Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Albania: Piramida tyrana w Tiranie. Dawne muzeum Enevera Hodży [CZERWONY URBEX]

Redakcja Pressland/WG

W 1988 roku tuż przed końcem reżimu komunistycznego w Albanii, w Tiranie wzniesiono pomnik faraona ku pamięci dyktatora Envera Hodży, który prowadził kraj żelazną ręką i dzięki któremu Albania zyskała przydomek „Korea Północna Europy”. Po 1991 roku budynek został przekształcony w centrum kultury, w którym odbywały się pierwsze imprezy rave i stał się symbolem wyzwolenia Tirany.

Piramida w Tiranie
Piramida w Tiranie
Fot. screen z odcinka

Betonowa piramida, znajdująca się w samym sercu Tirany,  została otwarta 4 października 1988 roku. Konstrukcja stanęła w centrum liczącego 1,7 ha kompleksu. Mieściło się tu muzeum Enevera Hodży - zmarłego w 1985 roku wieloletniego dyktatora Albanii. Oryginalny obiekt zaprojektowała jego córka - Pranvera Hodża wraz ze swoim mężem Klementem Kolancim oraz Pirro Vaso i Vladimir Bregu. W chwili otwarcia piramida była najdroższą budową, jaką kiedykolwiek zbudowano w Albanii.

Piramida w Tiranie
Piramida w Tiranie
Fot. By Kroll Markus - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24083391

W 1991 roku, po upadku komunizmu w Albanii, Muzeum Evenera Hodży przestało istnieć. Obiekt zyskał nową nazwę - "Piramida Tirany". Przez kilka lat mieściło się tu centrum konferencyjne i wystawiennicze. W połowie lat 90. otwarto tu "Disko Student" - jedną z pierwszych w Tiranie dyskotek z prawdziwego zdarzenia. Podczas wojny w Kosowie w 1999 roku, piramidę zajęło NATO i organizacje humanitarne. Od lat obiekt stoi pusty.

Dawne muzeum Enevera Hodży chciano przemienić w budynek operowy. Pojawiały się również głosy o konieczności rozbiórki obiektu i wybudowania w tym miejscu nowego gmachu albańskiego parlamentu. W 2018 roku zaprezentowano nową koncepcję zagospodarowania piramidy - ma się tu znajdować centrum informatyczne dla młodzieży, w którym odbywać się będą zajęcia z programowania i robotyki.

 

To kolejna odsłona naszego cyklu, realizowanego wspólnie z "ARTE po polsku". W każdą środę przedpremierowo na serwisie Bryla.pl obejrzycie kolejne odcinki programu Czerwony Urbex. Zajrzymy do opuszczonych, tajemniczych obiektów w Niemczech, Mołdawii, Bułgarii, Chorwacji, Gruzji i Serbii.

Zobaczcie poprzedni odcinek:

Ckaltubo (Tskaltubo) - opuszczone uzdrowisko
    Więcej o:

Skomentuj:

Albania: Piramida tyrana w Tiranie. Dawne muzeum Enevera Hodży [CZERWONY URBEX]