News
Targi Rzeczy Ładnych FRESH! x PRINT 21-22 września - EXPO XXI w Warszawie
Podwójna edycja TRŁ FRESH! x PRINT! zapowiada się jako wydarzenie wyjątkowe – weźmie w niej udział niemal 300 marek i projektantów, co stanowi rekord dla wrześniowych edycji TRŁ! Podczas targów będziemy mogli zobaczyć ponad 60 debiutujących marek z całej Polski oraz wystawę plakatów retro-modernistycznych autorstwa Andy’ego Lodzińskiego. To będzie największe jesienne święto polskiego designu i plakatu w Warszawie.
Ścieżka sensoryczna w Pałacu Kultuty i Nauki. To pomysł IKEA
Dźwięk, temperatura, powietrze, światło, komfort i organizacja przestrzeni – zamknięte w instalacjach pełnych tekstur, kolorów i dźwięków. IKEA przygotowała wyjątkową ścieżkę sensoryczną we wnętrzach Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Weź udział w konferencji „Future Builders 2024”. Już 16 października wybitni architekci i eksperci będą debatować na temat przyszłości budownictwa
Już 16 października w warszawskim hotelu DoubleTree by Hilton odbędzie się kolejna edycja międzynarodowej konferencji „Future Builders” organizowanej przez firmę Aluprof. To wyjątkowe wydarzenie, podczas którego wybitni polscy i światowi architekci oraz eksperci związani z sektorem budowlanym debatują na temat przyszłości architektury oraz kierunków, w jakich powinno rozwijać się nowoczesne budownictwo. Wśród tegorocznych panelistów znaleźli się m.in. Jose Pareja Gomez z prestiżowej pracowni architektonicznej Zaha Hadid Architects, Ian Bogle – założyciel wielokrotnie nagradzanej pracowni projektowej Bogle Architects, działającej w ponad 25 krajach – oraz czołowi polscy architekci, tacy jak Andrzej M. Chołdzyński, Ewa Kuryłowicz, Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Przemo Łukasik, Marcin Sadowski czy Zbigniew Maćków
Hotel Warszawa Art Fair 2024 po raz trzeci w Warszawie
W dniach 6-8 września w Hotelu Warszawa odbędzie się trzecia edycja wydarzenia Hotel Warszawa Art Fair. W tym roku nie jedno, ale dwa piętra Hotelu Warszawa otwierają się na sztukę oraz jej miłośniczki i miłośników. To aż 30 galerii z Polski i zagranicy! Ponadto tegorocznym targom towarzyszyć będą dwa projekty specjalne, a także wystawa jednego z najcenniejszych obrazów z kolekcji partnera głównego wydarzenia, banku BNP Paribas – „Żniwa" Włodzimierza Tetmajera.
Gdyński Modernizm w Obiektywie 2024. Zobaczcie najlepsze zdjęcia!
Poznaliśmy laureatów konkursu "Gdyński Modernizm w Obiektywie 2024”, który każdego roku towarzyszy Weekendowi Architektury.
World Visualization Festival - najważniejszy festiwal twórców wizualizacji już jesienią w Warszawie
Trzy dni dyskusji, prezentacji i warsztatów wokół najnowszych i najbardziej znaczących zagadnień w świecie wizualizacji architektonicznych (i nie tylko). Na początku października do Warszawy zawita World Visualization Festival – międzynarodowe spotkanie twórców grafiki komputerowej i wizualizacji 3D. Na długiej liście gości i prelegentów znaleźli się m.in. najważniejsi artyści w branży i reprezentanci słynnych pracowni architektonicznych.
Mariott wycofuje się z wieżowca w centrum Warszawy
Znany warszawski hotel Marriott zlokalizowany w centrum stolicy zmieni nazwę. Amerykańska sieć Marriott Bonvoy po 35 latach wycofała się z prowadzenia warszawskiego hotelu.
Powstanie przejście podziemne pomiędzy dworcem Centralnym a Varso Tower
Podróżni znów przejdą przejściem podziemnym pomiędzy dworcem Centralnym a Varso Tower. Polskie Koleje Państwowe S.A. i spółki grupy HB Reavis podpisały porozumienie w tej sprawie.
Konkurs Simon Living Places pod auspicjami Fundacji Miesa van der Rohe
Firma Simon, we współpracy z Fundacją im. Miesa van der Rohe, ogłosiła kolejną edycję znanego na całym świecie konkursu architektonicznego Simon Living Places. Konkurs, ustanowiony w 2016 roku z okazji stulecia istnienia firmy Simon, ma na celu odkrycie oraz promocję twórców architektonicznych, kształtujących przyszłość przestrzeni życiowych i użytkowych. Autorzy zwycięskich projektów zawalczą o nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 EURO. Międzynarodowy charakter zmagań umożliwia wzięcie udziału również architektom, projektantom wnętrz, urbanistom i architektom krajobrazu z Polski.
Wystawa „Socmodernizm. Architektura Europy Środkowej czasu zimnej wojny” w MCK. Otwarcie jesienią!
Jeśli nie blokowiska z wielkiej płyty to czy mamy inny spadek po socjalistycznej architekturze? Tak, mamy! Kosmiczne spodki, wieże jak rakiety, UFO-mosty, hotele-piramidy, wieżowce-kukurydze i wieżowce-gwiazdy, Bramy Słońca, budynki-brutale i budynki-rzeźby, kościoły-namioty i meczety-lunety. O nich opowiada nowa wystawa Międzynarodowego Centrum Kultury, otwarta od jesieni tego roku.
Kolejna rozmowa Future Builders już 30 lipca
30 lipca o godz. 11:00 odbędzie się kolejna rozmowa z cyklu "Future Builders". Bohaterem spotkania będzie Karol Klos, wydawca miesięcznika B2B „Forum Branżowe”. Opowie on m.in. o największych wyzwaniach związanych z budową domów inteligentnych oraz ich najważniejszych funkcjach.
14. Weekend Architektury w Gdyni, 29.08-1.09.2024. Co nas czeka w tym roku?
Już 29 sierpnia rozpocznie się 14. Weekend Architektury w Gdyni. Organizatorzy, jak co roku, przygotowali liczne dyskusje, prelekcje, pokazy filmów i spacery po mieście.
Poznaj obiekty zakwalifikowane do II etapu V edycji konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”. Ruszyło głosowanie online
Konkurs „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia. Przez ten czas nie tylko zdążył zyskać uznanie branży i międzynarodowy zasięg, ale też – spośród ponad 1000 polskich i zagranicznych obiektów stworzonych z wykorzystaniem rozwiązań marki – wyłonić kilkadziesiąt najciekawszych, które są dziś uznawane za prawdziwe perły współczesnej architektury. O renomie tego wyjątkowego wydarzenia świadczą także pula nagród, która w dotychczasowych edycjach wyniosła 400 tys. zł, ponad 1000 uczestników, którzy wzięli w nich udział czy setki rozmów o przyszłości architektury z udziałem tak wybitnych przedstawicieli branży jak Bogdan Zaha, Álvaro Leite Siza, Zbigniew Maćków czy Agnieszka Kalinowska-Sołtys. W tym roku konkurs organizowany jest już po raz piąty, a jubileuszowa edycja wkroczyła właśnie w kolejną fazę.
Startuje trzecia edycja konkursu Wnętrze Roku SAW. Na najlepsze realizacje czekają nagrody o łącznej wartości 110 000 złotych
Największy, najbardziej prestiżowy i w pełni niezależny konkurs dla architektów wnętrz w Polsce wciąż się rozwija. Nie tylko rośnie wartość nagród, ale też rozszerza się jego formuła– w tym roku debiutuje wyróżnienie za projektowanie zrównoważone. Najlepsze realizacje oceni jury złożone z uznanych ekspertów z wielu dziedzin kreatywnych.
Poznaliśmy jurorów V edycji konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”
6 maja rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do piątej, jubileuszowej edycji międzynarodowego konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”, który ma na celu wskazanie najciekawszych inwestycji stworzonych przy pomocy rozwiązań lidera w produkcji systemów aluminiowych dla budownictwa i branży konstrukcyjnej. Podobnie jak w poprzednich latach, także w tej edycji konkursu w jury zasiądą wybitni architekci. Tegorocznym obradom przewodniczyć będzie Przemo Łukasik z pracowni Medusa Group, która była wielokrotnie nagradzana w dotychczasowych edycjach konkursu.
Hiszpańska architektura kobiet: spotkanie z Maríą Dolores Palacios Díaz z Soriano y Asociados
W ramach cyklu „Hiszpańska architektura kobiet" Instytut Cervantesa w Krakowie zaprasza 18 czerwca o 18.00 na spotkanie z hiszpańską architektką Maríą Dolores Palacios Díaz, która opowie o swoich projektach stworzonych w biurze architektonicznym Soriano y Asociados. Należy do nich między innymi Pałac Euskalduna w Bilbao, wielokrotnie nagradzany budynek, będący symbolem transformacji miasta.
Rusza nowy ogólnopolski cykl spacerów architektonicznych: Mozaika lokalnych tożsamości. Spaceruj z architektami po ich realizacjach
Mozaika lokalnych tożsamości NIAiU to mapa przedstawiająca przełomowe realizacje z całej Polski powstałe po 1989 roku. Kolejnym krokiem zbliżającym do ich poznania, jest doświadczenie ich przestrzeni na żywo. O procesie powstawania i użytkowania obiektów użyteczności publicznej, małej architektury, a także zielonych przestrzeni wspólnych, porozmawiamy z ich twórcami podczas cyklu spacerów.
Powstaje "Opera o Warszawie. Najlepsze miasto świata". Libretto oprarto na motywach książki Grzegorza Piątka
Zaprezentowany został zespół, który przygotuje inscenizację Opery o Warszawie. Najlepsze miasto świata, koprodukcji Sinfonii Varsovii oraz Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Pierwsza opera o Warszawie zabrzmi w roku 80-lecia rozpoczęcia odbudowy miasta po II wojnie światowej. Autorem libretta jest Beniamin Bukowski, a kompozytorem – Cezary Duchnowski. Spektakl będzie miał premierę 19 września 2025 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, a wyreżyseruje go Barbara Wiśniewska. Muzykę wykona Sinfonia Varsovia pod batutą dyrygenta Bassema Akikiego.
Ruch tektoniczny - nowa wystawa o świętokrzyskiej architekturze w Muzeum Architektury we Wrocławiu
Amfiteatr na terenie historycznego kamieniołomu, betonowa mozaika z układem warstw geologicznych w Centrum Nauki Leonardo da Vinci, „piaskowe baby” jako symbol Europejskiego Centrum Bajki. Co łączy te na pozór odległe obiekty? Świętokrzyski regionalizm architektoniczny, którego nieodłącznym elementem są szacunek dla bogactw naturalnych i regionalnych technik budowlanych. Już od 14 czerwca Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na wystawę „Ruch tektoniczny”, poświęconą jednemu z najstarszych geologicznie obszarów w Europie
Retrowersje. O postmodernistycznej odbudowie Elbląga
22 czerwca w Pawilonie Wystawowym SARP przy ulicy Foksal 4 w Warszawie zostanie zaprezentowana interdyscyplinarna wystawa, która łącząc badania architektoniczne i prace artystyczne, eksploruje temat postmodernistycznej odbudowy Starego Miasta w Elblągu według koncepcji retrowersji. Wystawę można oglądać do 21 lipca 2024 r.
ŁDF 2024: „Zięta Ilustrowany” w zabytkowej Elektrowni w łodzkiej Fuzji
Najlżejsze krzesło świata, lustrzane dzieła sztuki użytkowej wykonane w technologii FiDU pozwalającej nadmuchać metal pod wysokim ciśnieniem oraz krzesło będące swoistym dialogiem pomiędzy sztuką i architekturą inspirowane twórczością Władysława Strzemińskiego. Te i wiele innych dzieł Oskara Zięty można oglądać w łódzkiej Fuzji w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera na wystawie „Zięta Ilustrowany” w ramach 18. edycji Łódź Design Festival. Wystawa obejmuje także grafiki znanych polskich ilustratorów, którzy dzieła Zięty poddali indywidualnym ekspresyjnym interpretacjom.
Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania – album i wystawa na 80. rocznicę powstania warszawskiego
Fotografie Sylwestra „Krisa” Brauna to jedne z najważniejszych dokumentów powstania warszawskiego. Muzeum Warszawy zaprezentuje je w albumie oraz na wystawie Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania. Dwustu zdjęciom towarzyszą teksty Piotra Głogowskiego, Iwony Kurz, Tomasza Stempowskiego i Tomasza Szerszenia przybliżające nieznane dotąd fragmenty biografii Brauna, analizujące warsztat i szlaki wędrówek fotografa, a także ikonografię zdjęć powstania. Na wystawie zaprezentowane zostaną oryginalne odbitki wykonane przez Brauna i materiały z prywatnego archiwum fotografa. Osiemdziesiątą rocznicę powstania warszawskiego upamiętni także wystawa Praga ’44 w Muzeum Warszawskiej Pragi oraz wydarzenia w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy i innych oddziałach Muzeum Warszawy: spotkania, spacery, debaty, koncerty i pokazy filmowe.
Otwarty wykład Roberta Koniecznego na gali EUmies Awards 2024 w Barcelonie
Już we wtorek 14 maja w Barcelonie odbędzie się ceremonia wręczenia nagrody im Miesa van der Rohe2024. Tego dnia zapraszamy na wspólne świętowanie najlepszej współczesnej europejskiej architektury, podczas całodniowego otwartego dla publiczności wydarzenia. W Palau Victòria Eugènia w Barcelonie, Robert Konieczny opowie o galerii PLATO w Ostrawie, która znalazła się w gronie pięciu finalistów.
Rusza V jubileuszowa edycja „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”. Zgłoś swój budynek!
6 maja ruszyło przyjmowanie zgłoszeń do międzynarodowego konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”. To już V, jubileuszowa edycja tego prestiżowego wydarzenia, które adresowane jest do branży architektonicznej i budowlanej. Po raz kolejny profesjonalne jury, składające się z wybitnych polskich architektów, wybierze najciekawsze obiekty stworzone przy pomocy rozwiązań firmy Aluprof. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15.07.2024 roku, a uroczysta gala, podczas której poznamy zwycięzców oraz kolejna konferencja z cyklu Future Builders, planowana jest 16 października. Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji, organizatorzy przewidzieli głosowanie dla internautów – autor projektu, który zdobędzie najwięcej ich głosów, otrzyma "Wyróżnienie Internautów".
Spotkanie z Robertem Koniecznym na Copernicus Festival 2024
W sobotę 25 maja zapraszamy na poranne spotkanie z Robertem Koniecznym w ramach Copernicus Festival 2024: Maszyna, które odbędzie się o g. 10:00 w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.
Magdalena Federowicz-Boule w jury World Architecture Festival 2024
Architektka Magdalena Federowicz-Boule, założycielka oraz prezeska polskiej pracowni architektonicznej Tremend, zasiądzie w jury World Architecture Festival 2024. Polka znalazła się wśród reprezentantów tak uznanych pracowni jak Zaha Hadid Architects czy MAD Architects. Wcześniej pracownia Tremend dwukrotnie wyróżniona została podczas tego prestiżowego wydarzenia, m.in. za projekt Dworca Metropolitalnego w Lublinie.
Lesley Lokko i Marina Tabassum - dwie architektki na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu Time
Każdego roku amerykański magazyn społeczno-polityczny Time publikuje listę 100 najbardziej wpływowych ludzi świata (TIME 100 Most Influential People). Na tegorocznej liście znalazły się dwie architektki - Lesley Lokko i Marina Tabassum.
Nagroda Miesa van der Rohe 2024 dla pawilonu na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku
25 kwietnia poznaliśmy laureatów konkursu o nagrodę im. Miesa van der Rohe 2024. Najlepszy europejskim budynkiem został pawilon studencki na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku, autorstwa Gustava Düsinga i Maxa Hacke z Berlina. W kategorii "wschodząca architektura" nagrodę otrzymała pracownia SUMA Arquitectura za projekt biblioteki im. Gabriela Garcii Marqueza w Barcelonie.
10. Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy - znamy wyniki. Przebudowany Kopiec Czerniakowski z parkiem Akcji „Burza” absolutnym zwycięzcą
Poznaliśmy wyniki 10 edycji konkursu Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy, nagradzającego najlepsze stołeczne inwestycje i wydarzenia architektoniczne. Grand Prix zdobył przebudowany Kopiec Czerniakowski z parkiem Akcji „Burza” projektu pracowni topoScape i Archigrest.