Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stolik kawowy - jak wybrać idealny model? Ława do salonu

Redakcja

Stolik kawowy to niezbędny element każdego salonu. Powinien być nie tylko funkcjonalny, ale również estetyczny - tak, aby dopełniał całości aranżacji tego pomieszczenia. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając idealny stolik kawowy.

Stolik kawowy
Stolik kawowy z drewna
jafara/Shutterstock

Przy stoliku kawowym zwykle przyjmujemy gości, pełni on jednak wiele innych funkcji. W przypadku braku tradycyjnego stołu jadalnianego, stolik kawowy stanowi jego zamiennik, przy którym spożywane są posiłki, a jeśli konieczna jest praca w domu, często zastępuje również biurko.

Czym kierować się przy wyborze stolika kawowego?

Rozmiar, materiał wykonania i styl - to trzy cechy, które trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru idealnego stolika kawowego. Stolik nie powinien być ani zbyt duży, aby nie utrudniał poruszania się po salonie lub nie blokował dostępu do jego poszczególnych części, ani zbyt mały - w tym przypadku może "zginąć" wśród masywnych mebli wypoczynkowych, poza tym będzie mało użytkowy. To, z jakiego materiału powinien być wykonany perfekcyjnie dobrany stolik kawowy, zależy od tego, z jakiego materiału i w jakim stylu wykonane są pozostałe meble w salonie. Producenci zwykle oferują zakup stolika do kawy w komplecie z meblami do salonu, jednak w przypadku braku takiej możliwości, materiał wykonania należy dobrać tak, aby komponował się z innymi meblami. Ta sama zasada obowiązuje w odniesieniu do stylu wykonania stolika - jeśli w salonie dominują meble z zaokrąglonymi rantami, idealnie sprawdzi się stolik kawowy owalny lub okrągły. W przypadku mebli kanciastych, najlepszy będzie kwadratowy lub prostokątny stolik kawowy.

Stolik kawowy jako ważny element aranżacyjny salonu

W mało którym salonie brakuje stolika kawowego - ten mebel jest integralną częścią aranżacji salonu, podobnie jak meble wypoczynkowe czy sprzęt RTV. Zatem wybierając ten element wykończenia, zwracamy uwagę na jego cechy zewnętrzne, jednocześnie szukając rozwiązań, które pozwolą zachować funkcjonalność i estetyczny wygląd mebla. Najbardziej uniwersalne wydają się być stoliki drewniane, które pasują do salonów wykończonych w wielu stylach. Jednak w tych nowoczesnych, minimalistycznych lub industrialnych lepszym rozwiązaniem będzie stolik kawowy nowoczesny, ale jednocześnie prosty w budowie, np. z metalu lub marmuru. Popularnością cieszą się też rozwiązania eklektyczne, np. stoliki wykonane z kilku, pozornie niepasujących do siebie, rodzajów materiałów.

Stolik kawowy może kryć pod blatem miejsce do przechowywania w postaci szuflad lub pojemnika, do którego dostaniemy się po podniesieniu blatu. Warto rozważyć taką opcję szczególnie w małym mieszkaniu.

Zobacz inne meble do salonu...

Stolik kawowy
Stolik kawowy
Laci_10/Shutterstock

Stolik kawowy – z jakiego materiału?

Elegancki i funkcjonalny stolik kawowy może być wykonany zarówno z materiału klasycznego, jakim niezmiennie pozostaje drewno, lub z materiałów równie często spotykanych, ale używanych jedynie w niektórych aranżacjach. Drewno pasuje do wielu wnętrz, szczególnie tych urządzonych w modnym stylu skandynawskim lub vintage. W drugim przypadku stoliki często są dodatkowo zdobione, np. rzeźbionymi w drewnie wzorami. Szeroki wybór rodzajów drewna pozwala też dostosować kolorystykę stolika do pozostałych elementów aranżacyjnych salonu.

Wiele osób traktuje jednak stolik kawowy jako mebel, który ma przyciągać wzrok i stanowić oryginalną, nowoczesną ozdobę salonu. W tym przypadku sprawdzają się stoliki odzwierciedlające nieoczywiste połączenia różnych materiałów, np. szkła i metalu lub szkła i drewna. To ostatnie może być szczególnie ciekawe, jeśli szklany blat zostanie osadzony na kawałku drewnianego pnia, który uprzednio został odpowiednio ociosany i zaimpregnowany. Do kanonów współczesnej mody aranżacyjnej wkradło się również aluminium - jako materiał używany do produkcji stolików stosowane jest od niedawna, jednak zyskuje coraz szerszą grupę zwolenników.

Zobacz też...

Stolik kawowy
Stolik kawowy
united photo studio/Shutterstock

Jaki rozmiar stolika kawowego będzie najlepszy?

Idealny rozmiar stolika kawowego nie istnieje, wybiera się go zwykle w odniesieniu do rozmiaru mebli wypoczynkowych. Pod uwagę należy wziąć wysokość siedziska kanapy - powinno być zlokalizowane od 2,5 do 5 cm wyżej niż blat stolika kawowego. Jednocześnie powierzchnia blatu powinna umożliwić wygodne korzystanie ze stolika przez wszystkie osoby, dlatego do dużych kompletów wypoczynkowych zwykle dobierany jest długi stolik, a do niewielkich kanap równie mały stolik - okrągły lub kwadratowy.

Jaki kształt stolika kawowego mamy do wyboru? Modna ława

Jedną z najistotniejszych cech stolika kawowego jest jego kształt. Ten dobieramy zwykle do stylu, w jakim wykonane są pozostałe meble. Do wyboru pozostają stoliki o zaostrzonych krawędziach, np. prostokątne lub kwadratowe, które sprawdzają się głównie w salonach tradycyjnych i nowoczesnych, a także stoliki okrągłe lub owalne, stosowane w salonach, w których dominują różnego rodzaju siedziska, takie jak pufy czy fotele. W drugim przypadku sprawdzą się także stoliki typu 2w1, w których mniejszy stolik kawowy chowa się pod większy, co umożliwia swobodne dostosowanie wielkości blatu do aktualnych potrzeb.

Zobacz także...

    Więcej o:

Skomentuj:

Stolik kawowy - jak wybrać idealny model? Ława do salonu