Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Casa do Penedo - kamienny dom w Portugalii

WG

W górach, nieopodal miejscowości Fafe w północnej Portugalii stoi niezwykły dom. Budynek został stworzony z czterech granitowych głazów. Casa do Penedo uznawany jest za jeden z najdziwniejszych domów świata.

Casa do Penedo - kamienny dom w Portugalii.
Casa do Penedo - kamienny dom w Portugalii.
Fot. shutterstock / rui vale sousa

Casa do Penedo (w dosłownym tłumaczeniu - domu z głazów) bywa nazywany Domem Flinstonów. Idealnie wpisuje się w okoliczny krajobraz – powstał z naturalnych, spotykanych w tym miejscu materiałów.

Casa do Penedo: dom stworzony przez inżyniera

Budowa ruszyła w 1972 roku, została zakończona w październiku 1974 roku. Casa do Penedo miał być domem letniskowym. Zaprojektowali go właściciele terenu: Leonel Marques i Maria José Rodrigues, z nieodległego Guimarães, przy czym żadne z nich nie było architektem. Leonel był inżynierem włókienniczym, a dom wznosili robotnicy z jego fabryki włókienniczej, bez doświadczenia w budowie.

Casa do Penedo - kamienny dom w Portugalii.
Casa do Penedo - kamienny dom w Portugalii.
Fot. shutterstock / StockPhotosArt
Casa do Penedo - kamienny dom w Portugalii.
Casa do Penedo - kamienny dom w Portugalii. Wejście.
Fot. shutterstock / Uwe Aranas

Casa do Penedo: dwa poziomy bez prądu

Budynek jest wkomponowany pomiędzy cztery głazy. Ma dwa poziomy. Na parterze znajduje się duży salon i kuchnia, a na piętrze są trzy sypialnie i toaleta. Każde z pomieszczeń ma inny kształt, dopasowany do tworzącej go skały. Elementy konstrukcji wnętrza powstały z lokalnego drzewa pomarańczowego i eukaliptusowego, które ocieplają dom i pozostają w kontraście do zimnej, często mokrej powierzchni zewnętrznej (aby uchronić drewno przed wilgocią, budowę rozpoczęto od ułożenia metalowego dachu). Z miejscowego drewna wykonane są meble, schody i poręcze. Wyjątek stanowi sofa – jest z kamienia, ważąca aż 400 kilogramów. Mimo, że dom jest otoczony przez elektrownię wiatrową, w środku nie ma prądu. Ciepło pochodzi z kominka. Na zewnątrz znajduje się basen - jest wydrążony w kamieniu.

LuisPinaPhotography
Casa do Penedo - kamienny dom w Portugalii. Basen.
Fot. shuttersock / LuisPinaPhotography

Casa do Penedo: atrakcja turystyczna

Dom od początku wzbudzał ogromne zainteresowanie. Tylko w jednym miesiącu odwiedziło go ponad 4 tys. osób! Kolejni właściciele ogrodzili więc posesję, co jednak na niewiele się zdało. Po tym, jak wandale zniszczyli jedno z okien, w domu zamontowano kuloodporne szyby i kraty, zaś drzwi wejściowe wymieniono na metalowe. Dziś Casa do Penedo można oficjalnie zwiedzać, nie jest już domem letniskowym -  pełni funkcję muzealną.

    Więcej o:

Skomentuj:

Casa do Penedo - kamienny dom w Portugalii