News
11. Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy. Poznaj nominacje i zagłosuj
Poznaliśmy budynki, miejsca i wydarzenia nominowane do 11.edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m. st. Warszawy. Która realizacja zasługuje na nagrodę? Głosowanie ruszyło.
Targi Rzeczy Ładnych już 12-13 kwietnia w gdańskim AMBEREXPO
Wielkie święto polskiego designu znów zawita nad morze! Już w najbliższy weekend, 12 i 13 kwietnia, w gdańskim AMBEREXPO odbędzie się wyjątkowa edycja Targów Rzeczy Ładnych – największego wydarzenia promującego niezależny polski design. To finał wiosennego tournee TRŁ po Polsce, a organizatorzy zapowiadają prawdziwe designerskie widowisko z udziałem aż 280 wystawców z całego kraju.
Konkurs Wnętrze Roku SAW 2025 rozstrzygnięty. Oto najpiękniejsze wnętrza prywatne i publiczne
Patrycja Dybowska i Matylda Kurkiewicz z PAMA STUDIO zwyciężyły w kategorii wnętrz prywatnych, a Anna Stojčev-Młyńska i Stanisław Młyński z ACOS – A Collection of Stories w kategorii wnętrz użyteczności publicznej. Kto jeszcze stanął na podium konkursu Wnętrze Roku SAW?
Polacy zaprojektowali pierwsze na świecie meble z tarcicy lnianej. Zostaną pokazane na Milan Design Week
Green Lanes S.A., producent ekologicznych i innowacyjnych materiałów wytwarzanych w oparciu o autorską technologię na bazie roślin jednorocznych, zaprezentuje swoją unikalną kolekcje mebli ReHemptation na Milan Design Week. Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć przełomowe rozwiązania z zakresu zrównoważonego projektowania, w tym pierwsze na świecie meble wykonane z tarcicy lnianej.
Idea. Forma. Funkcja. Projektowanie i Przemysł w Polsce 1918-1939 – nowa wystawa w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego
Jak rodziło się polskie wzornictwo? Jakie idee kształtowały rozwój projektowania przed powstaniem Instytutu Wzornictwa Przemysłowego? Odpowiedzi na te pytania dostarczy wystawa "Idea. Forma. Funkcja. Projektowanie i Przemysł w Polsce 1918-1939", którą od 3 kwietnia do 4 maja można oglądać w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się 4 kwietnia o godz. 18:00.
Czas na architektoniczne emocje – ruszyły zgłoszenia do konkursu Fasada Roku 2025
1 kwietnia 2025 roku wystartował konkurs Fasada Roku 2025, który od lat nagradza najlepsze realizacje budowlane z zastosowaniem technologii Baumit. Tym samym budynki z całej Polski rozpoczynają rywalizację o prestiżowy tytuł, a architekci, inwestorzy i wykonawcy o 10 000 zł. Na zwycięzców czeka również pewne miejsce w Baumit Life Challenge 2026. Do zgłoszeń, gotowi start!
Mistrzowie światła - jak wykorzystać potencjał światła dziennego w nowoczesnej architekturze
Światło dzienne to jeden z elementów architektury. Jego umiejętne wykorzystanie wpływa zarówno na samopoczucie użytkowników, jak i jakość przestrzeni, a dobre posługiwanie się nim wymaga wiedzy. Między innymi tym zagadnieniom było poświęcone spotkanie dla architektów: „Mistrzowie dla Mistrzów – architektura rzeźbiona światłem”, zorganizowane przez firmę VELUX. Wydarzenie odbyło się 27 marca w Warszawie, a patronat nad nim objęła Ambasada Królestwa Danii w Polsce.
Targi Rzeczy Ładnych WIOSNA! w Warszawie: 5-6.04.2025 r. w EXPO XXI
Tegoroczna odsłona TRŁ WIOSNA! zapowiada się spektakularnie – ponad 300 wystawców, 10 tematycznych stref oraz aż 80 debiutujących marek i projektantów! To wyjątkowa okazja, by odkryć najnowsze trendy, poznać czołowych twórców oraz znaleźć inspiracje do wiosennej metamorfozy wnętrz. Organizatorzy zapowiadają najlepszą edycję w historii, pełną premier i niespodzianek. To wydarzenie, którego nie można przegapić!
Konkurs fotograficzny "Granice miasta / Granice w mieście". Refleksje nad przestrzenią Warszawy
Centrum Fotografii ogłasza otwarty nabór na konkurs fotograficzny. Zwycięskie projekty zostaną pokazane podczas trzeciej edycji Nocy Fotografii 12 września 2025 roku. Tematem tegorocznej edycji są Granice miasta / Granice w mieście.
Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci - nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu
Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Architektury we Wrocławiu zapraszają na wystawę prezentującą sylwetkę jednego z najciekawszych współczesnych architektów – Jakuba Szczęsnego. Wszechstronna twórczość Szczęsnego pozwoli pogłębić zagadnienie, które stawia on w centrum uwagi większości swoich projektów – dizajn i społeczeństwo.
Warszawa: Apartamenty M7 w ramach projektu Towarowa22 nabierają kształtu [WIEŚCI Z BUDOWY]
Budowa miastotwórczego kwartału Towarowa22, realizowanego w Warszawie przez AFI, Echo Investment i Archicom, rozkręca się na dobre. Wśród powstających budynków jest apartamentowiec M7 sygnowany marką Archicom Collection, zaprojektowany przez pracownię JEMS Architekci. Apartamenty M7 będą gotowe w III kw. 2026 roku, a już teraz trwają zaawansowane przygotowania do startu realizacji kolejnej części mieszkalnej w ramach projektu Towarowa22.
Targi Rzeczy Ładnych w Poznaniu! Największe święto designu już w ten weekend!
Największe targi designu w Polsce ponownie zagoszczą w Poznaniu! W dniach 22-23 marca Międzynarodowe Targi Poznańskie zamienią się w przestrzeń pełną kreatywności, inspiracji i oryginalnego wzornictwa. Aż 320 wystawców z całej Polski, 10 tematycznych stref oraz dwie wyjątkowe wystawy sprawią, że ten weekend będzie prawdziwą gratką dla miłośników designu.
Muzeum Neonów przenosi się do Pałacu Kultury i Nauki. Otwarcie już w lipcu!
Po 13 latach Muzeum Neonów będzie mieć nową siedzibę. Już w lipcu najpiękniejsze reklamy neonowe (z Polski i nie tylko) będzie można oglądać w Pałacu Kultury i Nauki.
Łódzka Fuzja z nagrodami MIPIM Awards 2025 w Cannes. To najlepszy projekt rewitalizacji miejskiej!
Łódzka Fuzja aż w dwóch kategoriach zdobyła nagrdy MIPIM Awards w kategorii Best Urban Regeneration Project oraz Jury Award. Rewitalizacja 8 hektarów pofabrycznego terenu dawnej fabryki realizowana jest w sercu Łodzi przez Grupę Echo - Archicom. Wielofunkcyjny kompleks Fuzja został doceniony za przywrócenie lokalnej społeczności historycznego obszaru miasta w duchu zrównoważonego rozwoju. Za projekt przestrzeni odpowiada pracownia architektoniczna Medusa Group.
Kielce 2.0. Znamy nowe symbole miasta [RAPORT]
Ostatnie lata to czas dynamicznych zmian w Kielcach. Miasto rewitalizuje przestrzenie publiczne, rozwija infrastrukturę i wzmacnia zaplecze edukacyjne. Przyciąga też coraz więcej inwestorów. Dzięki temu staje się atrakcyjnym miejscem do życia i prowadzenia biznesu. Raport „Nowa Mapa Kielc”, opracowany przez Trust Investment, wskazuje kluczowe obszary transformacji. Prezentuje też 15 nowych symboli miasta – miejsc, inicjatyw i inwestycji, które kształtują jego przyszłość.
Liu Jiakun zdobywcą Nagrody Prizkera 2025!
Architekt Liu Jiakun z Chengdu w Chińskiej Republice Ludowej został laureatem Nagrody Pritzkera 2025 - najważniejszego wyróżnienia w świecie architektury, przyznawanego od 1979 roku. Jak podkreśla jury, projekty Liu Jiakuna "balansują między rzeczywistością a idealizmem".
Willa komendanta KL Auschwitz Rudolfa Hoessa w Oświęcimiu będzie centrum walki z hejtem. Zaprojektuje je Daniel Libeskind
Dom przy ulicy Legionów 88 w Oświęcimiu, znany jako "willa Hoessa", został sprzedany amerykańskiej organizacji pozarządowej Counter Extremism Project. W domu byłego komendanta KL Auschwitz powstanie Centrum Badań, Edukacji i Działań przeciwko Antysemityzmowi, Ekstremizmowi i Radykalizacji. Projekt przygotowuje Daniel Libeskind.
Pracownia Tchorka już otwarta. To wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy
Pracownia Karola Tchorka (1904–1985), z zachowanym dorobkiem rzeźbiarskim, pamiątkami oraz wyposażeniem to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. W jej przestrzeni przenika się wiele warstw historycznych, artystycznych, biograficznych. To jedna z najstarszych, największych i najzasobniejszych spośród Warszawskich Historycznych Pracowni Artystycznych, otoczonych opieką Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Po ponad dwóch latach prac inwentaryzacyjnych, organizacyjnych i merytorycznych Muzeum Warszawy udostępnia miejsce dla zwiedzających.
Targi Rzeczy Ładnych: 1-2 marca w EXPO Kraków
Targi Rzeczy Ładnych powracają do Krakowa – po raz drugi wielkie święto polskiego designu zagości w EXPO Kraków! Już 1-2 marca miłośnicy dobrego wzornictwa, kreatywności i estetyki spotkają się pod jednym dachem, aby celebrować niezależny design i odkrywać najnowsze trendy z całej Polski.
Wystawa pokonkursowa Europejskiej Nagrody Architektonicznej – Mies van der Rohe Award 2024 w Muzeum Architektury we Wrocławiu
Już od 20 marca w Muzeum Architektury we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę pokonkursową najnowszej edycji Europejskiej Nagrody Architektonicznej – Mies van der Rohe Award 2024. Wrocławskie muzeum będzie jedynym miejscem w Polsce, w którym będzie można zobaczyć najlepsze realizacje architektoniczne, jakie powstały w ostatnim czasie w Europie.
Kraków: W dawnym gmachu PKO projektu Adolfa Szyszko-Bohusza powstanie hotel JW Mariott
W wybudowanym w 1925 roku dawnym budynku banku PKO w Krakowie powstanie luksusowy hotel JW Marriott. Sieć Marriott International kilka dni temu podpisała umowę z deweloperem J.W. Construction.
W katowickim Supersamie powstanie nowa strefa gastronomiczna
Właściciel i zarządca katowickiego Supersamu, Globalworth, rozpoczął prace rozbiórkowe i przygotowawcze do stworzenia nowej strefy gastronomicznej, której otwarcie nastąpi w grudniu 2025 roku. Została zaplanowana na parterze budynku na powierzchni blisko 1 000 mkw z zewnętrznym ogródkiem sezonowym.
Nowoczesna architektura zeroenergetyczna: swoboda projektowa i spełnianie marzeń inwestorów
Wyobraź sobie budynek, który nie tylko zachwyca formą i spełnia wszystkie oczekiwania inwestorów, ale nie wymaga ponoszenia kosztów energii i przy tym nie niszczy środowiska środowiska. Poniższe dwie inspirujące realizacje: Dom Kontrastowy i Dom z dachem szedowym udowadniają, że budynki zeroenergetyczne to przyszłość architektury
Zbliża się koniec rozbiórki Galerii Malta w Poznaniu
Wielkimi krokami zbliża się koniec rozbiórki Galerii Malta w Poznaniu. W ciągu trzech lat w jej miejscu powstaną budynki mieszkalne oraz hotelowo-biurowe. Przypomnijmy historię tego działającego w latach 2009–2023 centrum handlowego, zaprojektowanego przez pracownię APA Wojciechowski z Warszawy i Pracownię Architektoniczną Ewy i Stanisława Sipińskich z Poznania.
Rozpoczęła się rozbiórka galerii handlowej Arkady Wrocławskie. Powstanie tu osiedle
Rozpoczęła się rozbiórka galerii handlowej Arkady Wrocławskie wybudowanej w 2007 roku. Ciężki sprzęt wyburzeniowy powinien zacząć pracę od środy, 12 lutego. W miejscu Arkad powstanie wielofunkcyjne osiedle.
MSN w Warszawie na 1 miejscu rekomendacji podróżniczych Lonely Planet
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znalazło się na szczycie rekomendacji podróżniczych 2025 roku. Portal Lonely Planet uznał je za najbardziej interesującą artystyczną placówkę na świecie. Muzeum otworzyło się dla zwiedzających w październiku ubiegłego roku. Działająca od 2005 roku instytucja koncentruje się na polskiej sztuce XX i XXI wieku.
Tunel pod Cieśniną Gibraltarską połączy Europę z Afryką. Rozpoczęły się badania dna morskiego
Tunel kolejowy pod Cieśniną Gibraltarską, pomiędzy Marokiem a Hiszpanią, byłby pierwszym, który połączyłby Europę z Afryką. Według zapowiedzi tunel ma gotowy w 2030 roku, na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, które odbędą się wówczas w Hiszpanii, Portugalii i Maroku.
Rusza budowa największej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku Baltica 2
W polskiej części Bałtyku powstaje farma wiatrowa Baltica 2. Inwestycja przechodzi z fazy przygotowania do etapu realizacji. Energia elektryczna ma z niej popłynąć w pierwszej połowie 2027 roku. Baltica 2 to wspólny projekt Polskiej Grupy Energetycznej PGE i duńskiego Orsted. Obie firmy mają po połowie udziałów.
Pod Toruniem powstanie 55-metrowy pomnik Matki Boskiej. Będzie większy niż Chrystus w Świebodzinie
W miejscowości Konotopie, w gminie Kikół (woj. kujawsko-pomorskie) rusza budowa pomnika Matki Boskiej. Będzie miał 55,6 metra wysokości i tym samym będzie najwyższą statuą w Polsce. Inicjatorem i fundatorem jest jeden z najbogatszych ludzi w Polsce.
W pożarze w Los Angeles spłonęły ikony modernistycznej architektury. Projektował je Richard Neutra
W pożarze w Los Angeles spłonęły ikony modernizmu - dom Benedicta i Nancy Freedmanów, dom Kesslerów i dom rodziny Hees. Domy projektu Richarda Neutry, były kwintesencją modernistycznej architektury mieszkaniowej Kalifornii.