Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sofa: jednoosobowa, dwuosobowa czy trzyosobowa?

Teskt: Edyta Jabłońska

Sofa to niekwestionowana królowa salonu – i najważniejszy mebel w tym wnętrzu. Dodaje mu szyku, a tobie zapewnia wygodne miejsce do odpoczynku. Sofa występuje w różnych rozmiarach - co warto o nich wiedzieć?

sofa
Sofa Norton, tkanina do wyboru, 162 x 96 cm, wys. 87 cm, 3090 zł
meblepotocki.pl

Sofa: ważny element wyposażenia

Jaka powinna być sofa? Przede wszystkim dostosowana do potrzeb domowników, stylu wnętrza i wielkości pomieszczenia. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, zastanów się, jak ma służyć rodzinie. Czy jedynie do popołudniowego wypoczynku, czy powinna mieć też funkcję spania. Jeśli ma zastępować łóżko warto wybrać wygodny model z równą powierzchnią spania (najlepiej gdy tworzy ją jeden materac, bez łączeń) oraz pojemnikiem na pościel. Meble z tą funkcją są zazwyczaj cięższe, zarówno w odbiorze jak i w rzeczywistości, dlatego zrezygnuj z niej, jeśli nie będzie wykorzystywana. Wówczas zwróć uwagę na inne wyposażenie, np. zagłówek, podłokietniki, kieszeń na prasę lub piloty czy port USB do ładowania np. telefonu. Oprócz funkcjonalności znaczenie ma też wygląd mebla, bo stanowi on zazwyczaj centralny punkt salonu. Oferta jest naprawdę duża, dlatego łatwo będzie dobrać sofę do stylu wnętrza - od klasycznego, poprzez skandynawski, po nowoczesne minimalistyczne modele.

Zobacz także: Modna sofa >>

Sofa na miarę potrzeb

Zazwyczaj przy zakupie sofy możesz wybrać konkretne wykończenie – do wyboru są różne rodzaje tkaniny, skóra naturalna lub ekologiczna. Często też możesz zdecydować jakie ma być wybarwienie elementów drewnianych lub metalowych. Całą kolorystykę możesz dobrać na zasadzie kontrastu do reszty wyposażenia – wówczas sofa będzie przykuwać wzrok i stanowić wyjątkową ozdobę. Jeśli jednak chcesz wyeksponować inne elementy wnętrza dobierz sofę w podobnej barwie co ściany, zasłony lub dywan. Przy wyborze tkaniny zwróć uwagę na jej właściwości – np. odporność na zabrudzenia, wchłanianie płynów lub mechaniczne uszkodzenia (np. powstałe po kontakcie z pazurkami zwierząt).  W sklepach znajdziesz modele nie tylko o różnym wyglądzie, ale również wielkości - od bardzo jednoosobowych, przypominających rozmiarami i wyglądem fotel aż po ogromne narożniki, na których wygodnie usiądzie spora ilość osób. Policz więc domowników oraz przyjaciół, którzy często bywają w waszym salonie i wybierz sofę odpowiedniej wielkości.

Zobacz także: Jedna sofa w wielu odsłonach >>

Sofa jednoosobowa: odpoczynek w pojedynkę

Sofa jednoosobowa wyglądem przypomina fotel i często jest tak nazywana, ale zazwyczaj jest trochę szersza od standardowych foteli i różni się funkcjonalnością – można ją rozłożyć tworząc łóżko dla jednej osoby. To wygodny mebel, ponieważ nie zabiera dużo miejsca, a łatwo zamieni się w dodatkowe miejsce do spania.

Sofa dwuosobowa: mebel dla pary

Modele dwuosobowe też nie są duże – najczęściej mają około 120 cm szerokości. Wśród nich znajdziesz meble nierozkładane i z funkcją spania. Zazwyczaj ustawia je się w połączeniu z fotelami lub drugą sofą, tworząc wygodny kąt wypoczynkowy dla całej rodziny.

Zobacz także: Sofa dla dwojga >>

Sofa trzyosobowa

Dla trzech osób warto wybrać większą sofę, od 160 cm szerokości. To duże i dość wygodne meble. Jeśli są szersze, mogą też służyć jako tymczasowe miejsce spania, np. podczas popołudniowej drzemki. Te modele najczęściej też mają dodatkowe wyposażenie, np. zagłówki. Mogą być przymocowane na stałe (wówczas najczęściej regulowane) lub mobilne (zazwyczaj kupowane oddzielnie).

Sofa narożna

Sofa narożna to bardzo wygodny mebel dla kilkuosobowej rodziny. Wbrew pozorom zabiera on mało miejsca w porównaniu np. z zestawem mebli typu sofa plus dwa fotele. Często można kupić go w formie modułów i rozbudowywać je do dowolnej wielkości i kształtu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Sofa: jednoosobowa, dwuosobowa czy trzyosobowa?