polska architektura

 • Przedszkole i żłobek w Kłodawie - projekt pracowni ANTA architekci

  Przedszkole i żłobek w Kłodawie - projekt pracowni ANTA architekci

  Przedszkole oraz żłobek powstały w Kłodawie, siedzibie gminy na granicy Gorzowa Wielkopolskiego, w województwie lubuskim.

 • twierdza Kłodzko

  Twierdza Kłodzko: wielka góra i kilometry podziemnych korytarzy

  Twierdza Kłodzko jest jednym z tych miejsc na turystycznej mapie Polski, które trzeba odwiedzić.

 • Villa Reden w Chorzowie Projekt: Maciej Franta

  Villa Reden w Chorzowie projektu Franta Group

  Prezentujemy wyjątkowy apartamentowiec, który został nagrodzony m.in. w prestiżowym konkursie DNA Paris Design Awards 2021 oraz w międzynarodowym konkursie Iconic Awards 2021.

 • Wymyślajmy, nie kopiujmy. Rozmowa z arch. Robertem Koniecznym

  Wymyślajmy, nie kopiujmy. Rozmowa z arch. Robertem Koniecznym

  Architekt wizjoner, autor wielokrotnie nagradzanych projektów, założyciel cenionej w Polsce i na świecie pracowni KWK Promes – Robert Konieczny, od wielu lat zasiada także w gronie jurorów konkursu KOŁO „Projekt Łazienki”. W krótkiej rozmowie opowiada o wymiarze edukacyjnym tej inicjatywy oraz o tym, dlaczego lubi sędziowanie. Ma także kilka rad dla młodych architektów, stawiających pierwsze kroki w branży i startujących w konkursie.

 • Centrum zdrowia psychicznego i medytacji. Projekt architektoniczny uwzględniający wytyczne z zakresu psychologii środowiskowej

  II nagroda dla studentki architektury Politechniki Rzeszowskiej w konkursie „Dyplom z Archicadem”

  Inż. arch. Kamila Gołąbek, absolwentka studiów inżynierskich na kierunku Architektura na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej, została laureatką konkursu „Dyplom z Archicadem”. Promotorką nagrodzonej pracy jest dr inż. arch. Magdalena Szpytma. Na konkurs nadesłano prawie 300 prac z całej Polski, a jurorami konkursu byli wybitni polscy architekci.

 • Projekt programowo-przestrzennej rozbudowy i adaptacji budynków Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży wraz z zagospodarowaniem terenu kampusu został stworzony przez

  Rozbudowa i adaptacja siedziby Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży

  Prezentowany projekt otrzymał honorowe wyróżnienie w zorganizowanym przez SARP konkursie na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej rozbudowy i adaptacji budynków Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

 • Centrum Olimpijskie i kompleks biurowy Athina Park w Warszawie

  Centrum Olimpijskie w Warszawie autorstwa pracowni Kulczyński Architekt

  To tutaj Polska Reprezentacja Olimpijska składa ślubowanie i stąd wyrusza na igrzyska. Centrum Olimpijskie im. Jana Pawła II w Warszawie to obiekt przepełniony sportową symboliką. Wraz ze znajdującym się za nim kompleksem biurowym Athina Park zostało zaprojektowane przez architekta Bogdana Kulczyńskiego i jego zespół.

 • Tiny House - domek ukryty między drzewami

  Tiny House - domek ukryty między drzewami

  Ten maleńki domek znajduje się w lesie, oddalonym o godzinę drogi od Warszawy. Wykończenie elewacji czyni go ledwo widocznym na tle natury, ale to celowy zabieg. Koncepcję na tę oazę spokoju w wersji mini opracowała grupa młodych ludzi, którzy chcą inspirować do regularnego odpoczynku i odcięcia się od pracy w absolutnej ciszy i spokoju - a wszystko na 15 metrach kwadratowych. Mogłoby się wydawać, że to mało, ale czy w takim otoczeniu potrzeba więcej?

 • Metro Warszawa / Rondo Daszyńskiego

  Metro w Warszawie: budowa, linie, projekt

  Metro w Warszawie jest jedynym w Polsce systemem kolei podziemnej. Mieszkańcy stolicy mają do dyspozycji 2 linie, przy czym druga jest właśnie rozbudowywana, zarówno w kierunku zachodnim, jak i wschodnim. Pierwotny termin oddania do użytku ostatnich stacji 2. linii był przewidywany na 2022 rok, najprawdopodobniej jednak nie uda się zrealizować całej inwestycji w tym czasie. Metro Warszawa to również planowana 3. linia, która budzi pewne kontrowersje.

 • Wśród wyróżników zrealizowanych budynków Fabryczna Office Park na uwagę z pewnością zasługują zaokrąglone narożniki wykonane ze szkła.

  Fabryczna Office Park w Krakowie - architektura bez kantów

  Architektura oparta na miękkich liniach i zaokrąglonych kształtach to niewątpliwy wyróżnik, ale także nie lada wyzwanie wykonawcze. Jak przy użyciu dostępnych na rynku materiałów osiągnąć swobodę projektową? Zastosowane w kompleksie Fabryczna Office Park w Krakowie szkło Guardian SunGuard® SN 62/34HT, dzięki swoim właściwościom, pozwala na gięcie i realizację niestandardowych form - także krzywoliniowych, elastycznie wpisujących się w wizję architekta.

 • Golden Star Group stawia na zielone środowisko pracy

  Golden Star Group stawia na zielone środowisko pracy

  Przestronne dziedzińce wypełnione zielenią, maksymalne wykorzystanie światła dziennego, przyjazne środowisku rozwiązania użyte do wykończenia wnętrz oraz dbałość o jakość powietrza w pomieszczeniach - to tylko niektóre z elementów wyróżniających warszawskie kompleksy z portfolio Golden Star Group. Konstruktorska Business Center i Oxygen Park oferują komfortowe i w pełni bezpieczne warunki nie tylko do pracy, ale również do wypoczynku.

 • Groove. Dom optymalny autorstwa Mobius Architekci

  Groove. Dom optymalny autorstwa Mobius Architekci

  Budowa nowoczesnego domu nie musi generować ogromnych kosztów. Inwestycja na skalę własnych możliwości, wykonana z naturalnych materiałów, może być równie imponująca i funkcjonalna, co ekskluzywna willa. Dlatego „równowaga” to słowo najlepiej przystające do nowego projektu pracowni Mobius. Minimalistyczny budynek operuje naturalnymi materiałami – drewnem na elewacji i kamieniem w atrium. Dom otwiera się na przyrodniczy kontekst dzięki przestronnym, nawet 11-metrowym oknom.

 • Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

  Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie otwarte!

  Oglądany z zewnątrz, od strony północnej i południowej elewacji, budynek Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, przywodzi na myśl ustawione jedna za drugą, drewniane wiejskie chaty. Ten ciąg symbolicznych chat ma niepokojącą formę. Poszczególne segmenty zderzają się ze sobą, rozpadają się, jak po kataklizmie, trzęsieniu ziemi czy pożarze. Rzeźbiarska bryła Mauzoleum, zaprojektowana przez Nizio Design International to architektoniczny pomnik pamięci; symbol pacyfikacji dokonanych w Michniowie i innych polskich wsiach w 1943 roku, podczas II wojny światowej. Po blisko 13 latach od powstania projektu, 12 lipca 2021 roku, Mauzoleum zostało oficjalnie otwarte w 78. rocznicę pacyfikacji Michniowa – w Dniu Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

 • Projekt energoefektywnego przedszkola wraz z zagospodarowaniem terenu w Michałowicach został stworzony przez Filipa Zielińskiego (FAV.Office), Jakuba Wójtowicza (WojtowiczArchitecture) we współpracy z Jackiem Gorczycą

  Energoefektywne Przedszkole w Michałowicach

  Projekt energoefektywnego przedszkola wraz z zagospodarowaniem terenu w Michałowicach został stworzony przez Filipa Zielińskiego (FAV.Office) i Jakuba Wójtowicza (WojtowiczArchitecture) we współpracy z Jackiem Gorczycą. Koncepcja została wyróżniona w konkursie zorganizowanym przez SARP.

 • Pokazać innym świat widziany moimi oczami / Aleksandra Kozłowska

  Pokazać innym świat widziany moimi oczami. Rozmowa z arch. Aleksandrą Kozłowską

  Niezwykła wrażliwość i uważne podejście do każdego projektu to cechy, które pomagają w codziennej pracy Aleksandrze Kozłowskiej z pracowni KWK Promes. Młoda architekta trzy lata temu zajęła pierwsze miejsce w konkursie KOŁO „Projekt Łazienki” oraz zdobyła nagrodę Debiut Roku. Dziś sama zasiada w gronie jego jurorów. Opowiada nam o tym, co lubi w procesie projektowania, jak wspomina swój udział w konkursie oraz jak wygrana wpłynęła na jej ścieżkę zawodową.

 • Dom dla usamodzielniających się nastoletnich matek

  Dom dla usamodzielniających się nastoletnich matek

  Na warszawskim Ursynowie powstanie pierwszy taki w Polsce dom dla nastoletnich i usamodzielniających się matek i ich dzieci, podopiecznych fundacji „po Drugie”. Jego projekt przygotowała pro publico bono pracownia projektowa WXCA.

 • Dom jednorodzinny o awangardowej formie

  Dom jednorodzinny o awangardowej formie

  Dom został zaprojektowany na niewielkiej, zbliżonej kształtem do kwadratu działce, na potrzeby inwestorów kochających prywatność i niebanalne rozwiązania. Zdecydowanej, mocnej formy nadaje projektowi jego skośny dach, który jednocześnie wyznacza i organizuje przestrzeń dla mieszkańców - m.in. tworząc wewnętrzne dziedzińce, oraz pozwala uzyskać pomieszczenia o nietypowej wysokości. Projekt został przygotowany przez architekta Marcina Wierzbickiego z Pracowni Osiem Pięć.

 • RE: REDWOOD HOUSE

  RE: REDWOOD HOUSE – drugie życie domu w rudym lesie

  W tym projekcie największe wrażenie robi porównanie efektów „przed” i „po”. RE: REDWOOD HOUSE to najnowszy projekt architekta Marcina Tomaszewskiego z REFORM Architekt. Cała koncepcja domu bazuje na zupełnie innej bryle. Inwestorzy kupili działkę już z domem, którego nie chcieli burzyć, a przebudować. Tomaszewski skupił się na stworzeniu nie tylko ciekawej bryły, ale też idealnie wpasowanej w otoczenie. Mimo tego, że również wnętrze domu utrzymane jest w ciemnej kolorystyce, sprawia wrażenie przytulnego dzięki połączeniu materiałów i odpowiednich kolorów.

 • Fuzja otwiera się na miasto

  Fuzja otwiera się na miasto

  Ogrody Anny to pierwsza ogólnodostępna przestrzeń otwarta w Fuzji na rewitalizowanym terenie po dawnych zakładach włókienniczych Karola Scheiblera. Nowy miejski dziedziniec swoją nazwą upamiętnia żonę łódzkiego fabrykanta, Annę z Wernerów – jedną z najbardziej wpływowych kobiet przełomu XIX i XX wieku w Łodzi. Otwarcie nowego placu uświetnili swoją obecnością Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, przedstawiciele pracowni architektonicznej Medusa Group oraz inwestor – Echo Investment. W Ogrodach Anny przez całe wakacje będą odbywać się bezpłatne wydarzenia organizowane we współpracy z lokalnymi ośrodkami kultury, jak TME Polówka czy Poleski Ośrodek Sztuki.

 • Willa Kipiela

  15 lat pracowni Karpiel Steindel Architektura. Na swoich zasadach

  Architekci Karpiel i Steindel w swojej pracy starają się podchodzić z szacunkiem do miejsca i jego tradycji. Ich projekty - głęboko zakorzenione w Podhalu - są zarazem wyraźnym znakiem czasu. Lata doświadczeń pozwoliły im odnaleźć własny język projektowania w duchu kontynuacji rodzimego stylu zabudowy.

 • Mural z Anną Bilińską na Smolnej

  Mural z Anną Bilińską na Smolnej

  Na ulicy Smolnej 15 w Warszawie pojawił się nowy mural przedstawiający malarkę Annę Bilińską. Artystce poświęcono zainaugurowaną 26 czerwca wystawę w Muzeum Narodowym. Malowidło powstało dzięki współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i Good Looking Studio.

 • Wave House we Władysławowie

  Wave House we Władysławowie

  Prezentowany budynek znajduje się w jednej z najbardziej lubianych miejscowości wypoczynkowych w naszym kraju.

 • Fabryka Norblina

  Fabryka Norblina na ostatniej prostej

  Rewitalizowana przez Grupę Capital Park Fabryka Norblina na warszawskiej Woli wkroczyła w ostatnią, finalną fazę prac przed otwarciem. Uruchomienie pierwszych funkcjonalności na terenie projektu nastąpi już na początku września, a kolejne z nich będą udostępniane dla odwiedzających sukcesywnie w kolejnych miesiącach.

 • APARTAMENTY L7

  Budynek apartamentowy w Sopocie

  Prezentowany budynek mieszkalny jest właśnie realizowany. Inwestycja znajduje się w południowo-zachodniej dzielnicy Sopotu, w niedalekim sąsiedztwie rezerwatu przyrody Zajęcze Wzgórze. Okoliczne tereny leśne są dużym atutem - w końcu każdy chciałby mieszkać blisko natury, prawda?

 • Architekt Magdalena Federowicz-Boule/Konkurs KOŁO 2021

  Po pierwsze człowiek. Rozmowa z arch. Magdaleną Federowicz-Boule

  Magdalena Federowicz-Boule, architekt, prezes i dyrektor kreatywna pracowni Tremend, wielokrotnie nagradzanej w międzynarodowych konkursach na przebudowy hoteli m.in. w Paryżu, Budapeszcie czy na Ukrainie, jest jednym z jurorów 23. edycji konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021”. W krótkiej rozmowie opowiada, co jest dla niej ważne w zawodzie architekta oraz w projektowaniu.

 • Rewitalizacja starej stróżówki w sercu Łodzi

  Rewitalizacja starej stróżówki w sercu Łodzi

  Historia Łodzi oraz rozwój przemysłu włókienniczego na tych terenach zdefiniowały charakter tego miasta, a także jego zabudowę. To przyczyniło się do powstania dużej liczby tak popularnych obecnie loftów, które spełniają różne funkcje - od użyteczności publicznej po mieszkaniową. Przywracanie utraconego blasku budynkom starej daty nie tylko umożliwia okazanie szacunku tradycji, ale również pozwala na uzyskanie niepowtarzalnego klimatu poprzez połączenie z nowoczesnością. W ostatnich latach można zaobserwować w Polsce wiele przykładów takiego sposobu działania, który przynosi ciekawe rezultaty. Jedną z takich koncepcji jest XS Wigury Office, nieduży butikowy biurowiec zaprojektowany przez łódzką pracownię REFORM Architekt na czele z Marcinem Tomaszewskim.

 • Resovia Residence: 100-metrowa wieża mieszkalna w Rzeszowie

  Resovia Residence: 100-metrowa wieża mieszkalna w Rzeszowie

  Okolica istniejącego Stadionu Resovii przejdzie metamorfozę. W miejscu obecnego boiska planowana jest budowa nowoczesnego Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego, a tuż obok ma powstać kompleks mieszkaniowy Resovia Residence.

 • Dom M7

  Dom M7: betonowa bryla z patio

  Prosta forma, minimalistyczne elewacje i oszczędne zastosowanie koloru, a we wnętrzach ciepło i przytulnie. Dom M7 to architektoniczny synonim kontrastu.

 • Projekt biblioteki i przedszkola wraz z zagospodarowaniem terenu w Józefowie

  Projekt biblioteki i przedszkola wraz z zagospodarowaniem terenu w Józefowie

  Myśląc o idealnym miejscu do nauki dla najmłodszych, pierwszym obrazem pojawiającym się w głowie jest przestrzeń pełna zieleni, zapewniająca kontakt z naturą i spokojne dorastanie. Podobnie jest, gdy szukamy miejsca relaksu, w którym w ciszy i otoczeniu przyrody moglibyśmy oddać się na chwilę książce zapominając o wszystkim. Kontynuując tę myśl wyznaczono główne cele dla projektowanej koncepcji. Chęć wykreowania miejsca, które pozwoliłoby zarówno dzieciom, jak i dorosłym na wyrwanie się z codzienności pełnej betonu, zamkniętej w ścianach biur i mieszkań, stała się główną ideą projektu. Wykorzystując potencjał lokalizacji oraz gęsto rosnących na jej terenie drzew, stworzono koncepcję architektoniczną, o której z pełną świadomością można powiedzieć, że jest to nie tylko ‐ „BUDYNEK W LESIE”, lecz również „LAS W BUDYNKU”.

 • Koncepcja nowego budynku naukowo-dydaktycznego dla Uniwersytetu Warszawskiego

  Propozycja koncepcji nowego budynku naukowo-dydaktycznego dla Uniwersytetu Warszawskiego

  Dużo otwartej przestrzeni, wszechobecna zieleń i światło - przedstawiamy Floating Gardens, projekt architektów z pracowni UNISM. Ze względu na charakter otoczenia i nacisk na jak najlepszą relację inwestycji z okolicą, północno-wschodnia fasada budynku została rozsunięta, co w rezultacie pozwoliło na otrzymanie poziomowych zielonych tarasów. Takie rozwarstwienie, a także efekt „wiszących ogrodów”, wizualnie łączą budynek z unikalnym dla Warszawy parkowym sąsiedztwem.