architektura na świecie

 • Forum Romanum

  Forum Romanum

  W samym sercu Rzymu znajduje się miejsce równie starożytne, jak samo Wieczne Miasto - to Forum Romanum. Seria starożytnych kolumn i zrujnowane sklepienia świątyń świadczą o dawnej świetności Cesarstwa Rzymskiego.

 • Błękitny meczet w Stambule

  Błękitny Meczet w Stambule

  Meczet sułtana Ahmeda (Sultanahmet Camii) jest jednym z najwspanialszych zabytków architektury Stambułu. Błękitny Meczet w Stambule został wzniesiony celem przebłagania i ratowania imperium Osmanów.

 • Styl gotycki

  Styl gotycki

  Styl gotycki w to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych okresów w dziejach architektury. Powstał w XIII wieku we Francji i szybko zyskał popularność w Europie, a następnie rozprzestrzenił się na inne kontynenty. W architekturze gotyckiej mamy do czynienia między innymi z wysokimi katedrami, sklepieniami żebrowymi, ostrołukami, maswerkami i witrażami.

 • Rusztowania aluminiowe do domu – skorzystaj z doświadczenia profesjonalistów

  Rusztowania aluminiowe do domu – skorzystaj z doświadczenia profesjonalistów

  Rusztowania aluminiowe kojarzymy zwykle z placami budowy lub remontami elewacji wysokich budynków. Nie znaczy to jednak, że nie mogą być wykorzystywane na użytek domowy – wręcz przeciwnie! Nowoczesne rusztowania jezdne to kompaktowe modele ułatwiające długotrwałą pracę na wysokości, szczególnie osobom mało doświadczonym w pracach nad podłożem. Oczywiście z uwagi na ich konstrukcję, najlepiej sprawdzą się podczas prac wokół domu – przy czyszczeniu tynku czy konserwacji drewnianej elewacji. Jakie rusztowanie aluminiowe wybrać? Oto kilka najważniejszych informacji.

 • Nowa Niwnica - inwestycja mieszkaniowa pod Nysą
 • Drewniany budynek Spor X aspiruje do miana najbardziej ekologicznego biurowca w Skandynawii

  Drewniany budynek Spor X aspiruje do miana najbardziej ekologicznego biurowca w Skandynawii

  Spor X jest miejscem pracy przyszłości, które na nowo definiuje ideę zrównoważonego rozwoju w projektowaniu budynków. Wysoki na 10 pięter budynek powstał w ramach projektu rozwoju i zagospodarowania centrum Drammen – miejscowości oddalonej od Oslo o 41 km. Od parteru wzwyż Spor X w całości został zbudowany z litego oraz klejonego drewna, zarówno w zakresie konstrukcji, fasady, jak i całości wnętrza, a także szybów windowych, co należy do prawdziwej rzadkości.

 • Rekonstrukcja domu projektu Richarda Neutry

  Rekonstrukcja domu projektu Richarda Neutry

  W Europie powstało zaledwie kilka domów zaprojektowanych przez ikonę amerykańskiej architektury lat 60., Richarda Neutrę. Dlatego nowi właściciele jednego z nich postanowili przywrócić mu dawną świetność. W realizacji ambitnego projektu wykorzystano specjalne rozwiązania drzwi przesuwnych Schüco.

 • Realizacja A++ x Laminam w szwajcarskim Montagnola

  Realizacja A++ x Laminam w szwajcarskim Montagnola

  W pięknej, górzystej okolicy, w bliskim sąsiedztwie jeziora Lugano, powstała Residenza Ra Curta. Projekt pracowni A++ autorstwa Paolo i Carlo Colombo zachwyca nowoczesną bryłą i minimalistycznymi, eleganckimi wnętrzami. Z okien rezydencji roztacza się widok na piękny szwajcarski krajobraz, a wykorzystane w projekcie spieki kwarcowe włoskiej marki Laminam stanowią idealny pomost między architektonicznym kunsztem domu, a otaczającą go naturą.

 • Twórczy wszechświat Gaudiego w Casa Batlló

  Twórczy wszechświat Gaudiego w Casa Batlló

  Muzeum inspiruje dzięki projektorom firmy Panasonic i spektakularnym efektom audiowizualnym.

 • Victoria Residence

  Victoria Residence - tam, gdzie natura spotyka się z nowoczesnością

  Znane osiedle „Wodospad” w Midrand w RPA zapewnia swoim mieszkańcom bezpieczne, a jednocześnie niezwykle luksusowe otoczenie.

 • Rosh Hanikra - willa marzeń w Izraelu

  Rosh Hanikra - willa z widokiem na morze w Izraelu

  Widok na morze z willi położonej na północy Izraela, przy samym wybrzeżu Morza Śródziemnego, jest nieodłączną częścią prezentowanego domu i elementem łączącym wnętrze z otaczającą go przyrodą. Biorąc widok na morze jako punkt wyjścia, architekt Moshe Zion zaproponował inwestorom otwartą przestrzeń z wyraźnymi widokami na ogród i basen. Jedną z głównych ról odgrywa tu spektakularna fasada stworzona z dwóch odcieni spieków Dekton od Cosentino.

 • Zaha Hadid i jej projekty

  Zaha Hadid: ikona współczesnej architektury

  Bycie mistrzem w jakiejś dziedzinie czasem wiąże się z uznaniem dopiero po śmierci – na kartach historii zapisało się jednak wiele postaci, które zyskały zasłużoną sławę jeszcze za życia. Przykładem takiego twórcy jest Zaha Hadid, architektka z imponującym portfolio, na które składa się ponad 900 projektów niezwykłych obiektów. Ta znana i ceniona na całym świecie przedstawicielka dekonstruktywizmu nie tylko tworzyła koncepcje wyróżniające się wizjonerstwem, jej dzieła poruszały – i zawsze będą pobudzały głębokie emocje. Zaha Hadid – które z jej projektów cieszą się największym uznaniem? Co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

 • Waterfall

  Mieszkanie z wodospadem? Zobacz niezwykły projekt!

  Zapierające dech w piersiach 22-metrowe kaskady wody spadają ze ścian budynku mieszkalnego Waterfall w Australii. Ta spektakularna fasada to wynik współpracy projektantów z Cosentino, producentem wielkoformatowych spieków, w ramach realizacji luksusowego osiedla. Główną częścią składową największego wodospadu miejskiego na południowej półkuli jest fasada ze spieku kwarcowego Dekton. Za projekt odpowiedzialny jest znany architekt Koichi Tikada.

 • Z lewej: Frank Lloyd Wright; z prawej: Fallinwater (Dom nad wodospadem)

  Frank Lloyd Wright - architektura organiczna, dom nad wodospadem i inne projekty

  Frank Lloyd Wright jest uważany za jednego z najwybitniejszych amerykańskich architektów XX wieku. Autor teorii architektury organicznej już za życia stał się legendą, a wiele jego prac to ikony amerykańskiej sztuki modernistycznej.

 • Pierwszy na świecie tunel dla statków powstanie w Norwegii. Proj. Snøhetta

  Pierwszy na świecie tunel dla statków powstanie w Norwegii. Wejścia zaprojektowała Snøhetta

  W Norwegii ma powstać pierwszy na świecie tunel dla statków. Budowa 1,7-kilometrowego Stad Ship Tunnel, który będzie miał dwa kamienne wejścia zaprojektowane przez pracownię Snøhetta, ruszy w 2022 roku.

 • Z lewej: Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal; z prawej: bloki w Bordeaux po metamorfozie

  Nagroda Prizkera 2021: Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal. Mądre projektowanie, metamorfozy bloków i powrót do dziedzictwa modernizmu

  Laureatami tegorocznej Nagrody Pritzkera zostali Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal z pracowni Lacaton & Vassal. Wśród ich realizacji znaleźć można m.in. domy powstałe w harmonii z naturą, osiedla socjalne czy renowacje ogromnych bloków z lat 60. i 70.

 • Luwr

  Luwr - architektura, Mona Lisa i wirtualne zwiedzanie

  To jedna z najbardziej znanych budowli na świecie Dzisiejszy Luwr, rozległy kompleks skrzydeł i pawilonów, choć wygląda na ujednolicony, jest wynikiem wielu architektonicznych modyfikacji. Zwiedzających przyciąga nie tylko architektura, ale i świetna kolekcja sztuki. Właśnie tu znajduje się jeden z najcenniejszych obrazów świata - Mona Lisa autorstwa Leonarda da Vinci.

 • Caixa Forum w Madrycie. Proj. Herzog & de Meuron

  Caixa Forum w Madrycie - lewitujące centrum sztuki od Herzog & de Meuron

  Jak stworzyć budynek, który zdaje się lewitować nad poziomem ulicy? W 2008 roku architekci Jacques Herzog i Pierre de Meuron zaprojektowali Caixa Forum. Oryginalna bryła stała się symbolem nowoczesnego Madrytu.

 • Z lewej: Lina Bo Bardi; Z prawej: Muzeum Sztuki w Sao Paulo

  Lina Bo Bardi z nagrodą Złotego Lwa za całokształt twórczości na 17. Biennale Architektury w Wenecji

  Lina Bo Bardi, modernistyczna architektka, została laureatką nagrody Specjalnego Złotego Lwa za całokształt twórczości. Nagroda przyznana została w ramach 17. edycji międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji, uznawanego za jedno z najważniejszych wydarzeń architektonicznych na świecie.

 • Mies van der Rohe oraz Phyllis Lambert przy modelu Seagram Building

  Phyllis Lambert - kobieta, która stworzyła architektów

  "Architekci tworzą architekturę, Phyllis Lambert stworzyła architektów" - powiedział w 2014 roku kurator Biennale Architektury w Wenecji , Rem Koolhaas, uzasadniając swoją decyzję o przyznaniu nagrody Złotego Lwa za dokonania życia Kanadyjce, Phyllis Lambert.

 • Komfortowa farma w Persingen (Holandia)

  Komfortowa farma

  Leżąca w okolicach miejscowości Nijmegen osada Persingen jest znana jako najmniejsza wioska w Holandii. Stara farma w tej spokojnej, zacisznej miejscowości została przekształcona w nowoczesną i komfortową rezydencję. Duże, nowoczesne przeszklenia wypełniające ściany i dachy dostarczają dużą ilość naturalnego światła do wnętrz, tworząc jasną i przyjazną atmosferę.

 • Kaplica w Ronchamp, Francja, proj. Le Corbusier, 1950-1955

  Ikony modernizmu - 10 budynków które zmieniły architekturę

  Wszyscy wiemy, że narodzony na początku XX wieku nurt, nazwany modernizmem zrewolucjonizował architekturę i urbanistykę na całym prawie świecie. Mimo że trwa już ponad sto lat nadal oddziałuje na to, jak buduje się domy, osiedla, muzea, biurowce. Czy z masy modernistycznych realizacji da się wybrać dziesięć tych, które najsilniej wpłynęły na światową architekturę i urbanistykę? Spróbowaliśmy poszukać takich ikon modernizmu, które nie tylko są naśladowane, ale i zmieniły sposób myślenia o architekturze. Zgadzacie się z naszym wyborem?

 • Szkoła wydrukowana na drukarce 3D na Madagaskarze. Proj. Studio Mortazavi

  Pierwsza szkoła wydrukwana na drukarce 3D powstanie na Madagaskarze

  W Fianarantsoa na Madagaskarze powstanie pierwsza na świecie szkoła wydrukowana w 3D. Autorem koncepcji jest Studio Mortazavi z San Francisco.

 • Z lewej: Walter Gropius / Z prawej: siedziba Bauhausu w Dessau

  Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]

  Był jednym z najwybitniejszych architektów XX wieku. Walter Gropius, założyciel i współtwórca koncepcji Bauhausu, połączył artystów, rzemieślników i przemysłowców. Jego prace miały olbrzymi wpływ na całą nowoczesną architekturę. A wszystko zaczęło się od niezgody na brzydotę.

 • Jeden z bloków w dzielnicy Bijlmermeer w Amsterdamie

  Blokowiska: Bijlmermeer w Amsterdamie. Upadek i rewitalizacja

  Na początku był Le Corbusier, Ville Contemporain, Jednostka Marsylska... potem było już tylko gorzej. Sen modernistów o miastach ze "słońca, nieba, drzew, stali i betonu", przeistoczył się w koszmar. Blokowisko - wielu zna ten problem. Niewielu wie jak sobie z nim poradzić. Poznajcie historię osiedla w dzielnicy Bijlmermeer w Amsterdamie. To pozytywny przykład transformacji współczesnego miasta.

 • Dawny wojskowy barak w Ede (Holandia)

  Mieszkania i przedszkole w starym wojskowym baraku

  Wnętrza tego starego budynku zostały odświeżone i przystosowane do zamieszkania. Estetycznie zaprojektowane przestrzenie są wypełnione światłem, a elektryczne okna dachowe i markizy FAKRO zapewniają komfort mieszkańcom.

 • Ummahat AlShaykh Hotel 12 w Arabii Saudyjskiej. Proj. Foster + Partners

  Hotel Ummahat AlShaykh 12 na saudyjskiej wyspie od Foster + Partners

  Na saudyjskiej wyspie na Morzu Czerwonym powstanie hotel zaprojektowany przez brytyjskie studio architektoniczne Foster + Partners. Apartamenty będą połączone drewnianym podestem biegnącym po okręgu.

 • Marble Arch Hill - sztuczne wzgórze w centrum Londynu od MVRDV

  Marble Arch Hill - MVRDV projektują sztuczne wzgórze w centrum Londynu

  Pracownia MVRDV zbuduje sztuczne wzgórze obok londyńskiego Marble Arch. 25-metrowa budowla ma być gotowa w lipcu 2021 roku. Marble Arch Hill zostanie zbudowane w centrum Londynu w pobliżu Oxford Street. Jego zadaniem będzie ożywienie handlowej ulicy, która zamarła w wyniku pandemii.

 • Ogrody Turii w Walencji

  Ogrody Turii w Walencji. Dawne koryto rzeki zamienili w piękny park

  Ogrody Turii w Walencji, to jedno z ciekawszych przekształceń przestrzeni w ubiegłym wieku. Powstały w osuszonym korycie płynącej niegdyś przez środek miasta rzeki. Obszar o powierzchni około 110 hektarów i długości dziewięciu kilometrów jest oazą wyłączoną z miejskiego gwaru.

 • Petržalka w Bratysławie

  U nas bloki, na Słowacji panelaki. Petržalka - jedno z największych blokowisk Europy

  Bloki na bratysławskiej Petržalce tworzą świat jakby dobrze nam znany, lecz jednak równoległy. Krótki film Juraja Chlpika i Kala Karmana opowiada o codziennym życiu na jednym z największych blokowisk Europy.