The Tulip w Londynie od Foster + Partners - coraz bliżej pozwolenia na budowę
Według 152-stronnicowego raportu na temat inwestycji, wieżowiec The Tulip ma potencjał, aby stać się ikoną Londynu. Byłby to najwyższy budynek w stolicy Anglii.
Niedawno pokazywaliśmy projekt wieżowca The Tulip w centrum Londynu, autorstwa pracowni Foster + Partners. Wysoki na 305 m budynek (byłby to najwyższy obiekt w Londynie) ma stanąć w w biznesowej dzielnicy miasta, obok innego projektu Foster + Partners - wieżowca 30 St Mary Axe, nazywanego „korniszonem”. Budynek ten, zdobył prestiżową nagrodę Stirlinga przyznawaną przez Królewski Instytut Architektów Brytyjskich.
Przypominający tulipana wieżowiec ma być w głównej mierze atrakcją turystyczną Londynu. Na ostatnim piętrze mają znaleźć się obrotowa platforma widokowa, hotel, restauracja i bary.
Budynek wzbudził wiele kontrowersji. Propozycji Fostera sprzeciwiał się burmistrz miasta Sadiq Khan, według którego "Tulipan" nie jest spójny planami zabudowy Londynu. Port lotniczy brytyjskiej stolicy zgłaszał uwagi, że tak wysoka wieża może zakłócać działanie systemów radarowych.
Niedawno miejscy planiści przygotowali 152-stronnicowy raport na temat planowanej inwestycji. Zaznaczono w nim, że budynek ma "potencjał, aby stać się ikoną architektury". The Tulip jest na dobrej drodze do uzyskania pozwolenia na budowę.
Budowa ma zacząć się w 2020 roku. The Tulip miałby zostać oddany do użytku w 2025 roku.
- Więcej o:
Y-block z muralami Picassa w Oslo zostanie wyburzony?
Współczesna polska chata. Dom na łące w Cisiu koło Częstochowy
Foster + Partners postawią 120-metrową wieżę w Budapeszcie mimo zakazu budowy wieżowców
Styl, który miał umrzeć. Druga młodość brutalizmu [TOP 10]
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]