Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Współczesna polska chata. Dom na łące w Cisiu koło Częstochowy

Redakcja Pressland/WG

Dom na łące jest nowoczesną interpretacją starej polskiej chaty. Kamil Cierpioł z grupy VERSO znalazł inspirację w pobliskich zabudowaniach starych, drewnianych domów.

dom na łące, dom jak stara chata, nowoczesny dom
Dom na łące. Proj. Kamil Cierpioł - grupa VERSO.
Fot. Kacper Ziółkowski

Dom, będący współczesną interpretacją starej, polskiej chaty, znajduje się w miejscowości Cisie w powiecie Częstochowskim. Zaprojektował go Kamil Cierpioł z grupy VERSO. Cisie położone są na terenie Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą. To typowa polska wieś z łańcuchowym układem zabudowy, ciągnącym się wzdłuż kilku ulic. Architekt nazwał swój projekt "Dom na łące". Nic dziwnego - budynek stanął na środku łąki, w trzeciej linii zabudowy od ulicy dojazdowej.

Inspirację do projektu znaleziono... w sąsiedztwie. W pobliskich zabudowaniach starych domów w konstrukcji drewnianej zrębowej. Te budynki w kolorze ciemnoszarym lub czarnym mają podobną budowę. Wszystkie są na planie prostokąta z dostawionym obok przedsionkiem. Wszystkie pokryte są tradycyjnym dwuspadowym dachem. Kamil Cierpioł z grupy VERSO zdecydował się na podobne rozwiązanie.

Inspiracją były okoliczne zabudowania.
Inspiracją były okoliczne zabudowania.
Fot. Kacper Ziółkowski

Powstał parterowy budynek, zbudowany na planie prostokąta z podcieniami od strony tarasu i wejścia. Ze względu ma podmokły teren, dom stanął na betonowej płycie fundamentowej nawiązującej do kamiennych fundamentów. Z zewnątrz "Dom na łące" obłożono deską elewacyjną z modrzewia polskiego opalonego ogniem i zaimpregnowanego olejem. Całość przykryto dachem w przeważającej części dwuspadowym, który dla osiągnięcia ciekawszej formy został przekręcony. Budynek stał się dzięki temu bardziej dynamiczny. Dom powstał w konstrukcji drewnianej szkieletowej w formie prefabrykatów. Ściany z wypełnieniem w z wełny mineralnej obłożono z zewnątrz opalanymi ogniem deskami.

"Dom na łące" zaprojektowano dla czteroosobowej rodziny. Sposób kształtowania wnętrza umożliwia zmianę aranżacji niektórych pomieszczeń a nawet łączenie ich ze sobą. Dom może zmieniać się z wiekiem i potrzebami mieszkańców.

Projekt: Dom na łące
Autor projektu: Kamil Cierpioł – grupa VERSO
Powierzchnia działki: 1867 m kw.
Powierzchnia zabudowy: 171,5 m kw.
Powierzchnia użytkowa: 137,88 m kw

Skomentuj:

Współczesna polska chata. Dom na łące w Cisiu koło Częstochowy