News

  • „Zięta Ilustrowany” - wystawa w zabytkowej Elektrowni w łódzkiej Fuzji

    ŁDF 2024: „Zięta Ilustrowany” w zabytkowej Elektrowni w łodzkiej Fuzji

    Najlżejsze krzesło świata, lustrzane dzieła sztuki użytkowej wykonane w technologii FiDU pozwalającej nadmuchać metal pod wysokim ciśnieniem oraz krzesło będące swoistym dialogiem pomiędzy sztuką i architekturą inspirowane twórczością Władysława Strzemińskiego. Te i wiele innych dzieł Oskara Zięty można oglądać w łódzkiej Fuzji w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera na wystawie „Zięta Ilustrowany” w ramach 18. edycji Łódź Design Festival. Wystawa obejmuje także grafiki znanych polskich ilustratorów, którzy dzieła Zięty poddali indywidualnym ekspresyjnym interpretacjom.

  • Sylwester „Kris” Braun, Kolumna powstańców z pierwszego plutonu Oddziału Osłonowego Wojskowych Zakładów Wydawniczych maszerująca ulicą Chmielną, połowa sierpnia 1944

    Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania – album i wystawa na 80. rocznicę powstania warszawskiego

    Fotografie Sylwestra „Krisa” Brauna to jedne z najważniejszych dokumentów powstania warszawskiego. Muzeum Warszawy zaprezentuje je w albumie oraz na wystawie Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania. Dwustu zdjęciom towarzyszą teksty Piotra Głogowskiego, Iwony Kurz, Tomasza Stempowskiego i Tomasza Szerszenia przybliżające nieznane dotąd fragmenty biografii Brauna, analizujące warsztat i szlaki wędrówek fotografa, a także ikonografię zdjęć powstania. Na wystawie zaprezentowane zostaną oryginalne odbitki wykonane przez Brauna i materiały z prywatnego archiwum fotografa. Osiemdziesiątą rocznicę powstania warszawskiego upamiętni także wystawa Praga ’44 w Muzeum Warszawskiej Pragi oraz wydarzenia w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy i innych oddziałach Muzeum Warszawy: spotkania, spacery, debaty, koncerty i pokazy filmowe.

  • Galeria PLATO w Ostrawie. Proj. KWK Promes

    Otwarty wykład Roberta Koniecznego na gali EUmies Awards 2024 w Barcelonie

    Już we wtorek 14 maja w Barcelonie odbędzie się ceremonia wręczenia nagrody im Miesa van der Rohe2024. Tego dnia zapraszamy na wspólne świętowanie najlepszej współczesnej europejskiej architektury, podczas całodniowego otwartego dla publiczności wydarzenia. W Palau Victòria Eugènia w Barcelonie, Robert Konieczny opowie o galerii PLATO w Ostrawie, która znalazła się w gronie pięciu finalistów.

  • Rusza V jubileuszowa edycja „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”. Zgłoś swój budynek!

    Rusza V jubileuszowa edycja „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”. Zgłoś swój budynek!

    6 maja ruszyło przyjmowanie zgłoszeń do międzynarodowego konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”. To już V, jubileuszowa edycja tego prestiżowego wydarzenia, które adresowane jest do branży architektonicznej i budowlanej. Po raz kolejny profesjonalne jury, składające się z wybitnych polskich architektów, wybierze najciekawsze obiekty stworzone przy pomocy rozwiązań firmy Aluprof. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15.07.2024 roku, a uroczysta gala, podczas której poznamy zwycięzców oraz kolejna konferencja z cyklu Future Builders, planowana jest 16 października. Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji, organizatorzy przewidzieli głosowanie dla internautów – autor projektu, który zdobędzie najwięcej ich głosów, otrzyma "Wyróżnienie Internautów".

  • Copernicus Festival 2024

    Spotkanie z Robertem Koniecznym na Copernicus Festival 2024

    W sobotę 25 maja zapraszamy na poranne spotkanie z Robertem Koniecznym w ramach Copernicus Festival 2024: Maszyna, które odbędzie się o g. 10:00 w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.

  • Z lewej: Magdalena Federowicz-Boule; Z prawej: Dworzec Matropolitalny w Lublinie

    Magdalena Federowicz-Boule w jury World Architecture Festival 2024

    Architektka Magdalena Federowicz-Boule, założycielka oraz prezeska polskiej pracowni architektonicznej Tremend, zasiądzie w jury World Architecture Festival 2024. Polka znalazła się wśród reprezentantów tak uznanych pracowni jak Zaha Hadid Architects czy MAD Architects. Wcześniej pracownia Tremend dwukrotnie wyróżniona została podczas tego prestiżowego wydarzenia, m.in. za projekt Dworca Metropolitalnego w Lublinie.

  • Marina Tabassum (z lewej) i Lesley Lokko (z prawej).

    Lesley Lokko i Marina Tabassum - dwie architektki na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu Time

    Każdego roku amerykański magazyn społeczno-polityczny Time publikuje listę 100 najbardziej wpływowych ludzi świata (TIME 100 Most Influential People). Na tegorocznej liście znalazły się dwie architektki - Lesley Lokko i Marina Tabassum.

  • Pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku (Niemcy). Proj. Gustav Düsing i Max Hacke

    Nagroda Miesa van der Rohe 2024 dla pawilonu na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku

    25 kwietnia poznaliśmy laureatów konkursu o nagrodę im. Miesa van der Rohe 2024. Najlepszy europejskim budynkiem został pawilon studencki na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku, autorstwa Gustava Düsinga i Maxa Hacke z Berlina. W kategorii "wschodząca architektura" nagrodę otrzymała pracownia SUMA Arquitectura za projekt biblioteki im. Gabriela Garcii Marqueza w Barcelonie.

  • Laureaci konkursu 10. Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy

    10. Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy - znamy wyniki. Przebudowany Kopiec Czerniakowski z parkiem Akcji „Burza” absolutnym zwycięzcą

    Poznaliśmy wyniki 10 edycji konkursu Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy, nagradzającego najlepsze stołeczne inwestycje i wydarzenia architektoniczne. Grand Prix zdobył przebudowany Kopiec Czerniakowski z parkiem Akcji „Burza” projektu pracowni topoScape i Archigrest.

  • Pierwsza edycja NADA Villa Warsaw już maju w Willi Gawrońskich

    Pierwsza edycja NADA Villa Warsaw już maju w willi Gawrońskich

    NADA (New Art Dealers Alliance) przedstawia uczestników NADA Villa Warsaw, nowej inicjatywy wystawienniczej, która odbędzie się w dniach 15–19 maja 2024 roku w historycznej Willi Gawrońskich w Warszawie, przy Al. Ujazdowskich 23. W programie NADA czeka prezentacja aż 44 galerii z 25 miast z całego świata oraz z Polski, spotkania z artystami i artystkami oraz wydarzenia specjalne.

  • 40 Under 40

    40 Under 40: dwóch Polaków na liście najbardziej obiecujących europejskich architektów przed czterdziestką

    Na ogłoszonej właśnie liście "40 Under 40" znalazło się dwóch polskich architektów - Kamil Domachowski i Konrad Loesch. Nagroda przyznawana co roku przez The Chicago Athenaeum Museum oraz The European Centre for Architecture Art Design, wręczana jest najbardziej obiecującym europejskim architektom, którzy nie ukończyli jeszcze czterdziestu lat.

  • Podłoga z rdzeniem mineralnym Arbiton z warstwą akustyczną Aculay

    Nagroda Red Dot dla paneli winylowych Arbiton z mineralnym rdzeniem

    Red Dot to najważniejsza nagroda w dziedzinie wzornictwa. Jurorzy międzynarodowego konkursu nagrodzili w całości wyprodukowaną w Polsce podłogę z rdzeniem mineralnym Arbiton z warstwą akustyczną Aculay. Docenili nie tylko jej unikatowy design, ale wyjątkową funkcjonalność i rozwiązania przyjazne środowisku.

  • 1 miejsce SuperDekarz 2023, oraz Mistrz Akcesoriów 2023 oraz Nagroda region północ -- Andrzej Bylski

    SuperDekarz - nagrody branży dekarskiej 2023 przyznane

    5 kwietnia odbyła się uroczysta gala, która była zwieńczeniem 15. edycji programu SuperDekarz. Wzięli w niej udział przedstawiciele branży dekarskiej oraz budowlanej, partnerzy biznesowi, pracownicy oraz przedstawiciele mediów. Wydarzenie było okazją do wyróżnienia zwycięzców rankingu, jak również do podsumowań i wyznaczenia planów na kolejny rok.

  • Targi Rzeczy Ładnych w Gdańsku - 20-21.04.2024 r., AMBEREXPO

    Targi Rzeczy Ładnych w Gdańsku - 20-21.04.2024 r., AMBEREXPO

    Targi Rzeczy Ładnych już w najbliższy weekend w Gdańsku! Wydarzenie od dekady skupia najciekawsze nowe marki - twórców plakatu, ceramiki czy tekstyliów. Każdą edycję targów odwiedzają tłumy, a impreza słynie z doskonałego klimatu i najlepszej selekcji wystawców. Na drugiej edycji TRŁ TRÓJMIASTO! zobaczymy aż 350 marek - to rekord w historii TRŁ, a organizatorzy byli zmuszeni na tę okoliczność wynająć drugą halę w AMBEREXPO!

  • Józef Rykwert w Międzynarodowym Centrum Kultury, 2013

    „Miejsca i wspomnienia" - autobiograficzna książka Józefa Rykwerta

    Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki to opowieść Józefa Rykwerta „Miejsca i wspomnienia”. Ten wybitny krytyk i historyk architektury opowiada o swoich korzeniach, wędrówkach z miejsca na miejsce oraz o spotkaniach, które go ukształtowały.

  • Festiwal Nowego Europejskiego Bauhausu w 2022 roku

    Nowy Europejski Bauhaus - osiągnięcia, fakty, liczby. Raport Komisji Europejskiej

    Festiwal Nowego Europejskiego Bauhausu (NEB) - inicjatywa Komisji Europejskiej, łącząca Europejski Zielony Ład z codziennym życiem i otaczającą nas przestrzenią - powraca do Brukseli po raz drugi. Z tej okazji Komisja Europejska opublikowała specjalny raport, podkreślający osiągnięcia inicjatywy oraz najważniejsze fakty i liczby.

  • Gaetano Pesce

    Nie żyje Gaetano Pesce. Szukał piękna w niedoskonałości

    Nie żyje Gaetano Pesce, włoski architekt i pionier projektowania XX wieku, jeden z głównych innowatorów w architekturze i wzornictwie. Jego oryginalne prace zrewolucjonizowały świat sztuki.

  • Dworzec Warszawa Zachodnia

    Dworzec Warszawa Zachodnia: tunel pod peronami przebity

    W grudniu tego roku pasażerowie dworca Warszawa Zachodnia zyskają dogodne dojście do pociągów, a mieszkańcy nowe połączenie pomiędzy Wolą a Ochotą. Wykonawca przebił właśnie ścianę w tunelu i tym samym połączył się z wybudowaną częścią obiektu.

  • Ruiny na ul. Dzielnej, w tle kościół św. Augustyna przy ul. Nowolipki, 1945 r.

    Gabinet "Świadectwa z getta warszawskiego" w Muzeum Warszawy

    17 kwietnia w Muzeum Warszawy zostanie otwarta nowa część wystawy głównej: gabinet „Świadectwa z getta warszawskiego”. Ulokowany na poziomie piwnic, dopełni historię miasta i jego mieszkańców w czasie II wojny światowej.

  • Centrum Szkoleniowe Thermia w Gdyni

    Centrum Szkoleniowe Thermia w Gdyni - strefa wspierania rozwoju wiedzy branżowej

    Thermia uruchomiła w Gdyni centrum szkoleniowe dla projektantów i instalatorów, w którym również indywidualni klienci mają możliwość uzyskać wsparcie w zakresie projektowania systemów ogrzewania, działających w oparciu o pompy ciepła. Urządzenia szwedzkiej marki cieszą się renomą wśród polskich użytkowników. Jednym z prezentowanych będzie gruntową pompę ATLAS, której współczynnik SCOP przekracza wartość 6, co jest najlepszym wynikiem na rynku.

  • Wbiegnij na Varso Tower

    Wbiegnij na Varso Tower - najwyższy budynek w Unii Europejskiej. Ruszają zapisy

    Sportowi amatorzy i profesjonalni zawodnicy już trzeci raz zmierzą się ze schodami najwyższego budynku w Unii Europejskiej. Biegacz już mogą rejestrować swój udział w zawodach Wbiegnij na Varso Tower, które w tym roku odbędą się w sobotę 25 maja. Do pokonania jest prawie 1 400 schodów prowadzących na 53. piętro wieżowca w centrum Warszawy.

  • Polski design na Targach Rzeczy Ładnych: TRŁ WIOSNA! w Warszawie 23-24.03.2024 r.

    Polski design na Targach Rzeczy Ładnych: TRŁ WIOSNA! w Warszawie 23-24.03.2024 r.

    Już w ten weekend, 23-24 marca, odbędą się najważniejsze targi polskiego designu w Warszawie! Targi Rzeczy Ładnych oficjalnie inaugurują sezon 2024 w stolicy. Po wyjątkowych edycjach w Poznaniu i Krakowie, które przyciągnęły w sumie prawie 30 tysięcy osób, nadszedł czas na TRŁ WIOSNA! w EXPO XXI. To będzie największe wiosenne wydarzenie w historii TRŁ - aż 310 wystawców, w tym ponad 100 debiutantów, zaprezentuje swoje stoiska w Warszawie!

  • Festiwal Nowego Europejskiego Bauhausu w 2022 roku

    Festiwal Nowego Europejskiego Bauhausu powraca do Brukseli

    Komisja Europejska zapowiedziała właśnie drugą edycję Festiwalu Nowego Europejskiego Bauhausu (eng. New European Bauhaus - NEB), która odbędzie się w dniach 9-13 kwietnia w Parc du Cinquantenaire oraz Muzeum Sztuki i Historii w Brukseli. Festiwal, opierający się na trzech filarach: spotkaniach, targach i świętowaniu (eng. Forum, Fair and Fest), zabierze uczestników w 5-dniową podróż po interaktywnych sesjach, warsztatach, pokazach i występach artystycznych, goszcząc międzynarodowych prelegentów i gości wysokiego szczebla. Dodatkowo, podczas Festiwalu odbędzie się ceremonia wręczenia nagród Nowego Europejskiego Bauhausu, a dokładnie ich czwartej edycji, w której nominowany jest polski projekt "Nowe domy przysłupowe w Turowie". Dwudziestu tegorocznych zwycięzców otrzyma nagrody o łącznej wartości 390 000 euro. Oprócz wydarzenia w Brukseli, na uczestników Festiwalu czeka również wiele wydarzeń towarzyszących na terenie całej Europy.

  • Targi Rzeczy Ładnych - tu warto być! Pierwsza edycja w Krakowie 16-17 marca 2024 r.

    Targi Rzeczy Ładnych - tu warto być! Pierwsza edycja w Krakowie 16-17 marca 2024 r.

    Od 10 lat na Targach Rzeczy Ładnych prezentowane są najbardziej interesujące nowe marki. To tutaj można spotkać wyjątkowych twórców plakatów, ceramiki i tekstyliów. Każda kolejna edycja TRŁ przyciąga tłumy zwiedzających, a wydarzenie znane jest z niepowtarzalnej atmosfery i doskonałego wyboru wystawców. Podczas pierwszej edycji TRŁ w Krakowie zaprezentuje się aż 300 marek i twórców, a także będziemy mieli okazję zobaczyć wystawę zdjęć 50 IKON TRŁ.

  • Rinken Yamamoto

    Japoński architekt Riken Yamamoto z nagrodą Pritzkera. "Wspólnota to dzielenie się przestrzenią"

    Japoński architekt Riken Yamamoto otrzymał tegoroczną nagrodę Pritzkera. Jest 53. laureatem tej nagrody i dziewiątym architektem z Japonii, który otrzymał to wyróżnienie.

  • Mapa "Mozaika lokalnych tożsamości"

    Mapa "Mozaika lokalnych tożsamości" - współczesna architektura nośnikiem pamięci

    Blisko sto obiektów architektonicznych, 57 miejscowości oraz 90 polskich zespołów i pracowni architektonicznych znalazło się na mapie „Mozaika lokalnych tożsamości”, stworzonej przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki (NIAiU).

  • Wrocławski Trzonolonowiec wpisany do rejestru zabytków

    Wrocław: Mieszkańcy Trzonolinowca muszą się wyprowadzić. Nadzór budowlany wydał decyzję o zakazie użytkowania budynku

    27 listopada 2023 roku wrocławski Trzonolinowiec został wpisany do rejestru zabytków. Decyzja ta skończyła debatę o wyburzeniu tego oryginalnego "wiszącego" budynku z 1967 roku, jednak konstrukcja wymaga pilnego wzmocnienia. Decyzją nadzoru budowlanego mieszkańcy Trzonolinowca muszą się wyprowadzić.

  • Wystawa POL/SZTYMA/WOLNA! na Targach Rzeczy Ładnych w Poznaniu 2-3 marca 2024 r.

    Wystawa POL/SZTYMA/WOLNA! na Targach Rzeczy Ładnych w Poznaniu 2-3 marca 2024 r.

    Nadchodzący weekend 2-3 marca to doskonała okazja, aby odwiedzić Międzynarodowe Targi Poznańskie. Pawilon 3 będzie w tych dniach po raz pierwszy gościł Targi Rzeczy Ładnych - oraz 320 wyjątkowych wystawców oferujących nietuzinkowy polski design. Równolegle odbędzie się wyjątkowa wystawa "Hometown" przygotowana przez artystyczny kolektyw Pol/Sztyma/Wolna!

  • Zapraszamy na Targi Rzeczy Ładnych: pierwsza edycja TRŁ POZNAŃ! już 2-3 marca!

    Zapraszamy na Targi Rzeczy Ładnych: pierwsza edycja TRŁ POZNAŃ! już 2-3 marca

    Największe w Polsce wydarzenie promujące współczesny design i unikalne produkty po raz pierwszy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To na Targach Rzeczy Ładnych od 10 lat pokazują się najciekawsze nowe marki, najlepsi twórcy plakatu, ceramiki czy tekstyliów. Na pierwszej edycji TRŁ POZNAŃ! będzie aż 300 wystawców, zobaczymy wystawę zdjęć 50 IKON TRŁ oraz najnowszy projekt artystycznego kolektywu Pol/Sztyma/Wolna.

  • Kolekcja Nawabari - BIG i BoConcept

    Studio BIG zaprojektowało meble dla BoConcept. Zobaczcie kolekcję Nawabari

    BoConcept, we współpracy z duńskim studiem architektonicznym BIG, wprowadza na rynek kolekcję Nawabari. Zainspirowana została ona japońską formą sztuki wiązania linami.