Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mäusebunker, czyli Mysi Bunkier w Berlinie. Brutalizm uratowany [IKONY ARCHITEKTURY]

WG

Ikona niemieckiego brutalizmu - „Mäusebunker” miała zostać zrównana z ziemią. W ostatniej chwili została wpisana na listę zabytków miasta, co uchroniło ją przed wyburzeniem. Teraz czeka na renowację.

Mäusebunker - Mysi Bunkier w Berlinie
Mäusebunker - Mysi Bunkier w Berlinie
Fot. Mo Photography Berlin / shutterstock

„Mäusebunker” znajduje się przy ulicy Krahmerstraße 6 w dzielnicy Steglitz-Zehlendorf w południowo-zachodniej części Berlina. To masywny budynek, w którym jeszcze niedawno mieściło się Centralne Laboratorium Zwierząt (Zentrale Tierlaboratorien), w którym przeprowadzano eksperymenty m.in. na myszach, stąd popularna nazwa obiektu- „Mäusebunker”, co w tłumaczeniu brzmi Myszobunkier lub Mysi Bunkier.

„Mäusebunker” budowano w latach 1971-1981 na zlecenie Wolnego Uniwersytetu w Berlinie. Autorami projektu była para architektów, Gerd i Magdalena Hänska (autorzy m.in. modernistycznego budynku domu opieki na Wilmersdorfie, a także Instytutu Fritza Habera Towarzystwa Maxa Plancka oraz budynkóe mieszczących akcelerator cząstek synchrotronowych BESSY).

Przeczytaj także: Brutalizm - brutalna architektura>>

Mäusebunker - Mysi Bunkier w Berlinie
Mäusebunker - Mysi Bunkier w Berlinie
Fot. shutterstock / Achim Wagner

Betonowy budynek laboratorium to modelowy przykład brutalizmu. Robi wrażenie rozmiarami i oryginalną bryłą. Ma prostokątną podstawę, trapezoidalny kształt i tarasowy układ kondygnacji. Ciąg okien znajduje się tylko w górnej partii budynku, w jego pozostałych częściach zastosowano świetliki oraz otwory wentylacyjne w formie ostro ściętych rur. Wnętrze kryje złożony układ pomieszczeń, które utrzymano w różnej kolorystyce — w zależności od funkcji. Wyłożone kafelkami korytarze przedzielone masywnymi metalowymi drzwiami prowadziły do laboratoriów, klatek i boksów dla zwierząt,

Mäusebunker - Mysi Bunkier w Berlinie
Mäusebunker - Mysi Bunkier w Berlinie
Fot. Mo Photography Berlin / shutterstock

Do 2020 roku „Myszobunkier” mieścił jedno z największych w Europie laboratoriów, w których przeprowadzano testy na zwierzętach. Kiedy laboratorium zlikwidowano (2020 rok), właściciel (od 2003 roku Uniwersytet Medyczny Charité) zamierzał wykorzystywać budynek jeszcze przez jakiś czas, a później go rozebrać. W jego miejscu planowano postawić nowe budynki kampusu Benjamina Franklina. Dosłownie w ostatniej chwili przed wjazdem buldożerów w maju 2023 roku, „Mäusebunker” wpisano na listę chronionych zabytków.

Budynek będzie służyć społeczeństwu, stanie się wielofunkcyjnym centrum sztuki z galeriami, kawiarniami i salami konferencyjnymi, a także pracowniami dla naukowców i artystów. Zachowany zostanie oryginalny układ pomieszczeń, w tym wielobarwne jego wnętrza. Aby doświetlić wnętrze, niektóre wewnętrzne ściany zostaną zlikwidowane.

To jak będzie wyglądać „Mysi Bunkier” po remoncie można oglądać do 18 września w Berlinische Galerie w ramach wystawy „Suddenly Wonderful”. A na stronie berlińskiej König Galerie można obejrzeć dokumentalny film "Battleship Berlin" reżysera
Nathana Eddy'ego, przybliżający historię „Mäusebunker”.

    Więcej o:

Skomentuj:

Mäusebunker, czyli Mysi Bunkier w Berlinie. Brutalizm uratowany [IKONY ARCHITEKTURY]