architektura na świecie

 • System Flyt zaprojektowany przez pracownię Snøhetta

  Snøhetta projektuje.... płyty chodnikowe. I robi to świetnie!

  System Flyt, zaprojektowany przez norweską pracownię architektoniczną Snøhetta, ma zapobiec podtopieniom w miastach. Heksagonalne płyty chodnikowe są nie tylko użyteczne, ale i estetyczne!

 • International VELUX Award 2024

  11. edycja konkursu International VELUX Award dla studentów architektury

  Wystartowała już jedenasta edycja międzynarodowe konkursu International VELUX Award skierowanego do studentów architektury. Tematem przewodnim jest światło naturalne. Projekty nagradzane są w dwóch kategoriach: "Światło naturalne w budynkach" oraz "Badania nad światłem naturalnym".

 • Wat Sam Phran - świątynia ze smokiem w Tajlandii

  Wat Samphran - świątynia ze smokiem w Tajlandii [NAJDZIWNIEJSZE BUDYKI ŚWIATA]

  W pierwszej odsłonie naszego nowego cyklu "Najdziwniejsze budynki świata", prezentujemy Wam świątynię Wat Samphran (zwaną również Smoczą Wieżą) w Amphoe Sam Phran, ok. 40 km od Bangkoku. Różowy, 17-piętrowy budynek oplata gigantyczny smok.

 • Muzeum Bruce'a Springsteena w New Jersey. Proj. CookFox Architects

  Powstanie muzeum Bruce'a Springsteena. Zaprojektowało je Studio CookFox Architects

  Studio CookFox Architects zaprojektowało muzeum poświęcone amerykańskiemu muzykowi Bruce'owi Springsteenowi. Ma powstać na Uniwersytecie Monmouth w New Jersey.

 • Flatiron Building w Nowym Jorku będzie apartamentowcem

  Żelazko do zamieszkania. Słynny biurowiec Flatiron w Nowym Jorku zmieni się w apartamentowiec

  Wybudowany w 1902 roku Flatiron Building to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Nowym Jorku. Już za kilka lat biurowiec zmieni się w apartamentowiec. To nowy trend w światowej architekturze.

 • Arka w Szanghaju. Proj. MAD Architects

  Nowe życie zrujnowanego magazynu dawnej cementowni. Arka od MAD

  Arka to nowy projekt pracowni architektonicznej MAD. Opuszczony budynek magazynu dawnej cementowni Zhangjiang w Szanghaju ma zmienić się w wielofunkcyjną publiczną przestrzeń sklepów, restauracji i biur.

 • Rzeka Lamus ma zostać wydobyta na powierzchnię

  Łódź: Rzeka Lamus znów wypłynie na powierzchnię. Przez 100 lat była zamknięta pod ziemią

  Po ponad 100 latach podziemna łódzka rzeka Lamus zostanie wydobyta na powierzchnię. Odnowiony zostanie również park im. J. Kilińskiego. Inwestycję w całości sfinansuje Unia Europejska, przeznaczając na ten cel ponad 15 milionów złotych.

 • Rozbudowa lotniska w Pradze. Proj. MVRDV

  Tak zmieni się lotnisko imienia Václava Havla w Pradze. To projekt MVRDV

  Rozstrzygnięto konkurs na projekt rozbudowy lotniska imienia Václava Havla w Pradze. Wygrała propozycja architektów z holenderskiego biura MVRDV, o nazwie „Czeskie latarnie” (ang. „The Czech Lanterns”).

 • Foster + Partners oraz BIG stworzą koncepcję zagospodarowania przestrzennego tureckiego miasta Antakya

  Foster + Partners oraz BIG stworzą projekt rewitalizacji tureckiego miasta Antakya, zniszczonego przez trzęsienie ziemi

  Pracownie architektoniczne Foster + Partners oraz BIG stworzą projekt rewitalizacji miasta Antakya w Turcji, które w lutym 2023 roku mocno ucierpiało podczas trzęsienia ziemi. Masterplan ma zostać zaprezentowany w przyszłym roku.

 • The Spiral w Nowym Jorku. Proj. BIG

  The Spiral w Nowym Jorku. Wieżowiec z tarasami od BIG

  Wieżowiec The Spiral, projektu Bjarke Ingels Group, powstał w dzielnicy Hudson Yards w Nowym Jorku. Urzeka nowoczesnym minimalizmem i nowatorskimi rozwiązaniami fasad.

 • Zbiornik w Exercisfältetw Uppsali. Proj. White Arkitekter

  Dawny zbiornik przeciwpowodziowy w Uppsali zmienił się popularne miejsce odpoczynku i rekreacji

  W Exercisfältet w Uppsali w Szwecji architekci z pracowni White Arkitekter zmienili stary staw burzowy w nowoczesną, przyjazną mieszkańcom przestrzeń. Nowy zbiornik chroni przyrodę przed zanieczyszczoną wodą z miasta, a miasto przed powodzią.

 • Piramida w Tiranie. Proj. MVRDV

  Piramida w Tiranie zyskała nowe życie.To realizacja MVRDV

  Betonowa piramida w sercu Tirany to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w stolicy Albanii. Obiekt został przywrócony mieszkańcom i zamieniony w centrum edukacji technologicznej. To realizacja architektów z holenderskiej pracowni MVRDV.

 • Modułowa nadbudowa budynku w Kopenhadze. Realizacja DMDmodular

  Modułowe nadbudowy - sposób na nową przestrzeń mieszkalną. Realizacja polskiej firmy w Kopenhadze

  Do niewielkiego kopenhaskiego biurowca z lat 80. XX w. "dobudowano" kolejne trzy piętra - przygotowane w technologii modułowej. Powstało 75 nowych mieszkań - każde z nich ma balkon lub dostęp do tarasu zewnętrznego. To realizacja podkrakowskiej firmy DMDmodular.

 • Zintegrowana z fasadą instalacja fotowoltaiczna Schüco BIPV wytwarza 70 MWh energii rocznie, co odpowiada 40% energii produkowanej przez budynek.

  Biurowiec OWP12 pod Stuttgartem - zielona elektrownia

  Nowa siedziba międzynarodowej firmy konsultingowej odzwierciedla jej filozofię biznesową opartą na zrównoważonym rozwoju, cyfryzacji, innowacyjności i efektywności. Plus energetyczny biurowiec OWP12 powstał przy zastosowaniu najnowszych technologii budowlanych w zgodzie z zasadą Cradle to Cradle.

 • Fasady budynku w atrakcyjny sposób współgrają z otoczeniem.

  ICS Symbiosis: międzynarodowa szkoła w Mediolanie

  Znana pracownia architektoniczna - Barreca & La Varra - zaprojektowała niezwykły edukacyjny obiekt, usytuowany w samym centrum biznesowej dzielnicy Porta Romana w Mediolanie.

 • W 2017 roku studio architektoniczne Meshworks ukończyło kolejny aneks, umożliwiając dodanie 15 pokoi.

  Hotel The Peech w Johannesburgu

  The Peech znajduje się w samym sercu ponad pięciomilionowego, tętniącego życiem Johannesburga, położonego niedaleko stolicy RPA, Pretorii.

 • Luksusowe wille wakacyjne w ośrodku Brinckerduyn zapewniają nowoczesny komfort w naturalnej atmosferze.

  Kurort Brinckerduyn w Holandii

  Ośrodek Brinckerduyn usytuowany jest w bliskim sąsiedztwie Światowego Parku Narodowego Drents-Friese (Appelscha). Otoczony wędrującymi wydmami oraz wrzosowiskami, stanowi centralną część naturalnego świata Fresii. Kompleks obejmuje 34 domy wakacyjne, zbudowane przy współpracy z holenderskim przedsiębiorstwem Unbrick. Brinckerduyn zapewnia niezbędne udogodnienia dla wypoczynku w harmonii z przyrodą i cieszy się dużą popularnością wśród pasjonatów aktywności sportowych oraz miłośników natury.

 • Społecznie zaangażowane projekty Alejandro Araveny

  Społecznie zaangażowane projekty Alejandro Araveny

  Jeden z najbardziej rozpoznawalnych architektów-aktywistów na świecie, Alejandro Aravena, już we wrześniu po raz pierwszy odwiedzi Polskę. Ten teoretyk i praktyk architektury zaangażowanej społecznie, na zaproszenie firmy Geberit, wygłosi dwa wykłady – w Warszawie (19 września) i Krakowie (20 września) o wymownym tytule „Alejandro Aravena i architektura, która stawia na pierwszym miejscu ludzi i miejsca, które tego najbardziej potrzebują”.

 • Metamorfoza zabytkowej willi w Zurichu projektu Boris Kudlicka with Partners

  Metamorfoza zabytkowej willi w Zurichu projektu Boris Kudlicka with Partners

  Willa Lindengut znajduje się w prestiżowej części Zurichu. To położenie wpłynęło na charakter prezentowanej realizacji. Aby zaaranżować przestrzeń o powierzchni 650 m kw., właściciele zwrócili się po pomoc do warszawskiej pracowni architektonicznej Boris Kudlicka with Partners. Z uwagi na styl budynku, który powstał na początku XX wieku, wnętrza potraktowano indywidualnie, niczym odrębne opowieści o wyjątkowej treści. W tym kontekście główną rolę odgrywają starannie dobrane meble, dywany oraz dzieła sztuki polskich artystów.

 • Nowoczesny dom nad austriackim jeziorem Attersee

  Nowoczesny dom nad austriackim jeziorem Attersee

  Inwestor od lat marzył o posiadaniu domu na brzegu jeziora Attersee w Austrii. Miejscowi nazywają okolicę "alpejskimi Karaibami", a turkusowe wody jeziora przyciągają wyjątkowych gości, stanowiąc źródło inspiracji dla artystów takich jak Gustav Klimt czy Gustav Mahler. Ta malownicza sceneria stała się prywatnym rajem. Budynek o ponadczasowej elegancji posiada jasne elementy podkreślające linię horyzontu, a jednym z głównych wyróżników jest zastosowanie powierzchni Dekton hiszpańskiej firmy Cosentino.

 • Kaplica Sykstyńska

  Kaplica Sykstyńska

  Michał Anioł to jeden z najwybitniejszych artystów epoki renesansu. Był człowiekiem wszechstronnie uzdolnionym, zajmował się rzeźbą i malarstwem. Był również architektem i poetą. Stworzył wiele dzieł podziwianych po dziś dzień. Wśród nich są freski w Kaplicy Sykstyńskiej. Do malowania sklepienia kaplicy artysta przystąpił na zlecenie papieża Juliusza II i Pawła III. Praca nad freskami zajęła mu cztery lata. Na sklepieniu Michał Anioł namalował Sąd Ostateczny.

 • Budynek Bauhausu w Dessau

  Bauhaus - najbardziej wpływowa szkoła projektowania [HISTORIA]

  Założony w 1919 roku Bauhaus istniał zaledwie czternaście lat. Uczelnia trzykrotnie zmieniała siedzibę. Mimo wewnętrznych sporów, wrogiego nastawienia władz i braku funduszy stała się legendą. Bauhaus to symbol nowoczesnego podejścia do architektury, a obiekty stworzone przez uczniów i mistrzów inspirują kolejne pokolenia architektów i projektantów.

 • Stade de France

  Stade de France

  Stade de France to nie tylko jedna z najnowocześniejszych aren sportowych na świecie, ale także symbol francuskiej kultury i historii. To miejsce, które zyskało sławę dzięki wielkim wydarzeniom sportowym, ale także koncertom, ceremoniom państwowym i innym ważnym momentom w historii kraju. Co jeszcze warto wiedzieć na temat Stade de France?

 • Most wiszący Sky Bridge 721

  Most wiszący Sky Bridge 721

  Sky Bridge 721 to najdłuższy wiszący most wiszący na świecie. Sky Bridge 721 łączy dwa pasma górskie – Slamnik i Chlum, przecinając dolinę potoku Mlynsky.

 • Forum Romanum

  Forum Romanum

  W samym sercu Rzymu znajduje się miejsce równie starożytne, jak samo Wieczne Miasto - to Forum Romanum. Seria starożytnych kolumn i zrujnowane sklepienia świątyń świadczą o dawnej świetności Cesarstwa Rzymskiego.

 • Apsyda

  Apsyda

  Apsyda (apsyda; z gr. ἁψίς, rodzaj case ἁψῖδος – sklepienie), to półkolista, wieloboczna lub prostokątna forma konstrukcji, nakryta półkopułą lub półsklepieniem zamkniętym. Często, zwłaszcza w architekturze rzymskiej, budowana na rzucie półkola. Apsyda jest obecna zwłaszcza w architekturze sakralnej.

 • Błękitny meczet w Stambule

  Błękitny Meczet w Stambule

  Meczet sułtana Ahmeda (Sultanahmet Camii) jest jednym z najwspanialszych zabytków architektury Stambułu. Błękitny Meczet w Stambule został wzniesiony celem przebłagania i ratowania imperium Osmanów.

 • Styl gotycki

  Styl gotycki

  Styl gotycki w to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych okresów w dziejach architektury. Powstał w XIII wieku we Francji i szybko zyskał popularność w Europie, a następnie rozprzestrzenił się na inne kontynenty. W architekturze gotyckiej mamy do czynienia między innymi z wysokimi katedrami, sklepieniami żebrowymi, ostrołukami, maswerkami i witrażami.

 • Rusztowania aluminiowe do domu – skorzystaj z doświadczenia profesjonalistów

  Rusztowania aluminiowe do domu – skorzystaj z doświadczenia profesjonalistów

  Rusztowania aluminiowe kojarzymy zwykle z placami budowy lub remontami elewacji wysokich budynków. Nie znaczy to jednak, że nie mogą być wykorzystywane na użytek domowy – wręcz przeciwnie! Nowoczesne rusztowania jezdne to kompaktowe modele ułatwiające długotrwałą pracę na wysokości, szczególnie osobom mało doświadczonym w pracach nad podłożem. Oczywiście z uwagi na ich konstrukcję, najlepiej sprawdzą się podczas prac wokół domu – przy czyszczeniu tynku czy konserwacji drewnianej elewacji. Jakie rusztowanie aluminiowe wybrać? Oto kilka najważniejszych informacji.

 • Nowa Niwnica - inwestycja mieszkaniowa pod Nysą