polska architektura
Muzeum Historii Polski w Warszawie najlepszą inwestycją w sektorze kulturalnym na świecie. Projekt WXCA z nagrodą ULI Global Award for Excellence 2024!
Otwarte od roku dla publiczności Muzeum Historii Polski w Warszawie zostało uznane za najlepszą inwestycję w sektorze kulturalnym na świecie. Zaprojektowana przez pracownię WXCA siedziba muzeum, czyli serce nowego, reprezentacyjnego kompleksu kulturalnego na Cytadeli Warszawskiej, zdobyła prestiżową nagrodę ULI Global Award for Excellence 2024.
Gdańsk: Stocznia Cesarska prezentuje pierwsze budynki mieszkalne
Start pierwszej zabudowy mieszkaniowej w najbardziej historycznej części terenów postoczniowych staje się faktem. Stocznia Cesarska Development Sp. z o.o. otrzymała pozwolenie na budowę dla pierwszych obiektów mieszkaniowo-usługowych, których budowa rozpocznie się w przyszłym roku.
LookUp! w wieżowcu Skyliner z międzynarodową nagrodą. Niebotyczna doskonałość od MIXD
Nagroda w kategorii „Najlepszej aranżacji powierzchni” prestiżowego międzynarodowego konkursu Restaurant & Bar Design Award trafiła do LookUp! — przestrzeni konferencyjno-eventowej mieszczącej się w wieżowcu Skyliner na warszawskiej Woli. Wyjątkowe wnętrza zaprojektowali architekci z pracowni MIXD.
Kościół Ducha Świętego w Tychach, zaprojektowany przez Stanisława Niemczyka. Wnętrza zdobią polichromie Jerzego Nowosielskiego
Kościół Ducha Świętego w Tychach to bez wątpienia jeden z najbardziej oryginalnych obiektów sakralnych wybudowanych w powojennej Polsce. Zaprojektowana przez Stanisława Niemczyka (nazywanego "polskim Gaudim"), ozdobiona polichromiami Jerzego Nowosielskiego świątynia, w grudniu 2019 roku wpisana została do rejestru zabytków.
Dana - szczeciński hotel z historią mody w tle
Historia “Dany” wypełniona jest ciekawymi faktami i osobistościami. W tym charakterystycznym, zabytkowym budynku, w którym niegdyś funkcjonowały słynne zakłady odzieżowe, dziś znajduje się czterogwiazdkowy hotel. Co warto wiedzieć o tym niezwykłym obiekcie?
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Dworzec Metropolitalny w Lublinie, projekt autorstwa pracowni Tremend, otrzymał główną nagrodę podczas tegorocznej edycji World Architecture Festival. Wydarzenie, które odbyło się 6-8 listopada w Singapurze, uznawane jest za jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych w międzynarodowej branży architektonicznej. Projekt pracowni polskich architektów zwyciężył z realizacjami tak renomowanych pracowni jak m.in. Zaha Hadid Architects czy Kohn Pedersen Fox.
Zespół domów jednorodzinnych Park Hill na Mokotowie od Z3Z ARCHITEKCI. "Podmiejskie" życie w mieście
Zespół domów jednorodzinnych Park Hill na Mokotowie, znajduje się zaledwie 7 min od metra Wilanowska. Pracownia Z3Z ARCHITEKCI zaprojektowała wygodny dom „podmiejski” w centralnej miejskiej lokalizacji. Projekt osiedla otrzymał niedawno nagrodę European Property Awards 2024-2025.
Kraków: Stradom House zdobywa kolejne nagrody w międzynarodowych konkursach
Pięciogwiazdkowy Stradom House Autograph Collection znalazł się w gronie najbardziej luksusowych hoteli na świecie. Świadczą o tym kolejne nagrody zdobyte w prestiżowych, międzynarodowych plebiscytach.
Poznań: kolejny etap inwestycji Wieża Jeżyce. Architekci z Maarte zaprojektowali siedmiokondygnacyjny obiekt,
Rozpoczęła się sprzedaż kolejnego, szóstego etapu poznańskiej inwestycji Wieża Jeżyce. Powstaje ona na terenie po dawnych zakładach produkujących wodomierze. Tym razem projektanci z biura Maarte zaproponowali siedmiokondygnacyjny obiekt, a w nim 272 lokale. Zakończenie budowy tego etapu planowane jest na drugą połowę 2026 roku.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie otwarte
W piątek 25 października 2024 roku w Warszawie otwarto Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Za projekt budynku odpowiada nowojorska firma architektoniczna Thomas Phifer and Partners. Prosta, biała bryła w samym sercu miasta wywołała olbrzymie kontrowersje.
Warszawa: Skyliner II - fundamenty już gotowe [WIEŚCI Z BUDOWY]
Skyliner II, siostrzany wieżowiec kompleksu biurowego w sercu stołecznej Woli należący do Karimpol Polska, ma już mocny fundament, co oznacza, że prace przy realizacji posadowienia obiektu właśnie dobiegły końca. Generalny wykonawca, firma Warbud SA, zabetonował ostatnią działkę roboczą płyty fundamentowej na głębokości 22 metrów. Prace przy konstrukcji podziemia wkraczają w kolejny etap. Najpierw budynek, którego posadowienie realizowano metodą podstropową, osiągnie stan zero, a zaraz potem ruszy budowa nadziemia.
Rezydencja Rytmiczna. Najnowsza realizacja projektu pracowni Exterio
Główną rolę w projekcie tej podwarszawskiej rezydencji odgrywa wyrazisty rytm. Oparte na nim główne założenie koncepcyjne pracowni Exterio zaowocowało stworzeniem nowoczesnej, pełnej harmonii bryły budynku.
Dinette we wrocławskiej Renomie projektu BUCK STUDIO
Restauracja Dinette, należąca do docenianej w prestiżowych rankingach kulinarnych wrocławskiej sieci lokali Dinette, już funkcjonuje w Renomie. Lokal w nowej odsłonie to klimatyczne miejsce spotkań, inspirowane stylem art deco i architekturą modernistyczną, wpisujące się idealnie w charakter ikonicznego budynku Wrocławia.
Dom na skraju lasu od 77 studio architektury z nominacją do Nagrody Roku SARP 2024. Harmonia natury i architektury
"Dom na skraju" to luksusowa, podwarszawska willa, która z pokorą ustępuje miejsca naturalnym walorom otoczenia, dyskretnie zanurzając architekturę w gęstwinie lasu. Projekt wyróżnili właśnie jurorzy konkursu Nagroda Roku SARP 2024.
Dom nad fosą - część Fortu X w Toruniu. To projekt pracowni Archigeum Przemka Gawędy
Projekt domu jest częścią XIX-wiecznego Fortu X zlokalizowanego w sąsiedztwie Wisły, niespełna 2,5 km od toruńskiej starówki. Architektom zależało na "wpisaniu" bryły w założenie fortyfikacyjne tak, aby z centralnej części fortu była ona niewidoczna.
Rusza przebudowa dworca w Łukowie. Będzie tu sala widowiskowa na 300 osób
Monumentalny, w stylu klasycystycznym i nowocześnie wyposażony – taki będzie dworzec w Łukowie po zakończeniu inwestycji. Dodatkowo obiekt nie będzie już tylko miejscem obsługi podróżnych, ale zyska nową, kulturalną funkcję.
Warszawa: Kolejne budynki w Porcie Praskim gotowe. Otwarto też twarto fragment nowego bulwaru spacerowego
W listopadzie rozpocznie się przekazywanie kluczy właścicielom mieszkań w najnowszej części Portu Praskiego przy ul. Sierakowskiego 1-3. Budynki uzyskały już pozwolenie na użytkowanie. Nad brzegiem basenu portowego powstało łącznie 172 lokali w wysokim standardzie, o metrażach od 29 do 270 mkw. W ofercie są jeszcze dostępne apartamenty z widokiem na Wisłę. Wraz z zakończeniem budowy otwarto fragment nowego bulwaru spacerowego nad basenem portowym Portu Praskiego
Rezydencja Biała pod Warszawą. Symbioza architektury i natury
Główną rolę w projekcie tego luksusowego domu jednorodzinnego odgrywa zastana na działce roślinność. To jej architekci z pracowni Exterio podporządkowali najważniejsze założenia koncepcji Rezydencji Białej, która stanęła w zacisznej okolicy niedaleko Warszawy.
Nowy żłobek w Karczewie. Budowę ukończono w 6 miesięcy
W Karczewie, w powiecie otwockim, grupa EKOINBUD oddała do użytku kolejną inwestycję oświatową przeznaczoną dla najmłodszych. Budowa nowego żłobka, dzięki zastosowaniu prefabrykowanych modułów drewnianych, została ukończona w ciągu zaledwie 6 miesięcy, co po raz kolejny potwierdza efektywność tej technologii w segmencie budynków użyteczności publicznej.
Latające spodki, rakiety i bloki - wyjątkowe budynki w Tatrach i Karkonoszach
Nie musimy wybierać się w dalekie podróże - niebanalne schroniska i obserwatoria odnajdziemy także na zboczach i szczytach Sudetów i Tatr w Polsce, Czechach czy w Słowacji.
Nova Mikołowska w Katowicach z nagrodą SARP za najlepszy budynek wielorodzinny. Osiedle ożywia obumarły kwartał miasta
Zaprojektowane przez pracownię UCEES osiedle Nova Mikołowska uzupełnia historyczną zabudowę centrum Katowic oraz łączy dynamiczny charakter Śródmieścia z otwartą przestrzenią, która pozwala na swobodne przemieszczanie się mieszkańcom oraz użytkownikom. Projekt otrzymał właśnie Nagrodę Roku SARP 2024 w kategorii "budynek wielorodzinny".
Dworzec w Raciborzu już otwarty. To jedyny dworzec w Polsce z tarasem widokowym
W połowie października otwarto dworzec kolejowy w Raciborzu. Bryła budynku przeszła olbrzymią metamorfozę. Pojawiła się tu m.in. zielona ściana i poczekalnia letnia, będącą jednocześnie tarasem widokowym,
Warszawa: Nowe osiedle przy Postępu 2 projektu WWAA. To część przemian na przemian na Służewcu Przemysłowym
U zbiegu ulic Postępu i Bokserskiej w Warszawie ma powstać nowe osiedle realizowane przez Archicom. Architekci z pracowni WWAA zaprojektowali pięć wielorodzinnych budynków o zróżnicowanej wysokości. Nie zabraknie tu lokali handlowych w parterach, a w sąsiedztwie przybędzie zielonej przestrzeni rekreacyjnej.
Nowy zespół biurowy w ścisłym centrum Lublina z pozwoleniem na budowę. To projekt MTA Architekci
W ścisłym centrum Lublina, niedaleko Krakowskiego Przedmieścia, powstanie nowy obiekt biurowy, zaprojektowany przez pracownię MTA Architekci. Budynek, który właśnie otrzymał pozwolenie na budowę, będzie ostatnim etapem zagospodarowania całego kwartału.
SWOOSH HOUSE w Strzykułach pod Warszawą. Umiar i "miękka" forma
SWOOSH HOUSE to nowa realizacja pracowni Paweł Lis Architekci. Pomysł na na oryginalną formę domu podpowiedział... kształt bumerangu.
DOKI w Gdańsku - kolejny etap inwestycji. 3 wieże osadzone na wspólnej postawie
DOKI to inwestycja powstająca w śródmieściu Gdańska, na bardzo atrakcyjnych, postoczniowych terenach. W ofercie sprzedaży pojawił się właśnie nowy, 9-kondygnacyjny budynek z 225 lokalami.
Jankowa Żagańska: wieża ciśnień. Zaprojektował ją Otto Bartning - współtwórca Bauhausu
Wysoka, strzelista, ceglana wieża ciśnień w Jankowej Żagańskiej, przypomina tajemniczą strażnicę. Wybudowaną w 1923 roku wieżę, zaprojektował Otto Barning - wybitny architekt i teoretyk architektury, współtwórca założeń Bauhausu.
Podwarszawski Dom z Obróconym Sercem od Z3Z ARCHITEKCI z nagrodą ICONIC AWARDS 2024
Dom z Obróconym Sercem, autorstwa architektów z pracowni Mateusza Zajkowskiego Z3Z Architekci, powstaje na leśnej działce pod Warszawą. Ostatnio projekt otrzymał międzynarodową nagrodę ICONIC AWARDS 2024: innovativ architecture w kategorii concept.
W Brennej pod Starym Groniem powstanie duży kompleks hotelowo-konferencyjno-rekreacyjny
W sercu malowniczej Brennej powstanie duży kompleks hotelowo-konferencyjno-rekreacyjny. Za projekt odpowiada bielska pracownia Archas Design.
Rubra - domy w czerwieni w Straszynie. Współczesna interpretacja historycznej zabudowy regionu
Rubra - kameralny zespół siedmiu domów w Straszynie zaprojektowany został przez pracownię Paweł Lis Architekci. Nowoczesne, proste, ceglane bryły w ciekawy sposób nawiązują do budowlanej przeszłości Pomorza Gdańskiego.