Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wieża telewizyjna Žižkov w Pradze - brutalizm i... raczkujące dzieci

WG

Wieża telewizyjna w dzielnicy Žižkov (Žižkovský vysílač) w czeskiej Pradze jest przykładem współczesnego brutalizmu i zarazem najwyższą budowlą w kraju. Od 2012 roku nosi nazwę Tower Park Praha.

Wieża telewizyjna Žižkov w Pradze
Wieża telewizyjna Žižkov w Pradze
Fot. shutterstock / Ivo Zaloudek

Wieża telewizyjna w Pradze: architektura

Wieża telewizyjna w Pradze należy do Światowej Federacji Wielkich Wież (World Federation of Great Towers). Razem z iglicą ma 216 metrów. Plany powstania nowego nadajnika radiokomunikacyjnego w Pradze powstały w roku 1978. Spośród wielu lokalizacji, wybrano dzielnicę Žižkov i teren dawnego cmentarza żydowskiego, który funkcjonował tu w latach 1787-1891 (prochy przeniesiono na Cmentarz Olszański).

Wieżę wznoszono w latach 1985-1992. Zaprojektowali ją czescy konstruktorzy: Václav Aulický, Jiří Kozák i Alex Bém. Budowla ma trzy filary o wysokości 134 metrów każdy. Razem z iglicą mierzy 216 metrów, co czyni ją najwyższą budowlą w Czechach. Główny filar ma średnicę 6,4 metra - umieszczono w nim dwie szybkobieżne windy, poruszające się z prędkością 4 m na sekundę. Średnice dwu pozostałych mają po 4,8 metra. Jeden z nich mieści windę towarową, drugi schody ewakuacyjne.

Zobacz także: Styl, który miał umrzeć. Druga młodość brutalizmu>>

Wieża telewizyjna Žižkov w Pradze
Wieża telewizyjna Žižkov w Pradze
Fot. shutterstock / Kuzmalo

Wieża telewizyjna w Pradze: raczkujące dzieci

W 2000 roku na wieży pojawiło się dziesięć figurek raczkujących dzieci (Miminka) – każde waży ok. 190 kg. Ich autorem jest czeski artysta David Černý. Instalacja, pomyślana jako tymczasowa, spotkała się z pozytywnym odzewem i zmieniła się w stałą. Są jednak i tacy mieszkańcy, którzy uważają, że figurki obniżają wartość architektoniczną wieży.

Na wieży znajdują się nadajniki emitujące programy 4 stacji telewizyjnych i 7 radiowych oraz stacje bazowe telefonii komórkowej, urządzenia do obserwacji meteorologicznych i monitoringu środowiska.

Wieża telewizyjna Žižkov
Wieża telewizyjna Žižkov
Fot. shutterstock / Lenush

Wieża telewizyjna w Pradze: zwiedzanie

Po przebudowie wieży (w latach 2011-12), na wysokości 66 metrów umieszczono restaurację i kawiarnię. Piętro wyżej, na wysokości 70 metrów, znajduje się jeden sześciogwiazdkowy apartament hotelowy Sky Suite. Jeszcze wyżej, na wysokości 93 metrów powstał punkt widokowy z trzema oddzielnymi kabinami: Obrazy Pragi, Dźwięki Pragi i Złota Praga. Na gości czekają wiszące fotele, tzw. bubble chairs, w których można zrelaksować się słuchając odgłosów natury - śpiewu ptaków w parku Stromovka lub szumu wody w Wełtawie, jak również obejrzeć filmy wideo prezentujące atrakcje turystyczne Pragi i całych Czech. Przy dobrej pogodzie widoczność z wieży sięga nawet 100 kilometrów.

Wieża telewizyjna Žižkov
Wieża telewizyjna Žižkov
Fot. shutterstock / islavicek
    Więcej o:

Skomentuj:

Wieża telewizyjna Žižkov w Pradze - brutalizm i... raczkujące dzieci