Piramida w Tiranie zyska nowe życie. Projekt przygotowała pracownia MVRDV
Niszczejąca betonowa piramida w sercu Tirany to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w stolicy Albanii. Obiekt ma zostać przywrócony mieszkańcom i zamieniony w centrum edukacji technologicznej. Projekt przygotowali architekci z holenderskiej pracowni MVRDV.

Niezwykłą, betonową konstrukcję w samym sercu Tirany otwarto 4 października 1988 roku. Przez trzy lata mieściło się tu muzeum Enevera Hodży - zmarłego w 1985 roku wieloletniego dyktatora Albanii. Piramidę zaprojektowała jego córka - Pranvera Hodża wraz ze swoim mężem Klementem Kolancim oraz Pirro Vaso i Vladimir Bregu.

Po upadku komunizmu w 1991 roku mieściło się tu centrum konferencyjne i wystawiennicze. W połowie lat 90. otwarto tu "Disko Student" - jedną z największych dyskotek na całych Bałkanach. Podczas wojny w Kosowie w 1999 roku, "Piramidę Tirany" zajęło NATO i organizacje humanitarne. Od czasu zakończenia konfliktu imponujący obiekt stoi pusty i powoli niszczeje. Okolice piramidy nadal są jednak popularnym miejscem spotkań mieszkańców, a młodzież uwielbia wpinać sie po pochyłych ścianach betonowej konstrukcji.
W 2018 roku holenderska pracownia MVRDV wygrała konkurs architektoniczny na projekt przekształcenia betonowej piramidy w centrum edukacji technologicznej. Jak zaznaczają architekci, nie był to prosty projekt. "Piramida Tirany" to budynek, który mimo wielu przeszkleń jest zamkniętą i niedostępną bryłą.
Projekt ma na celu oddanie budynku mieszkańcom. Dach fasadowy po któym można spacerować to nowa perspektywa dla miasta
Przede wszystkim, zamiast pochyłych powierzchni, na piramidzie pojawią się schody. To ukłon w stronę nieformalnego korzystania z tej struktury przez młodych ludzi. Do budynku będzie można wchodzić ze wszystkich stron - wejścia znajdować się będą na poziomie gruntu. W ogromnym atrium pojawią się rośliny.
Nie wiadomo kiedy projekt doczeka się realizacji.
- Więcej o:
Mołdawia: piekielna wieża komunizmu. Romashka - blok w Kiszyniowie [CZERWONY URBEX]
Miejska laguna - publiczny plac z basenami zamiast centrum handlowego. Tainan Spring od MVRDV
Serbia: klejnot brutalizmu. Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower) w Belgradzie [CZERWONY URBEX]
Tecent Campus od MVRDV w Shenzhen. Inteligentna dzielnica w formie pasma górskiego
Mołdawia: duchy sowieckiego cyrku. Brutalistyczna bryła cyrku w Kiszyniowie [CZERWONY URBEX]
Gruzja: tajne sanatorium Stalina. Ckaltubo (Tskaltubo) - opuszczone uzdrowisko [CZERWONY URBEX]
Chorwacja: ostatnie szaleństwo Tito. Pomnik Petrova Gora [CZERWONY URBEX]
Bułgaria: UFO komunizmu. Buzłudża - opuszczony brutalistyczny pomnik [CZERWONY URBEX]