MAKABRYŁA ROKU 2014: "Dziękujemy wszystkim, którzy oddali swój głos na wycinkę parku"
Po ogłoszeniu wyników plebiscytu MAKABRYŁA ROKU otrzymaliśmy wiadomość od mieszkańców Rybnika, którzy komentują wycinkę parku i dziękują wszystkim, którzy oddali na nią swój głos
Dziękujemy Wszystkim, którzy w konkursie na „Makabryłę” oddali swój głos na wycinkę parku w Rybniku. Dziękujemy Bryle za nagłośnienie sprawy!
Ktoś zapyta „po co nam ta wygrana” i „co z tego mamy” skoro parku już nie ma?
Zwycięstwo tych pozostałości po rybnickim parku to jasny sygnał, że przyroda, drzewa, ekologia są dla Polaków coraz ważniejsze. Wycinka 180 zdrowych, dorodnych drzew rosnących w centrum miasta zbulwersowała ludzi z całej Polski. To znak, że nie ma i nie będzie społecznego przyzwolenia na głupie decyzje urzędników. To również sygnał dla wszystkich włodarzy, żeby dwa razy pomyśleli przed podejmowaniem tak drastycznych decyzji. Polityka samorządowa to nie samowolka - warto wsłuchiwać się w głosy obywateli. Jednym z elementów demokracji są wybory samorządowe. Ludzie obserwują co się dzieje w ich mieście, dzielnicy, a potem oddają głos w wyborach I rozliczają rządzących.
Boli nas stanowisko w tej sprawie nowych władz miasta. Przyjęto strategię faktów dokonanych - to nie my za tym stoimy, nic się nie da już zrobić, mleko się wylało Nie tego oczekiwaliśmy. Tym bardziej, że zarówno sprawa wycinki, jaki i wydawania pozwolenia na budowę pozostawia wiele do życzenia. Po wcześniejszych nieudanych próbach dialogu z inwestorem nie wierzymy również w zapewnienia przedstawicieli inwestora - Nieruchomości Komercyjne Barbara Żurek, że w miejscu parku powstanie "ekoinwestycja".
Zgoda na likwidację parku w mieście takim jak Rybnik to paradoks. Dopuszczalne normy stężenia zanieczyszczenia powietrza przekraczają tu nawet 600 proc. Miasto walczy z „niską emisją” wydając ogromne sumy pieniędzy, a w ciągu 5 godzin lekką ręką pozbywa się darmowego tlenu Absurdalne to tym bardziej, że powstający w miejscu parku Kaufland nie spowoduje ani znacznego spadku bezrobocia, ani nie poprawi komfortu życia mieszkańców. Wpływy z podatku kolosalne też nie będą.
Raport NIK-u ze stycznia 2015 roku pt. „Ochrona drzew w procesach inwestycyjnych w miastach” wskazuje, że jedno miejskie drzewo w ciągu dnia zapewnia tlen średnio 10 osobom. Dla kogo to jest ważne? Na pewno nie dla rybnickich urzędników ani inwestora. Dla przeciętnych mieszkańców polskich miast i wsi - jak pokazały wynik tegorocznej „Makabryły” - jak najbardziej tak! I tego ostatniego faktu się trzymajmy, bo to napawa odrobiną optymizmu.
Teresa Kaźmierska, Magdalena Filipowska i inni mieszkańcy Rybnika zaangażowani w sprawę parku.
- Więcej o:
Biedronka w budynku dawnej kawiarni "Biruta" w Kielcach
Polisz Arkitekczer: największe kity polskiej architektury [cz. IX]
MAKABRYŁA ROKU 2014: wygrała wycinka parku w Rybniku!
Polisz Arkitekczer: największe kity polskiej architektury [cz. IV]
Wieża ciśnień w Szczytnie - zabytek, makabryła i Torre Apartments
Taśmy - element architektury w dobie koronawirusa
Wola Korzeniowa: figura Matki Boskiej została przemalowana. Odzyskała dawny wygląd
Wieża ciśnień w Lęborku - makabryła zamiast wizytówki miasta