Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jest duże i kolorowe. Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

red

Obiekt niedawno rozbudowano. Elewacja nowej części zaskoczyła mieszkańców. Budynek jest finalistą plebiscytu MAKABRYŁA ROKU 2014

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej to obiekt, który jest potrzebny miastu i całemu regionowi. Jednak podczas rozbudowy gmachu dość niefortunnie dobrano kolorystykę jego elewacji. Mieszkańcy Lublina i internauci określają budynek mianem "koszmarku", "gargamela" i "nowotwora".

Bryła budynku z kolorową elewacją dość agresywnie próbuje wpisać się w panoramę miasta. Działka, na której stanął sprawia, że ten wydaje się być dużo większy niż w rzeczywistości.

Dziennikarze z lubelskiej Gazety Wyborczej ustalili, że według pierwszych planów elewacja widziana od strony centrum miała być zupełnie inna. Zamiast żółtego i pomarańczowego koloru zdobić ją miało szkło i lekkie, aluminiowe panele. Taki wygląd zapisany był w projekcie budowlanym. Jednak podczas budowy zdecydowano, że elewacja musi zostać zmieniona na dużo tańszą.

Wyglądu elewacji broni Elżbieta Starosławska, szefowa szpitala. W przesłanym lubelskiej Gazecie mailu napisała, że budynek "jest dobrze wyeksponowany dzięki kolorystyce, a tym samym każdy mieszkaniec Lublina z łatwością wskaże miejsce lokalizacji naszego Centrum". Dodatkowo wyjaśniła, że kolorystyka jest elementem projektu, który został opracowany przez Mostostal Warszawa.

Powszechnie wiadomym jest, że optymistyczne i żywe kolory nastrajają optymistycznie i budzą energię, a w leczeniu naszych pacjentów jednym z istotnych elementów terapii jest obudzenie w pacjencie woli walki z chorobą" - napisała dziennikarzom z lubelskiej Gazety dyrektor Starosławska.

Z kolei zapytany o wygląd elewacji Stefan Głaz, jeden z autorów projektu Centrum Onkologii tłumaczy, że decyzja w tej sprawie należała do inwestora oraz, że kolorowa elewacja tynkowa zamiast proponowanych wcześniej paneli jest opcją oszczędnościową.

Oczywiście, że wolałbym elewację z panelami, ale nie było na to szans. A gdy miałem wybór czy budować ten potrzebny dla ludzi szpital czy walczyć o elewację to decyzja była oczywista - mówił Stefan Głaz.

Na Facebooku już pojawiła się strona "Przemalujmy Centrum Onkologii w Lublinie". Mamy nadzieję, że ich inicjatywa osiągnie sukces i elewacja budynku ulegnie zmianie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jest duże i kolorowe. Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej