Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Piramida w Tiranie zyska nowe życie. Projekt przygotowała pracownia MVRDV

WG/Red. Pressland

Niszczejąca betonowa piramida w sercu Tirany to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w stolicy Albanii. Obiekt ma zostać przywrócony mieszkańcom i zamieniony w centrum edukacji technologicznej. Projekt przygotowali architekci z holenderskiej pracowni MVRDV.

Piramida w Tiranie - przed i po
Piramida w Tiranie - przed i po
Fot. kolaż bryla.pl. Na górze: Kroll Markus - Own work, CC BY-SA 3.0; na dole mat. MVRDV

Niezwykłą, betonową konstrukcję w samym sercu Tirany otwarto 4 października 1988 roku. Przez trzy lata mieściło się tu muzeum Enevera Hodży - zmarłego w 1985 roku wieloletniego dyktatora Albanii. Piramidę zaprojektowała jego córka - Pranvera Hodża wraz ze swoim mężem Klementem Kolancim oraz Pirro Vaso i Vladimir Bregu.

Piramida w Tiranie

Po upadku komunizmu w 1991 roku mieściło się tu centrum konferencyjne i wystawiennicze. W połowie lat 90. otwarto tu "Disko Student" - jedną z największych dyskotek na całych Bałkanach. Podczas wojny w Kosowie w 1999 roku, "Piramidę Tirany" zajęło NATO i organizacje humanitarne. Od czasu zakończenia konfliktu imponujący obiekt stoi pusty i powoli niszczeje. Okolice piramidy nadal są jednak popularnym miejscem spotkań mieszkańców, a młodzież uwielbia wpinać sie po pochyłych ścianach betonowej konstrukcji.

W 2018 roku holenderska pracownia MVRDV wygrała konkurs architektoniczny na projekt przekształcenia betonowej piramidy w centrum edukacji technologicznej. Jak zaznaczają architekci, nie był to prosty projekt. "Piramida Tirany" to budynek, który mimo wielu przeszkleń jest zamkniętą i niedostępną bryłą.

Projekt ma na celu oddanie budynku mieszkańcom. Dach fasadowy po któym można spacerować to nowa perspektywa dla miasta

mówią architekci z MVRDV

Przede wszystkim, zamiast pochyłych powierzchni, na piramidzie pojawią się schody. To ukłon w stronę nieformalnego korzystania z tej struktury przez młodych ludzi. Do budynku będzie można wchodzić ze wszystkich stron - wejścia znajdować się będą na poziomie gruntu. W ogromnym atrium pojawią się rośliny.

Nie wiadomo kiedy projekt doczeka się realizacji.

    Więcej o:

Skomentuj:

Piramida w Tiranie zyska nowe życie. Projekt przygotowała pracownia MVRDV