polska architektura

  • Nowoczesny pawilon restauracyjny w Bondyrzu. Proj. MTA Architekci

    Nowoczesny pawilon restauracyjny w Bondyrzu przy zabytkowym młynie z 1936 roku

    Pracownia MTA Architekci zaprojektowała nowoczesny pawilon restauracyjny w miejscowości Bondyrz na Roztoczu. Budynek stanął w sąsiedztwie zabytkowego, drewnianego młyna. Architektura nowego obiektu mimo swojego współczesnego wyrazu z szacunkiem odnosi się do historii miejsca.

  • Restauracja Albatros w Augustowie

    Restauracja Albatros w Augustowie. Była jednym z najnowocześniejszych obiektów gastronomicznych w regionie

    Otwarta w 1962 roku, należąca do PSS Społem restauracja Albatros w Augustowie, wciąż przyciąga tłumy. Jej znakiem rozpoznawczym jest piękny, ogromny neon.

  • Nowy akademik w Gdańsku

    W Gdańsku powstaje nowy akademik. Na najwyższych kondygnacjach mieścić się będzie hotel

    Właściciel cieszącego się ogromnym zainteresowaniem akademika i apartamentów pod marką Collegia zlokalizowanego przy ul. Sobieskiego w Gdańsku, rozpoczął budowę kolejnej inwestycji w Trójmieście. Nowopowstający kompleks łączący funkcję nowoczesnego domu studenckiego, hotelu oraz przestrzeni usługowej, realizowany jest przy głównej arterii Trójmiasta – Alei Grunwaldzkiej 239, naprzeciwko kampusu Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu WSB Merito Gdańsk.

  • Widok ogólny budynku DH Smyk od strony narożnika u zbiegu ul. Kruczej i Alej Jerozolimskich. Na pierwszym planie widoczny tramwaj Konstal 13N stojący na przystanku. W głębi budynek zarządu Polskiego Biura Podróży 'Orbis'. Z prawej widoczny samochód Fiat 125p. Data wydarzenia: 1977-09-20 Miejsce: Warszawa Osoby widoczne: Osoby niewidoczne: Hasła przedmiotowe: ulice, handel, motoryzacja, komunikacja miejska, architektura, Inne nazwy własne: Aleje Jerozolimskie w Warszawie, tramwaj Konstal 13N, samochód Fiat 125 p, Dom Handlowy Smyk, Polskie Biuro Podróży 'Orbis', Zakład fotograficzny: Autor: Rutowska Grażyna Zespół: Archiwum Grażyny Rutowskiej Sygnatura: 40-4-246-1 ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DLOWA Strony Lokalne Warszawa

    Otwierano je z wielką pompą. Inwestycje i budynki "urodzone" 22 lipca

    Każda władza wie, że architektura jest świetnym narzędziem do manifestacji własnej siły i możliwości. Przykłady z historii nasuwają się same: piramidy w Egipcie, rzymskie koloseum czy monumentalne założenie sakralne takie jak: Hagia Sophia czy Plac św. Piotra. Nic więc dziwnego, że partia komunistyczna postanowiła na dobre wprowadzić święto 22 lipca do kalendarza, otwierając tego dnia sztandarowe inwestycje. Prace przyśpieszano lub opóźniano. Wszystko po to,by móc czcić oficjalną uroczystość w rocznicę uchwalenia manifestu PKWN, czyli Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Zobaczcie, które obiekty świętują swoje urodziny 22 lipca.

  • Dworzec w Chełmie - wizualizacja

    Tak będzie wyglądał dworzec kolejowy w Chełmie. Po starym budynku zostanie tylko część piwnic

    Dworzec w Chełmie, który wybudowano w 1961 roku, przejdzie metamorfozę, a właściwe zostanie zbudowany od nowa. Po obecnym obiekcie zostanie tylko część piwnic, a budynek zyska nowoczesną bryłę.

  • Marina Hel Apartamenty

    Marina Hel Apartamenty. Nowa inwestycja w bezpośrednim sąsiedztwie portu

    W mieście Hel, w bezpośrednim sąsiedztwie portu, w pierwszej linii zabudowy od wody, w miejscu, gdzie Morze Bałtyckie przenika się z Zatoką Gdańską powstaje inwestycja Marina Hel Apartamenty. Budowa luksusowego kompleksu wypoczynkowego z apartamentami ruszy jeszcze w tym roku.

  • Nova Marina Gdynia

    Nova Marina Gdynia - nowy dom polskiego żeglarstwa przy Molo Południowym. Architektura nawiązuje do modernistycznych tradycji miasta

    W nadmorskim sercu Gdyni, w historycznej lokalizacji Mola Południowego i przy porcie jachtowym, Ghelamco wspólnie z Polskim Związkiem Żeglarskim zbuduje wielofunkcyjny budynek z centrum żeglarskim. Inwestycja Nova Marina Gdynia będzie zwieńczeniem trwającej od lat współpracy firmy z PZŻ i zrzeszonymi w nim gdyńskimi klubami, dzięki której miasto zyska wartościowy, wpisujący się w jego modernistyczne tradycje obiekt z bogatą infrastrukturą dla żeglarzy.

  • Archipelag Łeba. Proj. APA Wojciechowski

    Archipelag Łeba - kompleks kameralnych budynków projektu APA Wojciechowski

    Archipelag Łeba, czyli planowany kompleks kameralnych budynków z obiektem basenowym i innymi udogodnieniami to przykład przemyślanego, zrównoważonego budownictwa. Projekt autorstwa renomowanej pracowni APA Wojciechowski Architekci, ma zrealizować trójmiejski deweloper ALLCON. Nowa inwestycja może przynieść wiele korzyści nie tylko przyszłym właścicielom czy turystom, ale także mieszkańcom Łeby.

  • Rezydencja tarasowa w Wilanowie. Proj. Exterio

    Rezydencja tarasowa. Luksusowa willa w Wilanowie

    Ta luksusowa willa projektu Exterio stanęła na pięknie położonej działce w zacisznej okolicy Wilanowa. Nowoczesny budynek jednorodzinny o powierzchni prawie 550 m kw. wyróżniają duże przeszklenia i liczne, przestronne tarasy, od których rezydencja zaczerpnęła swą nazwę.

  • 19. Dzielnica w Warszawie. Proj. JEMS Architekci

    19. Dzielnica w opowieści architektów JEMS. 14 lat temu ruszyła budowa największego, otwartego osiedla Warszawy

    Ponad 14 lat temu architekci z pracowni JEMS razem z inwestorem podjęli wyzwanie rewitalizacji opuszczonej przestrzeni fabrycznej Woli, widząc w niej potencjał na nową część Warszawy. Dziś 19. Dzielnica to pulsujący fragment stolicy, spójny architektonicznie i zintegrowany z centrum miasta.

  • Akademia Muzyczna w Poznaniu. Projekt WXCA

    Tak będzie wyglądać nowy budynek Akademii Muzycznej im I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Konkurs wygrała pracownia WXCA

    11 lipca 2024 r. oficjalnie ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na nowy budynek Akademii Muzycznej im I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Zorganizowany wspólnie z SARP konkurs zakłada realizację na poznańskim Łazarzu obiektu, który będzie służył celom kulturalnym, naukowym i dydaktycznym. I Nagrodę zdobyła renomowana pracownia WXCA. Architekci zaproponowali współczesną, rzeźbiarską bryłę, zachowując jednocześnie tradycyjny wyraz architektoniczny i nawiązując proporcjami do XIX-wiecznego kontekstu miejskiej zabudowy.

  • Przedszkole w Dziećmorowicach. Proj. Pracownia Architekt Piotr Jański

    Przedszkole w Dziećmorowicach pod Wałbrzychem. Architektura dla dzieci nie powinna być infantylna

    Przedszkole w Dziećmorowicach, autorstwa pracowni Architekt Piotr Jański, to wielka architektura dla małych ludzi. Prosta, ale przemyślana, funkcjonalna i wpisująca się w krajobraz. Pełna lokalnych, wysokiej jakości materiałów i przyjaznych środowisku rozwiązań.

  • Pedet Renoma. Proj. 3XA

    Strefa restauracyjna PEDET we wrocławskiej Renomie w finale World Architecture Festival 2024

    Otwarta zaledwie pół roku temu strefa restauracyjna PEDET w Renomie już zdążyła zdobyć nominację w prestiżowym konkursie architektonicznym "World Architecture Festival 2024". Pedet, stanowiący istotny element oferty jednego z najbardziej ikonicznych budynków Wrocławia, zakwalifikował się do finału w kategorii "Restauracja i Bary".

  • Dom Pomocy Społecznej w Kolsku. Proj. Gorscy Architekci

    Nowoczesny Dom Pomocy Społecznej w Kolsku z pozwoleniem na budowę. To projekt pracowni Gorscy Architekci

    Dom Pomocy Społecznej w Kolsku (woj. zachodniopomorskie) otrzymał pozwolenie na budowę. Obiekt o podwyższonym standardzie przeznaczony będzie dla ok. 130 pensjonariuszy i zapewni realne wsparcie dla osób wymagających opieki i pomocy w różnym stopniu. Równolegle powstanie tu również 12 mieszkań wspomaganych. Autorem projektu inwestycji jest szczecińska pracownia Gorscy Architekci.

  • Planowane wieżowce przy ul. Skrajnej w Kielcach. Proj. 4idea

    Czy w Kielcach powstaną trzy 21-piętrowe wieżowce? Inwestor planuje też basen dla nurków

    Przy ulicy Skrajnej w Kielcach mogą powstać trzy 21-piętrowe, futurystyczne wieżowce. Oprócz mieszkań mają znaleźć się tu również biura, korty do squasha i… basen nurkowy. Projekt powstał w pracowni 4IDEA z Kielc. Inwestycja planowana jest w trybie „lex deweloper".

  • Swobodna SPOT we Wrocławiu. Proj. Kuryłowicz & Associates

    Wrocław: Biurowiec Swobodna SPOT pnie się w górę [WIEŚCI Z BUDOWY]

    Prace nad pierwszym etapem wrocławskiej inwestycji Echo Investment przy ulicy Swobodnej 60 postępują zgodnie z planem. Dynamiczne tempo budowy, której konstrukcja wyszła już z ziemi, będzie teraz widoczne gołym okiem. Co około 3 tygodnie budynek będzie wyższy o kolejne piętro i za pół roku osiągnie docelową wysokość 11 pięter. Gotowy biurowiec Swobodna SPOT powita najemców już za rok.

  • Powstańców 7D we Wrocławiu - nowa inwestycja Archicom Collection.

    Wrocław: Powstańców 7D - nowa inwestycja Archicom Collection. Apartamentowiec z dominantą sięgającą 17. piętra

    Ulica Powstańców Śląskich to jedna z najbardziej znanych, reprezentacyjnych arterii Wrocławia. Tuż przy niej Archicom zrealizuje swoją nową inwestycję "Powstańców 7D". Projekt powstał w pracowni SAO Architecture.

  • Muzeum Historii Polski. Proj. WXCA

    Muzeum Historii Polski jednym z Najpiękniejszych Muzeów Świata

    Muzeum Historii Polski w Warszawie zdobyło tytuł jednego z Najpiękniejszych Muzeów Świata! Zaprojektowane przez pracownię architektoniczną WXCA muzeum znalazło się na liście The World’s Most Beautiful Museums 2024 ogłoszonej przez Prix Versailles. Wyniki prestiżowej selekcji zostały ogłoszone 13 czerwca w Paryżu.

  • Apartamenty Park Matecznego w Krakowie

    Kraków: inwestycja Park Matecznego w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Zdrojowego

    Niedaleko krakowskiego Kazimierza i Starego Miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Zdrojowego, Dom Development rozpoczyna nową inwestycję: Apartamenty Park Matecznego. Całe założenie składać się będzie z 9 budynków. Pierwsze trzy trafiły już do sprzedaży, a ich ukończenie planowane jest na koniec przyszłego roku.

  • Osiedle Neo Natolin. Proj. APA Wojciechowski

    Osiedle Neo Natolin w Warszawie w sierpniu powita pierwszych mieszkańców. To projekt pracowni APA Wojciechowski

    Dobiega końca budowa pierwszego etapu osiedla domów jednorodzinnych Neo Natolin, w ramach którego powstały 84 domy. Przekazywanie lokali pierwszym mieszkańcom rozpocznie się w sierpniu. Inwestycja, projektu APA Wojciechowski, jest realizowana w warszawskim Wilanowie przy ul. Stefana Korbońskiego,

  • WITA w Krakowie

    Kraków: rusza budowa inwestycji WITA. W miejscu dawnych magazynów zaopatrzenia Twierdzy Kraków powstanie mikrodzielnica

    Po zapowiedzi przez Archicom i Echo Investment startu krakowskiej inwestycji WITA w lutym br., a także udanym początku przedsprzedaży apartamentów, projekt wkroczył w kolejną fazę – realizację. Deweloperzy dopełnili niezbędnych formalności, uzyskując ostateczne pozwolenie na budowę. Wielofunkcyjny, miastotwórczy projekt uwzględniający zabudowę mieszkaniową, przestrzeń komercyjną i lokale usługowe zostanie zrealizowany w ramach budowy etapowej, której finalizację zaplanowano na grudzień 2025 r

  • Rezydencja z Atrium. Proj. Exterio

    Rezydencja z Atrium projektu Exterio. Ruszyła budowa imponującej inwestycji

    Rozpoczęła się budowa zaprojektowanej przez warszawską pracownię Exterio ekskluzywnej „Rezydencji z Atrium”. Inwestycja realizowana w północno-zachodniej Polsce jest imponującym pod względem wielkości przedsięwzięciem. Dom o powierzchni 1053 m kw powstaje na 30-hektarowej działce.

  • Książnica Stargardzka. Proj.  BiASTUDIO oraz Kokon Studio

    Renowacja Książnicy Stargardzkiej nominowana do nagrody Irlandzkiego Królewskiego Instytut Architektów

    Gdy w architekturze stare spotyka nowe, powstaje wyjątkowa wartość, czego najlepszym potwierdzeniem jest renowacja Książnicy Stargardzkiej. Dobra architektura, wykorzystując wiele środków wyrazu, tworzy przestrzenie wieloaspektowe, pełne znaczeń, a przy tym funkcjonalne i przyjazne użytkownikom. Nic dziwnego, że projekt Książnicy Stargardzkiej został nominowany do prestiżowej nagrody przyznawanej przez Irlandzki Królewski Instytut Architektów (RIAI).

  • Chata Podcieniowa kryta strzechą -wizualizacja. Proj. BXB studio

    Mała Chata Podcieniowa od BXB studio. Można ją dowolnie personalizować

    Mała Chata Podcieniowa przeznaczona do indywidualnej personalizacji to nowy typ usługi projektowej, nad którą zespół BXB studio pracuje już od kilku lat. Pierwsze obiekty są już na etapie zaawansowanych prac budowlanych.

  • Kaplica Czaszek w Czermnej

    Kaplica Czaszek w Czemnej. To jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie

    Wybudowana w latach 1776-1784, barokowa Kaplica Czaszek w Czemnej (dzielnica Kudowy-Zdroju) to jedno z najbardziej niezwykłych i tajemniczych miejsc w Polsce. Ta niewielka kaplica, której ściany wyłożone są czaszkami i kośćmi ludzkimi, stanowi unikalne świadectwo historii, religii i kultury regionu. Dlaczego powstała? Czyje kości znajdziemy w kaplicy? Poznajcie historię tego wyjątkowego zabytku.

  • Budynek edukacyjny w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni. Proj. Gierbienis + Poklewski

    Budynek edukacyjny w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni. To projekt pracowni Gierbienis + Poklewski

    Projekt pracowni Gierbienis + Poklewski, budynek edukacyjny w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni, jest pod wieloma względami wyjątkowy. Architekci sięgnęli po nowoczesne, niespotykane do tej pory w obiektach użyteczności publicznej rozwiązania.

  • Food hall w Centrum Handlowym Witawa w Gdyni. Proj. Biuro Kreacja

    Metamorfoza food hall-u w Centrum Handlowym Witawa w Gdyni. To projekt pracowni Biuro Kreacja

    Gdynia to miasto pełne niespodzianek, słynące z dynamicznego rozwoju, pięknych plaż i modernistycznej architektury, która przyciąga turystów z całego świata. Centrum Handlowe Witawa, zlokalizowane w sercu zielonej dzielnicy Witomino, przez lata pełniło funkcję lokalnego centrum handlu i spotkań. Teraz, nieco zapomniane, dzięki zaangażowaniu pracowni Biuro Kreacja ma szansę na nowo odżyć. Projekt food hall-u, będący rewitalizacją istniejących przestrzeni, to ambitne przedsięwzięcie, którego podjęła się gdyńska pracownia projektowa z Dorotą Terlecką na czele.

  • Przystań Kolbudy. Proj. ARCHMONDO Piotr Kowalczyk

    Osiedle Przystań Kolbudy niedaleko Gdańska. To projekt Archmondo

    W Kolbudach, miejscowości oddalonej o ok. 15 km od centrum Gdańska, ruszyła budowa ciekawego osiedle domów jednorodzinnych. Przystań Kolbudy, autorstwa Archmondo Piotra Kowalczyka, to kilka poprzesuwanych, nowoczesnych brył, w bliskim sąsiedztwie jeziora.

  • Smolna Sopot

    Osiedle Smolna Sopot - prywatność i cisza w tętniącym życiem kurorcie

    Osiedle Smolna Sopot, jak nazwa wskazuje, jest położone w Sopocie, ale w jego zacisznej części, bo na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Ideą przyświecającą inwestorowi – firmie deweloperskiej Invest Komfort – było stworzenie miejsca, w którym mieszkańcy będą mogli zachować prywatność w tętniącym życiem turystycznym kurorcie, przy jednoczesnym oddaniu szacunku naturze.

  • Icon Sea w Ustce - pawilon SPA. Proj. MTA Architekci

    Icon Sea w Ustce. Zespół apartamentowo-usługowy spod kreski MTA Architekci

    Przy ulicy Wczasowej w Ustce, w bezpośrednim sąsiedztwie plaży i sosnowego lasu, powstaje zespół apartamentowo-usługowy Icon Sea. W inwestycji, zaprojektowanej przez pracownię MTA Architekci, powstaną łącznie 233 apartamenty posiadające bezpośredni widok na morze, duży balkon lub taras oraz panoramiczne przesuwne okna.