polska architektura

  • Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Z lewej - zdjęcie z budowy; Z prawej: wizualizacje

    Trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Powstaje "podziemne serce" muzeum

    U podnóża Wzgórza Świętego Wojciecha w Poznaniu powstaje Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 zaprojektowane przez pracownię architektoniczną WXCA. Siedziba muzeum stanie się domem dla ekspozycji upamiętniającej patriotyczny zryw i historyczne zwycięstwo Wielkopolan. Do dyspozycji publiczności oddane zostaną przestrzenie służące realizacji szerokiego programu działań kulturalnych i naukowo-edukacyjnych instytucji: audytorium, biblioteka i sale warsztatowe. W samym centrum kompozycji przestrzennej muzeum architekci zaplanowali miejski plac – miejsce spotkań, które będzie pełnić funkcję „współczesnej agory”.

  • Kościół p.w. św. Stanisława Kostki na wrocławskim osiedlu Huby wzniesiony wg. projektu Stefana Mullera.

    Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny

    Kościół Św. Stanisława Kostki na wrocławskim osiedlu Huby, wyróżnia się wśród polskiej architektury sakralnej zdominowanej przez kicz i pseudo-historyczne budowle. Budowa zaprojektowanej przez Stefana Müllera świątyni rozpoczęła się w 1984 roku. Trwała 22 lata.

  • Z lewej: postmodernistyczny dworzec w Częstochowie; Wizualizacje z prawej: projekt nowego dworca

    PKP broni decyzji o rozbiórce postmodernistycznego dworca. Jakie mają argumenty?

    Postmodernistyczny dworzec w Częstochowie ma zostać wyburzony. Na jego miejscu ma stanąć nowy obiekt - centrum przesiadkowe pełniące jednocześnie funkcję dworca kolejowego. 23 kwietnia, mimo licznych protestów i aktywistów, została zawarta umowa z generalnym wykonawcą. PKP broni swojej decyzji i przekonuje, dlaczego korzystniejszym dla pasażerów i mieszkańców rozwiązaniem jest rozbiórka starego dworca i zastąpienie go nowym.

  • Wieża Górnośląska w Poznaniu w 1911 roku

    Wieża Górnośląska w Poznaniu - budynek, który wyprzedził epokę

    Futurystyczny budynek Wieży Górnośląskiej w Poznaniu powstały w 1911 roku według projektu Hansa Poelziga był nowatorski zarówno w formie, jak w konstrukcji. Na jego reliktach stoi pawilon Iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich.

  • Zbiornik wyrównawczy w Ciechanowie

    Ciechanów: wieża ciśnień jak "pączek z dziurką". Otwarto ją w 1976 roku

    Chociaż nazywana jest "wieżą ciśnień" tak naprawdę jest zbiornikiem wyrównawczym. Oryginalna konstrukcja stojąca od 1976 roku w Ciechanowie, w 2013 roku znalazła się na piątym miejscu rankingu niezwykłych wież zagranicznego portalu The World Geography.

  • Stacja kolejowa Pilchowice-Zapora

    Zabytkowy, urokliwie położny dworzec kolejowy Pilchowice-Zapora na sprzedaż. Można go kupić za 160 tys złotych

    Pilchowice-Zapora to niewielka drewniana stacyjka datowana na 1908 rok. Rozpościera się z niej malowniczy widok na szczyty Karkonoszy i taflę jeziora Pilchowickiego. Rzut beretem dzieli stacje od słynnego mostu, który miał "zagrać" w filmie Mission: Impossible 7. Dziś linia kolejowa jest już nieczynna. Działka z zaniedbanym (choć wpisanym do rejestru zabytków) dworcem została wystawiona przez PKP na sprzedaż. Chętnych brak.

  • Muzeum Katyńskie w Warszawie. Proj. BBGK Architekci

    Muzeum Katyńskie na Cytadeli Warszawskiej ma już 10 lat. Architektura, która przetrwała próbę czasu

    Muzeum Katyńskie, miejsce upamiętniające jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w XX-wiecznej historii Polski, na stałe zapisało się w kanonie współczesnej architektury pamięci. Tegoroczna, 10. rocznica powstania siedziby muzeum w przestrzeni Cytadeli Warszawskiej jest okazją do przypomnienia projektu i zastanowienia się nad recepcją jego architektury po latach.

  • Wstęga Między Sosnami. Proj. Z3Z ARCHITEKCI

    Wstęga Między Sosnami - nowy projekt domu jednorodzinnego od Z3Z ARCHITEKCI

    Wstęga Między Sosnami to projekt domu jednorodzinnego autorstwa pracowni Z3Z ARCHITEKCI, zlokalizowanego na malowniczej, zalesionej sosnami działce w Magdalence pod Warszawą. Idea projektu skupia się na wykorzystaniu walorów krajobrazowych działki, a zatem stworzeniu bryły wkomponowanej i przenikającej się z zewnętrznym otoczeniem oraz dostosowanej do orientacji działki względem stron świata. Tym sposobem powstał budynek, którego forma i funkcja podąża wzdłuż działki wtapiając się w leśny krajobraz.

  • Granaria w Gdańsku

    Projekt Granaria na Wyspie Spichrzów w Gdańsku właśnie dobiega końca

    Dobiegają końca prace przy sztandarowej inwestycji na Wyspie Spichrzów w Gdańsku. Ostatnim etapem Projektu Granaria, nadzorowanym przez inwestora jest odbudowa historycznego odwachu przy Stągwiach Mlecznych.

  • Flow w Nowym Centrum Łodzi. Z lewej: budowa; Z prawej: wizualizacje

    Flow w Nowym Centrum Łodzi - na jakim etapie są prace? [WIEŚCI Z BUDOWY]

    W Nowym Centrum Łodzi na terenie 2 ha ogólnopolski deweloper – Archicom - realizuje prace nad projektem Flow, który uzupełni tkankę miejską wokół Dworca Łódź Fabryczna, EC1 oraz Bramy Miasta Inwestycja obejmuje budowę nowoczesnych mieszkań, restauracji, punktów usługowych i zielonych przestrzeni oraz wkomponowanie nowych funkcji w dynamicznie rozwijający się obszar Śródmieścia. Obecnie realizowane są pierwsze dwa etapy inwestycji.

  • Dworzec w Wejherowie po remoncie

    Dworzec w Wejherowie po kompleksowej przebudowie. Tak teraz wygląda

    Zakończyła się trwająca półtora roku modernizacja dworca kolejowego w Wejherowie. Datowany na lata 1867-1870 oraz rozbudowany ok. 1905 r. budynek dworca przeszedł metamorfozę.

  • Nova Marina w Gdyni

    Ruszyły prace przygotowawcze do budowy Novej Mariny Gdyni

    W nadmorskiej części centrum Gdyni, na Molo Południowym, tuż przy Basenie Żeglarskim im. Gen. Mariusza Zaruskiego, rozpoczęły się prace rozbiórkowe pawilonów, które stanowiły siedziby gdyńskich klubów żeglarskich. Uwolnią one miejsce pod budowę nowego domu polskiego żeglarstwa – Novej Mariny Gdyni, wspólnej inwestycji Ghelamco i PZŻ.

  • Osiedle Greenwood w Słupsku. Poj. MTA Architekci

    Nowe osiedle domów jednorodzinnych w Słupsku projektu MTA Architekci

    W Słupsku, przy ulicy ulica Rocha Bauera, niedaleko Lasku Północnego, powstało ciekawe osiedle nowoczesnych domów jednorodzinnych - Greenwood. Zaprojektowała je pracownia MTA Architekci.

  • Falowiec przy ul. Obrońców Wybrzeża w Gdańsku

    Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]

    Nie wszystkie powojenne polskie bloki są szare i nudne. Niektórym architektom w czasach PRL udało się stworzyć bloki, które odstają od stypizowanej masówki. Zobaczcie kilka przykładów najciekawszych bloków z całej Polski.

  • Mieszkańcy walczą o zachowanie postmodernistycznego dworca w Częstochowie

    Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!

    Charakterystyczny, postmodernistyczny dworzec w Częstochowie z 1996 roku ma zostać wyburzony. Decyzja ta budzi sprzeciw wielu mieszkańców. Czy "mądra rewitalizacja" nie wystarczy?

  • Dom Towarowy Fedora Karpego - w 1928 roku i w 2003 roku.

    Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu

    Jedna z głównych ulic śródmieścia Gliwic do 1945 roku nosiła nazwę Wilhelmstrasse. Wytyczono ją w latach 80. XIX wieku. Po obu jej stronach szybko stanęły secesyjne kamienice. I wśród tych piękności w 1928 roku Richard Koban postawił… "pudełko" z tarasami na dachu – modernistyczny Dom Towarowy Fedora Karpego z charakterystycznymi tarasami na dachach. Budynek przetrwa wojnę i wciąż się wyróżnia awangardową formą

  • Fot z lewej: Sanatorium Bałtyk; z prawej u góry: Sanatorium i Szpital Uzdrowiskowy Równica; Z prawej na dole: akład Przyrodoleczniczy w Kołobrzegu 1967-1968

    Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u

    Przenieśmy się 50 lat wstecz. Jako dbający o zdrowie i tężyznę fizyczną obywatele na wakacje wybieramy się do jednego z ówczesnych, modnych kurortów - kuracjusze dostają skierowania a urlopowicze przydziały. . Popularnością cieszą się zwłaszcza te ośrodki położone nad morzem oraz w górach. Obok złocistego piasku, czy też malowniczych szczytów i górskiego klimatu, tym co przyciąga PRL-owskich kuracjuszy, jest niepowtarzalna architektura. Zapraszamy na podróż po perłach architektury uzdrowiskowej w Polsce!

  • Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

    Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację

    Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, oddział Muzeum Gdańska, przejdzie gruntowną modernizację. Jednym z założeń jest przygotowanie wystawy łączącej historię z nowoczesnym podejściem do narracji muzealnej. Projekt czerpie inspiracje z modernizmu międzywojennego Gdańska, podkreślając jego ducha oraz oddając hołd bohaterstwu obrońców Poczty Polskiej.

  • Portowa Zabłocie na wizualizacji. Proj. UCEES

    Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny

    Na krakowskim Zabłociu powstaje kameralny budynek wielorodzinny, którego projekt w założeniu architektów z pracowni UCEES kształtować ma przyszły charakter zabudowy mieszkaniowej tej postindustrialnej okolicy.

  • Niezrealizowany projekt gmachu Filharmonii Łódzkiej

    Tak mogła wyglądać Łódź. Niezrealizowane wizje przyszłości

    Łódź kojarzona jest przede wszystkim z zabudową rodem z XIX wieku. Niewielu wie, że po wojnie powstała znaczna ilość projektów i koncepcji mających uczynić z niej nowoczesną, modernistyczną metropolię.

  • Galeria Pod Plafonem w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

    Wrocław: nowe wnętrza Biblioteki Dolnośląskiej. Zastosowano tu technologię parametryczną

    Zakończył się remont w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego na wrocławskim Rynku. Powstało miejsce intrygujące, a zarazem wpisujące się w historyczny kontekst. Po raz pierwszy w Europie w budynku zabytkowym wykorzystano technologię parametryczną umeblowania i wystroju wnętrz. Modernizacji poddano Galerię pod Plafonem, recepcję wraz z punktem informacji oraz szatnię i węzeł sanitarny. Miejsca te dostosowano do osób z niepełnosprawnościami.

  • Swobodna SPOT we Wrocławiu

    Wrocław: Biurowiec Swobodna SPOT projektu Kuryłowicz & Associates już z pełną wysokością

    Zakończyły się prace nad konstrukcją 11. piętrowego budynku przy ulicy Swobodnej 60 we Wrocławiu. Symboliczne zawieszenie wiechy na szczycie Swobodna SPOT wieńczy kluczowy etap na placu budowy. Szklana elewacja pokrywa już zdecydowaną większość nowego budynku w centrum miasta. Realizowany przez Echo Investment biurowiec zapewni 16 000 mkw. powierzchni i będzie gotowy już po wakacjach.

  • Pałac w Bukowcu przed i po

    Termomodernizacja z historią w tle. Rewitalizacja pałacu w Bukowcu na Dolnym Śląsku

    Zakończył się remont XVI-wiecznego pałacu w Bukowcu, będącego obecnie własnością Związku Gmin Karkonoskich. Inwestycja warta 25 mln zł objęła szereg prac związanych z poprawą efektywności energetycznej budynku, renowację elewacji i pokrycia dachowego, a także częściowe odrestaurowanie zabytkowych wnętrz. W trakcie prac odkryto fragmenty polichromii sprzed kilkuset lat. Dzięki ścisłej współpracy generalnego wykonawcy, firmy Pre-Fabrykat, z konserwatorem zabytków i architektem, pałac przeszedł niezwykłą metamorfozę, która pozwoliła mu odzyskać dawny blask.

  • Prudential w Warszawie, konstrukcja opracowana przez inżyniera Stefana Bryłę. Wysokościwiec przed wojną stanowił drugi co do wysokości w Europie, a pierwszy w Polsce tak wysoki budynek.

    Warszawa: Prudential, czyli Hotel Warszawa - historia jednego budynku

    Do momentu wybudowania Pałacu Kultury i Nauki, zaprojektowany przez Marcina Weinfelda Prudential był najwyższym budynkiem w Polsce. Poznaj historię wieżowca, który stał się symbolem nowoczesnej, przedwojennej Warszawy.

  • Tak może wyglądać nowy park nad Jeziorem Rożnowskim

    Nad Jeziorem Rożnowskim ma powstać nietypowy park. Motywem przewodnim bedzie kamień

    Część dawnej żwirowni w Rożnowie zamieni się w nietypowy park pełny bujnej roślinności, ścieżek spacerowych i kamiennych instalacji. Jego wizualizacje przygotowała pracownia 55Architekci - ta sama, która odpowiada za projekt Enklawy Przyrodniczej Bobrowisko w Starym Sączu.

  • Blok jednorodzinny z wielkiej płyty w Myślęcinku

    Blok jednorodzinny z wielkiej płyty w Myślęcinku. Miał stać kilka miesięcy, przetrwał 44 lata

    Eksperymentalny dom jednorodzinny z wielkiej płyty stał w latach 1972-2016 na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku w Bydgoszczy. Wykonany z betonowych prefabrykatów parterowy dom, nazywany prześmiewczo blokiem mieszkalnym, miał pokazać możliwości zastosowania technologii wielkopłytowej w wiejskim budownictwie jednorodzinnym, ale też zapowiadał rewolucję w budownictwie wielorodzinnym

  • Budynek naukowo-badawczy Krajowego Centrum Zaawansowanych Analiz Obrazowania w Naukach Biologicznych i Biomedycznych w Mikołajkach. Proj. architecTHOR - Krzysztof Hajduczenia

    Nowoczesny budynek naukowo - badawczy PAN w Mikołajkach. To projekt pracowni ArchitecTHOR

    Na Kampusie Instytutu Nenckiego w Mikołajkach powstał nowy budynek stacji badawczej Instytutu Biologii Doświadczanej im. M. Nenckiego PAN. Zaprojektowała go pracownia architecTHOR.

  • Biurowiec firmy SYLVA w Wielu. Projekt APA Wojciechowski Architkeci

    Biurowiec z drewna w Wielu pod Kościerzyną. To jedna z pierwszych realizacji biurowych tego typu w Polsce

    W Wielu pod Kościerzyną powstał trzykondygnacyjny obiekt o łącznej powierzchni około 1500 m², który wiosną 2025 roku stanie się siedzibą firmy SYLVA – znanego producenta drewna o trzydziestoletniej tradycji, będącego częścią francuskiego koncernu Piveteaubois. Inwestycja, zaprojektowana przez pracownię APA Wojciechowski Architekci, stanowi jedną z pierwszych realizacji biurowych tego typu w Polsce, będąc jednocześnie dowodem na rosnący potencjał w nowoczesnym budownictwie technologii drewna, umownie zwanego CLT (cross laminated timber – drewno klejone krzyżowo) .

  • Budowa "nowej trybuny" przed PKiN

    Warszawa: Trybuna honorowa przed Pałacem Kultury i Nauki na nowo. Teraz będzie miejscem odpoczynku

    Na Placu Centralnym przed Pałacem Kultury, w miejscu dawnej trybuny honorowej, powstaje nowa konstrukcja. Będzie to współczesna interpretacja stojącej tu od lat 50. XX wieku.trybuny honorowej. Za projekt odpowiada pracownia Architekci A-A Collective.

  • Nowy Port w Bydgoszczy. Proj. BBGK Architekci

    Miastotwórczość na przykładzie projektów pracowni BBGK Architekci

    Czym jest "miastotwórczość"? Czym różni się od "urbanistyki"? Jak dziś rozumieć pojęcie "miejskość"? Z perspektywy "miastotwórzości" przyglądamy się trzem najnowszym masterplanowym projektom pracowni BBGK Architekci.