Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

MVRDV po raz pierwszy w Ameryce. Kolorowa wieża niczym z klocków Lego

JB

Radio Tower & Hotel to pierwszy budynek realizowany przez MVRDV w Ameryce. Kolorowy wieżowiec powstanie w Washington Heights - jednej z dzielnic Nowego Jorku.

Radio Tower & Hotel w Nowym Jorku
Radio Tower & Hotel w Nowym Jorku
MVRDV Architects

Holendrzy przy Amsterdam Avenue

Słynna holenderska pracownia przy projektowaniu budynku współpracowała z nowojorskim deweloperem - firmą YoungWoo & Associates. Kompleks o mieszanym przeznaczeniu, powstający przy 2420 Amsterdam Avenue w Washington Heights, będzie miał powierzchnię prawie 22 tys. mkw.

Radio Tower & Hotel powstaje w najwęższej części wyspy Manhattan, pomiędzy rzekami Hudson i Harlem. Jego odważna, kolorowa forma idealnie wpisze się w tę wspaniale różnorodną, tętniącą życiem okolicę

-  mówi Winy Maas z MVRDV.

Ochronić lokalny charakter

Wieża wygląda jakby została zbudowana z wielkich klocków Lego. Forma „pionowego miasta” złożona z kanciastych modułów wynika z chęci pozostawienia charakterystycznego klimatu okolicy. Architekci wskazują, że nowe, duże inwestycje swoją skalą często przytłaczają i psują lokalną atmosferę.

W budynku znajdzie się hotel, sklepy, biura i specjalna przestrzeń wystawiennicza. Każda z funkcji budynku zostanie zamknięta w indywidualnym kolorowym „klocku”, które wielkością mają odpowiadać już istniejącym okolicznym zabudowaniom.

Sąsiedztwo w większej skali

Stos kolorowych klocków będzie miał łącznie 22 piętra. Fasady zostaną wykończone cegłami ceramicznymi w kolorze czerwonym, zielonym, niebieskim i żółtym. Projektanci podkreślają, że kolorystyka została zainspirowana wykończeniem budynków z najbliższego sąsiedztwa.

Okna również czerpią z otaczającej architektury. Będą one różne dla każdego „klocka”, od małych i dużych kwadratowych otworów po prostokąty w różnorodnych układach.

Funkcjonalna układanka

Czerwoną i zieloną część zajmie hotel, który będzie trzecim tego typu obiektem w dzielnicy. Ma on głównie służyć naukowcom, którzy uczestniczą w konferencjach odbywających się w pobliskim Uniwersytecie Yeshiva i Nowojorskim Szpitalu Prezbiteriańskim.

W żółtych klockach „klockach” powstaną biura, do których będą prowadziły szklane schody, natomiast w niebieskich - przestrzeń wystawiennicza. Na części płaskich dachów zostaną zaaranżowane zielone tarasy.

    Więcej o:

Skomentuj:

MVRDV po raz pierwszy w Ameryce. Kolorowa wieża niczym z klocków Lego