Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Downtown One w Tiranie od MVRDV. Będzie najwyższym budynkiem Albanii

WG

W Tiranie przy bulwarze Bajram Curri powstaje najwyższy budynek w Albanii. Downtown One osiągnie wysokość 144 m, a na jednej z jego fasad powstanie niezwykła mapa Albanii.

Downtown One w Tiranie - najwyższy budynek Albanii. Proj. MVRDV
Downtown One w Tiranie - najwyższy budynek Albanii. Proj. MVRDV
Wiz. Antonio Luca Coco, Davide Calabro i Pavlos Ventouris

Downtown One - najwyższy budynek w Albanii

Budowa wieżowca Downtown One - najwyższego budynku w Albanii, ruszyła w lutym 2019 roku. Projekt przygotowało uznane holenderskie studnio MVRDV. Budynek, przy bulwarze Bajram Curri w Tiranie, widziany z pobliskiego placu Skanderbeg w sercu miasta, stanowi część zespołu wież otaczających plac.

Downtown One będzie budynkiem wielofunkcyjnym. Pod ziemią powstanie pięciokondygnacyjny parking, a od parteru do 4 piętra lokale usługowe. Nad nimi 11 pięter zajmą biura. Na dwóch piętrach (16. i 17.) powstanie wspólna przestrzeń dla mieszkańców i gości (centrum fitness i spa, sale konferencyjne, bar, restauracja i strefa dla dzieci). Jedno piętro zajmą urządzenia techniczne.

Łącznie wieża będzie miała 37 kondygnacji - 77 tys. m kw. powierzchni użytkowej. W budynku będą dwa osobne lobby, tak aby nic nie zakłócało spokoju mieszkańcom. Ruch pionowy zapewni 16 wind. Wokół wieżowca powstanie park z lokalną roślinnością i placem edukacyjnym. Ponieważ obszar jest podatny na trzęsienia ziemi, prace prowadzone są zgodnie z najsurowszymi europejskimi standardami budowlanymi i jakością.

Zobacz także: Piramida w Tiranie zyska nowe życie. Projekt przygotowała pracownia MVRDV>>

Downtown One od MVRDV

Downtown One będzie wyróżniać fasada skierowana w stronę Skanderbeg Square - na jej powierzchni powstanie niezwykła mapa Albanii, stworzona z wystających modułów porośnięte zielenią. Każdy moduł ma reprezentować jedno miasto w Albanii. W ten sposób mieszkańcy będą mogli zidentyfikować swój dom na podstawie geografii: ktoś będzie mieszkał np. w „pikselu Tirana”,
ktoś inny w „pikselu Durrësa”. Ale dla użytkowników wieżowca wystające okna wykuszowe, będą mieć także znaczenie praktyczne –
zapewnią lepsze doświetlenie pomieszczeń, ale też zaoferują spektakularne panoramiczne widoki na miasto i góry. Utworzą również tarasy, umożliwiające komunikację między mieszkańcami.

Ukończenie Downtown One, który został zaprojektowany dla dewelopera Kastrati Construction, planowane jest na 2024 rok. Po zakończeniu budowy budynek będzie ubiegał się o certyfikat LEED. Obecnie najwyższym budynkiem Albanii jest Rajfi Residence – ma 91 metrów.

---

W Polsce mamy dwie realizacje pracowni MVRDV - biurowiec Bałtyk w Poznaniu i Concordia Design Wrocław na Wyspie Słodowej.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Downtown One w Tiranie od MVRDV. Będzie najwyższym budynkiem Albanii