polska architektura
Projekt budynku Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bełżycach. Architektura parametryczna
Jak połączyć dwa wydawałoby się odległe, hasła wielkich mistrzów architektury - „less is more” Miesa van der Rohe oraz „less is bore” Roberta Venturi? O projekcie koncepcyjnym oryginalnego budynku Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bełżycach opowiada jego twórca - Grzegorz Kłoda z pracowni architektonicznej GK-Atelier.
Wieża Książęca w Siedlęcinie. Są tu jedyne na świecie malowidła o sir Lancelocie z Jeziora – legendarnym rycerzu Okrągłego Stołu
Wieża Książęca w Siedlęcinie, położona w malowniczej dolinie rzeki Bóbr, w sercu Dolnego Śląska, to jeden z najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Polsce. XIV- wieczna budowla jest niezwykle cennym zabytkiem średniowiecznej architektury świeckiej i jednocześnie jednym z najważniejszych tego typu zabytków na terenie Europy Środkowej. Znajdziemy tu najstarsze na terenie Polski drewniane stropy i jedyne na świecie (zachowane in situ) malowidła z epizodami z życia sir Lancelota z Jeziora.
Pyramid House pod Wodzisławiem Śląskim. Oryginalna bryła od Monochrom Architects
Pyramid House (pol. Dom Piramida) zaskakuje oryginalnym kształtem, a po wejściu do środka także doskonałym doświetleniem wnętrz, które zapewnia wycięte w bryle, całkowicie przeszklone atrium. Wkomponowany w skarpę dom rodzinny na Śląsku to spełnienie marzenia inwestorów o unikalnym miejscu do życia.
Dlaczego nadal tak wiele zabytków nie jest remontowanych?
Wiele zabytkowych budynków wciąż pozostaje w opłakanym stanie. Samorządy często nie dysponują odpowiednimi funduszami na ich remont, również dla prywatnych właścicieli jest to zbyt dużym obciążeniem finansowym. Rozwiązaniem mogłaby być rewitalizacja prowadzona przez inwestorów zewnętrznych. Niestety, skomplikowane i czasochłonne procedury administracyjne wielu z nich zniechęcają. Dochodzą do tego często niezrozumiałe, a przy tym uznaniowe decyzje wojewódzkich konserwatorów zabytków wydających pozwolenia. Czy jest szansa, żeby to zmienić?
Ekologiczna biblioteka na warszawskiej Białołęce otwarta. Zdobyła już wiele nagród
Od 13 września 2024 roku na warszawskiej Białołęce, przy ulicy Kłosowej 6A działa nowa biblioteka publiczna. Obiekt o powierzchni całkowitej 734 m2 jest przykładem architektury zrównoważonej. Za projektem stoi pracownia AMBIENT założona przez Magdalenę Pios, która specjalizuje się w projektowaniu i realizacji energooszczędnych, niskoemisyjnych budynków biurowych, usługowych i obiektów użyteczności publicznej.
Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego z nagrodą International Architecture Award 2024
Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego (a właściwie całej przedwojennej pierzei pl. Piłsudskiego z Pałacem Saskim, Pałacem Brühla i kamienicami przy ul. Królewskiej) autorstwa WXCA zdobyła międzynarodową nagrodę architektoniczną International Architecture Award 2024.
Warszawa: Aleje Jerozolimskie 195. Nowy kompleks biurowo-usługowy w centralnej części dzielnicy Włochy
Projekt Centrum Biurowo-Usługowego Aleje Jerozolimskie 195 cechuje szczególna troska o tworzenie przestrzeni przyjaznej dla mieszkańców okolicy. Kompleks ma składać się z trzech budynków, pomiędzy którymi powstanie otwarty dziedziniec pełniący funkcję salonu dla dzielnicy Włochy.
Fabryka Czekolady E.Wedel wpisuje się w kontekst historyczny oraz kulturowy okolicy. W jaki sposób powstawała?
W projekcie Fabryka Czekolady E.Wedel inżynierowie wdrożyli zrównoważone rozwiązania pod kątem wartości społecznej. Dzięki temu obiekt stał się miejscem eksperymentów oraz obserwacji dla osób w każdym wieku i jednocześnie przyczynił się do rewitalizacji warszawskiej Pragi. Za doradztwo techniczne w projekcie muzeum, będącego częścią obiektu, odpowiadała firma Arup, znana z takich realizacji, jak Opera w Sydney, Orientarium w Łodzi czy Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie. Budynek jest największą od niemal 100 lat inwestycją LOTTE Wedel, a znajdujące się w nim muzeum czekolady jest jedynym o takiej skali w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W jaki sposób tworzono to miejsce?
Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad. Ruszyły prace na budowie
6 września 2024 roku rozpoczęły się prace przygotowawcze na działce, na której ma stanąć gmach teatru TR Warszawa. Inwestycja będzie powstawać etapami. Budynek TR Warszawa na Placu Defilad będzie jednym z najnowocześniejszych teatrów w Europie. Czarna bryła powstanie w sąsiedztwie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Zbiornik Racibórz Dolny - największy obiekt hydrotechniczny w Polsce. Ma ochronić Wrocław i Śląsk Opolski przed powodzią
Suchy zbiornik Racibórz Dolny powstał w 2020 roku. Jego zadaniem jest ochrona Śląska Opolskiego i Wrocławia przed powodzią. 15 września tego roku przyjął wody piętrzącej się Odry.
W odnowionej XIX-wiecznej kamienicy Mintera w Porcie Praskim powstanie hotel
Kamienica Karola Mintera to jeden z najstarszych zabytków prawobrzeżnej Warszawy, który wkrótce odzyska historyczny wygląd. W zrewitalizowanym budynku na terenie Portu Praskiego, za dwa lata otwarty zostanie pierwszy w stolicy czterogwiazdkowy hotel marki AC Hotels z międzynarodowej grupy Marriott International. W układ przestrzenny hotelu zostaną wkomponowane zabytkowe elementy architektoniczne i funkcjonalne. Operatorem obiektu będzie Dobry Hotel.
Jak powstawał zielony dach na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego?
Warszawa coraz bardziej stawia na naturę i nie chodzi jedynie o nowe skwery i parki. W stolicy pojawia się także coraz więcej zielonych dachów, które zakładane są nie tylko na obiektach mieszkalnych, biurowych i komercyjnych, ale także uniwersyteckich. W tej kategorii największą uwagę przykuwają zielone ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu, które stały się ważną atrakcją miasta. Jednak tuż obok znajduje się mniej znany i nowszy zielony dach - na Wydziale Neofilologii UW. W jaki sposób tam powstał i czym się wyróżnia?
Co dalej z zegarem na kamienicy przy Placu Wolności 15 w Poznaniu? Inwestor Skarbca przedstawił nową koncepcję
W maju Piotr Wit Voelkel, właściciel Grupy Kapitałowej VOX, przedstawił projekt Skarbca - inwestycji obejmującej rewitalizację i rozbudowę kamienicy przy Placu Wolności 15. Zgodnie z ideą architektów pracowni Tekktura, we współpracy z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków, istniejący gmach zostanie w całości odrestaurowany i rozbudowany o nową część połączoną wewnętrznym zielonym patio. Budynek jest zachowany w doskonałym stanie, dlatego większość prac dotyczyć będzie właśnie jego odrestaurowania i dostosowania do nowej, mieszkalnej funkcji. Z okazji premiery Skarbca, inwestor przedstawił koncepcję nowego zegara, który pojawi się na otwarcie obiektu, za dwa lata.
Instytut Francuski przeprowadza się do budynku dawnego Domu Wydawniczego Bellona
Działający w Polsce od niemal 100 lat Instytut Francuski zdecydował się na zmianę swojej warszawskiej siedziby. Stanie się nią zabytkowy budynek dawnego Domu Wydawniczego Bellona, obecnie poddawany kompleksowej renowacji i modernizacji w ramach nowoczesnego kompleksu biurowego The Bridge, realizowanego przez Ghelamco w biznesowym centrum stolicy.
Mercure Szczyrk Resort już otwarty. Zobaczcie wnętrza hotelu
Imponujący Mercure Szczyrk Resort, jeden z najwyżej położonych hoteli w Polsce, jest już otwarty dla gości. Przyciągająca wzrok bryła hotelu przypomina orle gniazdo, nawiązując do jego dawnej nazwy obiektu.
Warszawa: Doki - kolejny etap rozbudowy Portu Praskiego. Nowe osiedle i atrakcyjna przestrzeń publiczna
Doki to ogólnodostępne bulwary i promenady spacerowe, mieszkania z widokiem na wodę, witryny handlowe w parterach oraz 13 300 mkw. zieleni, w tym ponad 400 drzew. Przemianę obecnie niedostępnego terenu w otwartą nadrzeczną dzielnicę przygotowała związana z warszawską Pragą pracownia APA Wojciechowski Architekci.
Dyfrakcja - kolekna inwestycja mieszkaniowa w Nowym Centrum Łodzi
We wrześniu ruszyła budowa kolejnej inwestycji firmy Duda Development w Łodzi. Dyfrakcja to projekt, w którym znajdzie się 214 mieszkań o metrażach od 25 mkw. do 97 mkw., w rozkładzie jedno do czteropokojowych. Nieruchomość usytuowana jest przy ulicy Wodnej 3, w dynamicznie rozwijającym się Nowym Centrum Łodzi. Projekt stworzyła pracownia architektoniczna Unicorn.
Wrocław: W Sky Tower powstanie nowoczesna strefa gastronomiczna. To projekt Chapman Taylor
Sky Tower, jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków we Wrocławiu, przygotowuje się do znaczącego rozszerzenia swojej oferty. Na pierwszym piętrze kompleksu powstanie nowoczesna strefa gastronomiczna, której projektem zajmuje się renomowane brytyjskie studio Chapman Taylor. Prace projektowe już trwają, a otwarcie zaplanowano jesienią 2025 roku.
Katowicki TBS projektu k3xmore będzie najbardziej zaawansowanym proekologicznie osiedlem mieszkaniowym w Polsce
Katowicki TBS przy ul. Kosmicznej, będący zespołem 7 budynków mieszkalnych ze 111 lokalami, otrzymał jako pierwszy precertyfikat na wysokim poziomie Premium w ramach certyfikacji ZIELONY DOM, przyznany przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
Juliusz Żórawski. Dom Wedla, Szklany Dom, Dom pod Żaglem. Brylanty warszawskiej moderny
W Warszawie lat 30. XX wieku, pośród dziewiętnastowiecznych, ciasnych i ciemnych kamienic, pojawił się oddech przyszłości: funkcjonalizm. Nurt modernizmu, który znalazł odzwierciedlenie w projektowanych przez Juliusza Żórawskiego warszawskich apartamentowcach.
Heinrich Lauterbach - architekt wrocławskiego modernizmu
Heinrich Lauterbach był uczniem Hansa Poelziga i jednym z pomysłodawców oraz organizatorów wystawy Werkbundu WuWA z 1929 r. Zajmował się głównie budynkami mieszkalnymi, od willi po wielorodzinne osiedla.
Design Anatomy z nowym projektem biura na szczycie Olivii Star w Gdańsku
Minimalizm zapewniający komfort i otwartość na zachwycający widok za oknami najwyższego piętra Olivii Star. Tak w skrócie można opisać realizację gdańskiego biura firmy Deribit spod kreski Design Anatomy.
Kraków: MONUMENT - nowoczesny 11-piętrowy apartamentowiec w miejscu domu handlowego Gigant
W Krakowie, przy ulicy Wybickiego 6, w miejscu dobrze znanego przez mieszkańców miasta domu handlowego Gigant, powstanie nowa inwestycja NOHO. Projekt nowoczesnego apartamentowca MONUMENT powstał w pracowniach B2 STUDIO i POTE ARCHITEKCI.
Jaskółcza na Dolnym Mieście w Gdańsku - historia i nowoczesność
Jaskółcza to nowa inwestycja realizowana na Dolnym Mieście w Gdańsku. Budynek, zaprojektowany przez Kenton Arch, stylem i detalami nawiązuje do historycznej zabudowy w tej części miasta.
Modułowy budynek Lasów Państwowych w Potrzebowicach
W Potrzebowicach (woj. wielkopolskie) powstanie nowoczesny budynek biurowy dla Lasów Państwowych. Modułowy obiekt, dzięki wykorzystaniu prefabrykowanej konstrukcji drewnianej, zostanie ukończony w zaledwie 7 miesięcy. Autorem projektu i wykonawcą inwestycji jest firma EKOINBUD, zajmująca się projektowaniem i budową drewnianych modułowych budynków użyteczności publicznej.
Odrestaurowana kamienica Pod Głową św. Jana na wrocławskim Rynku z biurami i salonem gier
Zabytkowa kamienica Pod Głową św. Jana na Rynku we Wrocławiu odzyskała dawny blask. Po dwuletnim remoncie do budynku wprowadzają się też nowi najemcy. Przez długi czas miejsce to kojarzone było ze znajdującą się na parterze Pizzą Hut, teraz zastąpi ją Centrum Rozrywki Arcade Bee, którego wnętrza zaprojektowała pracownia Archas Design.
W samym centrum Rzeszowa powstanie biurowiec CORNER POINT
W ścisłym centrum Rzeszowa, przy jednym z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w mieście, powstanie biurowiec CORNER POINT. Po trwających prawie 5 lat procedurach administracyjnych i projektowych, biurowiec spod kreski pracowni MWM Architekci uzyskał wreszcie pozwolenie na budowę.
Projekt osiedla w Przeworsku od MWM Architekci
W Przeworsku, przy ul. Gorliczyńskiej, ma powstać nowoczesne osiedle złożone z dziewięciu pięciokondygnacyjnych budynków. Projekt powstał w rzeszowskiej pracowni MWM Architekci
Przebudowa kamienicy z lat 30. w Katowicach Podlesiu. To projekt pracowni GIGAarchitekci
Jak przebudować i unowocześnić prawie 100-letnią kamienicę w Katowicach, zachowując jednocześnie jej historyczny, śląski charakter? Wyzwanie podjęła mikołowska pracownia GIGAarchitekci.
Dom w Koczargach pod Warszawą. Tradycyjna forma i nowoczesne rozwiązania
Pod Warszawą, w sielankowym, pełnym zieleni krajobrazie architekci z pracowni Exterio zaprojektowali kameralny dom, czerpiąc inspirację z jego spokojnego otoczenia.