polska architektura

 • Nowoczesny dom jednorodzinny w Warszawie - Dom S

  Nowoczesny dom jednorodzinny w Warszawie - Dom S

  Architekci z pracowni STOPROCENT wyodrębnili z bryły mniejsze kubatury odpowiadające za poszczególne funkcje. Tak powstał projekt nowoczesnego domu jednorodzinnego, nazwanego Domem S.

 • Metamorfoza willi na Żoliborzu. Proj. Joanna Kulczyńska/Kulczyński Architekt

  Metamorfoza willi na Żoliborzu

  Kilkudziesięcioletnia willa na warszawskim Żoliborzu od strony ulicy nie wyróżnia się wśród okolicznej zabudowy. Zmiany w bryle wprowadzono na tyle budynku, dobudowując od strony ogrodu przeszkloną część. Projekt aranżacji wnętrz w industrialnym, lecz subtelnym stylu, stworzyła pracownia Kulczyński Architekt.

 • Zamek Topacz

  Zamek Topacz

  Dolny Śląsk to region, który kryje mnóstwo atrakcji. Coś dla siebie znajdą tutaj zarówno miłośnicy pieszych wędrówek, jak i zabytków. Na ostatnich w regionie czeka mnóstwo pałaców i zamków. Wiele z nich w ciągu ostatnich kilkunastu lat zostało wyremontowanych, w ich wnętrzach mieszczą się luksusowe hotele, restauracje i centra SPA. Jednym z nich jest Zamek Topacz – jeden z obiektów znajdujących się na Europejskim Szlaku Zamków i Pałaców. Na odwiedzających go zarówno młodszych, jak i starszych gości czeka moc atrakcji.

 • Cavatina Hall, Bielsko-Biała, projekt: Cavatina

  Cavatina Hall - sala koncertowa w Bielsku-Białej

  Bielsko-Biała to miasto położone na południu Polski, u stóp Beskidów. Miasto kojarzone jest przede wszystkim z przemysłem włókienniczym, elektrotechnicznym i samochodowym. Bielsko-Biała jest też ważnym ośrodkiem kulturalnym regionu. Może poszczycić się posiadaniem kompleksu Cavatina Hall. To wielofunkcyjny budynek, w którym znajduje się nie tylko sale konferencyjne i pomieszczenia biurowe, ale także sala koncertowa.

 • Jeżyce - dzielnica Poznania

  Jeżyce - dzielnica Poznania

  Jeżyce, położone po przeciwnej stronie linii kolejowej od historycznego centrum, to jedna z historycznych dzielnic Poznania. Na terenie dzielnicy znajduje się ogród botaniczny, a także jedno z najciekawszych miejsc w mieście - Stare Zoo. Jeżyce są atrakcyjnym miejscem nie tylko ze względu na znajdujące się na terenie osiedla atrakcje, ale ze względu na architekturę i ogólnie atmosferę. Dzielnica wyróżnia się wyglądem – większość zabudowy głównych ulic pochodzi z przełomu XIX i XX wieku.

 • Plac Konstytucji w Warszawie

  Plac Konstytucji w Warszawie

  Budowany w latach 1950-52, a oficjalnie oddany do użytku 22 lipca 1952 r., Plac Konstytucji miał pierwotnie służyć jako punkt centralny dla defilad państwowych, które miały następnie podążać ul. Marszałkowską do Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki (PKiN).

 • Zamek w Łańcucie

  Zamek w Łańcucie

  Zamek w Łańcucie to jeden z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych i zabytków na Podkarpaciu, a także jeden z najważniejszych zamków w Polsce. To niesamowite miejsce przyciąga turystów z całego kraju i zagranicy, którzy chcą zobaczyć wspaniałość tego zamku oraz poznać jego historię.

 • Warsaw Spire

  Warsaw Spire

  Wieżowiec Warsaw Spire to jeden z najwyższych budynków w Polsce. Jak prezentuje się ten obiekt, znajdujący się w nowym biznesowym centrum Warszawy?

 • Ruiny zamku Kamieniec

  Ruiny zamku Kamieniec

  Zamek Kamieniecki – XIV-wieczna twierdza obronna, położona na skalistym wzgórzu na skraju parku krajobrazowego, jest jednym z najpiękniejszych przykładów harmonijnego połączenia przyrody i architektury.

 • Mosty w Warszawie

  Mosty w Warszawie

  Warszawa to nowoczesne miasto, położone na dwóch brzegach Wisły. Obie części miasta łączą warszawskie mosty. Jest ich 9 (mosty drogowe) i pozwalają funkcjonować miastu jako całości.

 • zamki w Polsce

  Zamki w Polsce

  Zamki i pałace to obowiązkowe punkty turystyczne dla krajów takich jak Anglia, Niemcy czy Francja. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w Polsce istnieje długa lista zamków i pałaców, które przetrwały do dziś. Na mapie Polski można znaleźć ponad sto różnych pałaców, zamków i małych posiadłości. Oto najpiękniejsze z nich, które polecamy odwiedzić.

 • Ogród Krasińskich w Warszawie

  Ogród Krasińskich w Warszawie

  Ogród Krasińskich to malowniczy park miejski w Warszawie. Ogród przy Pałacu Krasińskich skrywa piękne tereny zielone, nowoczesny plac zabaw, a także wiele zabytkowych budowli.

 • Solina - zapora wodna

  Solina - zapora wodna

  Zapora na Jeziorze Solińskim jest największą w Polsce. Znajduje się w miejscowości Solina w powiecie leskim, w Bieszczadach, w południowo-wschodniej Polsce.

 • Industrializacja w Polsce

  Industrializacja w Polsce

  Pod koniec lat dwudziestych Polska, podobnie jak wiele innych krajów, odczuła wszystkie „uroki” światowego kryzysu gospodarczego. O ile najbardziej rozwinięte zachodnie regiony kraju, przede wszystkim Górny Śląsk w warunkach Wielkiego Kryzysu dawały sobie radę, to południowa i środkowa polska, gdzie większość obywateli zatrudniona była w rolnictwie, pogrążyła się w odmętach masowego bezrobocia i biedy.

 • BUW - Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

  BUW - Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

  BUW, czyli Biblioteka Uniwersytecka, jest niezależnym kompleksem naukowym zlokalizowanym nad brzegiem Wisły, z dala od starego gmachu uniwersyteckiego w centrum Warszawy.

 • szkieletor kraków

  Szkieletor Kraków: historia, wysokość, memy

  Kraków jest stolicą województwa małopolskiego. To położone nad Wisłą miasto w przeszłości było siedzibą królów i pełniło rolę stolicy. O dawnej świetności Krakowa świadczą liczne zabytki. Nic więc dziwnego, że miasto jest bardzo licznie odwiedzane przez turystów zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Wielu turystów, którzy przynajmniej raz byli w królewskim mieście, z pewnością widziała wieżowiec, który góruje nad rondem Mogilskim. Budynek ten świetnie znają też stali mieszkańcy stolicy Małopolski. To im zresztą ta niedokończona budowla zawdzięcza swoją nazwę. Mieszkańcy grodu Kraka nadali mu nazwę Szkieletor.

 • Renowacja kamienicy w Bielsku-Białej

  Renowacja kamienicy w Bielsku-Białej

  Jeden z najciekawszych zabytków Bielska - XIX-wieczna kamienica autorstwa Carla Korna - zyskał nowe życie. Odnowienie budynku przy ul. 3 Maja zostało powierzone pracowni Przestrzenie. Dzięki przeprowadzonej renowacji kamienica znów stała się rozpoznawalnym punktem na mapie miasta i zachwyca dawną klasą.

 • Dom nad rzeką projektu STOPROCENT Architekci
 • RE: NOTTURNO HOUSE. Dom na wzgórzu projektu REFORM Architekt

  RE: NOTTURNO HOUSE. Dom na wzgórzu projektu REFORM Architekt

  Architekt Marcin Tomaszewski stworzył projekt domu, który wpisuje się w teren. Istniejące na działce wzniesienie nie zostało zlikwidowane - to budynek dopasowano do ukształtowania terenu.

 • Dom Hai projektu STOPROCENT Architekci
 • Dom asymetryczny projektu INOSTUDIO

  Dom asymetryczny projektu INOSTUDIO

  Dom asymetryczny projektu pracowni INOSTUDIO powstał w Tarnowskich Górach. Charakteryzuje się oryginalnym kształtem, który nie od razu przywodzi na myśl standardowy podmiejski dom. Szczególna forma intryguje i zastanawia. Czy zdecydowała o niej jedynie artystyczna wizja projektantów?

 • Dom J projektu STOPROCENT Architekci
 • Dom za Ścianą projektu STOPROCENT Architekci
 • RE: GRIGIO TURISMO CASA projektu REFORM Architekt

  RE: GRIGIO TURISMO CASA projektu REFORM Architekt

  Dynamika bryły RE: GRIGIO TURISMO CASA powoduje, że budynek sprawia wrażenie, jakby był w ciągłym ruchu. To zamierzony efekt, o który zadbał Marcin Tomaszewski z REFORM Architekt. Dzięki wyciągnięciu jednego z narożników dom z każdej strony zaskakuje i wygląda zupełnie inaczej. Inspiracją do powstania tego projektu był również pewien kultowy model samochodu.

 • Dom z widokiem na Tatry

  Dom z widokiem na Tatry

  "Dom z widokiem", najnowszy projekt warszawskiej pracowni architektonicznej 81.waw.pl, został zlokalizowany w niesamowitym miejscu. Wybudowano go na wzniesieniu ponad miastem, przez co pozwala spoglądać na okolicę z innej perspektywy. Z okien rozpościera się piękny widok na pasmo Tatr.

 • Willa miejska we Wrocławiu
 • Bridge House. Dom niczym most - projekt pracowni Mobius Architekci

  Dom niczym most - projekt pracowni Mobius Architekci

  Zawisł jak pomost prowadzący do tajemniczego świata przyrody. Jego architektura, choć prosta i czytelna, zaskakuje zarówno z zewnątrz, jak i we wnętrzu budynku.

 • Drewniany dom modułowy od BXB studio

  Drewniane domy modułowe od BXB studio

  Projekt oparty jest na technologii, która znacznie skraca czas inwestycji oraz umożliwia precyzyjną produkcję w ściśle kontrolowanych warunkach, w zakładzie produkcyjnym, gdzie montowane są poszczególne elementy domu w całości i transportowane na miejsce docelowe.

 • Nowoczesna stodoła w Mysłowicach
 • Dom japoński z widokiem na Jezioro Czorsztyńskie