów związanych z branżą architektury i wnętrz oraz wszystkich miłośników designu. W tym roku cykl zapoczątkowany przez Olgę Kisiel-Konopkę, właścicielkę agencji OKK! PR, obchodzi swój jubileusz. 19. edycja obfitowała w liczne atrakcje i serię dyskusji z wiodącymi polskimi architektami, o tym co w designie i architekturze jest obecnie najważniejsze. Ponad dwustu gości wysłuchało prelekcji największych autorytetów w branży i prezentacji partnerów wydarzenia: Cosentino, Geberit, Kolektywni, Vasco, Samsung, Barlinek, VZÓR, Kontakt SIMON, Profim/ Flokk oraz Łódź Design Festival.

 • WODA W SYSTEMIE: 27.06 kolejna dyskusja zorganizowana przez OW SARP

  WODA W SYSTEMIE: 27.06 kolejna dyskusja zorganizowana przez OW SARP

  Już 27 czerwca 2022 r. o godz. 18:00, w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK, zaproszeni goście – Zuzanna Łepkowska i Adam Pilich z Geberit oraz arch. Szczepan Wroński, założyciel WXCA, porozmawiają o prawidłowym gospodarowaniu wodą i potrzebie rozwiązań systemowych, które usprawnią działania z nią związane. Wydarzenie poprowadzą arch. Magda Maciąg oraz dr Artur Jerzy Filip.

 • OW SARP organizatorem wystawy „Plany na przyszłość | LAB”

  OW SARP organizatorem wystawy „Plany na przyszłość | LAB”

  Architektoniczna wystawa „Plany na przyszłość” stała się obowiązkowym punktem w kalendarzu wielu warszawiaków, w tym również architektów i projektantów. Wydarzenie, obecne od ponad dwudziestu lat w przestrzeni wystawienniczej Warszawy dzięki Centrum Łowicka, nabierze teraz nowego kolorytu, stając się nie tylko miejscem przeglądu planowanych budynków, ale przede wszystkim platformą dialogu z ich autorami. Od 2022 r. organizacja projektu przechodzi w ręce Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. „Plany na Przyszłość | LAB” przybliżą nam nie tylko planowany efekt zamierzeń projektowych, ale postarają się odpowiedzieć na pytanie o przyczynę i skutki architektury w Warszawie.

 • OKK design! świętuje 10. urodziny

  OKK design! świętuje 10. urodziny

  Już 28 czerwca 2022 r., po pandemicznej przerwie, na Mysią 3 wraca ceniony przez projektantów wnętrz, architektów i miłośników wzornictwa, cykl spotkań OKK! design. W tym roku będziemy świadkami specjalnej edycji, gdyż spotkania zapoczątkowane przez Olgę Kisiel-Konopkę, właścicielkę agencji OKK! PR, obchodzą właśnie swój 10. jubileusz. Partnerami 19. edycji są: Geberit, Cosentino, Kolektywni, Vasco, Samsung, Barlinek, VZÓR, Kontakt SIMON, Profim/Flokk, Avant oraz Łódź Design Festival.

 • Zwycięzcy 17. edycji międzynarodowego konkursu “ARCHITECTURE STUDENT CONTEST”

  Zwycięzcy 17. edycji międzynarodowego konkursu Architecture Students Contest

  Marka Saint-Gobain przyznała nagrody w 17. edycji międzynarodowego konkursu dla studentów architektury. Wzięło w nim udział kilkuset studentów z ponad 220 uczelni z 32 krajów. Ich zadaniem było przekształcenie jednej z dzielnic Warszawy. W konkursie przyznano pięć nagród, które trafiły do reprezentantów Finlandii, Łotwy, Polski i Meksyku.

 • Oddaj swój głos w plebiscycie na najładniejszą fasadę

  Oddaj swój głos w plebiscycie na najładniejszą fasadę

  Choć konkurs Fasada Roku 2022 wystartował 1 kwietnia br., to na jego starcie zameldowała się już blisko setka obiektów z wielu polskich miejscowości. Można je już oceniać, bowiem 1 maja na stronie konkursu www.fasadaroku.baumit.com zostało uruchomione głosowanie publiczności.

 • Dzieła wybitnych warszawskich architektów na licytacji charytatywnej dla Ukrainy

  Dzieła wybitnych warszawskich architektów na licytacji charytatywnej dla Ukrainy

  Dochód z aukcji wesprze Centrum św. Marcina de Porres w Fastowie na Ukrainie i pomoże odbudować domy w zniszczonych wioskach w obwodzie kijowskim.

 • Laureaci konkursu KOŁO ,,Projekt Łazienki 2022”

  Laureaci konkursu KOŁO ,,Projekt Łazienki 2022”

  Konkurs KOŁO ,,Projekt Łazienki 2022”, dedykowany studentom i architektom, właśnie dobiegł końca. Oficjalne zakończenie konkursu, którego partnerem było Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, oraz ogłoszenie werdyktu jurorów odbyło się 13 czerwca 2022 r. na terenie rezydencji wilanowskiej.

 • „Obiekt Roku w systemach Aluprof” - trwają zgłoszenia do IV edycji konkursu

  „Obiekt Roku w systemach Aluprof” - trwają zgłoszenia do IV edycji konkursu

  Jeszcze tylko do 30 czerwca pracownie architektoniczne oraz samodzielni architekci mogą przesyłać zgłoszenia do konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”. Spośród zgłoszonych obiektów, powstałych z wykorzystaniem systemów firmy Aluprof, jury w składzie Oskar Grąbczewski, Jacek Lenart, Jacek Ewý, Robert Konieczny oraz Elżbieta Dziubak wybiorą zwycięzców, do których trafią nagrody pieniężne, w tym najwyższa w wysokości 50 tysięcy złotych. To już IV edycja tego prestiżowego konkursu, w którym do tej pory nagrodzone zostały tak znane budynki jak wrocławski Green2Day projektu Maćków Pracownia Projektowa czy katowicki .KTW, zaprojektowany przez pracownię Medusa Group.

 • Wzorcowe elementy fasady na budowie Towarowa Towers

  Wzorcowe elementy fasady na budowie Towarowa Towers

  Na budowie Towarowa Towers pojawiły się próbne, reprezentatywne fragmenty fasady budynku. Celem jest pokazanie i wstępna ocena pierwszoplanowych rozwiązań architektonicznych wież.

 • Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021: oto najlepsze realizacje minionego roku

  Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021: oto najlepsze realizacje minionego roku

  W Orientarium ZOO w Łodzi, 1 czerwca 2022 roku, odbyła się gala wręczenia nagród 14. edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Goście gali mogli nie tylko odbyć multimedialną podróż po najciekawszych realizacjach ubiegłego roku, ale także wysłuchać interesujących wykładów. Na zakończenie uroczystości odbył się spacer architektoniczny po obiekcie, który uważany jest za najnowocześniejsze ZOO w Europie.

 • WXCA Centrum Konserwatorsko-Magazynowe Muzeum Narodowego w Warszawie WIZUALIZACJA FRONTOWA

  Trzecie miejsce dla WXCA za projekt Centrum Konserwatorsko-Magazynowego Muzeum Narodowego w Warszawie

  Projekt Centrum Konserwatorsko-Magazynowego Muzeum Narodowego w Warszawie autorstwa WXCA zdobył III miejsce w konkursie organizowanym przez Muzeum Narodowe w Warszawie oraz SARP. Sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. arch. Jerzego Bogusławskiego uznał, że „projekt budynku umieszcza wszystkie wymagane funkcje pod ziemią, aby bryła nowego gmachu nie kontrastowała z zabytkowym parkiem i gmachem Muzeum. Koncepcja poetycko wpisuje się w stołeczną skarpę, która – jak wiadomo – składa się zarówno z licznych instytucji, jak i ciągów parków, co czyni ją esencjonalnym, warszawskim”.

 • Wyniki konkursu Jawor-Parkiet Design Awards 2022

  Wyniki konkursu Jawor-Parkiet Design Awards 2022

  Czwarta edycja konkursu Jawor-Parkiet Design Awards właśnie dobiegła końca. Spośród 286 zakwalifikowanych projektów i realizacji wybrano trzy nagrody główne oraz wyróżniono cztery prace. Zwycięzcy otrzymają nagrody finansowe, a wszyscy laureaci już w pierwszej połowie czerwca wyjadą w inspirującą podróż do Wiednia.

 • RAPORT: Polskie miasta przyszłości 2050 oczami przyszłych architektów i urbanistów

  RAPORT: Polskie miasta przyszłości 2050 oczami przyszłych architektów i urbanistów

  Miasta przyszłości będą budowane w oparciu o silne więzi społeczne, bez podziału na biedne i bogate dzielnice. Przestrzenie w miastach mają być kształtowane zgodnie z psychologią człowieka i przy aktywnym udziale mieszkańców. Zmniejszy się też zjawisko „rozlewania się” zabudowy na przedmieścia, aglomeracje będą świetnie skomunikowane i zielone, a ich infrastruktura będzie działać na zasadzie gąbki. To tylko niektóre wnioski z raportu „Polskie Miasta Przyszłości 2050 Oczami Młodych” opracowanego przez wchodzących na rynek architektów, urbanistów i strategów, którzy będą mieli wpływ na kształt polskich miast przez kolejne trzy dekady.

 • Konkurs KOŁO ,,Projekt Łazienki 2022” - zagłosuj na najlepszy projekt!

  Konkurs KOŁO ,,Projekt Łazienki 2022” - zagłosuj na najlepszy projekt!

  Właśnie zakończył się pierwszy etap konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2022”. Uczestnicy zgłosili swoje projekty pawilonu z funkcją toalety publicznej na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Teraz przyszła kolej na internautów. Codziennie można oddać jeden głos na wybraną koncepcję biorącą udział w konkursie. Głosowanie potrwa do 12 czerwca.