polska architektura

  • Postępu 2 - plac centralny. Proj. WWAA

    Warszawa: Nowe osiedle przy Postępu 2 projektu WWAA. To część przemian na przemian na Służewcu Przemysłowym

    U zbiegu ulic Postępu i Bokserskiej w Warszawie ma powstać nowe osiedle realizowane przez Archicom. Architekci z pracowni WWAA zaprojektowali pięć wielorodzinnych budynków o zróżnicowanej wysokości. Nie zabraknie tu lokali handlowych w parterach, a w sąsiedztwie przybędzie zielonej przestrzeni rekreacyjnej.

  • Nowy zespół biurowy w centrum Lublina. Proj. MTA Architekci

    Nowy zespół biurowy w ścisłym centrum Lublina z pozwoleniem na budowę. To projekt MTA Architekci

    W ścisłym centrum Lublina, niedaleko Krakowskiego Przedmieścia, powstanie nowy obiekt biurowy, zaprojektowany przez pracownię MTA Architekci. Budynek, który właśnie otrzymał pozwolenie na budowę, będzie ostatnim etapem zagospodarowania całego kwartału.

  • SWOOSH HOUSE. Proj. Paweł Lis Architekci

    SWOOSH HOUSE w Strzykułach pod Warszawą. Umiar i "miękka" forma

    SWOOSH HOUSE to nowa realizacja pracowni Paweł Lis Architekci. Pomysł na na oryginalną formę domu podpowiedział... kształt bumerangu.

  • DOKI w Gdańsku

    DOKI w Gdańsku - kolejny etap inwestycji. 3 wieże osadzone na wspólnej postawie

    DOKI to inwestycja powstająca w śródmieściu Gdańska, na bardzo atrakcyjnych, postoczniowych terenach. W ofercie sprzedaży pojawił się właśnie nowy, 9-kondygnacyjny budynek z 225 lokalami.

  • Jankowa Żagańska - wieża ciśnień z 1923 roku. Proj. Otto Bartning

    Jankowa Żagańska: wieża ciśnień. Zaprojektował ją Otto Bartning - współtwórca Bauhausu

    Wysoka, strzelista, ceglana wieża ciśnień w Jankowej Żagańskiej, przypomina tajemniczą strażnicę. Wybudowaną w 1923 roku wieżę, zaprojektował Otto Barning - wybitny architekt i teoretyk architektury, współtwórca założeń Bauhausu.

  • Dom z Obróconym Sercem od Z3Z ARCHITEKCI z nagrodą ICONIC AWARDS 2024

    Podwarszawski Dom z Obróconym Sercem od Z3Z ARCHITEKCI z nagrodą ICONIC AWARDS 2024

    Dom z Obróconym Sercem, autorstwa architektów z pracowni Mateusza Zajkowskiego Z3Z Architekci, powstaje na leśnej działce pod Warszawą. Ostatnio projekt otrzymał międzynarodową nagrodę ICONIC AWARDS 2024: innovativ architecture w kategorii concept.

  • Kompleks hotelowo-konferencyjno-rekreacyjny w Brennej. Proj. Archas Design

    W Brennej pod Starym Groniem powstanie duży kompleks hotelowo-konferencyjno-rekreacyjny

    W sercu malowniczej Brennej powstanie duży kompleks hotelowo-konferencyjno-rekreacyjny. Za projekt odpowiada bielska pracownia Archas Design.

  • Rubra w Straszynie. Proj. Paweł Lis Architekci

    Rubra - domy w czerwieni w Straszynie. Współczesna interpretacja historycznej zabudowy regionu

    Rubra - kameralny zespół siedmiu domów w Straszynie zaprojektowany został przez pracownię Paweł Lis Architekci. Nowoczesne, proste, ceglane bryły w ciekawy sposób nawiązują do budowlanej przeszłości Pomorza Gdańskiego.

  • Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich - prezentacja inwestycji

    Pod Warszawą powstanie Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich. Partnerem biznesowym inwestycji jest Robert Lewandowski

    Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich, nowa inwestycja PROFBUD, powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie dzielnicy Ursynów, przy ulicy Puławskiej, w gminie Lesznowola. Osiedle autorstwa pracowni Mąka Sojka Architekci pełne będzie odniesień do sportowców i igrzysk olimpijskich. To właśnie tu swoje mieszkania otrzymają tegoroczne zdobywczynie złotego i srebrnych medali igrzysk w Paryżu – Aleksandra Mirosław, Julia Szeremeta, Klaudia Zwolińska, Daria Pikulik, a także przyszli Mistrzowie igrzysk olimpijskich. Udziałowcem, a także partnerem merytorycznym jest Robert Lewandowski.

  • Dom Loop. Proj. Mobius Architekci

    Dom Loop od pracowni Mobius. Gdy architektura czerpie z natury

    Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej architektury, ale także manifest harmonii między człowiekiem a przyrodą. Podczas gdy w XXI wieku technologia i urbanizacja zdają się dominować nad naturalnym środowiskiem, projekt ten stanowi wyraźny sygnał powrotu do korzeni – do idei symbiozy między człowiekiem a otaczającym go krajobrazem. To coś więcej niż tylko budynek mieszkalny - to przestrzeń, która została narysowana przez naturę i harmonijnie wpisana w otoczenie, tworząc nieprzerwany dialog między architekturą a pejzażem. Architekt Przemek Olczyk udowadnia, że dom może być jednocześnie funkcjonalny i estetyczny, ale też głęboko zakorzeniony w naturalnym kontekście, stanowiąc dla niego hołd.

  • Willa Wolfa w Gubinie w latach 30. XX wieku. Taras z widokiem na dolinę Nysy

    Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe

    Wybudowana w 1926 roku Willa Wolfa w Gubinie była jednym z pierwszych nowatorskich dzieł Ludwiga Miesa van der Rohe. Położony na skarpie dom z imponującymi tarasami schodzącymi ku brzegom Nysy, został zniszczony w 1945 roku. Dziś toczy się dyskusja na temat jego odbudowy.

  • Solina - zapora wodna

    Zapora wodna w Solinie. "Betonowa dama" to największa zapora w Polsce

    Zapora na Jeziorze Solińskim jest największą w Polsce. Znajduje się w miejscowości Solina w powiecie leskim, w Bieszczadach, w południowo-wschodniej Polsce. Kiedy powstała? Co warto o niej wiedzieć?

  • Leśna Sopot

    Leśna Sopot - dwa willowe budynki w zacisznej części kurortu

    Olivia Home (inwestor powiązany z Olivia Centre) rozpoczął budowę oraz przedsprzedaż kameralnej inwestycji apartamentowej w Sopocie. Leśna Sopot to zespół dwóch willowych budynków, w których zaplanowano jedynie 18 apartamentów. Za projekt budynków odpowiada pracownia K&M Design.

  • Kwartał Dworcowa z lotu ptaka

    Kwartał Dworcowa - inwestycja w centrum Katowic ruszy już w październiku

    W październiku br. rozpocznie się rewitalizacja katowickiego Kwartału Dworcowa. Spektakularna inwestycja Grupy Epione, realizowana według projektu pracowni Konior Studio, zakłada nie tylko remont, ale także wzbogacenie o nowe funkcje użytkowe 11 zabytkowych kamienic. Projekt już od wielu miesięcy budzi olbrzymie zainteresowanie zarówno wśród mieszkańców Katowic, jak i architektów. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 1 października br. w jednej z zabytkowych kamienic będących przedmiotem inwestycji, zaproszeni dziennikarze mogli poznać szczegóły tego niezwykłego przedsięwzięcia.

  • Biuro Viterra w Olivia Prime. Proj. Design Anatomy

    Biuro Viterra na najwyższym piętrze Olivia Prime w Gdańsku. To projekt Design Anatomy

    Prywatny taras na dachu, biuro w duchu re-use i zero waste. Projekt dla firmy z branży spożywczej został przygotowany przez zespół architektów Design Anatomy, a u jego podstaw leży troska o odpowiedzialność środowiskową i ekologię przestrzeni pracy.

  • Obiekty mieszkalne i biura Urzędu Miasta w Gdańsku

    Gdańsk: ekologiczne obiekty mieszkalne i biura Urzędu Miasta. Powstaną w 9 miesięcy

    Przy ul. Ogińskiego w Gdańsku rozpoczęto prace nad inwestycją przygotowywaną dla Gdańskiej Infrastruktury Społecznej. W ramach realizacji powstaną tu 4 budynki o konstrukcji bazującej na prefabrykowanych modułach drewnianych oraz jeden wykonany w technologii żelbetowo-murowanej. Dzięki prefabrykacji, inwestycja zostanie ukończona w zaledwie 9 miesięcy. Głównym wykonawcą jest spółka EKOINBUD, specjalizująca się m.in. w budowie modułowych obiektów użyteczności publicznej.

  • Modena by Cordia w Poznaniu

    Poznań: Osiedle Modena by Cordia na Jeżycach. Budowa I etapu zakończona

    Modena – kiedyś jedne z głównych zakładów odzieżowych w Polsce, szyjące damskie garsonki i płaszcze oraz męskie garnitury, dzisiaj nowe osiedle powstające z szacunkiem dla historii tego miejsca. Cordia Polska uzyskała decyzję o pozwoleniu na użytkowanie dla I etapu inwestycji i przekazuje klucze nowym właścicielom mieszkań.

  • Projekt jednego z budynków komercyjnych w otoczeniu dworca Warszawa Gdańska

    Powstanie nowy dworzec Warszawa Gdańska z nowoczesnym centrum biznesowym. PKP i Ghelamco wznawiają współpracę

    Pasażerowie kolei doczekają się nowego dworca Warszawa Gdańska, a mieszkańcy stolicy zyskają nowoczesne centrum biznesowe. Spółki z Grupy PKP – PKP S.A. i Xcity Investment – oraz z Grupy Ghelamco wznawiają przerwaną przed laty współpracę. Podpisano aneks do umowy inwestycyjnej, który umożliwi wznowienie przygotowań do realizacji tego szeroko zakrojonego projektu.

  • twierdza Kłodzko

    Twierdza Kłodzko: wielka góra i kilometry podziemnych korytarzy

    Górująca nad miastem, olbrzymia Twierdza Kłodzko jest jednym z tych miejsc na turystycznej mapie Polski, które trzeba odwiedzić. Poznajcie jej niesamowitą historię!

  • Liceum nr 163 w Warszawie

    Akustyka i kolory w liceum nr 163 w Warszawie. Sposób na przebodźcowanie uczniów

    Jednym z problemów z którymi mierzą się uczniowie polskich szkół jest nadmierny hałas. Jak zadbać o to, by dzieci miały komfortowe warunki? Wnętrza warszawskiego liceum nr 163 w Wesołej, zaprojektowane przez pracownię Plus3 Architekci pokazuje, jak za pomocą na akustyki i kolorów sprawić, by szkoła była miejscem zdecydowanie bardziej przyjaznym.

  • Budynek Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej  w Bełżycach. Proj. GK-Atelier

    Projekt budynku Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bełżycach. Architektura parametryczna

    Jak połączyć dwa wydawałoby się odległe, hasła wielkich mistrzów architektury - „less is more” Miesa van der Rohe oraz „less is bore” Roberta Venturi? O projekcie koncepcyjnym oryginalnego budynku Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bełżycach opowiada jego twórca - Grzegorz Kłoda z pracowni architektonicznej GK-Atelier.

  • Wieża Książęca w Siedlęcinie

    Wieża Książęca w Siedlęcinie. Są tu jedyne na świecie malowidła o sir Lancelocie z Jeziora – legendarnym rycerzu Okrągłego Stołu

    Wieża Książęca w Siedlęcinie, położona w malowniczej dolinie rzeki Bóbr, w sercu Dolnego Śląska, to jeden z najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Polsce. XIV- wieczna budowla jest niezwykle cennym zabytkiem średniowiecznej architektury świeckiej i jednocześnie jednym z najważniejszych tego typu zabytków na terenie Europy Środkowej. Znajdziemy tu najstarsze na terenie Polski drewniane stropy i jedyne na świecie (zachowane in situ) malowidła z epizodami z życia sir Lancelota z Jeziora.

  • Pyramid House

    Pyramid House pod Wodzisławiem Śląskim. Oryginalna bryła od Monochrom Architects

    Pyramid House (pol. Dom Piramida) zaskakuje oryginalnym kształtem, a po wejściu do środka także doskonałym doświetleniem wnętrz, które zapewnia wycięte w bryle, całkowicie przeszklone atrium. Wkomponowany w skarpę dom rodzinny na Śląsku to spełnienie marzenia inwestorów o unikalnym miejscu do życia.

  • Dlaczego nadal tak wiele zabytków nie jest remontowanych?

    Dlaczego nadal tak wiele zabytków nie jest remontowanych?

    Wiele zabytkowych budynków wciąż pozostaje w opłakanym stanie. Samorządy często nie dysponują odpowiednimi funduszami na ich remont, również dla prywatnych właścicieli jest to zbyt dużym obciążeniem finansowym. Rozwiązaniem mogłaby być rewitalizacja prowadzona przez inwestorów zewnętrznych. Niestety, skomplikowane i czasochłonne procedury administracyjne wielu z nich zniechęcają. Dochodzą do tego często niezrozumiałe, a przy tym uznaniowe decyzje wojewódzkich konserwatorów zabytków wydających pozwolenia. Czy jest szansa, żeby to zmienić?

  • Biblioteka na warszawskiej Białołęce, przy ulicy Kłosowej 6A. Proj. AMBIENT

    Ekologiczna biblioteka na warszawskiej Białołęce otwarta. Zdobyła już wiele nagród

    Od 13 września 2024 roku na warszawskiej Białołęce, przy ulicy Kłosowej 6A działa nowa biblioteka publiczna. Obiekt o powierzchni całkowitej 734 m2 jest przykładem architektury zrównoważonej. Za projektem stoi pracownia AMBIENT założona przez Magdalenę Pios, która specjalizuje się w projektowaniu i realizacji energooszczędnych, niskoemisyjnych budynków biurowych, usługowych i obiektów użyteczności publicznej.

  • Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla. Proj. WXCA

    Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego z nagrodą International Architecture Award 2024

    Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego (a właściwie całej przedwojennej pierzei pl. Piłsudskiego z Pałacem Saskim, Pałacem Brühla i kamienicami przy ul. Królewskiej) autorstwa WXCA zdobyła międzynarodową nagrodę architektoniczną International Architecture Award 2024.

  • Kompleks biurowo-usługowy Aleje Jerozolimskie 195 w Warszawie

    Warszawa: Aleje Jerozolimskie 195. Nowy kompleks biurowo-usługowy w centralnej części dzielnicy Włochy

    Projekt Centrum Biurowo-Usługowego Aleje Jerozolimskie 195 cechuje szczególna troska o tworzenie przestrzeni przyjaznej dla mieszkańców okolicy. Kompleks ma składać się z trzech budynków, pomiędzy którymi powstanie otwarty dziedziniec pełniący funkcję salonu dla dzielnicy Włochy.

  • Muzeum Czekolady w Warszawie

    Fabryka Czekolady E.Wedel wpisuje się w kontekst historyczny oraz kulturowy okolicy. W jaki sposób powstawała?

    W projekcie Fabryka Czekolady E.Wedel inżynierowie wdrożyli zrównoważone rozwiązania pod kątem wartości społecznej. Dzięki temu obiekt stał się miejscem eksperymentów oraz obserwacji dla osób w każdym wieku i jednocześnie przyczynił się do rewitalizacji warszawskiej Pragi. Za doradztwo techniczne w projekcie muzeum, będącego częścią obiektu, odpowiadała firma Arup, znana z takich realizacji, jak Opera w Sydney, Orientarium w Łodzi czy Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie. Budynek jest największą od niemal 100 lat inwestycją LOTTE Wedel, a znajdujące się w nim muzeum czekolady jest jedynym o takiej skali w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W jaki sposób tworzono to miejsce?

  • Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad

    Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad. Ruszyły prace na budowie

    6 września 2024 roku rozpoczęły się prace przygotowawcze na działce, na której ma stanąć gmach teatru TR Warszawa. Inwestycja będzie powstawać etapami. Budynek TR Warszawa na Placu Defilad będzie jednym z najnowocześniejszych teatrów w Europie. Czarna bryła powstanie w sąsiedztwie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

  • Główna tama zbiornika Racibórz Dolny

    Zbiornik Racibórz Dolny - największy obiekt hydrotechniczny w Polsce. Ma ochronić Wrocław i Śląsk Opolski przed powodzią

    Suchy zbiornik Racibórz Dolny powstał w 2020 roku. Jego zadaniem jest ochrona Śląska Opolskiego i Wrocławia przed powodzią. 15 września tego roku przyjął wody piętrzącej się Odry.