Tak zmieni się lotnisko imienia Václava Havla w Pradze. To projekt MVRDV
Rozstrzygnięto konkurs na projekt rozbudowy lotniska imienia Václava Havla w Pradze. Wygrała propozycja architektów z holenderskiego biura MVRDV, o nazwie „Czeskie latarnie” (ang. „The Czech Lanterns”).

Lotnisko im. Václava Havla w Pradze powiększy się o trzy budynki. Nazwa projektu – „Czeskie latarnie” odnoszą się do oryginalnego sposobu ozdobienia fasad dwóch brył – będą na nich ekrany ze zdjęciami satelitarnymi czeskich krajobrazów. Nowatorski projekt jest dziełem architektów z pracowni MVRDV, którzy stworzyli go we współpracy z holenderską firmą Netherlands Airport Consultant (NACO).

Rozbudowa lotniska w Pradze: trzy budynki
Nowe budynki będą miały razem 83 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Dwa bliźniacze staną po stronie płyty lotniska, trzeci zostanie wzniesiony po drugiej stronie ulicy. W dwóch pierwszych znajdzie się m.in. siedziba ochrony lotniska i strefa VIP. W trzecim będzie pięciokondygnacyjny hotel i centrum konferencyjne. Tam też będą zlokalizowane parkingi.
Już na etapie projektowania uwzględniono potencjalne zmiany i rozbudowę lotniska, tak, aby kolejne inwestycje nie były zbyt kosztowne i możliwe do przeprowadzenia w miarę szybko i z poszanowaniem dla natury. Dlatego budynki zostały tak usytuowane, aby nic nie ograniczało ich późniejszej rozbudowy.

Rozbudowa lotniska w Pradze: szkło i drewno
W fasadach budynków, które przylegają bezpośrednio do płyty lotniska, dominuje szkło, co czyni je lekkimi i transparentnymi. W części konstrukcji, tylko tam, gdzie będzie to niezbędne, wykorzystany zostanie beton i stal, w większości będzie to drewno (w ten sposób do minimum zostanie zredukowany ślad węglowy). W projekcie belki stropowe są z klejonego drewna warstwowego, a podłogi z betonowych pustaków.

Rozbudowa lotniska w Pradze: zdjęcia Czech na dachu
Na dachu i na ścianach „Czeskich latarń” znajdą się szklane ekrany pokazujące zdjęcia satelitarne różnych obszarów Republiki Czeskiej. Na zewnątrz będą one pokryte panelami fotowoltaicznymi, dzięki czemu budynki będą zużywać mniej prądu, a latem nie będą się nagrzewać. Mapa w każdej chwili może stać się ekranem, na którym można przekazywać informacje o bieżących wydarzeniach w kraju.
Zarówno pomiędzy budynkami, jak i przed nimi powstanie strefa zieleni obsadzona lokalną roślinnością. Zielona mapa Czech i czeska roślinność mają sprawić, że przyjezdni od pierwszej chwili będą wiedzieć, gdzie się znajdują, a odlatującym dadzą ukojenie i zniwelują stres.

Większość lotnisk na świecie jest oderwana od kontekstu miejsca. W Pradze wkrótce będzie inaczej. Przechodząc przez kontrolę bezpieczeństwa, podróżny będzie otoczony zielenią czeskiego krajobrazu: na suficie, który ukazuje zielone krajobrazy, oraz na pobliskich dziedzińcach, na których rosną rośliny rozpoznawalne z czeskiego biotopu. To doświadczenie da odlatującym poczucie spokoju, a powracający uczucie, że są w domu

Zdjęcie satelitarne Czech znajdzie się także na ścianie w holu trzeciego budynku.
Po rozbudowie lotnisk imienia Václava Havla w Pradze będzie największym i najnowocześniejszym portem lotniczym w kraju.
- Więcej o:
Marble Arch Hill - MVRDV projektują sztuczne wzgórze w centrum Londynu
Glass Mural - biurowiec ze szklanymi muralami od MVRDV
Concordia Design Wrocław na Wyspie Słodowej gotowa. To projekt MVRDV we współpracy z Q2Studio
Piramida w Tiranie zyskała nowe życie.To realizacja MVRDV
Zakończono montaż próbny nowego budynku głównego Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego
Polscy eksperci współtworzyli Plan Działania dla Zielonego Wilna. Jak zmieni się miasto?
Konstruktywiści - budowniczowie rewolucji. Ich wizje nadal zaskakują rozmachem
Pracownia architektoniczna Tremend świętuje swoje 15-lecie. Oto jej najciekawsze projekty