architektura na świecie
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Willa Schulenburga w Gerze, zaprojektowana przez Henry'ego van de Velde, jest elegancka i pełna prostego piękna. Wybudowana dla bajecznie bogatego fabrykanta, po wojnie mieściła szkołę pielęgniarek. Przez wiele lat opuszczony budynek niszczał, aż kupił go prywatny właściciel. Dziś willa znów zachwyca. Poznajcie jej historię!
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Symbolem epoki komunizmu w Chorwacji jest zachwycający budynek ze stalowych paneli, zbudowany na Petrovej Gorze w czasach reżimu marszałka Tito. Budynek powstał w 1981 roku jako pomnik antyfaszystowskiej rebelii ludności byłej Jugosławii. W jego wnętrzu znajdować się miało muzeum, wystawy, biblioteki, teatr - wielkie centrum kultury szerzące wiedzę o powstaniu i ruchu wyzwoleńczym. Dziś jego ściany rozpadają się na kawałki, a stal została rozkradziona. Jednak widmo komunizmu wciąż odbija się tu echem...
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?
Dla wielu wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu jest najbrzydszym budynkiem na świecie. Dla niektórych to klejnot brutalizmu. Dominujący nad Belgradem, 140-metrowy drapacz chmur budzi mieszane uczucia, ale nie można pozostać wobec niego obojętnym. Zaprojektowany w 1977 roku dla firmy Genex, od czasu bombardowań NATO w latach 90. jest obrazem upadku.
Sarvasva - 12-piętrowy jednorodzinny wieżowiec mieszkalny w Mumbaju od Spasm Design
Dwunastopiętrowa wieża mieszkalna Sarvasva we wschodnim Mumbaju jest przykładem rozwiązania problemu braku przestrzeni w środowisku miejskim. Dom jest dziełem studia Spasm Design z Indii
Budynek Sidera w Forlì. Nowa siedziba główna CIA Conad autorstwa polsko - włoskiej pracowni
Zaprojektowany przez polsko-włoską pracownię tissellistudioarchitetti budynek Sidera w Forli (północne włochy) to nowa siedziba główna CIA Conad - największej we Włoszech sieci handlowej skierowanej do masowego odbiorcy. Architekci zaprojektowali obiekt z myślą o zapewnieniu optymalnych warunków pracy, opierając się zasadach neuroarchitektury.
Drugie życie opuszczonej fabryki cementu - fascynująca metamorfoza!
Gdy tylko Ricardo Bofill zobaczył w 1973 roku opuszczoną fabrykę cementu w Sant Just Desvern w pobliżu Barcelony, postanowił tchnąć w nią drugie życie. Tak powstała La Fábrica - malownicza ruina przekształcona w dom i pracownię architekta.
Tak będzie wyglądał największy stadion piłkarski na świecie. Grand Stade Hassan II powstanie w Maroku na Mistrzostwa Świata 2030
Są już wizualizacje największego piłkarskiego stadionu na świecie. Zaprojektowany przez pracownie Oualalou + Choi i Populous Grand Stade Hassan II ma pomieścić 115 000 kibiców. Obiekt powstanie w mieście Benslimane, około 40 kilometrów od Casablanki.
Brytyjski brutalizm - antyludzki czy przyjazny? Ikony z betonu [TOP 10]
Brutalizm - surowa, monumentalna architektura. Masa szarego betonu górująca nad otoczeniem. Groźna bryła przypominająca fortecę. Śmiałe linie. Zacieki na fasadzie i widoczne odciski szalunków. Taka właśnie jest architektura brutalizmu. Przed Wami 10 ikon brytyjskiego brutalizmu.
Osiedla Werkbundu 1927 - 1932. Eksperymentalne, wzorcowe miejsca do mieszkania
Wystawy Werkbundu miały ogromny wpływ na rozwój myśli architektonicznej i urbanistycznej. Realizowane z wielkim rozmachem, projektowane przez najwybitniejszych architektów wdrażały w życie nowoczesne i śmiałe idee, które na zawsze zmieniły sposób projektowania. Zobaczcie wzorcowe osiedla Werkubundu powstałe w latach 1927-1932. Komisja Europejska przyznała im w 2020 roku prestiżowy Znak Dziedzictwa Europejskiego.
Caixa Forum w Madrycie - lewitujące centrum sztuki od Herzog & de Meuron
Jak stworzyć budynek, który zdaje się lewitować nad poziomem ulicy? W 2008 roku architekci Jacques Herzog i Pierre de Meuron zaprojektowali Caixa Forum. Oryginalna bryła stała się symbolem nowoczesnego Madrytu.
Architektoniczne inspiracje ze świata arch. Magdaleny Federowicz-Boule
Podróże są nieodłącznym elementem zarówno życia zawodowego, jak i prywatnego architektki Magdaleny Federowicz-Boule, założycielki wielokrotnie nagradzanej pracowni Tremend i Ambasadorki Saint-Gobain Glass. W każdym zakątku świata, od eleganckiego Paryża po dynamiczny Nowy Jork, odkrywa każdorazowo nowe inspiracje. Globalne metropolie, z ich unikalnym połączeniem historii i współczesności, kształtują wrażliwość architektki, wpływając na realizowane później przez Tremend projekty na całym świecie. Fascynację różnorodnymi stylami i materiałami jej pracownia przekształca w budynki i wnętrza pełne światła, elegancji i nowoczesności.
Architektoniczne atrakcje w pobliżu popularnych lotnisk
Zanim odjedziecie w stronę Mediolanu, Paryża, Amsterdamu i innych chętnie odwiedzanych europejskich miast, do których można dotrzeć tanimi liniami lotniczymi, warto rozejrzeć się w pobliżu lotniska. Prezentujemy 10 miejsc, które są często niesłusznie pomijane na turystycznym szlaku.
Metamorfoza centum handlowego Hanwha Galleria w Seulu. To projekt Heatherwick Studio
Brytyjska pracownia Heatherwick Studio wygrała konkurs na projekt przebudowy słynnego centrum handlowego Hanwha Galleria w Seulu. Dwie nowoczesne bryły mają otworzyć galerię na miasto.
Znani architekci: Frank Lloyd Wright. Architektura organiczna, dom nad wodospadem i inne projekty
Frank Lloyd Wright jest uważany za jednego z najwybitniejszych amerykańskich architektów XX wieku. Autor teorii architektury organicznej już za życia stał się legendą, a wiele jego prac to ikony amerykańskiej sztuki modernistycznej.
Vele di Scampia w Neapolu - osiedle z lat 60. było symbolem Camorry
W lutym 2020 r. rozpoczęło się wyburzanie ostatnich bloków modernistycznego osiedla Vele di Scampia w Neapolu, zaprojektowanego przez Franza Di Salvo. Zbudowane w latach 1962-75 „Żagle”, miały być wyrazem postępu. Stały się symbolem przestępczości, handlu narkotykami i działalności gangów Camorry.
Little Island w Nowym Jorku - park na rzece Hudson. Czy eksperyment się udał?
Little Island to wyjątkowy park publiczny zlokalizowany na rzece Hudson w Nowym Jorku. Park zaprojektowany przez Heatherwick Studio, brytyjską firmę architektoniczną prowadzoną przez Thomasa Heatherwicka, we współpracy z amerykańską firmą krajobrazową MNLA, otwarto w maju 2021 roku. Jego oryginalna konstrukcja robi spore wrażenie. Jak po trzech latach oceniana jest ta realizacja?
Kompleks Pixel w Abu Zabi. MVRDV prezentuje alternatywne podejście do rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
W Abu Zabi zakończono budowę kompleksu Pixel, zaprojektowanego przez holenderską pracownię MVRDV. Obejmuje on 525 apartamentów wraz ze sklepami, biurami i usługami. To przykład innowacyjnego podejścia do projektowania kompleksów mieszkalnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Brama Brandenburska w Berlinie. Jej historia odzwierciedla burzliwe dzieje miasta
Zaprojektowana przez Carla Gottharda Langhansa Brama Brandenburska to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Berlina i Niemiec, mający ogromne znaczenie historyczne i kulturowe. Przetrwała burzliwe dzieje, od czasów jej budowy w XVIII wieku, przez okres II wojny światowej, aż po upadek Muru Berlińskiego
Fumihiko Maki nie żyje. W 1993 roku zdobył Nagrodę Pritzkera
W wieku 95 lat zmarł Fumihiko Maki, japoński architekt, laureat nagrody Pritzkera z 1993 roku. Wśród jego realizacji warto wymienić chociażby Narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej w Kioto, Centrum Kultury Spiral w Tokio czy wieżowiec World Trade Center 4 należący do kompleksu zbudowanego w Strefie Zero w Nowym Jorku.
Ogrody Turii w Walencji. Dawne koryto rzeki zamienili w piękny park
Ogrody Turii w Walencji, to jedno z ciekawszych przekształceń przestrzeni w ubiegłym wieku. Powstały w osuszonym korycie płynącej niegdyś przez środek miasta rzeki. Obszar o powierzchni około 110 hektarów i długości dziewięciu kilometrów jest oazą wyłączoną z miejskiego gwaru.
Dworzec kolejowy w Tallinie od Zaha Hadid Architects. Będzie to stacja Rail Baltica
Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego terminalu pasażerskiego Ülemiste w Tallinie. W 2019 roku konkurs architektoniczny na projekt nowego dworca zwyciężyła pracownia Zaha Hadid Architects. Ülemiste Terminal będzie ostatnią stacją szybkiej kolei Rail Baltica, łączącej stolice nadbałtyckich krajów.
KIOSK: Ostatnie modernistyczne budki w Europie Środkowo-Wschodniej. Wyjątkowy album Zupagrafika
Na rynku ukazała się właśnie najnowsza książka wydawnictwa Zupagrafika " KIOSK: The Last Modernist Booths Across Central and Eastern Europe". Album zawiera niepublikowane dotąd, wyjątkowe zdjęcia ostatnich modernistycznych kiosków, znalezionych od Lublany po Warszawę i od Belgradu po Berlin.
Zwycięzcy Baumit Life Challenge 2024 - wybrano najpiękniejsze fasady Europy. Wśród nich polska realizacja!
Ponad 300 europejskich budynków wzięło udział w tegorocznej odsłonie międzynarodowego konkursu architektonicznego Baumit Life Challenge. Po raz pierwszy w historii konkursu, w jednej z kategorii triumfował obiekt z Polski, zdobywając tym samym tytuł Europejskiej Fasady Roku. W grupie budynków po renowacji jurorzy najwyżej ocenili Hospicjum dziecięce Caritas w Olsztynie
Myśliwce ze skrzydłami motyli. Nowe rzeźby Davida Cernego hołdem dla pilotów
Na fasadzie praskiego domu towarowego Máj pojawiły się dwie nowe rzeźby Davida Černego - jednego z najsłynniejszych czeskich rzeźbiarzy. "Efekt motyla" to dwa modele myśliwców Spitfire ze skrzydłami motyli zamiast samolotowych skrzydeł. Praca ma być hołdem dla czechosłowackich pilotów, służących w brytyjskich Królewskich Siłach Powietrznych (RAF) podczas II wojny światowej.
W Budapeszcie powstanie Swissôtel Budapest Lagoon. Hotel nad laguną z prywatną plażą nad Dunajem
Accor powiększa portfolio hoteli na Węgrzech, ogłaszając podpisanie umowy na Swissôtel Budapest Lagoon, pierwszy obiekt szwajcarskiej marki premium w kraju. Hotel, którego otwarcie jest zaplanowane na 2028 rok, zaoferuje gościom 200 pokoi i apartamentów z widokiem na wybudowaną w ramach inwestycji lagunę nad Dunajem.
Hotele-ikony, które musi odwiedzić każdy fan architektury
Niektóre znajdują się w budynkach przeznaczonych pierwotnie do innych funkcji. Inne zostały wręcz z premedytacją zaprojektowane dla koneserów wzornictwa. Wielbiciele architektury będą usatysfakcjonowani wyborem któregokolwiek z nich.
César Manrique - architekt, który zaprojektował Lanzarote
Gdyby nie César Manrique (1919-1992), wulkaniczna wyspa Lanzarote w archipelagu Wysp Kanaryjskich wyglądałaby dziś zupełnie inaczej. To właśnie jemu temu hiszpańskiemu malarzowi, rzeźbiarzowi i architektowi zawdzięczamy niezwykły charakter wyspy.
Wood City w Sztokholmie - największa drewniana inwestycja na świecie. Rendery stworzyło polskie studio ELEMENT
W stolicy Szwecji powstaje Wood City- dzielnica, w której głównym elementem konstrukcyjnym będzie drewno. Będzie to największa tego typu realizacja na świecie. Za projekt architektoniczny odpowiadają duńska pracownia Henning Larsen oraz szwedzkie biuro White Arkitekter. Rendery inwestycji stworzyło studio wizualizacji architektonicznych ELEMENT z Trójmiasta. Rozpoczęły się przygotowania do budowy pierwszego z budynków kompleksu
Podparyski letni dom Marii Skłodowskiej-Curie. Dominika Kulczyk tworzy tu Dom Siostrzeństwa
W domu, w którym kilkakrotnie wypoczywała Maria Skłodowska-Curie, w podparyskiej miejscowości Saint-Remy-les-Chevreuse powstanie Dom Siostrzeństwa. Wystawiony na sprzedaż budynek w 2022 roku kupiła Dominika Kulczyk – Prezeska Kulczyk Foundation.
Wielka Polska Mapa Szkocji - największa topograficzna mapa na świecie. Powstała z inicjatywy byłego żołnierza gen. Maczka
Największa mapa topograficzna na świecie znajduje się w Szkocji, na terenie zamku Barony Castle. Chociaż mapa, którą dziś oglądamy powstała po II wojnie, jej historia rozpoczyna się kilka lat wcześniej. To Wielka Polska Mapa Szkocji.