News

 • Ostatni moment na udział w konkursie KOŁO ,,Projekt Łazienki 2022”! Prace można zgłaszać tylko do 4 maja

  Ostatni moment na udział w konkursie KOŁO ,,Projekt Łazienki 2022”! Prace można zgłaszać tylko do 4 maja

  To już 24. edycja konkursu KOŁO na projekt łazienki publicznej, w którym mogą wziąć udział studenci i młodzi architekci. Organizator konkursu, firma Geberit, postawiła uczestników przed wymagającym wyzwaniem, jakim jest stworzenie projektu nowoczesnego i funkcjonalnego pawilonu z funkcją toalety publicznej, który powstanie w północnej części ogrodów królewskich Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Tegoroczna edycja zbliża się ku końcowi – termin przysyłania zgłoszeń mija 4 maja 2022 roku. Na autora zwycięskiego projektu czeka nagroda w wysokości 25 tys. złotych.

 • W którą stronę zmierza design? Interprint na Łódź Design Festival 2022

  W którą stronę zmierza design? Interprint na Łódź Design Festival 2022

  Jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu miłośników dobrego designu, Łódź Design Festival, rozpocznie się już 12 maja 2022 r. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Re:generacja”, skłaniająca do refleksji nad pytaniem, w którą stronę podąża współczesne wzornictwo. Na to pytanie postara się odpowiedzieć między innymi firma Interprint. Co przygotowała dla uczestników festiwalu w tym roku?

 • Rusza IV edycja konkursu "Obiekt Roku" w systemach Aluprof

  IV edycja konkursu "Obiekt Roku w systemach Aluprof"

  Po raz kolejny profesjonalne jury wybierze najciekawsze realizacje powstałe z wykorzystaniem systemów Aluprof. Podobnie, jak w latach ubiegłych, organizatorzy przewidzieli też głosowanie dla internautów – autor projektu, który zdobędzie najwięcej ich głosów, otrzyma "Wyróżnienie Internautów".

 • ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2022 dla Ukrainy

  ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2022 dla Ukrainy

  Zespół Łódź Design Festival w tym trudnym czasie organizuje pomoc dla naszych ukraińskich sąsiadów, którzy w Polsce znaleźli schronienie. Wraz z Fabryką Sztuki, FotoFestiwalem, Stowarzyszeniem Teatralnym Chorea i rezydentami Art_Inkubatora podejmuje szereg działań, takich jak: uruchomienie bawialni, prowadzenie zbiórek pieniędzy i rzeczy, udział w charytatywnych aukcjach na rzecz Ukrainy oraz wsparcie dla ukraińskich artystów i animatorów kultury.

 • Startuje Laminam LAB - bezpłatne szkolenia dla architektów, projektantów i wykonawców

  Startuje Laminam LAB - bezpłatne szkolenia dla architektów, projektantów i wykonawców

  Startuje projekt Laminam LAB – pierwszy w Polsce cykl bezpłatnych warsztatów z zakresu technicznych aspektów wykorzystania spieków kwarcowych w projektach budynków, wnętrz i mebli. Spotkania, które eksperci tej dziedziny poprowadzą od kwietnia do października w miastach całego kraju, adresowane są do architektów, projektantów wnętrz oraz wykonawców. Na wydarzenia zapraszają firmy: Interstone (Laminam Polska) – główny organizator, Mapei – partner techniczny i Raimondi – partner wykonawczy.

 • Debata: Czy architektura może nie przyczyniać się do katastrofy klimatu?

  Debata: Czy architektura może nie przyczyniać się do katastrofy klimatu?

  Zapraszamy na ostatnie wydarzenie z cyklu towarzyszącego wystawie "KENGO KUMA. Eksperyment. Materiał. Architektura". Zwieńczeniem będzie debata na temat "Architektura a katastrofa klimatu", która odbędzie się 21 kwietnia 2022 roku o godzinie 18.00. Transmisję będzie można zobaczyć w mediach społecznościowych.

 • Finaliści międzynarodowego konkursu wzorniczego make me!

  Finaliści międzynarodowego konkursu wzorniczego make me!

  Międzynarodowy konkurs make me! to jedno z najbardziej innowacyjnych wydarzeń w dziedzinie projektowania w Europie i kluczowy element Łódź Design Festival. Najważniejszym jego celem jest prognozowanie nadciągających trendów, odważnych idei oraz wsparcie młodych projektantów w wieku 20-35 lat, którzy są gotowi do startu. Na miesiąc przed startem festiwalu poznaliśmy listę 26 finalistów, którzy powalczą o łączną pulę nagród w wysokości 60 000 zł.

 • 24. edycja konkursu na projekt łazienki

  Znaleźć coś, czego jeszcze nie ma: wywiad z Martą Sękulską-Wrońską

  O cyklu wykładów „WODA: W CENTRUM” firmowanych przez SARP - w którym pełni funkcję Prezesa Oddziału Warszawskiego - oraz subiektywnie o wyzwaniach tegorocznej edycji konkursu KOŁO na projekt łazienki Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie mówi architekt Marta Sękulska-Wrońska.

 • Wizualizacja konkursowa - Polski Hak z lotu ptaka

  Capital Park rusza z inwestycją na Polskim Haku

  Grupa Capital Park zawarła finalną umowę zakupu dwóch działek w Gdańsku o łącznej powierzchni 1,3 hektara na Polskim Haku. To jedna z najbardziej prestiżowych obecnie lokalizacji w sercu Trójmiasta, na cyplu, w malowniczym otoczeniu ujścia Motławy do Martwej Wisły. Planowany projekt to zabudowa mieszkaniowa, która zostanie wzbogacona o funkcje handlowo-usługowe. Autorem zwycięskiej koncepcji architektonicznej konkursu na zagospodarowanie terenu jest pracownia JEMS Architekci.

 • Trwa nabór do wystawy "Plany na przyszłość/LAB" dla architektów projektujących w Warszawie

  Trwa nabór do wystawy "Plany na przyszłość/LAB" dla architektów projektujących w Warszawie

  "PLANY na przyszłość/ LAB" to inicjatywa, która kontynuuje wieloletnią już tradycję „Planów na przyszłość”, wydarzenia cyklicznie organizowanego przez Centrum Kultury Łowicka we współpracy z warszawskim oddziałem SARP, Miastem Stołecznym Warszawa i wieloma instytucjami kultury. Od 2022 roku projektem opiekuje się warszawski oddział SARP, a priorytetem jest integrowanie środowiska architektów, urbanistów, sympatyków architektury i mieszkańców stolicy. Na wystawę można zgłaszać projekty komercyjne i prywatne z całej Polski, stworzone na terenie Warszawy.

 • Laureaci Konkursu Paradyż Designers

  Wręczenie nagród w konkursie „Paradyż Designers”

  Piątego kwietnia w warszawskim Hotelu Bristol odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie „Paradyż Designers”. Do jego pierwszej edycji pod ocenę Jury trafiło aż 2159 projektów o niezwykłej wrażliwości projektowej, wyrażonej w niekonwencjonalnym podejściu do urządzania wnętrz. Nagrodę główną w postaci 30 tysięcy złotych otrzymał architekt Paweł Szczygieł, założyciel i CEO gdańskiej pracowni POTEarchitekci.

 • Fasada Roku 2022 – zgłoś budynek i zawalcz o 10 000 zł

  Fasada Roku 2022 – zgłoś budynek i zawalcz o 10 000 zł

  Pod honorowym patronatem IARP oraz warszawskiego i poznańskiego oddziału SARP 1 kwietnia br. wystartowała 16. edycja konkursu architektonicznego organizowanego przez firmę Baumit. Tym samym rozpoczyna się ogólnopolska rywalizacja o prestiżowy tytuł Fasada Roku 2022, premię w wysokości 10 000 zł oraz przepustkę do Baumit Life Challenge. Inwestorzy, architekci, wykonawcy – zgłoszenia czas-start!

 • Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021– internauci wybrali

  Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - internauci wybrali

  Zakończyło się głosowanie internautów w czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała swoich faworytów z puli ponad 60 realizacji zgłoszonych w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz. Zwycięzców głosowania jury oraz zdobywcę nagrody Grand Prix 2021 poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się w maju 2022 roku.

 • Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie/Paweł Jaskanis, Fot. Iwona Dziuk

  Konkurs KOŁO. Wywiad z Dyrektorem Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

  Rozmowa z panem Pawłem Jaskanisem, który od 2002 roku pełni funkcję dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie - historykiem sztuki, archeologiem, muzealnikiem, specjalistą w zarządzaniu ochroną zabytków i opieką nad nimi, a także jurorem reprezentującym instytucję - inwestora w 24. edycji konkursu KOŁO.

 • Łódź Design Festival: zbuduj pływającą wyspę!

  Łódź Design Festival: zbuduj pływającą wyspę!

  12 maja 2022 r. wystartuje 16. edycja Łódź Design Festival! Każdej z poprzednich przyświecało inne hasło przewodnie, w tym roku jest to: RE:GENERACJA. W myśl konceptu organizatorzy proponują skuteczne sposoby na urozmaicenie lokalnej zieleni miejskiej i odbudowę bioróżnorodności w najbliższym otoczeniu. Tematem, wokół którego skupi się uwaga, będzie tym razem idea pływających wysp.

 • Startuje IV edycja konkursu Jawor-Parkiet Design Awards

  Startuje IV edycja konkursu Jawor-Parkiet Design Awards

  Już po raz czwarty Producent Podłóg Drewnianych Jawor-Parkiet zaprasza wszystkich architektów, projektantów i studentów kierunków architektonicznych do wzięcia udziału w konkursie Jawor-Parkiet Design Awards. Projekty będzie można zgłaszać już od 4 kwietnia 2022 r. Jak co roku, do zdobycia są nie tylko nagrody finansowe, ale też wspólna, odkrywcza podróż – tym razem do Wiednia!

 • Zakończenie budowy kampusu biurowego Forest w Warszawie

  Zakończenie budowy kampusu biurowego Forest w Warszawie

  HB Reavis, międzynarodowa firma specjalizująca się w tworzeniu przestrzeni pracy, uzyskała pozwolenie na użytkowanie 120-metrowej wieży Forest. Nowy warszawski wieżowiec jest częścią kampusu biurowego oferującego łącznie 78 tys. m kw. powierzchni. Pełna zieleni inwestycja cieszy się dużym zainteresowaniem najemców, którzy wynajęli większość biur jeszcze przed ukończeniem budowy.

 • Konkurs na projekt muralu na Politechnice Rzeszowskiej

  Konkurs na projekt muralu na Politechnice Rzeszowskiej

  Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza zaprasza do udziału w konkursie „Projekt muralu na budynku J”. Celem konkursu jest promowanie osiągnięć Ignacego Łukasiewicza oraz wybór najlepszych prac inspirowanych życiem wynalazcy i ich prezentacja w przestrzeni publicznej miasta Rzeszów.

 • Unikatowy mural, który zmienia się po zmroku

  Unikatowy mural, który zmienia się po zmroku

  Z okazji odrestaurowania XVIII-wiecznych organów Michaela Englera, we Wrocławiu, przy ul. Włodkowica 16 pojawił się pierwszy w Polsce mural, na którym część elementów widoczna jest dopiero nocą. Dzieło stworzyli artyści z Good Looking Studio.

 • Prezentujemy skład jury 24. edycji konkursu „Projekt Łazienki”

  Prezentujemy skład jury 24. edycji konkursu „Projekt Łazienki”

  Po raz kolejny firma Geberit zaprosiła studentów architektury i początkujących architektów do udziału w jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce konkursów. W tym roku partnerem wydarzenia „Projekt Łazienki” jest Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W składzie jury po raz kolejny znaleźli się wybitni eksperci, którzy swą myślą projektową zmieniają oblicze polskiej architektury.

 • Targi Rzeczy Ładnych i „Plakaty wsparcia”: charytatywna wystawa na rzecz Ukrainy

  Targi Rzeczy Ładnych i „Plakaty wsparcia”: charytatywna wystawa na rzecz Ukrainy

  W dniach 2-3 kwietnia 2022 roku będzie miało miejsce wydarzenie specjalne w ramach TRŁ WIOSNA! - wyjątkowa wystawa plakatów prezentująca prace polskich i ukraińskich artystów wspierających Ukrainę. Plakaty będzie można kupić, a cała kwota zostanie przekazana na Ukraiński Dom prowadzony przez Fundację „Nasz Wybór”.

 • Najlepszy projekt SunRoof 2021: wyniki międzynarodowego konkursu dla architektów

  Najlepszy projekt SunRoof 2021: wyniki międzynarodowego konkursu dla architektów

  Poznaliśmy laureatów międzynarodowego konkursu „Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021”. W kategorii „Dom przyszłości” zwyciężył architekt Dominik Gomółka z projektem Resilient House. Nagroda główna w kategorii „Carport przyszłości” dla architekta Miłosza Mleczko.

 • II nagroda w konkursie na zagospodarowanie terenów ul. Roosevelta w Poznaniu

  II miejsce w konkursie na zagospodarowanie terenów ul. Roosevelta w Poznaniu

  Jedenastego marca miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu na zagospodarowanie terenów przy ul. Roosevelta w Poznaniu. Drugą nagrodę w konkursie zdobył zespół w składzie: Seweryn Trzyna, Kamil Ziółkowski, Maciej Armanowski.

 • TRŁ WIOSNA! Prezentujemy wybranych wystawców

  TRŁ WIOSNA! Prezentujemy wybranych wystawców

  W trakcie Targów Rzeczy Ładnych, w dniach 2-3 kwietnia 2022 r., swoje rzemiosło pokaże 200 wystawców. Prezentujemy prace wybranych marek i artystów.

 • Rozmowy o wodzie i architekturze - spotkanie w ramach 24. edycji konkursu KOŁO

  Rozmowy o wodzie i architekturze - spotkanie w ramach 24. edycji konkursu KOŁO

  Światowy Dzień Wody, obchodzony 22 marca, stał się pretekstem do spotkania i dyskusji, która zatoczyła szersze kręgi niż tylko zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi. Organizator wydarzenia, firma Geberit, zaprosiła do wymiany poglądów znamienitych prelegentów, a gośćmi spotkania byli przedstawiciele środowisk architektonicznych oraz mediów branżowych. Wydarzenie odbyło się w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w ramach 24. edycji konkursu Projekt Łazienki. Stąd też wiodący wątek, zarówno części oficjalnej, jak i dyskusji kuluarowych, przeplatał się z tematem konkursowym - projektem pałacowej toalety, która - zgodnie z zamysłem organizatorów konkursu - miałaby powstać w bezpośrednim sąsiedztwie Oranżerii.

 • Targi Rzeczy Ładnych 2022: wiosenna edycja spotkań z designem

  TRŁ WIOSNA! 200 wystawców, wystawa plakatów i “design dla Ukrainy”

  Targi Rzeczy Ładnych już w weekend 2-3 kwietnia z rozmachem otworzą wiosenny sezon - zapraszamy na największy pokaz polskiego designu przed wakacjami! Aż 200 wspaniałych wystawców tego kultowego wydarzenia pojawi się po raz pierwszy w nowej przestrzeni - EXPO XXI w Warszawie. Będzie inspirująco i… żółto-niebiesko - na TRŁ WIOSNA! nie zabraknie bowiem wspaniałych gestów solidarności polskich twórców z Ukrainą.

 • Pawilon Polski zwycięzcą World Expo Awards

  Pawilon Polski zwycięzcą World Expo Awards

  Pawilon Polski na EXPO w Dubaju autorstwa polskiej pracowni WXCA i szwajcarskiego studia Bellprat Partner otrzymał nagrodę the Best Large Pavilion w konkursie World Expo Awards organizowanym przez EXHIBITOR Magazine.

 • Drewniana osada Cichosza w Szydłowie - prezentacja obiektu

  Drewniana Osada Cichosza w Szydłowie - prezentacja obiektu

  Osada Cichosza to kompleks domków całorocznych zlokalizowanych na pięknej polanie na skraju lasu Borów Niemodlińskich w Szydłowie, które miały nie tylko pełnić określoną funkcję, ale i uzupełniać pejzaż, współgrać z nim, nie dominować. Czy to się udało? W ramach cyklu Nowe Realizacje zapraszamy na prezentację obiektu, która odbędzie się 16 marca 2022 r. o godz. 11:00. Spotkanie online poprowadzi autor projektu Maciej Rempalski z pracowni Modern Studio. Udział bezpłatny. Zapisz się już teraz!

 • Targi Warsaw Home Green Days

  Targi Warsaw Home Green Days

  Warsaw Home Green Days to międzynarodowe targi architektury krajobrazu i ogrodnictwa. Podczas 3 dni odwiedzający mają możliwość poznania trendów i nowości rynkowych, zdobycia lub pogłębienia wiedzy oraz nawiązania relacji biznesowych. W ramach imprezy przygotowano szereg atrakcji, m.in. Największy Kiermasz Ogrodniczy w Polsce, Bonsai Show czy Pokazy Arborystyczne. Udział w wydarzeniu to także okazja do poszerzenia swoich kompetencji dzięki warsztatom, szkoleniom i prelekcjom, prowadzonym przez cenionych ekspertów z branży.

 • Wystartował Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 – wybierz najlepszą realizację minionego roku

  Wystartował Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 – wybierz najlepszą realizację minionego roku

  Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najbardziej kreatywnych pracowni i projektów 2021 r. zrealizowanych w Polsce. To jedyny plebiscyt, który obejmuje swoim zasięgiem wszystkie dziedziny projektowania: kubaturę, wnętrza i krajobraz. Głosowanie internautów potrwa do 4 kwietnia 2022 r.