polska architektura

  • Mural z Anną Bilińską na Smolnej

    Mural z Anną Bilińską na Smolnej

    Na ulicy Smolnej 15 w Warszawie pojawił się nowy mural przedstawiający malarkę Annę Bilińską. Artystce poświęcono zainaugurowaną 26 czerwca wystawę w Muzeum Narodowym. Malowidło powstało dzięki współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i Good Looking Studio.

  • Wave House we Władysławowie

    Wave House we Władysławowie

    Prezentowany budynek znajduje się w jednej z najbardziej lubianych miejscowości wypoczynkowych w naszym kraju.

  • Fabryka Norblina

    Fabryka Norblina na ostatniej prostej

    Rewitalizowana przez Grupę Capital Park Fabryka Norblina na warszawskiej Woli wkroczyła w ostatnią, finalną fazę prac przed otwarciem. Uruchomienie pierwszych funkcjonalności na terenie projektu nastąpi już na początku września, a kolejne z nich będą udostępniane dla odwiedzających sukcesywnie w kolejnych miesiącach.

  • APARTAMENTY L7

    Budynek apartamentowy w Sopocie

    Prezentowany budynek mieszkalny jest właśnie realizowany. Inwestycja znajduje się w południowo-zachodniej dzielnicy Sopotu, w niedalekim sąsiedztwie rezerwatu przyrody Zajęcze Wzgórze. Okoliczne tereny leśne są dużym atutem - w końcu każdy chciałby mieszkać blisko natury, prawda?

  • Architekt Magdalena Federowicz-Boule/Konkurs KOŁO 2021

    Po pierwsze człowiek. Rozmowa z arch. Magdaleną Federowicz-Boule

    Magdalena Federowicz-Boule, architekt, prezes i dyrektor kreatywna pracowni Tremend, wielokrotnie nagradzanej w międzynarodowych konkursach na przebudowy hoteli m.in. w Paryżu, Budapeszcie czy na Ukrainie, jest jednym z jurorów 23. edycji konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021”. W krótkiej rozmowie opowiada, co jest dla niej ważne w zawodzie architekta oraz w projektowaniu.

  • Rewitalizacja starej stróżówki w sercu Łodzi

    Rewitalizacja starej stróżówki w sercu Łodzi

    Historia Łodzi oraz rozwój przemysłu włókienniczego na tych terenach zdefiniowały charakter tego miasta, a także jego zabudowę. To przyczyniło się do powstania dużej liczby tak popularnych obecnie loftów, które spełniają różne funkcje - od użyteczności publicznej po mieszkaniową. Przywracanie utraconego blasku budynkom starej daty nie tylko umożliwia okazanie szacunku tradycji, ale również pozwala na uzyskanie niepowtarzalnego klimatu poprzez połączenie z nowoczesnością. W ostatnich latach można zaobserwować w Polsce wiele przykładów takiego sposobu działania, który przynosi ciekawe rezultaty. Jedną z takich koncepcji jest XS Wigury Office, nieduży butikowy biurowiec zaprojektowany przez łódzką pracownię REFORM Architekt na czele z Marcinem Tomaszewskim.

  • Resovia Residence: 100-metrowa wieża mieszkalna w Rzeszowie

    Resovia Residence: 100-metrowa wieża mieszkalna w Rzeszowie

    Okolica istniejącego Stadionu Resovii przejdzie metamorfozę. W miejscu obecnego boiska planowana jest budowa nowoczesnego Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego, a tuż obok ma powstać kompleks mieszkaniowy Resovia Residence.

  • Dom M7

    Dom M7: betonowa bryla z patio

    Prosta forma, minimalistyczne elewacje i oszczędne zastosowanie koloru, a we wnętrzach ciepło i przytulnie. Dom M7 to architektoniczny synonim kontrastu.

  • Projekt biblioteki i przedszkola wraz z zagospodarowaniem terenu w Józefowie

    Projekt biblioteki i przedszkola wraz z zagospodarowaniem terenu w Józefowie

    Myśląc o idealnym miejscu do nauki dla najmłodszych, pierwszym obrazem pojawiającym się w głowie jest przestrzeń pełna zieleni, zapewniająca kontakt z naturą i spokojne dorastanie. Podobnie jest, gdy szukamy miejsca relaksu, w którym w ciszy i otoczeniu przyrody moglibyśmy oddać się na chwilę książce zapominając o wszystkim. Kontynuując tę myśl wyznaczono główne cele dla projektowanej koncepcji. Chęć wykreowania miejsca, które pozwoliłoby zarówno dzieciom, jak i dorosłym na wyrwanie się z codzienności pełnej betonu, zamkniętej w ścianach biur i mieszkań, stała się główną ideą projektu. Wykorzystując potencjał lokalizacji oraz gęsto rosnących na jej terenie drzew, stworzono koncepcję architektoniczną, o której z pełną świadomością można powiedzieć, że jest to nie tylko ‐ „BUDYNEK W LESIE”, lecz również „LAS W BUDYNKU”.

  • Koncepcja nowego budynku naukowo-dydaktycznego dla Uniwersytetu Warszawskiego

    Propozycja koncepcji nowego budynku naukowo-dydaktycznego dla Uniwersytetu Warszawskiego

    Dużo otwartej przestrzeni, wszechobecna zieleń i światło - przedstawiamy Floating Gardens, projekt architektów z pracowni UNISM. Ze względu na charakter otoczenia i nacisk na jak najlepszą relację inwestycji z okolicą, północno-wschodnia fasada budynku została rozsunięta, co w rezultacie pozwoliło na otrzymanie poziomowych zielonych tarasów. Takie rozwarstwienie, a także efekt „wiszących ogrodów”, wizualnie łączą budynek z unikalnym dla Warszawy parkowym sąsiedztwem.

  • Jan Sikora

    Cele są ważniejsze od osiągnięć. Rozmowa z dr. hab. Janem Sikorą

    Jan Sikora jest właścicielem pracowni Sikora Wnętrza, ponadto prowadzi Pracownię Przestrzeni Publicznych na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Architektura jest jego pasją, którą chętnie dzieli się z innymi – przekazuje wiedzę studentom, w mediach społecznościowych relacjonuje postępy remontów i budów, występuje jako ekspert podczas wydarzeń związanych z projektowaniem wnętrz. Projekty jego autorstwa zyskały uznanie w Polsce i zagranicą, czego dowodem są liczne prestiżowe nagrody. W tym roku Jan Sikora na zaproszenie marki Geberit dołączył do grona jurorów w 23. edycji konkursu „Projekt Łazienki 2021”.

  • Kompleks wypoczynkowy nad jeziorem Guzianka Wielka

    Kompleks wypoczynkowy nad jeziorem Guzianka Wielka w nowej odsłonie

    Stare, zaniedbane domki bardziej odstraszały niż zachęcały do wypoczynku nad brzegiem jeziora. Podupadający kompleks wczasowy dostał jednak drugie życie - projekt przebudowy autorstwa Archas Design sprawił, że w miejscu, które pamięta poprzedni system, powstał nowoczesny ośrodek podkreślający urodę okolicy. Ruciane Park na Mazurach rozpoczął swoją działalność w czerwcu b.r.

  • Fuzja Łódź: rewitalizacja w duchu miejsca

    Fuzja w Łodzi - konserwacja secesyjnej elektrowni

    Na terenie łódzkich zabytkowych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera jest prowadzona tzw. zachowawcza konserwacja secesyjnej elektrowni z 1910 roku. Jest to przedsięwzięcie o ogromnym znaczeniu dla odnowy historycznej części miasta. O kulisach tego procesu po raz pierwszy opowiada Medusa Group, pracownia odpowiedzialna za przygotowanie projektu. Reprezentujący ją Przemo Łukasik potwierdza: - Oczyszczamy, pozostawiając wszystkie blizny. W ten sposób chcemy stworzyć autentyczną mapę dokumentującą bieg historii.

  • Zespół projektowy: Mateusz Zajkowski, Emilia Chomiuk/ Z3Z ARCHITEKCI

    Dom wtopiony w las

    Dom położony w lesie może przyjąć różną formę - ten w niezwykły sposób, pomimo dosyć surowej bryły, wydaje się tworzyć z otaczającą zielenią harmonijną całość. Wielkoformatowe przeszklenia działają jak lustra, odbijając w swojej powierzchni drzewa i jednocześnie podwajając optycznie ich liczbę. Naprzemienny układ materiałów wykończeniowych na elewacjach sprawia, że budynek wygląda na lekki, niemal unoszący się tuż nad ziemią. Przyjrzyjmy się bliżej tej ciekawej realizacji - i zajrzyjmy do środka.

  • dr R. Roskowiński

    Wywiad z p. Rafałem Roskowińskim, doktorem sztuk pięknych, malarzem muralistą, założycielem Gdańskiej Szkoły Muralu

    "Sztuka jest dla ludzi, a nie na odwrót. Wychodzenie z nią naprzeciw ludziom, wnoszenie jej w przestrzeń roboczą, powinno być zatem naturalnym zjawiskiem."

  • Dom weselny Lubaszka

    Dom weselny Lubaszka - nowoczesne tło dla tradycji

    Niemal każdy z nas miał okazję być na typowym, polskim weselu. Na przestrzeni lat uległy zmianie potrzeby pary młodej oraz jej gości w tym ważnym dniu. Nadal oczekujemy dobrej zabawy i wspomnień, które zostaną z nami na całe lata, nauczyliśmy się jednak przy okazji oczekiwać czegoś więcej. Strażackie świetlice i ciasne sale, które dawno nie były remontowane, nikogo już dzisiaj nie zadowolą. Organizując przyjęcie dla rodziny i przyjaciół, szukamy domu weselnego, który oferuje atrakcyjną wizualnie przestrzeń oraz wyjątkową atmosferę. A jeśli taki obiekt jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie lasu, czy może być coś lepszego?

  • Osiedle Morelowa 56, Warszawa, Kulczyński Architekt

    Atrakcyjna architektura mieszkaniowa w dobrej cenie

    Minęły już czasy, kiedy osiedla bloków wielorodzinnym nazywaliśmy "blokowiskami". Używamy jeszcze czasem tego określenia w odniesieniu do skupisk takich budynków, które powstały przed kilkoma dekadami, ale nowe inwestycje znacząco się od nich różnią. Intensywny rozwój budownictwa mieszkaniowego szczególnie w dużych miastach sprawia, że wciąż, jeden za drugim, powstają nowe osiedla. Już na pierwszy rzut oka widać jednak, jak dalekie są od tych, do których kiedyś byliśmy przyzwyczajeni. Realizowane w oparciu o podstawowy budżet oferują ciekawą estetykę i coś więcej niż tylko cztery ściany. Przykładem takiej realizacji jest osiedle zaprojektowane w pracowni Kulczyński Architekt.

  • Elewacja frontowa zaprojektowanego budynku

    Budynek świetlicy sportowej w Żabieńcu wraz z zagospodarowaniem terenu

    Rozwój infrastruktury sportowej jest niezaprzeczalnie pozytywnym trendem w rodzimym budownictwie, szczególnie, jeśli dotyczy mniejszych miast i miejscowości. Nowo powstałe Orliki, place zabaw czy siłownie zewnętrzne umożliwiają okolicznym mieszkańcom aktywne spędzanie wolnego czasu, przyczyniając się tym samym do poprawy ich zdrowia i samopoczucia. Ta idea była punktem wyjścia w konkursie realizacyjnym SARP na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku świetlicy sportowej wraz z zagospodarowaniem terenu w Żabieńcu. Przyjrzyjmy się bliżej pracy, która otrzymała Wyróżnienie Honorowe ze względu na wysoki poziom wykonania.

  • Centrum Lokalne Żoliborz

    Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy: ruszył plebiscyt publiczności. Zapraszamy do głosowania!

    Rozpoczął się kolejny etap konkursu Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy, na najlepsze stołeczne budynki, przestrzenie publiczne i wydarzenia. Warszawianki i warszawiacy zdecydują, kto i za co powinien zdobyć Nagrodę Mieszkańców.

  • Estetyczna Interepretacja Miasta

    Estetyczna Interpretacja Miasta - wrocławski modernizm i neony w obiektywie Mateusza Szeligi

    Wrocławskie reklamy świetlne i logotypy doczekają się artystycznej antologii, której autorem jest fotograf Mateusz Szeliga. Estetyczna Interpretacja Miasta - wyjątkowy zbiór dokumentujący historię tych form oraz architektury, której są częścią, ukaże się w wersji zdigitalizowanej. Niewykluczone, że w przyszłości pojawi się także w wersji analogowej, na papierze. Całość jest splotem spontanicznych natychmiastowych odbitek oraz graficznej zabawy połączonej z krótkimi opisami, i być może nieznanymi do tej pory ciekawostkami.

  • Food Hall Browary na terenie Browarów Warszawskich

    Food Hall Browary w dawnych magazynach i piwnicach browaru Haberbusch i Schiele. Tak powstaje koncept gastronomiczny w Browarach Warszawskich

    1500m2 powierzchni, 12 barów i restauracji, ponad 300 miejsc siedzących i dwa place zewnętrzne – tak w skrócie prezentuje się projekt o nazwie Food Hall Browary na terenie Browarów Warszawskich. Ma on szansę stać jednym z bardziej charakterystycznych miejsc na gastronomicznej mapie Warszawy.

  • Naturia w Toruniu. Proj. Kuryłowicz & Associates

    Naturia - leśne apartamenty w Toruniu od Kuryłowicz & Associates

    Na malowniczo położonym toruńskim osiedlu "Jar" powstała nowa inwestycja autorstwa pracowni Kuryłowicz & Associates. Architektom i inwestorowi zależało na zachowaniu leśnego charakteru tego miejsca.

  • Apartamenty Wywrockiego 11 w Rzeszowie. Proj. MWM Architekci

    Apartamenty Wywrockiego 11 - oryginalnalny wielorodzinny budynek w Rzeszowie od MWM Architekci

    W Rzeszowie, w dzielnicy Staroniwa, powstaje oryginalny, wielorodzinny budynek autorstwa pracowni MWM Architekci. Tutaj każda kondygnacja wygląda inaczej!

  • Apartamenty przy Warzelni w Browarach Warszawskich. Proj. JEMS Architekci

    Browary Warszawskie: Apartamenty przy Warzelni gotowe

    Do Apartamentów przy Warzelni, zlokalizowanych na terenie Browarów Warszawskich, wprowadzają się już pierwsi mieszkańcy. Nowoczesny, pokryty ruchomymi panelami w kolorze miedzi budynek, zaprojektowała pracownia JEMS Architekci.

  • Dom z wnękami w Strzelcach Opolskich. Proj.  RS+ Robert Skitek

    Dom w wnękami w Strzelcach Opolskich

    Ten oryginalny dom w Strzelcach opolskich składa się z kilku zestawionych ze sobą brył. To realizacja pracowni RS+ Robert Skitek. Przyjrzyjmy się jej dokładniej.

  • Już niedługo tak może wyglądać ul. Marszałkowska

    Zielona Marszałkowska - już niedługo tak może wyglądać centrum Warszawy

    Marszałkowska - jedna z głównych ulic Warszawy, ma stać się zielona aleją ze szpalerami drzew, ścieżkami rowerowymi i nowymi przejściami dla pieszych. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił właśnie przetarg na projekt wykonawczy Zielonej Marszałkowskiej.

  • RE: VMAX HOUSE. Proj. Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM Architekt

    RE: VMAX HOUSE – oryginalny dom wbity w spadzisty teren

    RE: VMAX HOUSE to najnowszy projekt Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt. Spadzisty teren ukształtował finalny kształt i funkcjonalność bryły. Powstała koncepcja oryginalnego domu, w którym funkcje są odwrócone

  • Rezydencja Łazienki Park. Proj. HRA Architeci

    Apartamentowiec Rezydencja Łazienki Park gotowy do zamieszkania. To projekt pracowni HRA Architekci

    Do wybudowanego przez Yareal apartamentowca Rezydencja Łazienki Park wprowadzają się pierwsi mieszkańcy. Zaprojektowany przez pracownię HRA Architekci budynek z charakterystycznymi zaokrągleniami na fasadzie, nawiązuje do modernizmu 20-lecia międzywojennego.

  • Zabytkowa elektrownia Scheiblera w Łodzi

    Łódź: Elewacja secesyjnej elektrowni Scheiblera już po renowacji [WIEŚCI Z BUDOWY]

    Niedawno zakończono trwające od 2019 roku prace przy renowacji fasady zabytkowej, secesyjnej elektrowni Karola Scheiblera w Łodzi. Zabytek stanowi centralny punkt i serce Fuzji – rewitalizowanego przez Echo Investment kompleksu po dawnych łódzkich zakładach fabrycznych.

  • Pałac w Wilanowie

    Pałac w Wilanowie - perła architektury barokowej i jedna z najpiękniejszych królewskich rezydencji w Europie

    Pałac w Wilanowie łączy sztukę europejską ze staropolską tradycją budowy. Wraz z otaczającym parkiem oraz zabudowaniami zachował niezmienioną formę architektoniczną, walory historyczne i artystyczne.