polska architektura

 • Jan Sikora

  Cele są ważniejsze od osiągnięć. Rozmowa z dr. hab. Janem Sikorą

  Jan Sikora jest właścicielem pracowni Sikora Wnętrza, ponadto prowadzi Pracownię Przestrzeni Publicznych na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Architektura jest jego pasją, którą chętnie dzieli się z innymi – przekazuje wiedzę studentom, w mediach społecznościowych relacjonuje postępy remontów i budów, występuje jako ekspert podczas wydarzeń związanych z projektowaniem wnętrz. Projekty jego autorstwa zyskały uznanie w Polsce i zagranicą, czego dowodem są liczne prestiżowe nagrody. W tym roku Jan Sikora na zaproszenie marki Geberit dołączył do grona jurorów w 23. edycji konkursu „Projekt Łazienki 2021”.

 • Kompleks wypoczynkowy nad jeziorem Guzianka Wielka

  Kompleks wypoczynkowy nad jeziorem Guzianka Wielka w nowej odsłonie

  Stare, zaniedbane domki bardziej odstraszały niż zachęcały do wypoczynku nad brzegiem jeziora. Podupadający kompleks wczasowy dostał jednak drugie życie - projekt przebudowy autorstwa Archas Design sprawił, że w miejscu, które pamięta poprzedni system, powstał nowoczesny ośrodek podkreślający urodę okolicy. Ruciane Park na Mazurach rozpoczął swoją działalność w czerwcu b.r.

 • Fuzja Łódź: rewitalizacja w duchu miejsca

  Fuzja w Łodzi - konserwacja secesyjnej elektrowni

  Na terenie łódzkich zabytkowych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera jest prowadzona tzw. zachowawcza konserwacja secesyjnej elektrowni z 1910 roku. Jest to przedsięwzięcie o ogromnym znaczeniu dla odnowy historycznej części miasta. O kulisach tego procesu po raz pierwszy opowiada Medusa Group, pracownia odpowiedzialna za przygotowanie projektu. Reprezentujący ją Przemo Łukasik potwierdza: - Oczyszczamy, pozostawiając wszystkie blizny. W ten sposób chcemy stworzyć autentyczną mapę dokumentującą bieg historii.

 • Zespół projektowy: Mateusz Zajkowski, Emilia Chomiuk/ Z3Z ARCHITEKCI

  Dom wtopiony w las

  Dom położony w lesie może przyjąć różną formę - ten w niezwykły sposób, pomimo dosyć surowej bryły, wydaje się tworzyć z otaczającą zielenią harmonijną całość. Wielkoformatowe przeszklenia działają jak lustra, odbijając w swojej powierzchni drzewa i jednocześnie podwajając optycznie ich liczbę. Naprzemienny układ materiałów wykończeniowych na elewacjach sprawia, że budynek wygląda na lekki, niemal unoszący się tuż nad ziemią. Przyjrzyjmy się bliżej tej ciekawej realizacji - i zajrzyjmy do środka.

 • dr R. Roskowiński

  Wywiad z p. Rafałem Roskowińskim, doktorem sztuk pięknych, malarzem muralistą, założycielem Gdańskiej Szkoły Muralu

  "Sztuka jest dla ludzi, a nie na odwrót. Wychodzenie z nią naprzeciw ludziom, wnoszenie jej w przestrzeń roboczą, powinno być zatem naturalnym zjawiskiem."

 • Dom weselny Lubaszka

  Dom weselny Lubaszka - nowoczesne tło dla tradycji

  Niemal każdy z nas miał okazję być na typowym, polskim weselu. Na przestrzeni lat uległy zmianie potrzeby pary młodej oraz jej gości w tym ważnym dniu. Nadal oczekujemy dobrej zabawy i wspomnień, które zostaną z nami na całe lata, nauczyliśmy się jednak przy okazji oczekiwać czegoś więcej. Strażackie świetlice i ciasne sale, które dawno nie były remontowane, nikogo już dzisiaj nie zadowolą. Organizując przyjęcie dla rodziny i przyjaciół, szukamy domu weselnego, który oferuje atrakcyjną wizualnie przestrzeń oraz wyjątkową atmosferę. A jeśli taki obiekt jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie lasu, czy może być coś lepszego?

 • Osiedle Morelowa 56, Warszawa, Kulczyński Architekt

  Atrakcyjna architektura mieszkaniowa w dobrej cenie

  Minęły już czasy, kiedy osiedla bloków wielorodzinnym nazywaliśmy "blokowiskami". Używamy jeszcze czasem tego określenia w odniesieniu do skupisk takich budynków, które powstały przed kilkoma dekadami, ale nowe inwestycje znacząco się od nich różnią. Intensywny rozwój budownictwa mieszkaniowego szczególnie w dużych miastach sprawia, że wciąż, jeden za drugim, powstają nowe osiedla. Już na pierwszy rzut oka widać jednak, jak dalekie są od tych, do których kiedyś byliśmy przyzwyczajeni. Realizowane w oparciu o podstawowy budżet oferują ciekawą estetykę i coś więcej niż tylko cztery ściany. Przykładem takiej realizacji jest osiedle zaprojektowane w pracowni Kulczyński Architekt.

 • Elewacja frontowa zaprojektowanego budynku

  Budynek świetlicy sportowej w Żabieńcu wraz z zagospodarowaniem terenu

  Rozwój infrastruktury sportowej jest niezaprzeczalnie pozytywnym trendem w rodzimym budownictwie, szczególnie, jeśli dotyczy mniejszych miast i miejscowości. Nowo powstałe Orliki, place zabaw czy siłownie zewnętrzne umożliwiają okolicznym mieszkańcom aktywne spędzanie wolnego czasu, przyczyniając się tym samym do poprawy ich zdrowia i samopoczucia. Ta idea była punktem wyjścia w konkursie realizacyjnym SARP na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku świetlicy sportowej wraz z zagospodarowaniem terenu w Żabieńcu. Przyjrzyjmy się bliżej pracy, która otrzymała Wyróżnienie Honorowe ze względu na wysoki poziom wykonania.

 • Centrum Lokalne Żoliborz

  Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy: ruszył plebiscyt publiczności. Zapraszamy do głosowania!

  Rozpoczął się kolejny etap konkursu Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy, na najlepsze stołeczne budynki, przestrzenie publiczne i wydarzenia. Warszawianki i warszawiacy zdecydują, kto i za co powinien zdobyć Nagrodę Mieszkańców.

 • Estetyczna Interepretacja Miasta

  Estetyczna Interpretacja Miasta - wrocławski modernizm i neony w obiektywie Mateusza Szeligi

  Wrocławskie reklamy świetlne i logotypy doczekają się artystycznej antologii, której autorem jest fotograf Mateusz Szeliga. Estetyczna Interpretacja Miasta - wyjątkowy zbiór dokumentujący historię tych form oraz architektury, której są częścią, ukaże się w wersji zdigitalizowanej. Niewykluczone, że w przyszłości pojawi się także w wersji analogowej, na papierze. Całość jest splotem spontanicznych natychmiastowych odbitek oraz graficznej zabawy połączonej z krótkimi opisami, i być może nieznanymi do tej pory ciekawostkami.

 • Food Hall Browary na terenie Browarów Warszawskich

  Food Hall Browary w dawnych magazynach i piwnicach browaru Haberbusch i Schiele. Tak powstaje koncept gastronomiczny w Browarach Warszawskich

  1500m2 powierzchni, 12 barów i restauracji, ponad 300 miejsc siedzących i dwa place zewnętrzne – tak w skrócie prezentuje się projekt o nazwie Food Hall Browary na terenie Browarów Warszawskich. Ma on szansę stać jednym z bardziej charakterystycznych miejsc na gastronomicznej mapie Warszawy.

 • Naturia w Toruniu. Proj. Kuryłowicz & Associates

  Naturia - leśne apartamenty w Toruniu od Kuryłowicz & Associates

  Na malowniczo położonym toruńskim osiedlu "Jar" powstała nowa inwestycja autorstwa pracowni Kuryłowicz & Associates. Architektom i inwestorowi zależało na zachowaniu leśnego charakteru tego miejsca.

 • Apartamenty Wywrockiego 11 w Rzeszowie. Proj. MWM Architekci

  Apartamenty Wywrockiego 11 - oryginalnalny wielorodzinny budynek w Rzeszowie od MWM Architekci

  W Rzeszowie, w dzielnicy Staroniwa, powstaje oryginalny, wielorodzinny budynek autorstwa pracowni MWM Architekci. Tutaj każda kondygnacja wygląda inaczej!

 • Apartamenty przy Warzelni w Browarach Warszawskich. Proj. JEMS Architekci

  Browary Warszawskie: Apartamenty przy Warzelni gotowe

  Do Apartamentów przy Warzelni, zlokalizowanych na terenie Browarów Warszawskich, wprowadzają się już pierwsi mieszkańcy. Nowoczesny, pokryty ruchomymi panelami w kolorze miedzi budynek, zaprojektowała pracownia JEMS Architekci.

 • Dom z wnękami w Strzelcach Opolskich. Proj. RS+ Robert Skitek

  Dom w wnękami w Strzelcach Opolskich

  Ten oryginalny dom w Strzelcach opolskich składa się z kilku zestawionych ze sobą brył. To realizacja pracowni RS+ Robert Skitek. Przyjrzyjmy się jej dokładniej.

 • Już niedługo tak może wyglądać ul. Marszałkowska

  Zielona Marszałkowska - już niedługo tak może wyglądać centrum Warszawy

  Marszałkowska - jedna z głównych ulic Warszawy, ma stać się zielona aleją ze szpalerami drzew, ścieżkami rowerowymi i nowymi przejściami dla pieszych. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił właśnie przetarg na projekt wykonawczy Zielonej Marszałkowskiej.

 • RE: VMAX HOUSE. Proj. Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM Architekt

  RE: VMAX HOUSE – oryginalny dom wbity w spadzisty teren

  RE: VMAX HOUSE to najnowszy projekt Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt. Spadzisty teren ukształtował finalny kształt i funkcjonalność bryły. Powstała koncepcja oryginalnego domu, w którym funkcje są odwrócone

 • Rezydencja Łazienki Park. Proj. HRA Architeci

  Apartamentowiec Rezydencja Łazienki Park gotowy do zamieszkania. To projekt pracowni HRA Architekci

  Do wybudowanego przez Yareal apartamentowca Rezydencja Łazienki Park wprowadzają się pierwsi mieszkańcy. Zaprojektowany przez pracownię HRA Architekci budynek z charakterystycznymi zaokrągleniami na fasadzie, nawiązuje do modernizmu 20-lecia międzywojennego.

 • Zabytkowa elektrownia Scheiblera w Łodzi

  Łódź: Elewacja secesyjnej elektrowni Scheiblera już po renowacji [WIEŚCI Z BUDOWY]

  Niedawno zakończono trwające od 2019 roku prace przy renowacji fasady zabytkowej, secesyjnej elektrowni Karola Scheiblera w Łodzi. Zabytek stanowi centralny punkt i serce Fuzji – rewitalizowanego przez Echo Investment kompleksu po dawnych łódzkich zakładach fabrycznych.

 • Pałac w Wilanowie

  Pałac w Wilanowie - perła architektury barokowej i jedna z najpiękniejszych królewskich rezydencji w Europie

  Pałac w Wilanowie łączy sztukę europejską ze staropolską tradycją budowy. Wraz z otaczającym parkiem oraz zabudowaniami zachował niezmienioną formę architektoniczną, walory historyczne i artystyczne.

 • New Iron w Łodzi. Proj. REFORM Architekt

  New Iron - nowy apartamentowiec w centrum Łodzi projektu REFORM Architekt. Budowa ruszy już wkrótce

  Za kilka miesięcy ruszy budowa oryginalnego apartamentowca New Iron, na trójkątnej, wąskiej działce w centrum Łodzi. Projekt przypominającego kształtem żelazko budynku przygotował Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM Architekt.

 • Bistro Rangji w Krakowie. Proj. Miastopracownia

  Rangji w Krakowie. Tu klimat południowych Indii miesza się ze stylistyką Bauhausu

  Czy Bauhaus i klimat gorących, południowych Indii mogą znaleźć wspólny mianownik? Te dwa z pozoru różne światy, połączyły się w małym krakowskim bistro Rangji. Zaglądamy do środka!

 • Jaśminowy Mokotów - etap 4. Proj. BBGK Architekci

  Jaśminowy Mokotów projektu BBGK Architekci. Rusza budowa czwartego etapu nagradzanego osiedla

  Pod koniec lutego ruszyła budowa czwartego etapu, zaprojektowanego przez pracownię BBGK Architekci osiedla Jaśminowy Mokotów. Powstanie 6 dwupiętrowych budynków.

 • 7. Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy.

  7. edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy - zgłoś swoich kandydatów

  Rusza 7. edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy! Do 8 marca można zgłaszać kandydatów, którzy będą mieli szansę dostać się do ścisłego grona nominowanych.

 • Krzywy Domek w Sopocie

  Powiew świeżości czy architektoniczna lambada? Ikony polskiego postmodernizmu [TOP 10]

  Nasza lista nie jest rankingiem budynków najpiękniejszych, bo postmodernizm traktuje kategorię piękna w specyficzny sposób. Pomijamy budzącą z reguły pozytywne reakcje Bibliotekę UW i szukamy innych, ważnych obiektów. Ponieważ postmoderniści ponad wszystko cenili mnogość poglądów i narracji oraz uważali, że nie istnieje jedna, obiektywna prawda, spróbujemy spojrzeć na postmodernistyczną architekturę raz okiem przychylnym, a raz krytycznym.

 • Concordia Design Wrocław

  Building of the Year 2021: Concordia Design Wrocław najlepszym obiektem biurowym na świecie!

  Poznaliśmy wyniki tegorocznej edycji konkursu Building of the Year, organizowanego przez platformę ArchDaily. Najlepszym budynkiem na świecie w kategorii "biuro" została Concordia Design Wrocław, zaprojektowana przez pracownię MVRDV.

 • Dom Grzyb pod Łodzią. Proj. Barbara Ziemba / Prosty architekt

  Dom Grzyb pod Łodzią. Chata na skraju lasu

  Pod Łodzią, na skraju lasu stoi dom jednorodzinny „Grzyb”. Jego nazwa nawiązuje zarówno do formy, jak i otoczenia. Wygląda, jakby stał tu od zawsze.

 • Mieszkaj w Mieście - Osiedle Wizjonerów. Proj. Medusa Group

  Kraków: Mieszkaj w Mieście. 15-minutowe miasto projektu Medusa Group

  Mieszkaj w Mieście to samowystarczalna dzielnica w krakowskich Bronowicach, realizowana przez Henniger Investment S.A. Architekci z Medusa Group, korzystali z idei 15-minutowego miasta.

 • Kościół p.w. św. Stanisława Kostki na wrocławskim osiedlu Huby wzniesiony wg. projektu Stefana Mullera.

  Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny

  Kościół Św. Stanisława Kostki na wrocławskim osiedlu Huby, wyróżnia się wśród polskiej architektury sakralnej zdominowanej przez kicz i pseudo-historyczne budowle. Budowa zaprojektowanej przez Stefana Müllera świątyni rozpoczęła się w 1984 roku. Trwała 22 lata.

 • Concordia Design Wrocław. Proj. MVRDV

  Konkurs Building of the Year 2021 – Concordia Design Wrocław i przystań kajakowa Miejskiego Ośrodka Sportu Młodzieżowego w Tychach w finale

  Zaprojektowany przez MVRDV budynek Concordia Design Wrocław i przystań kajakowa Miejskiego Ośrodka Sportu Młodzieżowego w Tychach autorstwa Roberta Skitka z pracowni RS+, znalazły się w finale konkursu Building od the Year 2021, organizowanego przez serwis ArchDaily. Głosowanie potrwa do 18 lutego!