Nowa światowa sztuka w Willi Gawrońskich w Warszawie. Rusza druga edycja NADA Villa Warsaw
Przez cztery dni w historycznej willi Gawrońskich przy al. Ujazdowskich 23 prezentowana będzie twórczość artystów z różnych kontynentów, pokazywana przez 50 galerii sztuki współczesnej z całego świata. Uczestników wyselekcjonowała nowojorska organizacja New Art Dealers Alliance, znana m.in. z prestiżowych targów sztuki w Miami. Wydarzenie jest efektem współpracy NADA z warszawskim środowiskiem artystycznym – Michałem Kaczyńskim (Raster), Martą Kołakowską (LETO) oraz Joanną Witek-Lipką (Warsaw Gallery Weekend).

Lista galerii biorących udział w drugiej edycji wydarzenia potwierdza rosnące znaczenie Warszawy jako ważnego centrum kultury w regionie. Siła Nada Villa Warsaw tkwi w jego aktualności – prezentowane prace to sztuka najnowsza, powstająca tu i teraz.
Londyńska galeria Hollybush Gardens zaprezentuje przegląd twórczości Jasleen Kaur, laureatki prestiżowej Nagrody Turnera z 2024 roku. W Warszawie zobaczymy wybór prac z ostatnich 10 lat, w tym monumentalną instalację „Alter Altar”, przeniesioną z Tate Britain, która łączy elementy osobiste, duchowe i polityczne. Wśród kolaży i innych obiektów zostanie pokazany także czerwony Ford Escort pokryty gigantyczną serwetą, nawiązujący do historii ojca artystki oraz doświadczeń społeczności indyjskiej w Wielkiej Brytanii.
Prezentacja Galerii Voloshyn na NADA Villa Warsaw obejmuje prace Nikity Kadana, Lesi Khomenko, Kateryny Lysovenko i Oleksiy Sai - ukraińskich artystów, których twórczość koncentruje się na historii konfliktu i roli kultury wizualnej w kształtowaniu tożsamości.
Gruzińską sztukę będą pokazywać trzy galerie z Tbilisi — szczególną uwagę warto zwrócić na Artbeat i związanego z nią Davida Apakidze (ur. 1998), w którego twórczości wyraźnie obecne są wątki queerowe. Artysta czerpie z ikonografii średniowiecznego prawosławia, reinterpretując ją przez queerową soczewkę — jego witraże Kiss, I Killed My Mother i Lovetrap poruszają tematykę praw osób LGBTQ+, stanowiąc artystyczną reakcję na gruzińską ustawę o „wartościach rodzinnych i ochronie nieletnich” z 2024 roku, która drastycznie ogranicza prawa mniejszości seksualnych.










W ogrodzie Willi Gawrońskich, obok rzeźb i instalacji artystycznych, zaprezentowany zostanie AGTZ Twin Tail – wyjątkowy samochód, który mistrzowsko łączy rzemiosło z nowoczesną technologią. To limitowany, ręcznie budowany pojazd, powstały we współpracy La Squadra oraz Zagato – legendarnego włoskiego studia designu – i Alpine, marki znanej z lekkich, wyścigowych konstrukcji. AGTZ Twin Tail to połączenie inżynieryjnej precyzji i artystycznej wizji – dzieło sztuki użytkowej, będące wyrazem pasji, precyzji i kunsztu jego twórców.
Specjalnym wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa „La Squadra del Arte: Angelika Markul, Maurycy Gomulicki, Nicolas Grospierre i Xawery Wolski” w salonie Wirażowa 21 by La Squadra

Podczas NADA Villa Warsaw zaplanowano bogaty program performansów, oprowadzań i koncertów - wszystkie bezpłatnie dostępne dla publiczności. W ramach sceny muzycznej wystąpią Nagrobki (23 maja o godz. 16:00), a także Hage-o i Bogdan Sekalski (24 maja od godz. 16:00). Oprócz oprowadzań z udziałem ekspertów, na miejscu w willi Gawrońskich obecni będą również galerzyści i przedstawicieli NADA, z którymi będzie można porozmawiać o prezentowanych pracach.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej (Introduction – NADA Villa Warsaw 2025 – New Art Dealers Alliance)
Zachęcamy również do odwiedzenia profilu wydarzenia: nwww.instagram.com/artwarsaw
Wstęp na wystawy i wydarzenia w ramach NADA Villa Warsaw jest bezpłatny. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.
Galerie biorące udział w wydarzeniu:
- acb Gallery, Budapest
- Galerie Rolando Anselmi, Rome
- Gallery Artbeat, Tbilisi
- (AV17)GALLERY, Vilnius
- BWA Warszawa, Warszawa
- CH64 Gallery, Tbilisi
- Coulisse Gallery, Stockholm
- Dreamsong, Minneapolis
- Dürst Britt & Mayhew, The Hague
- Foksal Gallery Foundation, Warszawa
- Gattopardo, Los Angeles
- Ginny on Frederick, London
- GNYP Gallery, Berlin & Antwerp
- Good Weather, Chicago & Little Rock
- Her Clique, Lisbon
- Hollybush Gardens, London
- HOS, Warszawa
- I DE V / l’étrangère, London
- Import Export, Warszawa
- JEDNOSTKA, Warszawa
- Christine König Galerie, Vienna
- KRUPA, Wroclaw
- Lavender Opener Chair, Tokyo
- Galeria Le Guern, Warszawa
- LETO, Warszawa
- lokal_30, Warszawa
- MENO NIŠA, Vilnius
- MISAKO & ROSEN, Tokyo
- Galeria Monopol, Warszawa
- Nguyen Wahed, New York
- Gunia Nowik Gallery, Warszawa
- Office Space Gallery, Cliffside Park
- Polana Institute, Warszawa
- Dawid Radziszewski, Warszawa
- Raster, Warszawa
- RAVNIKAR, Ljubljana
- BRITTA RETTBERG, Munich
- SCHWARZ CONTEMPORARY, Berlin
- Seven Sisters, Houston
- SITUATIONS, New York
- STEREO, Warszawa
- Superpositions, Prague
- TBA, Warszawa
- Turnus, Warszawa
- Voloshyn, Kyiv and Miami
- WAITINGROOM, Tokyo
- WHOISPOLA, Warszawa
- The Why Not Gallery, Tbilisi
- Galerie Jocelyn Wolff, Paris
- Galeria Wschód, Warszawa
- Więcej o:
Nowa światowa sztuka w Willi Gawrońskich w Warszawie. Rusza druga edycja NADA Villa Warsaw
Lato, które zmieniło wszystko. Festiwal 1955 – wystawa o spektakularnym wydarzeniu w historii stolicy już od 18 czerwca w Muzeum Warszawy
Wystawa oraz premiera monografii KWK Promes w trakcie Biennale Architektury
„Urban Future" w Łodzi. Największe europejskie wydarzenie z udziałem 2000 urbanistów i zarządzających miastami
Plantstoria - nowa wstawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu. "Bloki" w Ciechanowie skąpane w zieleni
11. Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy. Poznaj nominacje i zagłosuj
Targi Rzeczy Ładnych już 12-13 kwietnia w gdańskim AMBEREXPO
Konkurs Wnętrze Roku SAW 2025 rozstrzygnięty. Oto najpiękniejsze wnętrza prywatne i publiczne