makabry(ła)

 • Wieża ciśnień w Szczytnie - zabytek, makabryła i Torre Apartments

  Wieża ciśnień w Szczytnie - zabytek, makabryła i Torre Apartments

  Wpisana na listę zabytków wieża ciśnień w Szczytnie, opleciona jest szpecącym, betonowym szkieletem budowanego od dwudziestu lat apartamentowca. Inwestor i władze miasta doszły do porozumienia. Wszystko wskazuje na to, że Torre Apartments jednak powstanie.

 • Taśmy - element architektury w dobie koronawirusa

  Taśmy - element architektury w dobie koronawirusa

  Platikowe taśmy "bronią" dostępu do parków, lasów i placów zabaw, wyznaczają miejsca w kolejkach, pomagają utrzymać społeczny dystans. W dobie pandemii koronawirusa stały się nieodłączną częścią architektury. Są wszędzie.

 • Figura Matki Boskiej z Woli Korzeniowej

  Wola Korzeniowa: figura Matki Boskiej została przemalowana. Odzyskała dawny wygląd

  Odwiedziliśmy Wolę Korzeniową, aby na własne oczy zobaczyć poddaną renowacji figurę Matki Boskiej. Mamy dobrą wiadomość - figura została przemalowana. Po kontrowersyjnym "makijażu" nie ma już śladu.

 • Wieża Ciśnień w Lęborku

  Wieża ciśnień w Lęborku - makabryła zamiast wizytówki miasta

  Mogła być reprezentacyjnym obiektem miasta - miejscem przyciągającym turystów. Tymczasem wieża ciśnień w Lęborku stała się makabryłą, architektonicznym koszmarkiem. Do budynku z początków XX. wieku "doklejono" szklane pudełko.

 • Budynek przy al. Grottgera w Krakowie.

  Prawie oko w oko z sąsiadem. Absurd przy al. Grottgera w Krakowie

  Krowodrze - dzielnica Krakowa, położona w niedalekim sąsiedztwie Plant i Starego Miasta. Właśnie tutaj, przy al. Grottgera 34, znajduje się budynek, w którym mieszkańcy są wprost skazani na bliskie relacje z sąsiadami.

 • Biurowiec MPK po ociepleniu

  Makabryła po częstochowsku. Termomodernizacja biurowca MPK

  Szara cegła z delikatnymi, również ceglanymi detalami. Tak jeszcze kilka dni temu prezentowała się elewacja biurowca przy zajezdni MPK w Częstochowie. Dziś cegła zatonęła pod styropianem, na którym... namalowano wielkie, czerwone litery "MPK"!

 • Z lewej: willa Monte w 2012 roku. Z prawej: przebudowa willi.

  Przebudowa willi Monte w Zakopanem - jak to się mogło stać? Makabryła 2017 od kuchni

  ''Villa Monte'' obrosła zabytkową willę z 1925 roku. Wybraliście tę zakopiańską szkaradę na Makabryłę 2017. Jak to się stało, że nie dopatrzono się w ''rozbudowie'' faktycznej rozbiórki?

 • Makabryła 2017 - przebudowa willi Monte w Zakopanem

  Makabryła 2017 - przebudowa willi Monte w Zakopanem [WYNIKI GŁOSOWANIA]

  Makabryła 2017 wybrana. Architektoniczną antynagrodę przyznaliście przebudowie willi Monte w Zakopanem. Ta kandydatura wprost "zmiażdżyła" konkurencję. Tegoroczna edycja organizowanego już 11 lat plebiscytu była wyjątkowa. Obnażyliśmy niemal wszystkie grzechy polskiej architektury. Dotknęliśmy m.in. takich problemów jak nieudolne przebudowy zabytków, ignorowanie kontekstu, gigantomanię, wykorzystywanie słabej jakości materiałów, samowolki budowlane czy przedstawianie wizualizacji, nie mających nic wspólnego z rzeczywistością. W tym roku oddaliście prawie 25 tysięcy głosów!

 • Bazarek przy Parku Świętokrzyskim

  Czy samowolka budowlana spod Pałacu Kultury zniknie na dobre? Władze miasta odcięły prąd

  Istnieje spora szansa, że samowolka budowlana przy skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej w Warszawie nareszcie się skończy. Na początku lutego władze miasta usunęły z tego miejsca tandetną atrapę samolotu, teraz podjęły konkretne działania w sprawie likwidacji szpetnych pawilonów.

 • Dawny Pałac Ślubów w Sosnowcu - kilka miesięcy temu i dziś.

  Z dawnego Pałacu Ślubów w Sosnowcu zniknęły kolumienki. Nie chce zostać Makabryłą 2017!

  Tegoroczna edycja plebiscytu Makabryła trwa w najlepsze. Otrzymaliśmy wiadomość, że z jednego z nominowanych budynków - dawnego Pałacu Ślubów w Sosnowcu - zniknęły w piątek szpecące kolumienki. Obiekt nie chce zostać Makabryłą 2017!

 • Makabryła 2017

  Makabryła 2017 - do kogo trafi antynagroda? [GŁOSOWANIE]

  Makabryła to plebiscyt, który już od jedenastu lat ujawnia grzechy polskiej architektury. Każda edycja jest inna, każda budzi mnóstwo emocji. Otrzymaliśmy od was mnóstwo nominacji. Z nadesłanych zgłoszeń wybraliśmy 10 obiektów, które powalczą o tytuł Makabryły 2017. Oddajcie głos na swojego faworyta! Głosowanie trwa do północy 25 marca. Dzień później poznacie zwycięzcę,

 • Makabryła 2017

  Makabryła 2017 (GŁOSOWANIE)

  Który obiekt zasłużył na tytuł Makabryły 2017? Czy będzie to Zatoka Sportu w Łodzi, atrapa samolotu w centrum Warszawy a może nowy dworzec Kraków-Podgórze? Decyzja należy do Was.

 • nietypowe, przestrzeń miejska, publiczne, pawilon, expo 2010

  Dziwne budynki w kształcie zwierząt

  Mimo że rażą kiczem, są istną kurą znoszącą złote jajka. O czym mowa? O zwierzokształtnych budynkach, niebywałych wykwitach architektonicznej inwencji. Domy w kształcie kaczki, słonia czy rekina to już autonomiczny styl - zooizm a może animalizm?

 • Od kiczu aż cisną się łzy do oczu. Nie wiadomo tylko, czy z płaczu czy ze śmiechu. Okazuje się, że nad Wisłą piramidy nie wyszły z mody! Piramida Horusa znajduje się we wsi o wdzięcznej nazwie Poźrzadło w okolicach Świebodzina (tak, to tu stoi też gigantyczny Chrystus). W środku urządzane są wesela, przyjęcia i spotkania biznesowe. Na co dzień czynna jest również restauracja.

  Polska Darem Nilu? Antyczne inspiracje według Polisz ArKITekczer

  Polska miała być drugą Japonią, potem drugą Irlandią... Ale Polacy ewidentnie wolą inne klimaty. Marzymy o polskich piramidach i pseudoświątyniach z grecką kolumnadą...

 • Zmodernizowany szpital w Malborku

  Cegła pod styropianem. Modernizacja szpitala w Malborku

  Ceglany budynek zyskał kolorową elewację

 • 22 08 2006 LUBLIN ZUS ODDZIAL LUBLIN UL ZANA

  Pałace ZUS

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest instytucją budzącą wiele negatywnych emocji. Z krytyką spotyka się nie tylko polityka emerytalna, ale także gmachy, w których mieszczą się jego oddziały. Zbyt bogate, za duże, często kiczowate - oto Pałace ZUS

 • Szczyt osiągnięć rewitalizacyjnych ze Szczytna

  Polisz Arkitekczer: największe kity polskiej architektury [cz. X]

  Polska szkoła dewastacji, rokokowe daszki na bloku z wielkiej płyty i elewacje w pastelowym różu - nie ma takiego zadania, którego Polisz Arkitekczer się nie podejmie!

 • 05.09.2014 Warszawa , Ul Chelmzynska przy Strazackiej . Trwa rozbiorka zabytkowej willi . Fot . Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: rembertow zabytek willa chelmzynska strazacka ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DLOWA Strony Lokalne Warszawa

  Kontrolowane niszczenie zabytku. Smutny koniec Willi Granzowa

  Dla wielu firm działki z zabytkami to nieruchomość jak każda inna, tyle że z niewygodnym elementem, którego jak najprędzej należy się pozbyć. Metod jest wiele - od szybkich samowoli i stawianiem urzędu przed faktem dokonanym, przez długie i mozolne odwołania i kolejne ekspertyzy pozwalające na demontaż kolejnych elementów. Rozebrana Willa Granzowa właśnie została wykreślona z rejestru zabytków, a właściciel działki będzie mógł w jej miejscu postawić dowolny budynek.

 • Nadbudowa kamienicy na rogu Ruskiej i Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu

  [WROCŁAW] Kamienica w szponach Makabryły

  Zabytkowa kamienica z końca XIX wieku znajdująca się na rogu ulic Ruskiej i Kazimierza Wielkiego zyskała właśnie szarą, dwupiętrową nadbudowę, która otoczyła strzelistą wieżyczkę podkreślającą narożnik. To kolejna kontrowersyjna modernizacja zabytku z Wrocławia, czyżby Europejska Stolica Kultury 2016 chciała też zostać stolicą Makabrył?

 • Z cyklu mutacje architektury - Zawiercie

  Polisz Arkitekczer: największe kity polskiej architektury [cz. IX]

  Krzywe, w majtkowych barwach, z hełmem jak na barokowym kościele - współczesny arkitekczer operuje wieloma stylami, żongluje fakturami i barwami zestawiając je zupełnie dowolnie, a jako wisienkę na torcie dołoży jeszcze okrągłe okienko pod skośnym dachem. Mimo tego jego budynki nie wzbudzają entuzjazmu a raczej utyskiwanie i ogólne zniesmaczenie...

 • Galeria handlowa w Kwidzynie

  [MAKABRYŁA] Ścianą w okna, czyli galeria handlowa w Kwidzynie

  Do tego, że nowe galerie handlowe raczej nie zdobią naszych miast zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Nie sposób odmówić im racji bytu - w końcu są tłumnie odwiedzane przez mieszkańców, ale ich często przeskalowane ściany bez okien w połączeniu z ignorowaniem lokalnego kontekstu to często prawdziwa zbrodnia na otaczającym krajobrazie.

 • Wrocław żąda dostępu do morza!

  Polisz Arkitekczer: największe kity polskiej architektury [cz. VIII]

  Do tego, że domy udają zamki i pałace chyba już zdążyliśmy się przyzwyczaić... Ale, że bloki próbują udawać statki? Czy to już nie jest przesada!? Przed Wami VIII Przegląd Polisz Arkitekczer, czyli ilustrowany przegląd architektury, na którą nie chcielibyśmy się natknąć podczas spaceru.

 • Zaułek Solny we Wrocławiu - kontrowersyjna renowacja

  Renowacja czy dewastacja? Zaułek Solny we Wrocławiu

  Miało być piękniej, czyściej i ładniej. A jest? Przechodnie mówią, że w miejscu urokliwego zakątka powstała cmentarna brama. Choć na wrocławskim Zaułku Solnym, będącym popularnym pieszym skrótem z Placu Solnego w kierunku ulicy Krupniczej wyrównano posadzki i dodano oświetlenie, to miejsce to, przez kilka schodków ciągle jest niedostępne dla osób niepełnosprawnych czy prowadzących wózki dziecięce. A wszystko za zgodą miejskiej konserwator zabytków.

 • Wieża Trzech Kultur na Śnieżniku

  Wieża widokowa na Śnieżniku. Plany odbudowy w nowej formie

  Ma mieć 30 metrów wysokości, dolną część wykonaną z kamienia, górną z metalu i szkła. Związek Gmin Śnieżnickich planuje na szczycie Śnieżnika wybudować nową wieżę widokową. Czy jednak wybrana koncepcja zamiast uatrakcyjnić krajobraz jedynie go nie oszpeci?

 • W ogrodzie armata... w wieży księżniczka... Okolice Nowego Sącza

  Polisz Arkitekczer: największe kity polskiej architektury [cz. VII]

  To już siódmy przegląd Polisz Arkitekczer, czyli wybór największych polskich kitów w architekturze. Reklamy, które zasłaniają całe budynki? Średniowieczne wieżyczki? Tandetne detale? Liczba grzechów najgorszych polskich budynków jest długa, a w naszym przeglądzie zobaczysz je wszystkie!

 • Styl grecko-jakiśtam - Łeba

  Polisz Arkitekczer: największe kity polskiej architektury [cz. VI]

  Architektura średniowiecznych grodów i tandetne dekoracje ciągle żywe! Zestawienie architektonicznych koszmarków z profilu Polisz Arkitekczer na Facebooku pokazuje jak NIE powinno się budować...

 • Komentarz zbędny, Jarosław

  Polisz Arkitekczer: największe kity polskiej architektury [cz. V]

  Kiczowate elewacje, gipsowe kolumny i przedziwne ozdoby w ogrodzie. Oto kolejna część budowlanych kitów, które znaleźliśmy na facebookowym profilu POLISZ ARKITEKCZER. Mocny materiał!

 • MAKABRYŁA ROKU 2014: Wykarczowany park w Rybniku

  MAKABRYŁA ROKU 2014: "Dziękujemy wszystkim, którzy oddali swój głos na wycinkę parku"

  Po ogłoszeniu wyników plebiscytu MAKABRYŁA ROKU otrzymaliśmy wiadomość od mieszkańców Rybnika, którzy komentują wycinkę parku i dziękują wszystkim, którzy oddali na nią swój głos

 • Park przed i po wycince

  MAKABRYŁA ROKU 2014: wygrała wycinka parku w Rybniku!

  W tegorocznym plebiscycie zwyciężył nie budynek, a skandaliczna wycinka parku w Rybniku. Oddaliście na nią ponad 7 tysięcy głosów. Tuż za nią znalazły się same asy. Między innymi pstrokaty olbrzym z Lublina, który w panoramie miasta zostanie na długie lata. Które architektoniczne wpadki znalazły się na dalszych miejscach? Zobaczcie sami!

 • Komenda policji w Częstochowie

  Kontrowersyjna przebudowa komend policji w Częstochowie i Katowicach

  Modernistyczne gmachy kiedyś uchodziły za najnowocześniejsze w kraju. Teraz poddane zostały "standaryzacji", przez co tracą swój unikalny charakter