polska architektura

 • Industrializacja w Polsce

  Industrializacja w Polsce

  Pod koniec lat dwudziestych Polska, podobnie jak wiele innych krajów, odczuła wszystkie „uroki” światowego kryzysu gospodarczego. O ile najbardziej rozwinięte zachodnie regiony kraju, przede wszystkim Górny Śląsk w warunkach Wielkiego Kryzysu dawały sobie radę, to południowa i środkowa polska, gdzie większość obywateli zatrudniona była w rolnictwie, pogrążyła się w odmętach masowego bezrobocia i biedy.

 • BUW - Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

  BUW - Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

  BUW, czyli Biblioteka Uniwersytecka, jest niezależnym kompleksem naukowym zlokalizowanym nad brzegiem Wisły, z dala od starego gmachu uniwersyteckiego w centrum Warszawy.

 • szkieletor kraków

  Szkieletor Kraków: historia, wysokość, memy

  Kraków jest stolicą województwa małopolskiego. To położone nad Wisłą miasto w przeszłości było siedzibą królów i pełniło rolę stolicy. O dawnej świetności Krakowa świadczą liczne zabytki. Nic więc dziwnego, że miasto jest bardzo licznie odwiedzane przez turystów zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Wielu turystów, którzy przynajmniej raz byli w królewskim mieście, z pewnością widziała wieżowiec, który góruje nad rondem Mogilskim. Budynek ten świetnie znają też stali mieszkańcy stolicy Małopolski. To im zresztą ta niedokończona budowla zawdzięcza swoją nazwę. Mieszkańcy grodu Kraka nadali mu nazwę Szkieletor.

 • Renowacja kamienicy w Bielsku-Białej

  Renowacja kamienicy w Bielsku-Białej

  Jeden z najciekawszych zabytków Bielska - XIX-wieczna kamienica autorstwa Carla Korna - zyskał nowe życie. Odnowienie budynku przy ul. 3 Maja zostało powierzone pracowni Przestrzenie. Dzięki przeprowadzonej renowacji kamienica znów stała się rozpoznawalnym punktem na mapie miasta i zachwyca dawną klasą.

 • Dom nad rzeką projektu STOPROCENT Architekci
 • RE: NOTTURNO HOUSE. Dom na wzgórzu projektu REFORM Architekt

  RE: NOTTURNO HOUSE. Dom na wzgórzu projektu REFORM Architekt

  Architekt Marcin Tomaszewski stworzył projekt domu, który wpisuje się w teren. Istniejące na działce wzniesienie nie zostało zlikwidowane - to budynek dopasowano do ukształtowania terenu.

 • Dom Hai projektu STOPROCENT Architekci
 • Dom asymetryczny projektu INOSTUDIO

  Dom asymetryczny projektu INOSTUDIO

  Dom asymetryczny projektu pracowni INOSTUDIO powstał w Tarnowskich Górach. Charakteryzuje się oryginalnym kształtem, który nie od razu przywodzi na myśl standardowy podmiejski dom. Szczególna forma intryguje i zastanawia. Czy zdecydowała o niej jedynie artystyczna wizja projektantów?

 • Dom J projektu STOPROCENT Architekci
 • Dom za Ścianą projektu STOPROCENT Architekci
 • RE: GRIGIO TURISMO CASA projektu REFORM Architekt

  RE: GRIGIO TURISMO CASA projektu REFORM Architekt

  Dynamika bryły RE: GRIGIO TURISMO CASA powoduje, że budynek sprawia wrażenie, jakby był w ciągłym ruchu. To zamierzony efekt, o który zadbał Marcin Tomaszewski z REFORM Architekt. Dzięki wyciągnięciu jednego z narożników dom z każdej strony zaskakuje i wygląda zupełnie inaczej. Inspiracją do powstania tego projektu był również pewien kultowy model samochodu.

 • Dom z widokiem na Tatry

  Dom z widokiem na Tatry

  "Dom z widokiem", najnowszy projekt warszawskiej pracowni architektonicznej 81.waw.pl, został zlokalizowany w niesamowitym miejscu. Wybudowano go na wzniesieniu ponad miastem, przez co pozwala spoglądać na okolicę z innej perspektywy. Z okien rozpościera się piękny widok na pasmo Tatr.

 • Willa miejska we Wrocławiu
 • Bridge House. Dom niczym most - projekt pracowni Mobius Architekci

  Dom niczym most - projekt pracowni Mobius Architekci

  Zawisł jak pomost prowadzący do tajemniczego świata przyrody. Jego architektura, choć prosta i czytelna, zaskakuje zarówno z zewnątrz, jak i we wnętrzu budynku.

 • Drewniany dom modułowy od BXB studio

  Drewniane domy modułowe od BXB studio

  Projekt oparty jest na technologii, która znacznie skraca czas inwestycji oraz umożliwia precyzyjną produkcję w ściśle kontrolowanych warunkach, w zakładzie produkcyjnym, gdzie montowane są poszczególne elementy domu w całości i transportowane na miejsce docelowe.

 • Nowoczesna stodoła w Mysłowicach
 • Dom japoński z widokiem na Jezioro Czorsztyńskie
 • Wisząca stodoła - projekt domu w Ustroniu
 • Dom pod Warszawą projektu INTER-ARCH Architekci

  Dom pod Warszawą projektu INTER-ARCH Architekci

  Właścicielom domu w podwarszawskim Józefosławiu zależało na prostej, nowoczesnej bryle, wpisaniu jej w otaczającą przyrodę oraz wpuszczeniu do wnętrz dużej ilości światła. Projekt spełniający te wymagania przygotowała pracownia INTER-ARCH Architekci.

 • Dom pod lasem projektu INOSTUDIO architekci

  Dom pod lasem projektu INOSTUDIO architekci

  Ten nowoczesny dom jednorodzinny znajduje się w spokojnej, zielonej dzielnicy Katowic.

 • Peryskop: dom projektu Mus Architekci

  Peryskop: dom projektu Mus Architekci

  Spojrzeć dalej i zobaczyć więcej – taki cel projektowy postawił przed architektami z pracowni Mus Architekci inwestor ze Śląska. Chciał uzyskać bezpośredni widok na pobliskie jezioro, zasłonięte przez wał ziemny. Projektanci zaproponowali dom w kształcie peryskopu, który przez potężne, 15-metrowe przeszklenie dosięgnął upragnionego widoku na wodę.

 • Polska Zagroda - od historycznego gospodarstwa do rezydencji

  Polska Zagroda - od historycznego gospodarstwa do rezydencji

  "Każdy projekt jest wyzwaniem, chęcią stworzenia czegoś unikalnego i pięknego, to wielka odpowiedzialność społeczna za kształtowanie przestrzeni, w której żyjemy." - Bogusław Barnaś

 • Szkoła podstawowa w Ząbkach - realizacja projektu pracowni MAMGUSTA
 • Dom B projektu STOPROCENT Architekci
 • Nowa dominanta w Radomiu inspirowana twórczością Jacka Malczewskiego

  Nowa dominanta w Radomiu inspirowana twórczością Jacka Malczewskiego

  Przy ulicy Jacka Malczewskiego w Radomiu powstanie nowy wielorodzinny budynek mieszkalny z częścią usługowo-handlową oraz garażem podziemnym. Jego architektura nawiąże do tradycji radomskiego modernizmu, a także do malarstwa znakomitego radomianina Jacka Malczewskiego. Jest to projekt spod kreski Kuryłowicz & Associates.

 • Dom Y: projekt pracowni 81.WAW.PL

  Dom Y: projekt pracowni 81.WAW.PL

  Charakterystyczny, miękki kształt brył podkreślony został białym kolorem. Zgodnie z założeniem wymaganiem, jest on otwarty na zieloną przestrzeń i maksymalnie wykorzystuje naturalne światło, co dodatkowo podkreśla jego nietypową formę.

 • Leśna Sonata: osiedle przy Operze Leśnej w Sopocie

  Leśna Sonata: osiedle przy Operze Leśnej w Sopocie

  Leśna Sonata to osiedle z segmentu premium, które swoją nazwę zawdzięcza sąsiedztwu słynnej Opery Leśnej. Powstaje na malowniczym Przylesiu, nieopodal Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W 7-piętrowym budynku o ciekawej, inspirowanej modernizmem bryle, z pokrytymi zielenią dachami, znajdzie się w sumie 108 apartamentów, 5 lokali usługowych, a na ostatniej kondygnacji taras widokowy do wspólnego użytku mieszkańców.

 • RE: LATTE HOUSE. Projekt REFORM Architekt

  RE: LATTE HOUSE. Projekt REFORM Architekt

  W tym projekcie to ukształtowanie terenu zdefiniowało bryłę. W połączeniu z zastosowanymi materiałami i kolorystyką powstał dom, który z każdej strony wygląda inaczej.

 • Wzgórze Marzeń Resort & Spa

  Karpiel Steindel Architektura: spojrzenie na projektowanie hoteli

  Tworząc nowoczesne projekty budynków, odwołują się do tradycji podhalańskiej architektury. Bez wyjątku, od 2006 r., pozostają wrażliwi na kontekst miejsca, zarówno w projektowaniu domów, jak i hoteli. Druga gałąź działalności - na fali rosnącego zainteresowania pensjonatami i condohotelami - staje się właśnie nową specjalizacją biura Karpiel Steindel Architektura.

 • PRZYSTAŃ KULTURY – Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie

  PRZYSTAŃ KULTURY – Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie

  Prezentowany projekt zajął 3. miejsce w konkursie zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Legionowie oraz warszawski oddział SARP. Koncepcja architektoniczno-budowlana siedziby Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie, wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz zagospodarowaniem terenu, została stworzona w ramach współpracy FAV (Filip Zieliński), IPSO (Paulina Sobiech, Łukasz Piszczałka) i Wójtowicz Architecture (Jakub Wójtowicz).