Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Marble Arch Hill - MVRDV projektują sztuczne wzgórze w centrum Londynu

WG

Pracownia MVRDV zbuduje sztuczne wzgórze obok londyńskiego Marble Arch. 25-metrowa budowla ma być gotowa w lipcu 2021 roku. Marble Arch Hill zostanie zbudowane w centrum Londynu w pobliżu Oxford Street. Jego zadaniem będzie ożywienie handlowej ulicy, która zamarła w wyniku pandemii.

Marble Arch Hill - sztuczne wzgórze w centrum Londynu od MVRDV
Marble Arch Hill - sztuczne wzgórze w centrum Londynu od MVRDV
Wiz. mat. MVRDV

Marble Arch wyznaczał kiedyś róg Hyde Parku w centrum Londynu. Jednak w latach 60. XX wieku, gdy wytyczono nowe drogi, łuk stał się wyspą, odłączoną od reszty parku. Projekt MVRDVzakłada powrót do historii tego miejsca, a więc ponownego połączenia go z samym łukiem i Hyde Parkiem. 

Wzgórze Marble Arch Hill powstanie na kratownicy. Będzie wydrążone w środku, a na szczycie znajdzie się punkt widokowy. Odwiedzający będą wspinać się na niego jedyną ścieżką, wijącą się po południowym zboczu wzgórza, po czym zejdą do wielkiej sali wewnątrz instalacji. Wyjście z hali znajduje się w narożniku wzgórza. W wydrążonej przestrzeni będą odbywać się imprezy, wystawy i inne wydarzenia kulturalne. Na szczyt może jednocześnie wejść 25 osób.

Zobacz także: Building of the Year 2021: Concordia Design Wrocław autorstwa MVRDV najlepszym obiektem biurowym na świecie!>>

Konstrukcja wzgórza zostanie pokryta sklejką i przysypana warstwą ziemi, na której będzie posiana trawa. Naturalność i cień zapewnią duże drzewa, rosnące w ukrytych donicach.  Wzgórze jest instalacją tymczasową. Rusztowanie będzie można łatwo zdemontować i ponownie wykorzystać w innym miejscu, a warstwy ziemi, trawę i drzewa przenieść do pobliskich ogrodów i parków. 

Projekt Marble Arch Hill nawiązuje do koncepcji pracowni MVRDV z 2004 roku, stworzenia wokół Galerii Serpentine sztucznej góry. Projekt nie został wtedy zrealizowany ze względu na wysokie koszty. 

    Więcej o:

Skomentuj:

Marble Arch Hill - MVRDV projektują sztuczne wzgórze w centrum Londynu