Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

StoDom(a) - nowoczesny dom zbudowany na wzór tradycyjnej stodoły

red

Inspirowana konstrukcją prawdziwej stodoły z Przytkowic - STODOM(a) w Wadowicach, to dom nie tylko nowoczesny i funkcjonalny, lecz również nawiązujący w swej formie do piękna lokalnej tradycji i kultury.

Stodom(a) - nowoczesny dom w Wadowicach zaprojektowany na wzór tradycyjnej stodoły
Stodom(a) - nowoczesny dom w Wadowicach zaprojektowany na wzór tradycyjnej stodoły
fot. FAAR Architekci

Odniesieniem dla projektu była wciąż użytkowana, ponad stuletnia stodoła z Przytkowic. W trakcie pomiarów starego obiektu okazało się, że stodoła została skomponowana według zasady złotego podziału. Nawiązując do typowego rozmieszczenia elementów konstrukcji stodoły małopolskiej, w nowym projekcie zasadę złotego podziału uwzględniono, wypełniając przestrzeń pomiędzy słupami przeszkleniami o maksymalnej wysokości, dopasowanej do układu funkcjonalnego oraz kierunków światła.

Stodom(a) to projekt naśladujący archetyp stodoły, wtapiający się w lokalny krajobraz kulturowy. To jednocześnie współczesny przykład domu w zabudowie jednorodzinnej, starający się nie krzyczeć kolorem ani formą

– mówi architekt Krzysztof Faber z pracowni FAAR architekci, projektant Stodom(y).

We wnętrzu Stodom(y) znajdują się: duży pokój dzienny połączony z otoczeniem za pomocą wspomnianych dużych przeszkleń, otwarta kuchnia z jadalnią, przedsionek i szeroki korytarz z pomieszczeniami gospodarczymi, obszerna łazienka oraz dwie sypialnie i pokój do pracy. Poddasze ma charakter dodatkowego miejsca do przechowywania sezonowo wykorzystywanych materiałów gospodarczych i ogrodowych.

Stonowane wnętrze - prostota i kontrasty

Całkowita powierzchnia domu wynosi ponad 170 mkw. Wnętrze utrzymane zostało w czerni, szarości i bieli z dodatkiem naturalnego drewna. W projektowaniu architekci kierowali się prostotą. Komponowali kolejne przestrzenie i zestawiali materiały na zasadzie kontrastu, łącząc nowoczesność i tradycję. Elementy drewniane we wnętrzu nawiązują do deskowania budynku stodoły.

Istnieją w nieświadomości człowieka pewne elementy strukturalne wspólne wszystkim ludziom na świecie. To archetypy, wielkości dynamiczne zdolne do przemian oraz rozwoju, przejawiające się w naszych codziennych wyborach, jak również w upodobaniach do rozwiązań architektonicznych. W projekcie Stodom(y) chcieliśmy zaznaczyć ten wiecznie toczący się dialog

– podkreśla architekt Krzysztof Faber.

Lokalizacja: Wadowice
Projekt: Krzysztof Faber, Norbert Wawro/ FAAR architekci
Projekt budowlany: K3 Architekci / FAAR Architekci

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

.

Skomentuj:

StoDom(a) - nowoczesny dom zbudowany na wzór tradycyjnej stodoły