polska architektura
Dinette we wrocławskiej Renomie projektu BUCK STUDIO
Restauracja Dinette, należąca do docenianej w prestiżowych rankingach kulinarnych wrocławskiej sieci lokali Dinette, już funkcjonuje w Renomie. Lokal w nowej odsłonie to klimatyczne miejsce spotkań, inspirowane stylem art deco i architekturą modernistyczną, wpisujące się idealnie w charakter ikonicznego budynku Wrocławia.
Dom na skraju lasu od 77 studio architektury z nominacją do Nagrody Roku SARP 2024. Harmonia natury i architektury
"Dom na skraju" to luksusowa, podwarszawska willa, która z pokorą ustępuje miejsca naturalnym walorom otoczenia, dyskretnie zanurzając architekturę w gęstwinie lasu. Projekt wyróżnili właśnie jurorzy konkursu Nagroda Roku SARP 2024.
Dom nad fosą - część Fortu X w Toruniu. To projekt pracowni Archigeum Przemka Gawędy
Projekt domu jest częścią XIX-wiecznego Fortu X zlokalizowanego w sąsiedztwie Wisły, niespełna 2,5 km od toruńskiej starówki. Architektom zależało na "wpisaniu" bryły w założenie fortyfikacyjne tak, aby z centralnej części fortu była ona niewidoczna.
Rusza przebudowa dworca w Łukowie. Będzie tu sala widowiskowa na 300 osób
Monumentalny, w stylu klasycystycznym i nowocześnie wyposażony – taki będzie dworzec w Łukowie po zakończeniu inwestycji. Dodatkowo obiekt nie będzie już tylko miejscem obsługi podróżnych, ale zyska nową, kulturalną funkcję.
Warszawa: Kolejne budynki w Porcie Praskim gotowe. Otwarto też twarto fragment nowego bulwaru spacerowego
W listopadzie rozpocznie się przekazywanie kluczy właścicielom mieszkań w najnowszej części Portu Praskiego przy ul. Sierakowskiego 1-3. Budynki uzyskały już pozwolenie na użytkowanie. Nad brzegiem basenu portowego powstało łącznie 172 lokali w wysokim standardzie, o metrażach od 29 do 270 mkw. W ofercie są jeszcze dostępne apartamenty z widokiem na Wisłę. Wraz z zakończeniem budowy otwarto fragment nowego bulwaru spacerowego nad basenem portowym Portu Praskiego
Rezydencja Biała pod Warszawą. Symbioza architektury i natury
Główną rolę w projekcie tego luksusowego domu jednorodzinnego odgrywa zastana na działce roślinność. To jej architekci z pracowni Exterio podporządkowali najważniejsze założenia koncepcji Rezydencji Białej, która stanęła w zacisznej okolicy niedaleko Warszawy.
Nowy żłobek w Karczewie. Budowę ukończono w 6 miesięcy
W Karczewie, w powiecie otwockim, grupa EKOINBUD oddała do użytku kolejną inwestycję oświatową przeznaczoną dla najmłodszych. Budowa nowego żłobka, dzięki zastosowaniu prefabrykowanych modułów drewnianych, została ukończona w ciągu zaledwie 6 miesięcy, co po raz kolejny potwierdza efektywność tej technologii w segmencie budynków użyteczności publicznej.
Latające spodki, rakiety i bloki - wyjątkowe budynki w Tatrach i Karkonoszach
Nie musimy wybierać się w dalekie podróże - niebanalne schroniska i obserwatoria odnajdziemy także na zboczach i szczytach Sudetów i Tatr w Polsce, Czechach czy w Słowacji.
Nova Mikołowska w Katowicach z nagrodą SARP za najlepszy budynek wielorodzinny. Osiedle ożywia obumarły kwartał miasta
Zaprojektowane przez pracownię UCEES osiedle Nova Mikołowska uzupełnia historyczną zabudowę centrum Katowic oraz łączy dynamiczny charakter Śródmieścia z otwartą przestrzenią, która pozwala na swobodne przemieszczanie się mieszkańcom oraz użytkownikom. Projekt otrzymał właśnie Nagrodę Roku SARP 2024 w kategorii "budynek wielorodzinny".
Dworzec w Raciborzu już otwarty. To jedyny dworzec w Polsce z tarasem widokowym
W połowie października otwarto dworzec kolejowy w Raciborzu. Bryła budynku przeszła olbrzymią metamorfozę. Pojawiła się tu m.in. zielona ściana i poczekalnia letnia, będącą jednocześnie tarasem widokowym,
Warszawa: Nowe osiedle przy Postępu 2 projektu WWAA. To część przemian na przemian na Służewcu Przemysłowym
U zbiegu ulic Postępu i Bokserskiej w Warszawie ma powstać nowe osiedle realizowane przez Archicom. Architekci z pracowni WWAA zaprojektowali pięć wielorodzinnych budynków o zróżnicowanej wysokości. Nie zabraknie tu lokali handlowych w parterach, a w sąsiedztwie przybędzie zielonej przestrzeni rekreacyjnej.
Nowy zespół biurowy w ścisłym centrum Lublina z pozwoleniem na budowę. To projekt MTA Architekci
W ścisłym centrum Lublina, niedaleko Krakowskiego Przedmieścia, powstanie nowy obiekt biurowy, zaprojektowany przez pracownię MTA Architekci. Budynek, który właśnie otrzymał pozwolenie na budowę, będzie ostatnim etapem zagospodarowania całego kwartału.
SWOOSH HOUSE w Strzykułach pod Warszawą. Umiar i "miękka" forma
SWOOSH HOUSE to nowa realizacja pracowni Paweł Lis Architekci. Pomysł na na oryginalną formę domu podpowiedział... kształt bumerangu.
DOKI w Gdańsku - kolejny etap inwestycji. 3 wieże osadzone na wspólnej postawie
DOKI to inwestycja powstająca w śródmieściu Gdańska, na bardzo atrakcyjnych, postoczniowych terenach. W ofercie sprzedaży pojawił się właśnie nowy, 9-kondygnacyjny budynek z 225 lokalami.
Jankowa Żagańska: wieża ciśnień. Zaprojektował ją Otto Bartning - współtwórca Bauhausu
Wysoka, strzelista, ceglana wieża ciśnień w Jankowej Żagańskiej, przypomina tajemniczą strażnicę. Wybudowaną w 1923 roku wieżę, zaprojektował Otto Barning - wybitny architekt i teoretyk architektury, współtwórca założeń Bauhausu.
Podwarszawski Dom z Obróconym Sercem od Z3Z ARCHITEKCI z nagrodą ICONIC AWARDS 2024
Dom z Obróconym Sercem, autorstwa architektów z pracowni Mateusza Zajkowskiego Z3Z Architekci, powstaje na leśnej działce pod Warszawą. Ostatnio projekt otrzymał międzynarodową nagrodę ICONIC AWARDS 2024: innovativ architecture w kategorii concept.
W Brennej pod Starym Groniem powstanie duży kompleks hotelowo-konferencyjno-rekreacyjny
W sercu malowniczej Brennej powstanie duży kompleks hotelowo-konferencyjno-rekreacyjny. Za projekt odpowiada bielska pracownia Archas Design.
Rubra - domy w czerwieni w Straszynie. Współczesna interpretacja historycznej zabudowy regionu
Rubra - kameralny zespół siedmiu domów w Straszynie zaprojektowany został przez pracownię Paweł Lis Architekci. Nowoczesne, proste, ceglane bryły w ciekawy sposób nawiązują do budowlanej przeszłości Pomorza Gdańskiego.
Pod Warszawą powstanie Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich. Partnerem biznesowym inwestycji jest Robert Lewandowski
Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich, nowa inwestycja PROFBUD, powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie dzielnicy Ursynów, przy ulicy Puławskiej, w gminie Lesznowola. Osiedle autorstwa pracowni Mąka Sojka Architekci pełne będzie odniesień do sportowców i igrzysk olimpijskich. To właśnie tu swoje mieszkania otrzymają tegoroczne zdobywczynie złotego i srebrnych medali igrzysk w Paryżu – Aleksandra Mirosław, Julia Szeremeta, Klaudia Zwolińska, Daria Pikulik, a także przyszli Mistrzowie igrzysk olimpijskich. Udziałowcem, a także partnerem merytorycznym jest Robert Lewandowski.
Dom Loop od pracowni Mobius. Gdy architektura czerpie z natury
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej architektury, ale także manifest harmonii między człowiekiem a przyrodą. Podczas gdy w XXI wieku technologia i urbanizacja zdają się dominować nad naturalnym środowiskiem, projekt ten stanowi wyraźny sygnał powrotu do korzeni – do idei symbiozy między człowiekiem a otaczającym go krajobrazem. To coś więcej niż tylko budynek mieszkalny - to przestrzeń, która została narysowana przez naturę i harmonijnie wpisana w otoczenie, tworząc nieprzerwany dialog między architekturą a pejzażem. Architekt Przemek Olczyk udowadnia, że dom może być jednocześnie funkcjonalny i estetyczny, ale też głęboko zakorzeniony w naturalnym kontekście, stanowiąc dla niego hołd.
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Wybudowana w 1926 roku Willa Wolfa w Gubinie była jednym z pierwszych nowatorskich dzieł Ludwiga Miesa van der Rohe. Położony na skarpie dom z imponującymi tarasami schodzącymi ku brzegom Nysy, został zniszczony w 1945 roku. Dziś toczy się dyskusja na temat jego odbudowy.
Zapora wodna w Solinie. "Betonowa dama" to największa zapora w Polsce
Zapora na Jeziorze Solińskim jest największą w Polsce. Znajduje się w miejscowości Solina w powiecie leskim, w Bieszczadach, w południowo-wschodniej Polsce. Kiedy powstała? Co warto o niej wiedzieć?
Leśna Sopot - dwa willowe budynki w zacisznej części kurortu
Olivia Home (inwestor powiązany z Olivia Centre) rozpoczął budowę oraz przedsprzedaż kameralnej inwestycji apartamentowej w Sopocie. Leśna Sopot to zespół dwóch willowych budynków, w których zaplanowano jedynie 18 apartamentów. Za projekt budynków odpowiada pracownia K&M Design.
Kwartał Dworcowa - inwestycja w centrum Katowic ruszy już w październiku
W październiku br. rozpocznie się rewitalizacja katowickiego Kwartału Dworcowa. Spektakularna inwestycja Grupy Epione, realizowana według projektu pracowni Konior Studio, zakłada nie tylko remont, ale także wzbogacenie o nowe funkcje użytkowe 11 zabytkowych kamienic. Projekt już od wielu miesięcy budzi olbrzymie zainteresowanie zarówno wśród mieszkańców Katowic, jak i architektów. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 1 października br. w jednej z zabytkowych kamienic będących przedmiotem inwestycji, zaproszeni dziennikarze mogli poznać szczegóły tego niezwykłego przedsięwzięcia.
Biuro Viterra na najwyższym piętrze Olivia Prime w Gdańsku. To projekt Design Anatomy
Prywatny taras na dachu, biuro w duchu re-use i zero waste. Projekt dla firmy z branży spożywczej został przygotowany przez zespół architektów Design Anatomy, a u jego podstaw leży troska o odpowiedzialność środowiskową i ekologię przestrzeni pracy.
Gdańsk: ekologiczne obiekty mieszkalne i biura Urzędu Miasta. Powstaną w 9 miesięcy
Przy ul. Ogińskiego w Gdańsku rozpoczęto prace nad inwestycją przygotowywaną dla Gdańskiej Infrastruktury Społecznej. W ramach realizacji powstaną tu 4 budynki o konstrukcji bazującej na prefabrykowanych modułach drewnianych oraz jeden wykonany w technologii żelbetowo-murowanej. Dzięki prefabrykacji, inwestycja zostanie ukończona w zaledwie 9 miesięcy. Głównym wykonawcą jest spółka EKOINBUD, specjalizująca się m.in. w budowie modułowych obiektów użyteczności publicznej.
Poznań: Osiedle Modena by Cordia na Jeżycach. Budowa I etapu zakończona
Modena – kiedyś jedne z głównych zakładów odzieżowych w Polsce, szyjące damskie garsonki i płaszcze oraz męskie garnitury, dzisiaj nowe osiedle powstające z szacunkiem dla historii tego miejsca. Cordia Polska uzyskała decyzję o pozwoleniu na użytkowanie dla I etapu inwestycji i przekazuje klucze nowym właścicielom mieszkań.
Powstanie nowy dworzec Warszawa Gdańska z nowoczesnym centrum biznesowym. PKP i Ghelamco wznawiają współpracę
Pasażerowie kolei doczekają się nowego dworca Warszawa Gdańska, a mieszkańcy stolicy zyskają nowoczesne centrum biznesowe. Spółki z Grupy PKP – PKP S.A. i Xcity Investment – oraz z Grupy Ghelamco wznawiają przerwaną przed laty współpracę. Podpisano aneks do umowy inwestycyjnej, który umożliwi wznowienie przygotowań do realizacji tego szeroko zakrojonego projektu.
Twierdza Kłodzko: wielka góra i kilometry podziemnych korytarzy
Górująca nad miastem, olbrzymia Twierdza Kłodzko jest jednym z tych miejsc na turystycznej mapie Polski, które trzeba odwiedzić. Poznajcie jej niesamowitą historię!
Akustyka i kolory w liceum nr 163 w Warszawie. Sposób na przebodźcowanie uczniów
Jednym z problemów z którymi mierzą się uczniowie polskich szkół jest nadmierny hałas. Jak zadbać o to, by dzieci miały komfortowe warunki? Wnętrza warszawskiego liceum nr 163 w Wesołej, zaprojektowane przez pracownię Plus3 Architekci pokazuje, jak za pomocą na akustyki i kolorów sprawić, by szkoła była miejscem zdecydowanie bardziej przyjaznym.