architektura na świecie
Centralna Kolej Transandyjska. Jedno z najważniejszych osiągnięć światowej inżynierii jest dziełem Polaka
Wybudowana przez Ernesta Malinowskiego linia kolejowa aż do 2006 roku dzierżyła tytuł najwyżej położonej na świecie. Zaprojektowana przez niego w XIX wieku Centralna Kolej Transandyjska biegnie miejscami na wysokości nawet 5000 metrów.
Nowa siedziba ambasady RP w Berlinie projektu JEMS Architekci
Ambasada RP w Berlinie projektu JEMS Architekci powstała w samym sercu niemieckiej stolicy, przy alei Unter den Linden. Nowy budynek, harmonijnie wpisany w krajobraz miasta, silnym przekazem reprezentuje Polskę.
Mies van der Rohe. Zanim stał się ojcem szklanych drapaczy chmur
Autor maksymy "mniej znaczy więcej" w trzech słowach zawarł credo całej XX-wiecznej sztuki dążącej do maksymalnej syntezy i prostoty, odrzucającej balast dekoracji poprzednich wieków. Mies van der Rohe, najsłynniejszy architekt modernizmu, zanim stał się ojcem szklanych drapaczy chmur zaczynał od genialnych, choć często pozostających w szufladzie projektów domów jednorodzinnych
Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie projektu Heneghan Peng Architects. Największe muzeum archeologiczne na świecie
Wielkie Muzeum Egipskie powstało w Gizie, ok. 2 km od piramid. Jest zlokalizowane na powierzchni ponad 500 tys. mkw., co czyni je największym na świecie muzeum poświęconym jednej cywilizacji. Pierwsze sale nowego Wielkiego Muzeum Egipskiego, zostały udostępnione zwiedzającym w połowie października 2024 roku. Data oficjalnej inauguracji nie jest jeszcze znana.
Rozwiązania polskiej marki Aluprof w wieżowcu Flatiron w Nowym Jorku
Flatiron Building, charakterystyczny wieżowiec w kształcie żelazka u zbiegu Piątej Alei i Broadway’u na Manhattanie, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych nowojorskich budynków. Ten ikoniczny obiekt, znany m.in. z serii filmów o Spider-Manie, przechodzi właśnie gruntowną renowację i zmienia swoją funkcję z biurowej na mieszkalną. Istotny wkład w przywrócenie mu dawnej świetności i nadanie nowego charakteru będzie mieć firma Aluprof, która dostarczy do inwestycji tysiąc specjalnie zaprojektowanych okien.
Rusza akcja “Architekci grają dla WOŚP 2025”! Zapraszamy architektów, projektantów i firmy do udziału w wyjątkowej inicjatywie charytatywnej
Już po raz siódmy Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury, organizuje akcję „Architekci grają dla WOŚP”. Inicjatywa, która od 2017 roku jednoczy środowisko architektów i projektantów, powraca w wielkim stylu, tym razem wracając do swoich korzeni. Tegoroczna edycja odbywa się w ramach 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a zebrane środki zostaną przeznaczone na wsparcie onkologii i hematologii dziecięcej.
Futuro House - latające spodki z Finlandii
Pod koniec lat 60. powstało ich kilkadziesiąt. Do dziś zidentyfikowanych i zlokalizowanych pozostaje zaledwie 60 proc. Twórcą "kosmicznej" technologii domków letniskowych Futuro House był Fin, Matti Suuronen, fascynat podróży w kosmos.
Robert Majkut Design z nagrodą Opal Award 2024 za projekt OASIS HOUSE - unikalnego domu na na pustyni
Projekt OASIS HOUSE, unikalnego domu na pustyni, stworzonego przez studio Robert Majkut Design, zdobył nagrodę w kategorii architektura rezydencji na prestiżowym konkursie Opal Award 2024. Jury doceniło wyjątkową estetykę, nowoczesne technologie oraz harmonijne połączenie z naturą, które wyróżniają ten projekt na tle innych.
Nowa dzielnica handlowa w Xi'an projektu Heatherwick Studio. To hołd dla ceramicznego dziedzictwa miasta
Xi'an Centre Culture Business District (CCBD) to otwarta w grudniu 2024 roku, nowa dzielnica w chińskim mieście Xi'an. Jej sercem jest pokryty ręcznie wykonanymi ceramicznymi płytkami plac. Stanęło na nim Drzewo Xi'an, które jest oryginalnym, wertykalnym parkiem.
Dziwne budynki w kształcie zwierząt. Niektóre mają ponad 100 lat!
Mimo że rażą kiczem, są istną kurą znoszącą złote jajka. O czym mowa? O zwierzokształtnych budynkach, niebywałych wykwitach architektonicznej inwencji. Domy w kształcie kaczki, słonia czy rekina to już autonomiczny styl - zooizm a może animalizm?
Statua Jedności w Indiach - największy pomnik na świecie. Przewyższa ponad dwukrotnie Statuę Wolności
Monumentalna Statua Jedności w indyjskim stanie Gudžrat przedstawia Sardara Vallabhbhaia Patela, jednego z najważniejszych liderów walki o niepodległość Indii oraz architekta jednoczenia księstw w jeden naród. Ten największy na świecie pomnik, o wysokości 182 metrów, odsłonięto 31 października 2018 roku. Jego budowa kosztowała 422 miliony dolarów.
Na tropach modernizmu: Kambodża
Modernizm był niczym rozprzestrzeniający się wirus, który błyskawicznie opanował cały świat. W Kambodży poznano go późno, bo dopiero w latach 50-tych, jednak duch nowoczesności zmieszał się tam z azjatycką tradycją. Nowa khmerska architektura, choć u podstaw ma te same założenia, którymi kierował się Mies van der Rohe, powędrowała we własnym kierunku.
Kosmiczne projekty, które miały podbić Ziemię. Tak wyobrażano sobie domy przyszłości
Pod koniec lat 50. pojawiły się technologie umożliwiające wysłanie pierwszych sztucznych satelitów poza orbitę okołoziemską. Cały świat fascynował się możliwościami podboju kosmosu, a jednym z efektów tego zjawiska były liczne budowle o futurystycznych kształtach. Myślano, że tak zmieni się architektura, a ludzie przeniosą się do świata rodem z filmów science-fiction.
Maciej Nowicki - pasja tworzenia. W jego projektach czuć było nową erę [ZNANI ARCHITEKCI]
Maciej Nowicki, którego błyskotliwą międzynarodową karierę przerwała przedwczesna śmierć, bardziej znany jest w USA niż w Polsce. Był nazywany pionierem architektury drugiej połowy XX wieku. W opinii wielu łączył niebywały talent twórczy Le Corbusiera, z wrażliwością Franka Lloyda Wrighta.
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Projekt Waterfront zmienia oblicze jednej z najważniejszych i najbardziej prestiżowych lokalizacji w Gdyni. Przy Skwerze Kościuszki ukończone są już pierwsze budynki mieszkalne i biurowe, projektu pracowni JEMS Architekci. Inwestycja przekształca postindustrialny teren w nowoczesną, otwartą przestrzeń miejską, łącząc architekturę z zielenią i miejscami rekreacji.
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Polskia pracownia Iliard po raz kolejny podejmuje wyzwanie na arenie międzynarodowej. Po projektach w Czechach, Szwajcarii, Włoszech, Norwegii i Wielkiej Brytanii, biuro przygotowuje wnętrza dla powstającej areny Við Tjarnir na Wyspach Owczych. Wielofunkcyjny obiekt ma stać się narodowym stadionem, który będzie miejscem zarówno wydarzeń sportowych, jak i koncertów, konferencji czy imprez kulturalnych. Powstająca przestrzeń projektowana jest dla każdego pokolenia: ma służyć nie tylko zawodowym sportowcom, ale również lokalnej społeczności.
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
W miejscu pasa startowego dawnego lotniska Longhua w obszarze nadrzecznym Xuhui w Szanghaju powstał park. Według projektantów ze studia Sasaki, pełni on rolę pasa startowego do nowoczesnego życia.
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Był jednym z najwybitniejszych architektów XX wieku. Walter Gropius, założyciel i współtwórca koncepcji Bauhausu, połączył artystów, rzemieślników i przemysłowców. Jego prace miały olbrzymi wpływ na całą nowoczesną architekturę. A wszystko zaczęło się od niezgody na brzydotę.
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Natura kryje rozwiązania najwyższej jakości. Tym tropem poszli architekci z pracowni HENN z Monachium, projektując wnętrza nowoczesnej filharmonii w niemieckim miasteczku Weikersheim. Sala koncertowa w tym mieście zaskakuje ciepłem, prostotą oraz kojącą dla ucha i duszy akustyką.
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Marka Kave Home zaprojektowała wystrój Czytelni 22, która została całkowicie przeprojektowana na potrzeby nowej wystawy MiróMatisse, „Más allá de las imágenes" w wyjątkowym budynku Fundació Joan Miró w Barcelonie.
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Gdyby nie buty, a właściwie zakłady Baty, maleńki Zlin w Czechach byłby jednym z wielu miasteczek. To właśnie rodzina Bat`a rozsławiła miasto nie tylko dzięki swemu koncernowi, ale poprzez nowoczesną rozbudowę. Stało się ono pierwszym funkcjonalistycznym miastem na świecie, o jego projektowanie starał się sam Le Corbusier
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Kolorowy modernizm? To brzmi jak oksymoron. Jednak mity dotyczące moderny, że to tylko styl białych pudełek, obalają dzieła Brunona Tauta, który tworzył genialne, kolorowe i pełne zieleni osiedla w Berlinie.
Wnętrza kancelarii SUŁKOWSKI LEGAL od mow.design. IUS EST ARS. Prawo jest sztuką
Przestrzeń kancelarii prawnej SUŁKOWSKI LEGAL, zaprojektowana przez renomowaną warszawską pracownię mow.design, mieści się w parterowym budynku przy ruchliwym rondzie w Katowicach. Po adaptacji autorstwa MUS Architekci, czarno-biały pawilon w pełni odzwierciedla ducha współczesnej estetyki. Przemyślany układ budynku dobrze koresponduje z charakterem działalności kancelarii, specjalizującej się w prawie handlowym i gospodarczym. Właściciele, aktywnie zaangażowani w proces projektowy, od samego początku kierowali się zasadą „less is more”, dążąc do stworzenia przestrzeni harmonijnie łączącej pożądany styl i funkcjonalność. W efekcie powstały stylowe wnętrza, wspierające prawniczą precyzję i inspirujące do codziennej pracy w otoczeniu wyrafinowanego designu
Najstarszy działający McDonald's na świecie. Jego wygląd nie zmienił się od chwili otwarcia
W Downey w Kalifornii przy skrzyżowaniu 10207 Lakewood Boulevard i Florence Avenue znajduje się najstarsza działająca restauracja McDonald's. Została otwarta 18 sierpnia 1953 roku.
Holandia: Niemiecka baza wojskowa z czasów II wojny światowej zamieniona w przyjemne miasteczko
MVRDV, studio projektowe Buro Harro i deweloper KondorWessels Projecten ukończyli projekt Buitenplaats Koningsweg, przekształcając byłą niemiecką bazę wojskową z czasów II wojny światowej w enklawę mieszkaniową i kulturalną w jednym z najcenniejszych naturalnych krajobrazów Holandii.
Postmodernizm wiecznie żywy. Architektura postmodernistyczna w Polsce i na świecie
Mimo że wielu badaczy uważa postmodernizm za epokę minioną, do dziś powstają obiekty, które można do niej zaklasyfikować. Wybraliśmy kilka przykładów postmodernistycznej architektury z Polski i ze świata.
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
- Nie interesują mnie kąty proste - mówił Oscar Niemeyer - ani wymyślone przez człowieka linie proste, sztywne i bezduszne. Interesują mnie krzywizny, swobodne i zmysłowe, takie, jakie spostrzegam w górzystych krajobrazach mojej ojczyzny, meandrujących rzekach, falującym morzu i ciele kobiety, którą kocham.
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Gerrit Rietveld pierwsze kroki w projektowaniu stawiał w zakładzie stolarskim ojca, jednak pomimo wielkiego talentu meblarskiego postanowił poświęcić się także architekturze. W jego głowie powstały przełomowe dla architektury projekty, w tym jeden, który na owe czasy był kwintesencją nowoczesności. Nazywana ""Domem Rietvelda" willa w Utrechcie, zaprojektowana dla Truus Schröder-Schräder, stała się prawdziwą ikoną architektury.
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Wiedeńska secesja to arcydzieła malarskie Gustava Klimta, majestatyczne bryły budowli Ottona Wagnera, ale także bardziej minimalistyczny nurt Warsztatów Wiedeńskich (Wiener Werkstätte). W ramach tej kooperatywy powstawały przedmioty użytkowe i obiekty rzemiosła artystycznego w bardziej minimalistycznym, geometrycznym stylu. Stał się on inspiracją dla pracowni AKA Studio, odpowiedzialnej za metamorfozę hotelu w sercu Wiednia. Projekt zdobył nagrodę w konkursie „International Property Awards” 2024 w kategorii „Wnętrza Hotelu” dla Austrii.
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
The Walled City of Kowloon zostało zburzone w 1994 roku. W sercu Hong Kongu, na powierzchni zaledwie 100 na 200 metrów i 14 piętrach wysokości mieszkało ponad 50 tysięcy ludzi. Było to prawdopodobnie najbardziej samowystarczalne i pozbawione regulacji osiedle jakie zostało zbudowane.