Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tak zmieniły się plany wieży The Tulip w Londynie. Studio Foster + Partners pokazało nowe wizualizacje

WG

Studio architektoniczne Foster + Partners pokazało zaktualizowane wizualizacje wieży The Tulip w londyńskim City. Jeśli plany uzyskają akceptację, ruszy budowa.

Wieża The Tulip w Londynie. Proj. Foster + Partners
Wieża The Tulip w Londynie. Proj. Foster + Partners
Wiz. DBOX dla Foster + Partners.
Wieża The Tulip w Londynie. Proj. Foster + Partners
Wieża The Tulip w Londynie. Proj. Foster + Partners
Wiz. DBOX dla Foster + Partners.

The Tulip w Londynie - kontrowersje

Po raz pierwszy Norman Foster przedstawił projekt wieży w 2018 roku. Obiekt już wówczas wzbudził wiele kontrowersji. „The Tulip”, który nazwą nawiązuje do kształtu kwiatu tulipana, o wysokości 305 m miał być najwyższą budynkiem w Londynie.

Przeciwny jego budowie był burmistrz miasta Sadiq Khan oraz architekci, według których „Tulipan" nie jest spójny z planami zabudowy Londynu. Uwagi zgłaszał również port lotniczy brytyjskiej stolicy, twierdząc, że tak wysoka wieża może zakłócać działanie systemów radarowych. Przeczytaj o tym więcej>>

Plany zostały odrzucone, ale Foster nie poddał się – wystosował apelację do rządu. Ostateczna decyzja czy budowa ruszy, zostanie podjęta przez Sekretarza Stanu ds. Mieszkalnictwa, Gmin i Samorządu Terytorialnego. Tymczasem biuro pokazało nowe wizualizacje.

The Tulip - nowy symbol Londynu?

Szklana wieża ma wysoką i smukłą podstawę – łodygę. Jest zwieńczona okazałym kielichem-kwiatem. Po konstrukcji wieży będą poruszać się gondole, znane chociażby z London Eye. Na szczycie wieży zaprojektowano bar i restaurację z widokiem 360 stopni (obrotowa podłoga).

W wieży znajdzie się także miejsce dla centrum edukacyjnego Aspire London Space, z którego będą mogły korzystać okoliczne szkoły. W ciągu roku z bezpłatnych zajęć mogłoby korzystać 20 tys. uczniów. Na budynku zamontowane zostaną także panele słoneczne, które sprawią, że będzie on samowystarczalny energetycznie.

 

The Tulip - nowe wizualizacje

Nowe wizualizacje ukazują kilka przestrzeni wieży, m.in. podniebnego baru na ostatniej kondygnacji. Prowadzą do niego szerokie schody. W szklanej kopule stoliki będą ustawione na obrotowej podłodze, a bar ulokowany jest pośrodku. Galeria widokowa zajmie kilka poziomów. W środku znajdzie się sporo szklanych mostków i ażurowych schodów.

W centrum edukacyjnym, najeżonym nowoczesną technologią, będzie odbywać się m.in. multimedialna podróż po Londynie. Pojawiające się trójwymiarowe budynki będzie można natychmiast porównać z oryginałami. Na tym poziomie siedziskami będą miękkie i kolorowe pufy oraz dywaniki.

Park i pawilon

U podstawy wieży pracownia Foster + Partners planuje stworzyć mały park, w którym miejsca do siedzenia ułożone będą tarasowo, na przemian z pasami zieleni. Zwieńczeniem będzie granitowa, nowoczesna fontanna.

Studio zaprojektowało także dwukondygnacyjny pawilon o przeszklonych ścianach. Zlokalizowano go obok jednej z ikon nowoczesnego Londynu – wieżowca 30 St Mary Axe, (potocznie zwanego "Ogórkiem") autorstwa również Normana Fostera. Pawilon o obłych kształtach zwieńczony byłby ogrodem na dachu.

Studio czeka na decyzję rządu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Tak zmieniły się plany wieży The Tulip w Londynie. Studio Foster + Partners pokazało nowe wizualizacje