Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stolik kawowy - 5 wskazówek, jak wybrać idealny model

sponsorowany

Stolik kawowy to niezbędny element każdego salonu. Powinien być nie tylko funkcjonalny, ale również estetyczny tak, aby dopełniał całość aranżacji tego pomieszczenia. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając idealny stolik do kawy!

Stolik kawowy
Stolik kawowy
Wonder

Przy stoliku do kawy zwykle przyjmujemy gości, jednak pełni on również wiele innych funkcji. W przypadku braku tradycyjnego stołu jadalnianego, stolik do kawy stanowi jego zamiennik, przy którym spożywane są posiłki, a jeśli konieczna jest praca w domu, często zastępuje również biurko.

Czym kierować się przy wyborze stolika kawowego?

Rozmiar, materiał wykonania i styl - to trzy cechy, które trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru idealnego stolika kawowego. Stolik nie powinien być ani zbyt duży, aby nie utrudniał poruszania się po salonie lub nie blokował dostępu do jego poszczególnych części, ani zbyt mały - w tym przypadku może, np. "zginąć" wśród masywnych mebli wypoczynkowych. To z jakiego materiału powinien być wykonany perfekcyjnie dobrany stolik kawowy, zależy od tego, z jakiego materiału i w jakim stylu wykonane są pozostałe meble w salonie. Producenci zwykle oferują zakup stolika do kawy w komplecie z meblami do salonu, jednak w przypadku braku takiej możliwości, materiał wykonania należy dobrać tak, aby komponował się z innymi meblami. Ta sama zasada obowiązuje w odniesieniu do stylu wykonania stolika - jeśli w salonie dominują meble z zaokrąglonymi rantami, idealnie sprawdzi się stolik owalny lub okrągły. W przypadku mebli kanciastych, najlepszy będzie kwadratowy lub prostokątny stolik kawowy.

Stolik kawowy jako ważny element aranżacyjny

W rzadko którym salonie brakuje stolika do kawy - ten mebel jest integralną częścią aranżacji salonu, podobnie jak meble wypoczynkowe czy sprzęt RTV. Zatem wybierając ten element wykończenia, baczną uwagę zwracamy na jego cechy zewnętrzne, jednocześnie szukając rozwiązań, które pozwolą zachować funkcjonalność i estetyczny wygląd mebla. Najbardziej uniwersalne wydają się być stoliki drewniane, które pasują do salonów wykończonych w wielu stylach. Jednak w tych nowoczesnych, minimalistycznych lub industrialnych, lepszym rozwiązaniem będzie stolik nowoczesny, ale jednocześnie prosty w budowie, wykonany, np. ze szkła, metalu lub marmuru. W cenie pozostają również rozwiązania wielofunkcyjne lub eklektyczne, np. stoliki wykonane z kilku, pozornie niepasujących do siebie rodzajów materiałów.

Stolik kawowy – z jakiego materiału?

Elegancki i funkcjonalny stolik kawowy może być wykonany zarówno z materiału klasycznego, jakim niezmiennie pozostaje drewno lub drewniana sklejka, lub z materiałów równie często spotykanych, ale używanych jedynie w niektórych aranżacjach. Drewno pasuje do wielu wnętrz, szczególnie tych urządzonych w modnym stylu skandynawskim lub vintage. W drugim przypadku stoliki często są dodatkowo zdobione, np. rzeźbionymi w drewnie wzorami. Szeroki wybór rodzajów drewna pozwala też dostosować kolorystykę stolika do pozostałych elementów aranżacyjnych salonu.

Wiele osób traktuje jednak stolik kawowy jako mebel, który ma przyciągać wzrok i stanowić oryginalną, nowoczesną ozdobę salonu. W tym przypadku sprawdzają się stoliki odzwierciedlające nieoczywiste połączenia różnych materiałów, np. szkła i metalu lub szkła i drewna. To ostatnie może być szczególnie ciekawe, jeśli szklany blat zostanie osadzony na kawałku drewnianego pnia, który uprzednio został odpowiednio ociosany i zaimpregnowany. Do kanonów współczesnej mody aranżacyjnej wkradło się również aluminium - jako materiał używany do produkcji stolików stosowane jest od niedawna, jednak zyskuje coraz szerszą grupę zwolenników.

Jaki rozmiar stolika kawowego będzie najlepszy?

Idealny rozmiar stolika kawowego nie istnieje, wybiera się go zwykle w odniesieniu do rozmiaru mebli wypoczynkowych. Pod uwagę należy wziąć wysokość siedziska kanapy - powinno być zlokalizowane od 2,5 do 5 cm wyżej niż blat stolika kawowego. Jednocześnie powierzchnia blatu powinna umożliwić wygodne korzystanie ze stolika przez wszystkie osoby, dlatego do dużych kompletów wypoczynkowych zwykle dobierany jest długi stolik, a do niewielkich kanap równie mały stolik - okrągły lub kwadratowy.

Jaki kształt stolika kawowego mamy do wyboru?

Jedną z najistotniejszych cech stolika kawowego jest jego kształt. Ten dobieramy zwykle do stylu, w jakim wykonane są pozostałe meble. Do wyboru pozostają stoliki o zaostrzonych krawędziach, np. prostokątne lub kwadratowe, które sprawdzają się głównie w salonach tradycyjnych i nowoczesnych, a także stoliki okrągłe lub owalne, stosowane w salonach, w których dominują różnego rodzaju siedziska, takie jak pufy czy fotele. W drugim przypadku sprawdzą się także stoliki typu 2w1, w których mniejszy stolik chowa się pod większy, co umożliwia swobodne dostosowanie wielkości blatu do aktualnych potrzeb.

Skomentuj:

Stolik kawowy - 5 wskazówek, jak wybrać idealny model